بزرگترین سازه چوبی الاچیق (سایبان ) جهان

در این مطلب به جزئیات ساخت بزرگترین ساختمان جهان با چوب میپردازد . یکی از افتخارات پروژه این است که این بزرگ ترین ساختمان جهان است که انسجام خود را با (The polyurethane) حفظ کرده است .

در این مطلب به نگهدارنده پلی یورتان اشاره شده است که برای محافظت از چوب بعد از اپوکسی بهترین است ، البته باید بدانیم پلی یورتان انواع و گونه های بسیاری دارد .

امیدوارم این مطلب مورد تایید شما قرارگیرد باتشکر مدیریت سایت

سایبان متروپل: سازه چوبی الاچیق

متروپل سایبان: بزرگترین ساختار چوب در جهان
پروژه: متروپل سایبان
توسعه مجدد از پلازا د لا انکارانسیون، سویل، اسپانیا
عملکرد: سایت باستان شناسی، بازار کشاورزان، میدان بالا، میله های متعدد و رستوران ها
مساحت سایت: 18000 متر مربع
مساحت ساختمان: 5،000 متر مربع
مساحت زمین: 12670 متر مربع
تعداد طبقات: 4
ارتفاع ساختمان: 28.50 متر
ساختار: بتن، چوب و فولاد
مدیر خارجی: چوب و گرانیت
مدیر مواد داخلی: بتون، گرانیت و فولاد
دوره طراحی: 2004-2005
دوره ساخت و ساز: 2005-2011
ساختمان / هزینه: 90 میلیون یورو

Metropol Parasol: Largest Wood Structure in the World
Project: Metropol Parasol
Redevelopment of Plaza de la Encarnacion, Seville, Spain
Function: archeological site, farmers market, elevated plaza, multiple bars and restaurants
Site area: 18,000 square meters
Building area: 5,000 square meters
Total floor Area: 12,670 square meters
Number of floors: 4
Height of the building: 28.50 meters
Structure: concrete, timber and steel
Principal Exterior: timber and granite
Principal interior material: concrete, granite and steel
Designing period: 2004-2005
Construction period: 2005-2011
Building/Cost: 90 Million Euro

میتوانید تصاویر را با کیفیت 1024 HD دانلود کنید .


 

سایبان متروپل ، , وسیعترین سازه چوبی جهان است .

سایبان متروپل، سازه چوبی واقع در میدان La Encarnacion، در منطقه قدیمی سویل اسپانیا است. یورگن مایر این سازه چوبی را طراحی کرد و ساخت آن در آوریل 2011 به پایان رسید.
اندازه ابعاد آن 70*150 متر و ارتفاع نسبی آن 26 متر و گفته می شود بزرگ ترین ساختمان چوبی دنیا میباشد . ظاهر، محل قرار گرفتن آن و وقفه های ایجاد شده طی ساخت و افزایش پیش بینی نشده هزینه ساخت و ساز، به بحث و گفت و گوی همگانی تبدیل شد.

سازه متشکل از شش سایبان شبیه به قارچ های بزرگ است و با الهام از طاق های کلیسای جامع سویل و درختان انجیر در نزدیک میدان کریستو دبرگوس طراحی شد.

سایبان متروپل در چهار سطح شکل گرفته است. سایبان متروپل در چهار سطح شکل گرفته است. در سطح زیرزمین، موزه ای قرار دارد که آثار باستانی مربوط به دوران روم و مغربی را در معرض نمایش قرا می دهد. سطح اول ( طبقه اصلی که به سطح خیابان نزدیک تر است) بازار مرکزی است.

بام طبقه اول، پوشش میدان همگانی و سرباز به شمار می رود و سایبان های چوبی واقع در بالای ساختمان، سایه ایجاد می کنند و با هدف برگزاری رویدادهای عمومی طراحی شده است.

طبقات دوم و سوم، تراس های دوطبقه است که چشم انداز وسیعی از پیرامون عرضه می کند، شامل رستوران نیز می شود و یکی از بهترین مناظر مرکز بهداشت را ارائه می دهد.

 

تاریخچه

از قرن نوزدهم بازاری در میدان قرار داشت. ساختمان در سال 1948، با توجه به پلان هایی که برای بازسازی شهر در نظر گرفته شده بود، تا اندازه ای ویران شده بود. هرچند زمانی که بقیه ساختمان مخروبه در نهایت ویران شد، خود بازار تا سال 1973 به قوت خود باقی ماند. زمین تا سال 1990 متروک باقی ماند، یعنی تا زمانی که مقامات شهر تصمیم گرفتند پارکینگ زیرزمینی و فضایی برای بازار بنا کنند. اگر چه در حین ساخت و ساز، خرابه های متعلق به دوران روم و اندالس کشف شدند و ساخت و ساز پس از پرداخت هزینه ای معادل 14 میلیون یورو متوقف شد، در سال 2004، مقامات شهر تصمیم گرفتند سعی کنند بار دیگر محوطه را توسعه دهند و برای پیشنهاد مناقصه، مسابقه بین المللی برگزار کردند.

