همه چیز راجع به تنه ی درخت

آشنایی با تنه ی درخت

در گیاه شناسی، تنه یا بوته محور اصلی چوبی یک درخت است که یکی از ویژگی های مهم در شناسایی درخت است و اغلب بسته به نوع گونه های درخت ها تنه مهم ترین قسمت درخت برای تولید چوب است. تنه ی درخت ها هم در گیاهان چوبی واقعی و هم چنین گیاهان غیر چوبی وجود دارند اگرچه فیزیولوژی داخلی در هر مورد متفاوت است.

در همه گیاهان، تنه ها به دلیل شکل گیری رشد ثانویه به مرور زمان ضخیم می شوند. تنه ها می توانند در برابر آسیب از جمله آفتاب سوختگی آسیب پذیر باشند.

همه چیز راجع به تنه ی درخت –  آشنایی با تنه ی درخت

همه چیز راجع به تنه ی درخت - آشنایی با تنه ی درخت
همه چیز راجع به تنه ی درخت – آشنایی با تنه ی درخت

به تنه های درخت هایی که توسط انسان برای مصارف گوناگون مانند تولید کاغذ و ساخت وسایل چوبی بریده می شوند، کنده ی درخت می گویند. در زبان انگلیسی اصطلاح کنده ی درخت زمانی به کار می رود که تنه ی بریده شده هیچ اتصالی به داخل زمین نداشته باشد از طرفی بن درخت به قسمتی از درخت گفت می شود که بعد از بریدن تنه در زمین باقی می ماند.

اجزای تشکیل دهنده ی تنه ی درخت

تنه ی درخت از پنج بخش اصلی تشکیل شده است: پوست، پوست داخلی، لایه ی زاینده یا همان کامبیوم، برون چوب و مغز چوب. وقتی از بیرون درختی را مشاهده می کنید، اولین لایه پوست آن است. این خارجی ترین لایه برای محافظت از تنه است. در زیر این لایه، پوست داخلی است که از آوند های آبکشی تشکیل شده است که وظیفه ی انتقال مواد مغذی از ریشه به شاخه ها بالعکس را بر عهده دارد.

همه چیز راجع به تنه ی درخت – اجزای تشکیل دهنده ی تنه ی درخت

همه چیز راجع به تنه ی درخت - اجزای تشکیل دهنده ی تنه ی درخت
همه چیز راجع به تنه ی درخت – اجزای تشکیل دهنده ی تنه ی درخت

لایه بعدی کامبیوم است. لایه ای بسیار نازک از سلول های تمایز نیافته که برای پر کردن سلو ل های درون آوند آبکشی در قسمت داخلی و سلول های درون آوند چوبی در قسمت بیرونی تقسیم می شوند. به طور مستقیم در داخل برنچوب سلول های آوندی چوبی زنده قرار دارد.

این سلول ها آب را از طریق ریشه ها ی درخت دریافت و منتقل می کنند. سرانجام مرکز درخت، مغز چوب قرار دارد. مغز چوب از سلول های قدیمی آستری تشکیل شده است که پر از رزین و مواد معدنی است تا از تمام قسمت های درخت در برابر آلوده شدن حفاظت کند.

هشت کار خلاقانه که می توانید با تنه ی درخت انجام دهید

درختان از قدیمی ترین موجودات زنده روی زمین هستند. در اغلب اوقات، مردم تصمیم می گیرند کنده های بلا استفاده را دور بیندازند. چه چیزی زیباتر از درختان و بافت ها و رنگ های چند جانبه آن هاست؟

در این جا روش هایی وجود دارد که می توانید تنه ی درختان را به چیزهایی که مفید و ارزشمند هستند، تبدیل کنید.

1. تنه ی درخت پر گل

شما می توانید از تنه ی درخت برای کاشت گل یا حتی گیاهان و بذر آن ها استفاده کنید. از این کنده ی درخت می توان به صورت افقی یا عمودی استفاده کرد و با مقداری خاک گلدان و تکه چوب های اضافی می توان گل را تازه و سر زنده نگه داشت. کاکتوس ها برای کاشت در کنده ی درختان گزینه ی مناسب تری هستند  زیرا به مقدار زیادی آب احتیاج ندارند و رنگ و بویی زیبا ایجاد می کنند.

همه چیز راجع به تنه ی درخت –  تنه ی درخت پر گل

همه چیز راجع به تنه ی درخت - تنه ی درخت پر گل
همه چیز راجع به تنه ی درخت – تنه ی درخت پر گل

2. ساخت میز موزائیکی با تنه ی درخت

با کمک مقدار کمی چسب و برخی کاشی های رنگی موزائیکی، تنه ی درخت قدیمی خود را به یک اثر هنری زیبا تبدیل کنید. حتی می توانید از ظروف سرامیکی قدیمی که دیگر نمی خواهید موزائیک بسازید و استفاده کنید.

