معرفی انواع چوب مورد استفاده در مبلمان

انواع چوب های جنگلی

همانطور که می دانید چوب دارای ویژگی های منحصر به فردی است . چوب از یک منبع قابل تجدید در دسترس است و می‌توانیم با آن گرما و زیبایی را به فضای زندگی‌مان اهدا کنیم . هرچه بیشتر درباره چوب می خوانیم و می‌بینیم این واقعیت را بهتر درک می‌کنیم .

مبلمان و دکوراسیون ساخته شده از چوب یکی از بخش هایی است که اکثر مردم در اختیار دارند چوب استفاده شده در دکوراسیون منزل و محیط اطراف شما یک مورد خاص با الگو و دانه بندی خاص با زیبایی ذاتی است , هر الگو و دانه بندی یک شاهکار منحصر به فرد از طراحی طبیعت است که شکوفا شده است . حتی بخش هایی از چوب که بعنوان نقص وجود دارد , مانند گره و نقاطی از چوب که خالی شده یک ویژگی طبیعی از چوب است که می تواند زیبایی و شخصیت بیشتری را برای مبلمان و دکوراسیون محیط اطراف ما به ارمغان آورد .

چوب پادوک , قیمت چوب پادوک , انواع چوب , چوب معرق , رز پادوک , پادوک وود

چوب پادوک , قیمت چوب پادوک , انواع چوب , چوب معرق , رز پادوک , پادوک وود

انواع چوب موجود در بازار ایران و کاربرد آن در صنعت چوب

طبقه بندی چوب از لحاظ تاریخی و از زمان قدیم بر اساس این خاصیت چوب بوده است که کدام چوب سخت تر و مقاوم تر است .  هر درخت دارنده برگ پهن  می تواند چوب سختی داشته باشد . مثل گردو و درختان مخروطی با برگ های سوزنی چوبی نرم ت دارند . ولی بازهم استثنا وجود دارد و در برخی گونه های سوزنی برگان چوب بسیار سخت دیده می شود مثل چوب درخت سرخدار و در بین درختان پهن برگ نیز مواردی با چوب نرم دیده می شود مثل درخت صنوبر و تبریزی .به همین خاطر در ادامه برای شما لیستی از چوب هارا طبقه بندی کرده ایم که می توانید خصوصیات انواع چوب را در آن مشاهده کنید .

 سه درجه اساسی برای انتخاب چوب در جهان وجود دارد

گرید A  چوب بدون ایراد , نداشتن گره یا گره های سالم و ریز  , ترک و.. کیفیت عالی چوب و ظاهری تمام و کمال و بدون نقص این چوب برای پروژه های ساختمانی و دکوراسیون استفاده می شود

گرید B  Better grade

گرید C و گرید  D

انواع چوب: راهنمای جامع , انواع چوب و چگونگی تشخیص چوب مرغوب

چوب درخت بلوط: چوب بلوط بسیار پر مصرف است و از محبوب ترین گونه های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی و کابینت آشپزخانه می باشد . بیش از 60 گونه بلوط در ایالات متحده وجود دارد که می تواند به دو نوع اساسی تقسیم شود؛ سفید و قرمز. انواع قرمز نیز به عنوان بلوط سیاه (اشاره به پوست آن) شناخته شده است.

چوب بلوط

چوب بلوط

خواص: بلوط چوب سخت، سنگین و مقاوم است. این چوب دارای حلقه های متخلخل است، به دلیل این واقعیت که عروق رسانای بیشتر و بزرگتر در اوایل تابستان، و نه بعدا قرار داده می شود. حلقه های برجسته و منافذ بزرگ، بلوط بافت و دانه های برجسته را به بلوط می رساند.

کاربرد چوب بلوط : بلوط محبوب ترین چوب است که برای ساخت طرح های کشور آمریكا و انگلیسی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای تولیدات در سبک های مختلف و بخصوص گوتیک مصرف دارد .

چوب افرا :  115 گونه از افرا وجود دارد. تنها 5 گونه تجاری مهم در ایالات متحده آمریکا رشد می کنند.

خواص چوب افرا : افرا این چوب بسیار سخت و مقاوم به شوک است که اغلب برای کف بولینگ استفاده می شود. منافذ آن به طور مساوی منتشر شده و باعث شده که چوب بافت خوب و عالی داشته باشد . افرا دارای دانه های در حال انبساط است که اغلب برای پشت باله های ویولن استفاده می شود (الگوی تشکیل شده به شکل افسانه شناخته می شود). افرا چشم بلبلی به حالتی از رشد در تنه درخت افرا گفته می شود که مانند جوش میباشد.  Burls، شکل چهره، و چهره های پرنده ای که در افرا یافت می شوند به طور گسترده ای برای روکش استفاده می شود. گفته می شود که چشم پرندگان در افرا به علت رشد ناگهانی است و بسیار نادر است.

