7 نوع کار نجاری

مشاغل فعال بدنی مانند نجاری می توانند از بسیاری جهات مفید باشند . نجارها کارهای متنوعی دارند که شامل چندین مهارت و الزامات و همچنین گزینه های زیادی برای تخصص و رشد شغلی در آینده است . درک انواع مختلف نجاری و آنچه که کار آنها شامل می شود می تواند به شما کمک کند تا در مورد کار نجاری بیشتر بدانید و تعیین کنید که آیا حرفه نجاری برای شما مناسب است یا خیر . در این مقاله ، ما فهرستی از هفت نوع مختلف نجاری و همچنین مهارت‌ ها و ابزارهایی را که نجاران در طول حرفه خود به آن نیاز دارند و از آنها استفاده می ‌کنند ، ارائه می‌ دهیم .

نجاری چیست ؟

نجاری موقعیتی در کارهای ساختمانی مدرن است که شامل شکل دادن ، برش و نصب چوب برای ساختمان ها یا سازه های کوچک تر است . نجاران یا بخش های کوچک تر سازه ها مانند کابینت ها یا اضافات خانه را ایجاد ، تعمیر و نصب می کنند یا آنها را به طور کامل می سازند . آنها با استفاده از مجموعه ‌ای از ابزارها ، کارهای داخلی و خارجی را انجام می ‌دهند و کار را مرتب و همچنین از نظر فیزیکی فعال می ‌کنند .

یک نجار چه می کند ؟

نجارها اجزای چوبی را برای ساخت و ساز آماده می کنند ، آنها را روی سقف ، دیوار ، کف یا دیگر سازه های چوبی نصب می کنند . آنها تخته های  لبه دار ، درب ها ، آرشیتروها و سایر لوازم خانگی را می سازند . نجارها ممکن است کارهایی را انجام دهند که شامل تهیه کرکره ، پله ها ، نصب درب ها یا قاب های پنجره است .

مهارت ها و شیوه های نجاری

7 نوع کار نجاری
7 نوع کار نجاری

نجارها مهارت ها و شیوه های بسیاری را در طول کار خود به کار می گیرند ، مانند موارد زیر :

کار با مشتریان

از آنجایی که نجارها با انواع مختلفی از مشتریان کار می کنند ، برخی از مهارت های آنها شامل موارد زیر است :

    تفسیر نقشه ها برای مشتریان

    ترجمه نقشه ها به پروژه های قابل اجرا و ساخت

    طراحی اقلام یا اجزای اقلام

    درک اینکه چگونه وظایف خاصی را برای یک پروژه به طور موثر انجام دهند

    ارائه مشاوره در مورد اینکه چه نوع چوب ممکن است برای یک پروژه خاص بهترین باشد

پروژه های ساختمانی و صنایع دستی

اکثر کارهای نجار شامل ساخت و تعمیر پروژه های چوبی است . برخی از مهارت هایی که آنها استفاده می کنند شامل موارد زیر است :

    شکل دادن و برش چوب با ابزار برقی

    اتصال الوار و تثبیت چوب با استفاده از میخ ، پیچ ، چسب یا منگنه

    دقت در مشخصات اندازه گیری با استفاده از خط کش ها ، شاقول ها ، سطوح ، مربع های قاب بندی یا ابزارهای دیگر

    نصب وسایل چوبی مانند کابینت یا قفسه بندی

    تعمیر و نگهداری وسایل چوبی مختلف یا تعمیرات

استفاده از انواع ابزار و تجهیزات

نجارها فارغ از تخصص ، از انواع ابزار دستی و برقی استفاده می کنند . نمونه هایی از این موارد عبارتند از :

ابزار دست

نجاران برای انجام وظایف خود با دقت و کارآمدی از ابزارهای دستی مختلفی استفاده می کنند که عبارتند از :

    چکش های پنجه ای

    اندازه گیری نوار

    اندازه گیری مربع ها

    اسکنه

    پتک ها

    اره دستی

    اره پشتی

ابزارهای برقی

برای هر دو کار دقیق و قدرتمند ، نجاران باید بتوانند برخی از ابزارهای برقی زیر را با خیال راحت کار کنند :

   مته های برقی          

7 نوع کار نجاری
کار کردن با دریل شارژی

    اره منبت کاری اره مویی

اره منبت کاری اره مویی ، اره چکشی نجاری
اره منبت کاری اره مویی ، اره چکشی نجاری

    اره های مدور

اره های مدور ، اره دیسکی چوب و نجاری
اره های مدور ، اره دیسکی چوب و نجاری

    روترها

روترها و فرز نجاری
روترها و فرز نجاری

    اتصال دهنده ها

اتصال دهنده ها
اتصال دهنده ها در نجاری

ابزار سازماندهی و ذخیره سازی

نجاران برای منظم ماندن در کار از برخی از ابزارهای سازماندهی و ذخیره سازی زیر استفاده می کنند :

    میز کار

    گیره تخته

    تسمه ابزار

    سطل های زباله

لوازم جانبی دیگر

برای نگهداری پروژه ها و کارآمدتر کردن کار نجاری ، نجاران می توانند از بسیاری از لوازم جانبی دیگر مانند:

    مدادهای نجار

    سیم های اکستنشن

    جعبه های میتر

    قلاب نیمکت

    گیره های نجاری

    سیستم های جمع آوری گرد و غبار

استفاده کنند .