همه چیز راجع به تنه ی درخت –  ساخت میز موزاییکی با تنه ی درخت

همه چیز راجع به تنه ی درخت - ساخت میز موزاییکی با تنه ی درخت
همه چیز راجع به تنه ی درخت – ساخت میز موزاییکی با تنه ی درخت

3. ساخت میز دکوری کوتاه با تنه ی درخت

با استفاده از سنباده کشی و پولیش (جلا) زدن می توانید یک میز از تنه ی درخت که در مکان های مختلفی  جدا از منزل قابل استفاده است. می توانید از آن در حمام یا اتاق خواب به عنوان میز کوچکی در گوشه برای وسایل تزئینی استفاده کنید.

همه چیز راجع به تنه ی درخت –  ساخت میز دکوری کوتاه 

همه چیز راجع به تنه ی درخت - ساخت میز دکوری کوتاه
همه چیز راجع به تنه ی درخت – ساخت میز دکوری کوتاه

4. ساخت جا شمعی با تنه ی درخت

برای ایجاد ظاهری دنج و روستایی ( سبک روستیک ) می توانید شمع های کوچک و فانتزی تهیه کنید و درون این کنده ها جا بدهید. این کار بسیار آسان است  و خرج آن خیلی کم است و حتی اگر بتوانید این شمع ها را با استفاده از وسایلی که در خانه دارید بسازید، هیچ خرجی برایتان ندارد.

همه چیز راجع به تنه ی درخت –  ساخت جا شمعی با تنه ی درخت

همه چیز راجع به تنه ی درخت - ساخت جا شمعی با تنه ی درخت
همه چیز راجع به تنه ی درخت – ساخت جا شمعی با تنه ی درخت

5. ساخت قفسه ی کوچک کتاب با تنه ی درخت

با استفاده از تنها یک کنده ی درخت، می توانید با استفاده از چند ابزار کار وحداقل وسایل تزئینی موجود در خانه می توانید یک قفسه ی چوبی با تنه ی درخت درست کنید.

همه چیز راجع به تنه ی درخت –  ساخت قفسه ی کوچک کتاب با تنه ی درخت

همه چیز راجع به تنه ی درخت - ساخت قفسه ی کوچک کتاب با تنه ی درخت
همه چیز راجع به تنه ی درخت – ساخت قفسه ی کوچک کتاب با تنه ی درخت

6. ساخت حمامی برای پرنده ها با تنه ی درخت

این یکی از ساده ترین گزینه ها برای تهیه ی لیست چیز هایی است که می توانید با تنه ی درخت بسازید زیرا فقط شانل انتخاب یک بشقاب با اندازه مناسب و اطمینان از ثبات تنه ی درخت است. این یک ترکیب مفید و زیبا برای هر باغی است.

همه چیز راجع به تنه ی درخت –  ساخت حمامی برای پرنده ها با تنه ی درخت

همه چیز راجع به تنه ی درخت - ساخت حمامی برای پرنده ها با تنه ی درخت
همه چیز راجع به تنه ی درخت – ساخت حمامی برای پرنده ها با تنه ی درخت

7. ساخت پاف یا صندلی کوچک با تنه ی درخت

این صندلی های فانتزی و کاربردی کوچک هر تراس و حیاطی را زیبا و دلنشین می کند. برای ساخت آن به ابزار ها و وسایل زیادی نیستید.

همه چیز راجع به تنه ی درخت –  ساخت پاف یا صندلی کوچک با تنه ی درخت

همه چیز راجع به تنه ی درخت - ساخت پاف یا صندلی کوچک با تنه ی درخت
همه چیز راجع به تنه ی درخت – ساخت پاف یا صندلی کوچک با تنه ی درخت

8. ساخت ساعت چوبی با تنه ی درخت

اگر یک تکه چوب نازک از تنه ی درخت داشته باشید، می توانید یک ساعت با آن درست کنید که کاربردی و زیبا باشد و استایل روستیک به خانه ببخشد.

همه چیز راجع به تنه ی درخت –  ساخت ساعت چوبی با تنه ی درخت

همه چیز راجع به تنه ی درخت - ساخت ساعت چوبی با تنه ی درخت
همه چیز راجع به تنه ی درخت – ساخت ساعت چوبی با تنه ی درخت

از کجا می توان تنه ی درخت خریداری کرد؟

پیدا کردن یک منبع قابل اعتماد برای چوب می تواند چالش برانگیز باشد. یکی از بهترین راه ها برای یافتن تنه ی درخت مناسب برای خرید، کارخانه های چوب بری نزدیک شماست.

شرکت های صنایع چوبی غالباً با افراد دیگر بیزینس نمی کنند و کاری انجام نمی دهند زیرا آن ها فقط با کارخانه های چوب بری مربوطه کار می کنند. پس تهیه ی تنه ی درخت از کارخانه های چوب بری بهترین و راحت ترین راه برای خرید است.

