خانه » Blog » صنایع چوب » چوب » انواع چوب » چوب درخت انجیر

چوب درخت انجیر

تاریخچه درخت انجیر

برآورد می شود که درخت انجیر قدمتی در حدود 7000 سال داشته باشد که بر اساس متون باقی مانده این تخمین بیان شده است که شامل کتاب های مذهبی و مربوط به ادیان مختلف می باشد. به صورت کلی دو نوع درخت انجیر وجود دارد که نوع اول آن دارای میوه خوراکی می باشد و در مناطق مختلف پرورش داده می شود و نوع دوم که به صورت خودرو است و از چوب آن استفاده می شود. این درخت دارای قدرت سازگاری بالا می باشد و به طور کلی در اکثر شرایط آب و هوایی قابلیت بقا دارد و چوب این درخت در شرایط آب و هوایی مختلف خواص متفاوتی دارد، برای مثال در مناطق گرم و خشک استحکام بالاتری دارد. در شکل زیر نمونه ای از درخت انجیر با میوه قابل خوراکی ارائه شده است.

معرفی انواع چوب

درخت انجیر با برگ های پهن که به صورت درختچه می باشد

چوب درخت انجیر
چوب درخت انجیر

نگاه اجمالی

درخت انجیر در مناطق مدیترانه می روید و آب و هوای گرم مناسب ترین شرایط برای رشد و تکثیر آن می باشد، اما در مناطق دیگر نیز قابلیت رویش دارد. ارتفاع این درخت به حدود 7 متر می رسد و در مواردی می تواند از این مقدار بیشتر شود، برگ های این درخت نسبت به بقیه درختان دارای برگ پهن و بزرگتر می باشد و در پاییز خشک شده و از درخت جدا می شوند.

درخت انجیر تنها درختی است که گل آن داخل میوه به وجود می آید. این درخت با درخت توت در یک خانواده قرار می گیرد، و گرده افشانی این درخت را زنبور خاص این درخت انجام می دهد. درخت انجیر در انواع خاک ها (خاک رسی یا شنی و یا مخلوطی از این خاک ها) می روید و مناسب ترین ph (شاخصی برای نشان دادن میزان اسید و بازی مواد که هر چه به یک نزدیکتر باشد میزان اسیدی بیشتر است و هر چه به عدد 14 نزدیک باشد میزان بازی ماده بیشتر است) برای این درخت بین 6 تا 8 می باشد و قابلیت کشت در شرایط دیم کاری را دارد و به آب زیادی نیاز ندارد، ریشه این درخت به صورت سطحی می باشد و به همین دلیل در شرایط بد آب و هوایی استحکام کافی ندارد.

در صورت تامین آب مورد نیاز این درخت و گرم بودن فصل تابستان به اندازه کافی، درخت انجیر بهترین و بیشترین محصول را تولید می کند و تکثیر این درخت از طریق قلمه و پاجوش صورت می گیرد. در شکل زیر میوه درخت انجیر نشان داده شده است که به صورت کلی به دو رنگ می باشد که نوع اول سبز رنگ بوده و نوع دوم تیره رنگ می باشد.

میوه درخت انجیرکه به دو رنگ می باشد

میوه درخت انجیرکه به دو رنگ می باشد
میوه درخت انجیرکه به دو رنگ می باشد

بهترین زمان برای هرس این درخت پاییز می باشد که سبب افزایش کیفیت میوه این درخت می شود زیرا قسمت های اضافه این درخت جدا شده و مواد غذایی به سمت میوه منتقل می شوند. مهم ترین آفت این درخت مورچه است که میوه این درخت را به دلیل داشتن مواد قندی مورد حمله قرار می دهد. سوسک برگ خوار دیگر آفت درخت انجیر می باشد.

خواص درمانی انجیر

مسلمانان معتقد هستند که میوه این درخت بهشتی می باشد و دارای خواص بی شماری است، از جمله خواص درمانی میوه درخت انجیر می توان موارد زیر را اشاره کرد:

1- تقویت بدن در مقابل میکروب ها و آلودگی ها ی موجود در هوا

2- مصرف روزانه ی این میوه سبب تامین بسیاری از  نیاز های بدن و ویتامین ها می شود.

3 مناسب برای درمان سرماخوردگی و بیماری های تنفسی و آسم

4- جلوگیری از ریزش موی سر به دلیل داشتن گوگرد

5- درمان بیماری های گوارشی و کمک به هضم غذا و در درمان وسواس و صرع موثر است.

6- می توان از شاخه های نازک آن جوشانده درست کرد که در کمک به دستگاه گوارش موثر است.

7- جوشانده برگ درخت انجیر به تنظیم گردش خون در بدن کمک می کند و برای افرادی که مشکلات خونی دارند مناسب است. در شکل زیر نمونه ای از برگ درخت انجیر نشان داده شده است.

