چگونه یک بشکه چوبی بسازیم

ساخت بشکه چوبی
ساخت بشکه چوبی

زمانی که از نجاری صحبت می کنیم ، صنایع دستی فن و هنر منحصر به فرد است .

توانایی تبدیل چوب به یک ظرف ضد آب با قابلیت نگهداری آب یا مایعات دیگر ، بدون استفاده از هیچ گونه چسبی ، نیازمند دقت فوق العاده و کار عالی است . با این حال ، در زمان های گذشته ، این کار با ابزارهای دستی انجام می شد . امروزه ، این هنر همچنان باقی مانده است ، زیرا از بشکه های چوبی برای ساخت ظروف نوشیدنی استفاده می شود .

رایج ترین چوب برای ساخت بشکه چوبی ، بلوط سفید ، به ویژه بلوط سفید آمریکایی است ، اگرچه فرانسوی ها نیز بشکه های خود را با استفاده از درختان بلوط خود می سازند . بلوط سفید حاوی موادی است که به مهر و موم شدن دانه در چوب کمک می کند .

در حالی که بیشتر اوقات چوب بلوط سفید ترجیح داده می شود ، از بلوط قرمز ، اقاقیا ، هیکوری ، افرا ، گیلاس قرمز ، گردو و شاه بلوط نیز استفاده می شود .

بلوط سفید به دلیل طعمی که به نوشیدنی که در آن کهنه می شود ، می دهد ، ترجیح داده می شود .

ساخت چوب های بشکه :

بشکه در درجه اول دسته ای از چوب است که در کنار هم قرار گرفته اند . میله ها باید دقیقاً شکل گرفته باشند تا احتمال نشتی از بین برود . اندازه استاندارد بشکه 53 سانتی متر در انتها و 66 سانتی متر در وسط ، با ارتفاع 91 سانتی متر است . برای این کار ، از 31 تا 33 چوب استفاده می شود ، همه در یک عرض نیستند . انتخاب مجموعه ای از چوب ها که در نوارها قرار می گیرند و قطر بشکه مورد نظر را تشکیل می دهند بخشی از این فرآیند است .

از نظر هندسی ، چوب نسبتاً پیچیده است . هم از بیرون و هم از داخل و در عرض تخته گرد است . همچنین به سمت هر دو انتها مخروطی شده است و مرکز ستون عریض ترین قسمت آن است . در عین حال ، کناره ‌های میز باید با زاویه بریده شوند ، به طوری که چوب ‌ها به خوبی روی هم قرار گیرند تا مهر و موم شوند .

ممکن است فقط یک ویژگی خاص در طراحی به نظر برسد ، اما مشخصات منحنی بشکه برای آب بندی مناسب آن بسیار مهم است . با مخروطی کردن چوب ها و سپس فشار دادن آنها به هم و نگه داشتن آنها با حلقه ها ، فشار لازم را برای مهر و موم شدن چوب ها به یکدیگر فراهم می کند . اگر میخ ها به جای مخروطی ، مستقیم بودند ، ایجاد فشار مورد نیاز برای چوب بلوط برای ایجاد مهر و موم لازم برای آب بندی بشکه غیرممکن بود .

در زمان‌ های قدیم ، چوب ‌های بشکه ‌های خود را از تنه‌ های درختان بلوط که خودشان می‌ بریدند ، می ساختند . چوب ها را به صورت یک چهارم اره می کردند ، به همین دلیل است که عرض چوب ها متفاوت می شد .

شکل دهی خشن میز با یک تبر مخصوص به نام ” تبر کناری ” انجام می شد و به دنبال آن یک چاقو برای نهایی کردن شکل انجام می شد . اینها چیزی نیستند که کسی آن را ابزار دقیق بنامد ، با این حال در گذشته از آنها برای تولید کارهای دقیق استفاده می کردند .

چوب بلوطی که امروزه اکثر کارخانه‌ ها از آن استفاده می‌ کنند از آسیاب می ‌آید و بین 24 تا 36 ماه کهنه می ‌شود . در کوره خشک نمی شود ، بلکه در هوای آزاد خشک می شود . به این چوب به عنوان ” درجه صادرات ” اشاره می کنند ، به این معنی که این چوب خالص است و هیچ گونه شیره یا گره ای ندارد . این امر بسیار مهم است ، هم از نظر طعم برای موارد درون بشکه و هم اینکه خرابی می تواند باعث نشت در بشکه شود . هنگام انتخاب چوب برای ساخت بشکه چوبی ، ضروری است که بهترین و شفاف ترین چوب ممکن را انتخاب کنید .