استفاده از چوب افرا : افرا به طور گسترده ای برای مبلمان آمریکایی، به ویژه در مقوله های متوسط ​​و ارزان قیمت استفاده می شود. همچنین می تواند برای شبیه سازی چوب گیلاس، که آن را شبیه سازی و رنگ کنیم .

چوب ماهگونی یا ماهون :  Mahoggany: Mahogany، همچنین به عنوان ماهون هندوراس نیز شناخته شده است .یک چوب سخت استوایی بومی برای آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و آفریقا است. انواع مختلفی از گونه ها و گونه های مختلفی به این نام وجود دارد که با کیفیت و قیمت متفاوت دیده شده اند . به نظر می رسد چوب ماهونی که از دریای کارائیب بدست آمده جزع سخت ترین، قوی ترین و بهترین کیفیت این چوب است. چوب های تیره ای که مربوط به آفریقا هستند، هرچند بسیار باشکوه هستند اما، از کیفیت کمی برخوردارند. چوب ماهون فیلیپین دارای رنگ مشابهی است. این چوب بسیار کمتر ارزشمند است، که کمتر قوی است .

خواص چوب ماهون : ماهان است قوی، با ساختار منحنی و یکنواخت و حلقه های سالم است. این چوب دارای رنگ قرمز مایل به قهوه ای است  .چهره های سرخ مایل به قرمز به طور گسترده ای استفاده می شود و به شدت ارزشمند است . چوب ماهون چوبی بسیار عالی است و به خوبی در پایان کار نمایش داده می شود .

استفاده: ماهون به طور گسترده ای در طراحی مجلات مبلمان تولیدی در سبک های لوکس و سلطنتی  استفاده می شود. ماهون نیز در سبک های مختلف از نسخه های مبلمان ویکتوریا به معاصر استفاده می شود.

چوب درخت گیلاس (چری ) : گیلاس در نواحی شرقی ایالات متحده رشد می کند. گاهی اوقات چوب میوه نامیده می شود. اصطلاح fruitwood نیز برای توصیف یک قهوه ای روشن در سایر جنگل ها استفاده می شود. به چوب گلابی هم fruitwood  گفته می شود .

چوب گیلاس

چوب گیلاس

چوب گیلاس

چوب گیلاس

خواص چوب گیلاس : دانه متوسط، سخت، قوی و بسته، چوب نازک به قرمز قهوه ای، گیلاس مقاوم در برابر انحراف است .یک چوب عالی برای حکاکی .

استفاده: ویترین گیلاس و جامدات در انواع مختلفی استفاده می شود. گیلاس به نام مجسمه نوین انگلستان نامگذاری شده و اغلب برای ساختن طرح های قرن هجدهم، استعماری و فرانسوی استفاده می شود.

چوب درخت گردو : گردو یکی از انواع چوب در گونه های متنوع و محبوب است. این درخت در اروپا، امریکا و آسیا رشد می کند. انواع مختلفی وجود دارد.

خواص چوب درخت گردو : گردو یک چوب قوی، سخت و بادوام است، بدون اینکه بیش از حد سنگین باشد. این دارای ویژگی های چوبی عالی است و دیر رشد است . چوب سبک قهوه ای شکل قهوه ای با شکل دانه ای مستقیم در تنه است.دانه های شیب دار در کنار ریشه ها قرار دارند و سموم گردو اغلب از بین رفته و به عنوان منبع روکش بسیار شکل گرفته مورد استفاده قرار می گیرند. لکه های بزرگ در این چوب بسیار شایع هستند. چوب گردو و روکش های آن طیف گسترده ای از ارقام را نشان می دهد، از جمله رگه نواری شکل ، شکل طناب،  فر و غیره . گردو اروپایی با رنگ روشن از گردوی امریکایی با رنگ تیره سبک تر است .

استفاده: گردو در تمام انواع کارهای کابینت , ساخت کمد ، به ویژه در تولیدات قرن بیست بسیار استفاده می شود.

چوب رزوود ROSEWOOD: خیلی سخت است و دارای رنگ قهوه ای مایل به قرمز است. این معطر و معطر است. کار سخت است و لهستانی بالایی دارد. مورد استفاده در آلات موسیقی، موارد پیانو، دستگیره ابزار، پروژه های هنری، ونیر و مبلمان.

TEAK: چوب ساج , تیک واقعی بومی آسیای جنوب شرقی است، اما گونه های مشابه چوب نیز در آفریقا رشد می کنند.

خواص و کاربردهای چوب ساج : تیک چوب سخت زرد رنگ تا قهوه ای تیره است که بسیار سنگین، قوی و با دوام است.   تیک می تواند به رنگ های سرخ مایل به قرمز، با موج های بسیار و جوش را مشاهده کنیم . این چوب بسیار خوب است، اما به دلیل قیمت بالای آن، اغلب به عنوان یک روکش استفاده می شود. سبک های مدرن اسکاندیناوی و مبلمان شرقی، اغلب از نوعی تیک ساخته شده اند.

