چگونه بشکه چوبی آبجو درست کنیم

ساخت بشکه چوبی
ساخت بشکه چوبی

وسایل مورد نیاز :

  6 حلقه بشکه آهنی

    18 پرچ بزرگ

    دستگاه پرچ

    تیر های چوبی لبه دار

    مشعل آهن

    خاک اره های چوب

    کبریت

    سنباده

    اره گرد بر 2.5 تا 0.64 سانتی متر

     شیر  بشکه

    سمباده

    سطل آشغال بزرگ

    دستگیره فلزی محکم 15 سانتی متر

    دریل

  2 پیچ کوچک

از بشکه های چوبی قرن ها به عنوان وسیله ای برای حمل وسایل استفاده می شده است. بشکه های چوبی از مایعات مانند آبجو ، گرفته تا مواد جامد مانند گوشت ، به دلیل دوام و ظرفیت نگه داشتن مقادیر زیاد مورد استفاده قرار می گرفتند. جای تعجب نیست که بشکه های چوبی امروزه نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند ، زیرا بسیاری از مشاغل و اشخاص تجاری هنوز آبجو را در این ظروف ذخیره و حمل می کنند. اگرچه می توانید برای ذخیره و توزیع آبجو که خریداری یا دم کرده اید ، یک بشکه آبجو چوبی بخرید ، تهیه بشکه آبجو سفارشی حتی ایده بهتری است. وقتی خودتان انجامش دهید ، این فرصت را خواهید داشت که سایز و ظاهری سفارشی ایجاد کنید که کاملاً متناسب با نیازها و سلیقه شما باشد و ذخیره آبجو را برای سالهای آینده فراهم کند.

ساخت ساختار

مرحله 1

یکی از حلقه های بشکه آهنی را با دست خم کنید تا دایره کاملی ایجاد شود. با استفاده از یک دستگاه پرچ سه پرچ بزرگ را به داخل فلز پرچ کنید تا انتهای حلقه متصل شود . این حلقه بالایی خواهد بود.

مرحله 2

تیر های چوبی را در کنار هم و در داخل حلقه ای که در مرحله 1 خم شده مرتب قرار دهید . دو طرف تیر ها باید به یکدیگر برسند و در صورت چیدمان درست یک شکل (دایره) لوله ای کامل ایجاد کنند.

مرحله 3

تیر ها را خم کنید تا به شکل بشکه در بیایند. برای این کار باید تیر های چوبی را با آب خیس کنید. سپس ، خاک اره های چوب را داخل مشعل قرار داده و آنها را با یک کبریت روشن کنید . بشکه را روی مشعل قرار دهید و اجازه دهید چوب نرم شود تا حلقه های دیگر به درستی روی بشکه قرار گیرد.

مرحله 4

ساخت بشکه چوبی
ساخت بشکه چوبی

دو حلقه دیگر را تقریبا در قسمت نیمه پایینی بشکه خم کنید. حلقه چهارم باید 5 سانتی متر بالاتر از حلقه بالایی قرار گیرد. حلقه وسط باید 10 سانتی متر بالاتر از حلقه چهارم قرار بگیرد. حلقه های آهنی را با سه میخ پرچ بزرگ که توسط دستگاه پرچ انجام می شوند ، به بشکه محکم کنید. پرچ ها باید نزدیک و در یک طرف حلقه قرار بگیرند. در اطراف حلقه های آهنی نباید پرچ بزنید .

مرحله 5

ساخت بشکه چوبی
ساخت بشکه چوبی

سه حلقه دیگر را در اطراف نیمه بالای تیر های بشکه خم کنید. حلقه سر باید در لبه بالای میله ها قرار گیرد. حلقه دوم دیگر باید 5 سانتی متر پایین از حلقه سر قرار گیرد. یک حلقه وسط اضافی باید 10 سانتی متر پایین تر از حلقه دوم باشد. حلقه های آهنی را با سه پرچ بزرگ با دستگاه پرچ به بشکه محکم متصل کنید.

مرحله 6

انتهای تیر ها را با استفاده از سنباده برقی تراز کنید تا همه یک قد و یکسان باشند. هم اندازه شدن انتهای تیر ها بسیار مهم است تا سر بشکه  بتواند به خوبی بشکه چوبی را ببندد و کیپ شود .

مراحل پایانی بشکه

مرحله 1

یکی از سرهای بشکه را در انتهای پایین بشکه محکم قرار دهید. سر بشکه باید دقیقاً در دهانه چوبی قرار بگیرد.

گام 2

ساخت بشکه چوبی

یک شیر برای بشکه نصب کنید. یک سوراخ 2.5-0.6 سانتی متری را با یک اره گرد بر برش دهید و سپس انتهای بلند شیر را درون سوراخ قرار دهید تا جایی که کاملا متصل شود.

مرحله 3

تیر های بشکه و سرها را با کاغذ سنباده سنباده بزنید. حتما داخل و بیرون بشکه را سنباده بزنید. این امر نه تنها باعث جدا شدن تیکه های چوب ( تیغ های کوچک چوب) می شود ، بلکه همچنین اطمینان حاصل می کند که هنگام کنترل بشکه ، هیچ تکه چوبی به آبجو یا به دستانتان آسیب وارد نمی کند .

مرحله 4

بشکه را با قرار دادن در یک سطل آشغال بزرگ پر از آب ببندید. خیساندن بشکه در آب باعث تورم چوب و بسته شدن مناطق نشتی می شود. بشکه را به مدت یک هفته در آب بگذارید. پس از پایان دوره یک هفته ای ، بشکه را از آب خارج کرده و در فضای باز بگذارید تا خشک شود.

مرحله 5

حالا می توانید بشکه را با آبجو مورد علاقه خود پر کنید. البته قبل از پر کردن مطمئن شوید که بشکه کاملا خشک شده است.

مرحله 6

با دریل برقی یک دستگیره فلزی محکم 15 سانتی متری را به سر بالایی بشکه پیچ کنید. به شما این امکان را می دهد که در صورت نیاز به تخلیه یا دوباره پر کردن ، در بشکه خود را به راحتی باز کنید.

مرحله 7

سر دیگر بشکه را به انتهای بالای بشکه محکم قرار دهید. سر بشکه باید دقیقاً در دهانه های چوبی قرار بگیرد.

نکته

  • بشکه باید در مکان خنک نگهداری شود ، زیرا دمای گرم رشد باکتری را افزایش می دهد.
  • در صورت امکان چوب بلوط سفید را برای ساخت بشکه های خود انتخاب کنید.

هشدار

  • در طی فرایند پرچ بشکه ، اجازه ندهید که کودکان در نزدیکی آنها بایستند.
  • همیشه هنگام استفاده از ابزارهای برقی از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : بشکه چوبی بلوط ، بشکه آبجو

مطالب مرتبط با بشکه چوبی :

ساخت بشکه چوبی با چوب بلوط آمریکایی ؛ چوب راش ، چوب روسی ، قیمت بشکه چوبی با شیر و پایه مخصوص ، سازنده بشکه چوب بلوط ، انواع بشکه کوچک و بزرگ از 10 لیتری و 5 لیتری تا بشکه 50 و 110 لیتری تمام چوب و ارگانیک ، بشکه چوبی مخصوص عسل ، بشکه چوبی مخصوص قهوه ،

لیست قیمت بشکه بلوط

WhatsApp us