روند ساخت و ساز

 

ساخت و ساز در 26 ژوئن 2005، با هزینه تقریبی 50 میلیون یورو آغاز شد و تاریخ اتمام برنامه در ژوئن 2007 پیش بینی شد. طولی نکشید که پروژه بدون آنکه عموم مردم از آن اطلاع داشته باشند، با مشکلاتی مواجه شد. در می 2007، شرکت مهندسی Arupبه مقامات شهرداری اطلاع داد که سازه آن طور که طراحی شده است، از نظر فنی قابل اجرا نیست، چراکه صحت شماری از فرضیاتی که درباره ساختار وجود داشت، بررسی نشده بود و به نظر می رسید محدودیت های مصالح ساختمانی متداول را نادیه می گیرد. برای جایگزین کردن پلان های قابل اجرایی که سازه را محکم نگه می دارند، زمان زیادی سپری شد و ثابت شد که همین پلان ها به دلیل وزن اضافه شده نیز غیر عملی بودند، در نهایت، اوایل سال 2009، طراحی معقولی برای این پروژه انتخاب شد. بر اساس برآوردهای انجام شده، هزینه کلی ساختمان به 100 میلیون یورو رسید.

بزرگ ترین سازه چوبی دنیا

 سازه چوبی الاچیق

نام پروژه:سایبان متروپل

مساحت سایت:18000 مترمربع

مساحت ساختمان: 5000 متر مربع

مساحت کل زیر بنا: 12670 مترمربع

تعداد طبقات:چهار طبقه

ارتفاع ساختمان: 2850 متر

سازه:بتن، چوب و فولاد

نمای خارجی اصلی:چوب و گرانیک

مصالح به کار رفته در داخل سازه:بتن، گرانیک و فولاد

مدت زمان طراحی: 2005-2004

مدت زمان ساخت و ساز: 2011-2005

هزینه ساختمان: 90 میلیون یورو

 

سازه تاج مانند در سویل اسپانیا، پس از برگزاری مسابقه ای توسط مقامات شهر سویل در سال 2004، بالاخره در آوریل 2011 به اتمام رسید. این سازه واقه در میدان La Encarnacion، توالی شگفت انگیزی از سایبان های مواج است که بزرگ ترین سازه چوبی دنیا را شکل می دهد. پروژه سایبان متروپل بخشی از بازسازی و توسعه میدان La Encarnacion، بود و طراحی آن به دفتر معماری “J.Mayerh”واگذار شد. این پروژه در شهر سویل به نماد جدیدی تبدیل شده است.

پانل های چوبی درهم تنیده متروپل از پایه بتنی که با فولاد مستحکم شده، سربرافراشته است و این پانل ها طوری قرار می گیرند که از منظر معماری سایبان هایبی را شکل می دهند و در پایین این سایبان ها، گذرگاه هایی برای عبور ایجاد می کنند. عملکرد سلیبان متروپل، به عنوان فضای شهری طبیعی و منحصر به فرد که با بافت پر جمعیت و انبوه مرکز شهر قرون وسطایی سویل مطابقت دارد، انجام طیف وسیعی از فعالیت ها را امکان پذیر می مند.

زیر ساخت بسیار پیشرفته سازه، در انجام فعالیت های مختلف در میدان موثر واقع می شود، بنابراین سازه را به مرکز تجمع و در واقع مرکز اصلی فعالیت های اجتماعی تبدیل می کند، جایی که ساکنان، بازدیدکنندگان و توریست ها می توانند زیر این سایبان ها گرد هم جمع شوند.

 سازه چوبی الاچیق

 

بر اساس اظهارات دفتر معماری “J.Mayerh”سایبان ها در مقابل یکی از برزگترین و خلاق ترین ساختمان های چوبی به هم متصل با روکش پلی اورتان تحقق یافتند که رابطه منحصر به فرد میان شهر باستانی و معاصر سویل را مشخص می کند.