SOFTWOODS

چوب کاج PINE : کاج چوب نرمی است که در اکثر نقاط نیمکره شمالی رشد می کند. بیش از 100 گونه در سراسر جهان وجود دارد. مانند کاج سیبری یا روسیه , کاج فنلاند , چوب کاج کانادا و غیره

خواص چوب کاج : چوب کاج چوبی نرم و به رنگ سفید یا زرد رنگ است که وزن آن سبک است. این چوب در برابر کاهش سایز و باد کردن مقاومت می کند . از گره چوب کاج در موارد تزیینی استفاده می شود . البته هرچه گره ها بزرگتر باشد گرید آن پایین تر است .

استفاده: کاج های اغلب برای مبلمان , ساخت درب , پنجره و غیره استفاده می شود.

چوب اش ( چوب عش ) ASH  انواع چوب اش بیش از 16 گونه از این درخت وجود دارد که در شرق ایالات متحده رشد می کند. از اینها، چوب اش سفید بزرگترین و تجاری ترین آن ها است.

 

خواص چوب اش : چوب اش , چوب سخت , سنگین و چوبی متخلخل است. این چوب برجسته بسیار شبیه به بلوط و به رنگ قهوه ای سفید تا قهوه ای مایل به زرد است.

عکس انواع چوب , چوب ون , چوب زبان گنجشک , چوب عش , چوب اش ,

عکس انواع چوب , چوب ون , چوب زبان گنجشک , چوب عش , چوب اش ,

استفاده: چوب اش بیشتر برای محیط مرطوب و دکوراسیون خارجی استفاده دارد . صندلی های چوب اش بسیار مرغوب و محکم هستند .

چوب هیکور : در شرق ایالات متحده 15 گونه هیکور وجود دارد که هشت مورد آن از لحاظ تجاری مهم هستند. این چوب در ایران ناشناخته است .

خواص: هیکوری یکی از سنگین ترین و سخت ترین چوب جنگلی است.

 

BEECH: راش آمریکایی تنها گونه ای است که در نیمۀ شرقی ایالات متحده رشد می کند.

خواص و کاربرد: راش یک چوب سخت، قوی و سنگین با منافذ های کوچک و پرتوهای بزرگ است .   این چوب نسبتا ارزان قیمت،این چوب دارای رنگ قهوه ای مایل به قرمز است.

BIRCH: گونه های زیادی از توس است. توسن زرد بیشترین اهمیت تجاری دارد. درخت اروپایی دانه ریز، نادر و گران است.

چوب توس

چوب توس

خواص و کاربردها: توس یک چوب سخت سخت و سنگین و به رنگ قهوه ای یا قرمز مایل به قهوه ای رنگی و کرم یا چوب زرد استفاده می کند.

CEDAR: چند گونه از سدر در جنوب ایالات متحده، آمریکای مرکزی و جنوبی رشد می کند.

خواص و مصارف: سدر یک چوب نرم است که دارای رنگ قرمز قهوه ای با رگه های نور است.

REDWOOD: بومیان ایالات متحده آمریکا در اقیانوس آرام، درختان سرخ مایل به قرمز به بیش از 300 فوت ارتفاع و 2500 ساله می رسد.

ردوود آمریکا , چوب قرمز آمریکایی

Wooden decoration ردوود آمریکا , چوب قرمز آمریکایی

خواص و کاربردها: بهترین چوب سرخ با کیفیت عالی که در برابر نور خورشید، رطوبت و حشرات مقاوم است. این استفاده شده است برای ساخت مبلمان در فضای باز و تزئینی حکاکی.قرمز های ردوود دارای یک شکل “خوشه ای از چشمان” هستند. آنها نادر و با ارزش هستند.

HEMLOCK: سبک وزن، یکنواخت بافت. این دستگاه به خوبی و مقاومت کم به فاسد شدن و غیر قابل تحمل است. مورد استفاده برای ساخت چوب، تخته، درها، تخته، پانل، زیر کف و جعبه.

FIR: به راحتی کار می کند و به خوبی کار می کند. یکنواخت در بافت و اتصالات چوبی . دارای مقاومت کم در برابر فاسد شدن است. مورد استفاده در مبلمان، درب ها، قاب ها، پنجره ها، تخته سه لا، روکش، کاردستی عمومی و داخلی.

SPRUCE: قوی و سخت است. خوب به پایان می رسد و دارای مقاومت کم به فاسد شدن است. انقباض متوسط ​​و سبک وزن دارد. مورد استفاده برای چوب چهارتراش و spars برای کشتی، هواپیما، جعبه، جعبه، کارخانجات عمومی و نردبان.

معرفی انواع چوب 

قیمت انواع چوب 

با تشکر از توجه شما

صنایع چوب فن و هنر ایران زمین

WhatsApp us