خوشبختانه امروزه ، حداقل بخشی از کار برای شکل دادن به میله ها را می توان با ابزارهای برقی انجام داد ، نه اینکه آنها را بخواهیم با دست انجام دهیم . با این حال ، برخی از مراحل برای انجام آنها با ابزارهای برقی به تجهیزات نسبتاً تخصصی نیاز دارند . به همین خاطر در این مقاله ، ما قصد داریم در مورد ابزارهایی صحبت کنیم که در مغازه ‌های نجاری پیدا می‌ شوند .

میخ های تکی را باید دقیقاً به همان طول برش دهید . طول برای ساخت یک بشکه بسیار مهم است . اگر طول میخ ‌ها متفاوت باشد ، احتمالاً بشکه سعی می ‌کند در طول مونتاژ از برج کج پیتزا تقلید کند .

برای اهداف ما ، میله ها نیز باید دقیقاً به همان عرض باشند ، اگرچه در زمان های قدیم اینطور نبودند ، و در انبارهای مدرن نیز چنین نیستند . برای محاسبه عرض میخ های مورد نیاز بشکه ، محیط بشکه را بر تعداد میله ها تقسیم کنید . سپس تمام چوب ها را به آن عرض تکه کنید .

پس از برنامه ریزی تخته ها به ضخامت 3 سانتی متر ، داخل چوب ها باید محدب گرد شوند . این یکی از آن مراحلی است که با تجهیزاتی که در کارگاه های خانگی یافت نمی شوند ، اعم از شکل دهنده یا قالب گیری انجام می شود ، بنابراین ما محدود به انجام این کار با تراش شعاع هستیم .

انحنا نباید دقیق باشد ، زیرا کسی آن را نخواهد دید . اما سطح مقعر برای اطمینان از حجم بشکه در هنگام پایان بندی ضروری است . سپس قسمت بیرونی میله ها به شکل محدب با یک تیغه مستقیم می شود . لازم نیست کاملاً شکل داده شود ، زیرا بشکه تمام شده سنباده می ‌شود تا قسمت بیرونی آن صاف شود ، اما هر چه به انحنای مناسب نزدیک ‌تر باشد ، راحت‌ تر می ‌توان لوله را روی هم قرار داد و حلقه ‌ها را روی انتها قرار داد .

تا زمانی که میز روتر در دسترس باشد ، باریک کردن چوب ها و زاویه دار کردن برش کاری است که انجام آن در کارگاه خانگی نسبتاً آسان است . این قرار است جای یک وصال CNC تخصصی را بگیرد . با ساختن الگویی برای انحنای چوب ها شروع کنید که نمای بشکه مورد نظر را تشکیل می دهد . این یکی از آن اسرار تجاری است که ما هیچوقت به اشتراک نمی گذاریم ، اما زاویه مخروطی فقط حدود شش درجه است . علاوه بر قالب و یک بیت مستقیم با یاتاقان ( وسیله ای است که اجازه حرکت نسبی مشخصی بین دو قطعه می دهد ) ، لازم است یک جیگ ( دستگاهی که قطعات را می گیرد ) ایجاد شود که زاویه میز را تغییر می دهد .

بنابراین چه زاویه ای برای لبه های جفت چوب ها مورد نیاز است ؟ این بستگی به تعداد میله ها دارد . اگر 360 درجه را بر 33 ستون بشکه ای تقسیم کنیم ، 10.9 درجه به دست می آید . اگر از ستون ‌های با عرض یکسان استفاده نمی ‌کردیم ، ستون‌ های پهن ‌تر باید با زاویه کمی بزرگ ‌تر باشند ، در حالی که آن‌هایی که باریک‌تر باید زاویه کمتری داشتند . اما برای سادگی ، از آنجایی که ما از همه چوب ‌های با عرض یکسان استفاده می ‌کنیم ، می‌ توانیم از یک زاویه استفاده کنیم .