طرح کلی سایبان متروپل با توجه به ساختار چوبی با ابهت آن، جاذبه های و تسهیلات رفاهی به عموم مردم عرضه می کند . از جمله این تسهیلات می توان به موزه باستان شناسی بازار کشاورزان ، میدان برجسته و رستوران ها و بارهای مختلف در زیر و داخل سایبان ها و همچنین تراس پانوراما در طبقه فوقانی سایبان ها اشاره کرد. (به هر گونه دورنمای وسیع سراسری از یک فضا، سَراسَرنَما یا پانوراما گفته می‌شود)

یورگم مایر درباره این سازه می گوید:

این ساختمان با الهام از طاق های کلیسای جامع و همچنین با درختان زیبای موجود در میدان شکل گرفت و در نظر داشتم سازه ای مانند کلیسای جامع ، اما بدون دیوار خلق کنم که دموکراتیک باشد.

هدف از طرح کلی و همچنین ایده سایبان متروپل ، ایجاد سایه بود که در شهر آفتابی و گرمی مانند سویل ، خدمت ارزشمندی به شمار می رفت و همچنین ساخت میدان بود که پیش از این به عنوان پارکینگ سرباز به کار می رفت.

در خصوص خرابه های دوران روم باستان باید گفت که نقشه معماری این ساختمان طوری طراحی شده تا خرابه های به جا مانده از آن دوران، دست نخورده باقی بماند. ستون هایی که تاج را نگه می دارند، با کمک شرکت مهندسی “Arup ” طراحی شدند و می توانند فقط در قسمت های محدودی قرار بگیرند تا فاصله میان آن ها را بپوشانند. چنین موقعیتی منجر به شکل گیری ستون های مارپیچی قارچ مانند شد که تعداد مناسبی از آن ها آسانسور و پلکان را در بر می گیرد و قاب سازه از چوب و فولاد ساخته می شود که با رزین پلی ارتان مرغوب به یکدیگر متصل می شود و در معرض آزمایش قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که حتی بیشترین درجه حرارت را در این مکان تحمل می کند . یکی از افتخارات پروژه این است که این بزرگ ترین ساختمان جهان است که انسجام خود را با (The polyurethane) حفظ کرده است.

سایبان ها سایه مورد نیاز را تامین می کنند و بازی نور و سایه کاملاً اسثنایی به نظر می رسد و طراحی معماری این ساختمان توجه همگان را به خود جلب می کند. هنگامی که سایبان متروپل از زوایای مختلف مشاهده می شود، پلان خارق العاده، جسور، خلاق، مجسمه شکل و هندسی نمایان می شود. تمام این ویژگی ها باعث می شود ساکنان سویل احساس متفائتی به سایبان متروپل داشته باشند.

تاثیری از جنس چوب

سازه چوبی الاچیق

در حقیقت، سایبان متروپل تدبیری برای بازسازی میدان La Encarnacionبه شمار می رود، میدانی که مدت ها به عنوان پارکینگ سرباز به کار می رفت و به مثابه مکان بی روح  و سرد در میان مشهورترین نقاط توریستی در شهر در نظر گرفته می شد.

سایبان شامل بازار، فروشگاه ها و جایگاهی برای برگزاری کنسرت ها و رویدادهاست. در زیرزمین این سازه، ویرانه های به جا مانده از دوران روم باستان، کاشی های طرح دار و به اندازه کافی تکه های دیوار یافت می شود و با مشاهده آن ها می توان پی برد منازل آن دوران چه شکلی داشتند. روی بام رستوران، جایگاهی برای تماشای مناظر پیرامون و گذرگاه مارپیچ و مواج قرار دارد.

پس از اینکه خرابه های روم در جریان خاک برداری برای ساخت پارکینگ زیرزمینی کشف شدند، در نهایت تصمیم گرفته شد تا با استفاده از فرصت، بیانیه ای به طور رسمی درباره این پروژه صادر شود. به دنبال همین تصمیم، برای دریافت ایده های مختلفی درباره سایت، مسابقه ای با خط مشی و بودجه مشخص برگزار شد و متعاقب آن مسابقه دیگری منحصراً برای طراحی در نظر گرفته شد. برنده این مسابقه یورگن مایر هرمان، معمار سرشناس آلمانی بود.

سایبان متروپل از این نظر از سایر سازه های هم نوع خود متمایز است که سازه بسته ای نیست و شب قفل نمی شود و همیشه و در هر زمان در اختیار کاربر قرار می گیرد. این سازه در مرکز شهر و نه در حاشیه یک منطقه صنعتی واقع شده است. این سازه در زیر ساختار خود و اطراف آن، فضاهایی را ایجاد می کند که به جای آنکه در انزوا و در گوشه قرار گیرد، با ساختما های دیگر ارتباط برقرار می کند.

بزرگترین سازه چوبی الاچیق (سایبان ) جهان

منبع : در دست نیست

گرداوری : گروه فن و هنر

تاریخ نشر : 26 ژوئن 2005

WhatsApp us