برگ درخت انجیر
برگ درخت انجیر

برگ درخت انجیر

8- استفاده میوه این درخت در انواع غذاها برای مثال سالاد، مربا و کمپوت

از جمله معایب و عوارض این درخت شامل موارد زیر می شود:

1- قند میوه  انجیر بسیار بالا است و برای افراد دیابتی مناسب نمی باشد و باید در مصرف آن توجه لازم را انجام داد.

2- به دلیل اینکه ریشه این درخت بر روی سطح قرار می گیرد در صورت وزش باد سنگین امکان شکستن و جدا شدن این درخت از خاک وجود دارد.

مزایای چوب درخت انجیر

چوب درخت انجیر در گروه چوب های نیمه سخت قرار می گیرد و دارای مزایایی این نوع چوب ها می باشد و در زمینه های زیادی می تواند کاربرد داشته باشد.

چوب درخت انجیر

چوب درخت انجیر
چوب درخت انجیر
کاربرد های مختلف چوب در خت انجیر

درصد بالایی از چوب درخت انجیر در کشور ترکیه تولید می شود و برای مثال از جمله کاربردهای چوب این درخت در ساخت قوطی ها و جعبه های کوچک است که در کشور ما برای ساخت جعبه مرکبات کاربرد دارد. درخت انجیر در گروه درختان پهن برگ می باشد که به صورت کلی دارای چوب سخت و سفت می باشند و از چوب آنها در ساخت لوازم خانه، مبلمان، صندلی، میز، در و پنجره، آلات موسیقی، کتابخانه و قفسه ها، کف سازی ساختمان می تواند استفاده شود. در شکل زیر جعبه های ساخته شده از چوب درخت انجیر نشان داده شده است.

جعبه چوبی ساخته شده از چوب درخت انجیر

جعبه چوبی ساخته شده از چوب درخت انجیر
جعبه چوبی ساخته شده از چوب درخت انجیر

در جدول زیر میزان جرم مخصوص چوب درخت انجیر ارائه شده است که در گروه چوب های نیمه سخت قرار می گیرد.

جدول مقایسه وزن مخصوص (چگالی) بعضی از چوب های موجود در بازار

ردیفنوع چوبوزن مخصوص (چگالی) (کیلوگرم بر متر مکعب)
1چوب آگبا510
2توسکا680
3سیب650
4بامبو400
5بالسادر حدود 150
6راش900
7گیلاس900
8آبنوس1330
9صنوبر530
10نارون600
11چوب بلوطتا 900
12کاجاز 830 تا 850
13چوب درخت انجیر مصریتا 600
14چوب آلو780
15چوب سپیدار500
جدول مقایسه وزن مخصوص (چگالی) بعضی از چوب های موجود در بازار
کاربرد و تولید چوب انجیر در ایران

در مناطق مختلف ایران درخت انجیر پرورش داده می شود و در اکثر شهرهای ایران قابل مشاهده می باشد؛ زیرا درخت انجیر از درختان بومی کشور محسوب می شود و در مناطق گرم و خشک به صورت درختچه بوده و بسیار محبوب می باشد و توانایی تحمل کم آبی را دارد.

چوب درخت انجیر
چوب درخت انجیر

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

مطالب مرتبط با شناخت انواع چوب :

 • انواع چوب آمریکایی و برزیلی
  انواع چوب در دکوراسیون , انواع چوب آمریکایی و برزیلی در دکوراسیون
 • عکس چوب گیلاس
  عکس چوب ، چوب گیلاس ، چوب گیلاس، نامی است که به نوعی چوب با کیفیت و قدرت قوی اطلاق می‌شود که در صنایع چوب استفاده می‌شود
 • عکس چوب گیلاس
  معرفی انواع چوب و چوب گیلاس ،  دکوراسیون با چوب درخت ، دکوراسیون با چوب جنگلی ، دکوراسیون با چوب طبیعی ، دکوراسیون لوازم چوبی ، دکوراسیون تمام چوب ، تصاویر انواع دکوراسیون چوبی .
 • چوب بلسان بنفش ( رزوود Rosewood )
  معرفی چوب بلسان Rosewood – انواع چوب در دکوراسیون منزل – دکوراسیون چوبی ، سطح چوب بلسان بنفش کلاسیک ، این چوب بطور طبیعی و ذاتی بنفش است . البته رنگ چوب ارتباط مستقیم به منطقه پرورش و آب و هوای ان دارد .
 • چوب آهن ایرانی ، چوب انجیلی
  چوب آهن ایرانی ، Parrotia persica (چوب آهن ایرانی) در نیمه اول قرن نوزدهم توسط گیاه شناس آلمانی FW Parrot در ایران کشف شد
 • قطع غیر مجاز درختان
  درختان، عاملین قطع غیر مجاز اشجار در اراضی باغی واقع در منطقه حفاظت شده البرز جنوبی پس از تشکیل پرونده تخلف به مراجع قضایی معرفی شدند.
 • عمر مفید الوار و تخته های ایرانی دانلود فایل pdf
  الوار و تخته
 • چوب کهور
  انواع چوب
WhatsApp us