هنگام چسباندن شابلون به چوب ‌ها و مسیر دادن لبه ‌ها به منظور مخروط کردن و برش دادن لبه‌ ها به صورت زاویه ‌دار ، بسیار مراقب باشید که هیچ ماده ‌ای از وسط چوب ‌ها بریده نشود . این عرض قبلاً محاسبه شده است و باید حفظ شود . این تنها بخش مهم فرآیند است .

مونتاژ چوب ها در بشکه

هنگامی که میخ ها بریده شدند ، نوبت به مونتاژ بشکه می رسد . این هنوز هم کاری است که در کارگاه مدرن با استفاده از ابزارها و تکنیک های مشابهی که همیشه مورد استفاده قرار می گرفت ، با دست انجام می شود . به غیر از نداشتن پرس های هیدرولیک برای کمک به ما ، از همین تکنیک ها استفاده خواهیم کرد .

 معمولاً برای هر بشکه یا چلیکی ( فولاد ) که می‌ سازند ، مجموعه ‌ای از حلقه‌ های کار دارند . اینها با حلقه‌هایی که به بخش دائمی بشکه تبدیل می‌ شوند از این جهت متفاوت هستند که به جای پرچ کردن به یکدیگر جوش داده می‌ شوند . جوش انتهایی پله در دایره و سر پرچ ها را که با حلقه پرچ شده به صورت قسمتی و قطعه ای هستند از بین می برد . نرمتر بودن داخل ، مونتاژ بشکه را آسان تر می کند .

هنگامی که بشکه مونتاژ شد ، این حلقه ها برداشته شده و با حلقه های پرچ شده جایگزین می شوند .

چوب ها را کنار هم بچینید و اندازه گیری کنید تا اطمینان حاصل شود که عرض کلی با محیط دلخواه وسط بشکه مطابقت دارد . در این مرحله ، سازندگان بشکه های تجاری از یک جک برای نگه داشتن حلقه انتهایی و میله ها استفاده می کنند ، زیرا آنها را در جای خود قرار می دهند . جیگ مانند یک سبد فلزی گرد است که به همه میله ها اجازه می دهد در موقعیت خود قرار گرفته و در آنجا نگه داشته شوند . هنگامی که در جای خود قرار گرفت ، یک گیره بند در اطراف انتهای شل قرار داده می شود تا آن را نگه دارد ، در حالی که بشکه از جیگ خارج می شود .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : بشکه چوبی ، چوب ، بلوط ، افرا ، گیلاس ، گردو

منبع : theplywood.com


مطالب مرتبط با موضوع بشکه چوبی :

 • چگونه یک بشکه چوبی بسازیم
  توانایی تبدیل چوب به یک ظرف ضد آب با قابلیت نگهداری آب یا مایعات دیگر ، بدون استفاده از هیچ گونه چسبی ، نیازمند دقت فوق العاده و کار عالی است . با این حال ، در زمان های گذشته ، این کار با ابزارهای دستی انجام می شد
 • چگونه بشکه چوبی آبجو درست کنیم
  از بشکه های چوبی قرن ها به عنوان وسیله ای برای حمل وسایل استفاده می شده است. بشکه های چوبی از مایعات مانند آبجو ، گرفته تا مواد جامد مانند گوشت ، به دلیل دوام و ظرفیت نگه داشتن مقادیر زیاد مورد استفاده قرار می گرفتند.
 • خانه چوبی سگ ساخته شده از بشکه چوبی
  بشکه های قدیمی و معیوب بدلیل استفاده از چوب بلوط و زیبایی خاصی که دارند در اکثر کشورهای جهان استفاده های بسیاری دارد . مانند تصویر زیر :
 • ایده جالب برای استفاده از بشکه های چوبی قدیمی, سینک روشویی
  از بشکه های قدیمی استفاده های بسیاری می شود , مثلا ساخت میز و صندلی یا گلدان یا میزهای بزرگ بوسیله بشکه یا قطعات بشکه چوبی
 • آموزش ساخت بشکه چوبی , تولید بشکه چوب بلوط
  بشکه های چوبی یا خمره یک محفظه استوانه ‌ای توخالی است که دارای یک مرکز محدب کشیده ‌تر از عرض آن است. آنها به طور سنتی از تخته های چوبی ساخته شده و توسط چوب یا قلاب های فلزی محدود شده اند.

WhatsApp us