انواع کار نجاری

نجاران می توانند در یک یا دو نوع یا زیرگروه نجاری تخصص داشته باشند و در آنجا به تقویت مهارت های خود ادامه دهند . برخی از انواع کار نجاری عبارتند از:

1 .  نجاری خشن

نجاران خشن در برنامه ریزی ، ساخت و نگهداری سازه های ساختمان ها به جای اضافات خانگی مانند کابینت یا قفسه بندی تخصص دارند . آنها می توانند اسکلت ، سقف و سازه های چوبی را بسازند که در تعمیر خانه یا ساختمان اولیه نقش دارند . نجاری خشن اغلب نیازی به پرداخت صیقلی ندارد ، اما نیاز به دانش یکپارچگی سازه و کارایی هزینه دارد . نجاری سازه یکی از رایج ترین انواع نجاری باقی می ماند ، زیرا نجاری خشن شامل مونتاژ سریع قطعات مورد نیاز یک ساختمان مانند تیرها و پایه است .

2.  نجاری تیرچه

نجار تیرچه ، تیرچه های کف را می سازند ، جایی که سطوح کف را ثابت می کنند . مشابه نجاری خشن ، این دسته از نجاری به کار با جزئیات کمتری به نفع یکپارچگی و دوام ساختاری نیاز دارد . با این حال ، از آنجایی که نجاران تیرچه در تکمیل کفپوش های چوبی نقش دارند ، نیاز به استفاده از فرآیندهای دقیق تری دارند تا محصول صیقلی تری به دست آورند .

3.  نجاری را اصلاح کنید

نجارهای تریم در ساختن تزئینات و قالب گیری اتاق تخصص دارند . آنها همچنین یک نوع تخصصی از نجار هستند که ممکن است ترجیح خاصی در مواد و استفاده از مواد داشته باشند . این شامل کاورها ، قرنیزها ، تخته های لبه دار ، آرشیتروها و سایر سازه های مشابه است . دسته های مختلفی از نجاری های تزئینی وجود دارد ، مانند :

نجاری سبز

نجاری سبز شامل استفاده از شیوه های سازگار با محیط زیست در وظایف نجاری است . این می تواند شامل استفاده از انواع چوب های جایگزین ، شیوه های ساخت و ساز بر اساس تلاش های حفاظتی یا حتی نصب باغ ها یا سایر اضافات سازگار با محیط زیست باشد . 

نجاری منظره

نجاری منظره تخصصی در نجاری است که شامل ساختمان ‌های دیدنی می‌ شود ، مانند ساختمان‌ هایی که در مجموعه‌ های تلویزیونی ، فیلم ‌ها یا نمایش ‌ها استفاده می ‌شوند . این متخصصان نجاری می توانند اطمینان حاصل کنند که ساختمان هایی از نظر ساختاری سالم برای اهداف مختلف می سازند و تا حد زیادی بر ظاهر مطابق با خواسته های مشتری تأکید می کنند .

4.  نجاری کابینت

کابینت سازان در نجاری تخصص دارند که بر روی ساخت کابینت برای آشپزخانه ها ، اتاق های رختشویی ، حمام و سایر قسمت های ساختمان تمرکز دارد . سازندگان کابینت همچنین می توانند روی ساخت دکوراسیون دیگری که شامل نجاری است ، مانند دکوراسیون پاسیو و مجموعه دکوراسیون داخلی تمرکز کنند .

5 .  نجاری کشتی

نجاران کشتی عمدتاً بر روی کشتی سازی تمرکز می کنند . آنها می توانند اطمینان حاصل کنند که کشتی ها همه خواسته های مشتری را چه از نظر ساختاری و چه از نظر ظاهری برآورده می کنند . کشتی ‌سازان ممکن است نمونه‌ هایی از کشتی ‌های ساخته شده قبلی بسازند ، در حالی که دیگران بر ساخت بخش‌ های کشتی مدرن برای کشتی ‌های کروز ، کشتی ‌های باربری یا قایق ‌های کوچک ‌تر تمرکز می ‌کنند . 

 6 .  قاب ساز

قاب سازها به طور انحصاری برای مسکن یا ساختمان های دیگر اسکلت می سازند . تفاوت بین یک قاب ساز و یک نجار خشن در این است که یک قاب ساز فقط در چارچوب تخصص دارد و اغلب به صورت انفرادی برای پروژه های تنهایی یا در یک قرارداد استخدام می شود .

7.  روفر

بام ها در برنامه ریزی ، ساخت و نگهداری تیرها ، خرپاها و تیرهای دخیل در ساخت سقف ساختمان تخصص دارند . آنها می توانند اطمینان حاصل کنند که سقف ها ، داخل و خارج ، از نظر ساختاری سالم هستند تا ضریب دوام مورد نیاز مشتریان را حفظ کنند . بام‌ ها فقط در نجاری مربوط به سقف تخصص دارند ، بر خلاف نجاران ناهموار ، که ممکن است به طور همزمان روی قاب و سقف کار کنند.

کلمات کلیدی : نجاری نجار کشتی ساز روفر قاب ساز چوب

نویسنده : فیروزه پاکزاد

منبع :

https://www.indeed.com/career-advice/finding-a-job/types-of-carpentry

مطالب مرتبط با موضوع نجاری تهران :

WhatsApp us