ممکن است پروسه ی خرید تنه ی درخت را با بهترین قیمت در نزدیک محل زندگی به سرانجام برسانید. وجود کارخانه نزدیک شما باعث می شود که هزینه های زیادی را برای حمل و نقل نپردازید.

همه چیز راجع به تنه ی درخت –  از کجا می توان تنه ی درخت خریداری کرد؟

همه چیز راجع به تنه ی درخت - از کجا می توان تنه ی درخت خریداری کرد؟
همه چیز راجع به تنه ی درخت – از کجا می توان تنه ی درخت خریداری کرد؟

همچنین سایت های اینترنتی و فروشگاه هایی در کشور عزیزمان وجود دارند که در ایران بسیار شناخته شده هستند و شما را در خریدتان راهنمایی می کنند.

چگونه شرکت های صنایع چوبی را برای خرید تنه ی درخت پیدا کنیم؟

به طور معمول، شرکت های فروش و عرضه ی صنایع چوبی درقالب تبلیغات کاغذی یا به صورت تماس گرفتن با افراد مختلف تبلیغ نمی کنند. پیدا کردن این شرکت ها کمی دشوار است. بسیاری از اوقات، چوب برها با یک کارخانه ی چوب بری کار می کنند و سپس از یک کارگاه به یک کارخانه دیگری چوب بری فرستاده می شوند.

بنابراین آن ها نیازی به تبلیغ شرکت خود ندارند. با این وجود چند روش برای یافتن الوار و تنه ی درخت وجود دارد. با خریداران تماس بگیرید. آن ها با بسیاری از این شرکت ها کار می کنند و می توانند لیستی از شرکت های صنایع چوبی را برای شما فراهم کنند با افرادی مانند کشاورزان، رانندگان محلی، صاحبان مشاغل محلی و مکانیکی تجهیزات سنگین صحبت کنید.

همه چیز راجع به تنه ی درخت –  چگونه شرکت های صنایع چوبی را برای خرید تنه ی درخت پیدا کنیم؟

همه چیز راجع به تنه ی درخت - چگونه شرکت های صنایع چوبی را برای خرید تنه ی درخت پیدا کنیم؟
همه چیز راجع به تنه ی درخت – چگونه شرکت های صنایع چوبی را برای خرید تنه ی درخت پیدا کنیم؟

 یافتن دفاتر خدمات درختی بسیار آسان است. آن ها اغلب خدمات خود را در روزنامه محلی یا با تماس گرفتن با افراد تبلیغ می کنند. این یک منبع بسیار عالی برای خرید تنه ی درخت با قیمت ارزان و کیفیت عالی می باشد. صاحبان دفاتر خدمات درختی بیشتر خوشحال خواهند شد که این تنه های درختان را به شما بفروشند زیرا تنه های درختان اولویت آن ها در فروش نیستند و اگر مشتری نداشته باشند حتما آن ها را دور می اندازند.

اغلب آن ها اولویت فروششان با الوارها است. به یاد داشته باشید که حمل و نقل این تنه های درخت از شرکت به کار خانه ی چوب بری می تواند هزینه ی گزافی داشته باشد.

همه چیز راجع به تنه ی درخت –  حمل و نقل تنه های درختان به کارخانه های چوب بری

همه چیز راجع به تنه ی درخت - حمل و نقل تنه های درختان به کارخانه های چوب بری
همه چیز راجع به تنه ی درخت – حمل و نقل تنه های درختان به کارخانه های چوب بری
خرید اینترنتی تنه ی درخت چه مزایایی دارد؟

به روز ترین و آسان ترین روش برای خرید می تواند از طریق اینترنت و سایت های فروش آنلاین صورت بگیرد. خیلی از شرکت های صنایع چوبی برای فروش بیشتر و شناخته شدن شروع به فروش اینترنتی می کنند که مشتریان به سهولت و بدون هزینه ی ای جز قیمت خود تنه ی درخت و الوار، بتوانند خرید کنند.

همه چیز راجع به تنه ی درخت –  خرید اینترنتی تنه ی درخت چه مزایایی دارد؟

همه چیز راجع به تنه ی درخت - خرید اینترنتی تنه ی درخت چه مزایایی دارد؟
همه چیز راجع به تنه ی درخت – خرید اینترنتی تنه ی درخت چه مزایایی دارد؟

وب سایت اشوود حاوی قیمت ها، طراحی ها و تصاویر عالی است تا بتوانید شروع خوبی برای خرید داشته باشید. این یک منبع عالی برای افرادی است که می خواهند هر مدلی از تنه های درختان را ببینند و سپس تصمیم بگیرند. وب سایت هایی مانند اشوود وجود دارند برای کسانی که به دنبال خرید این تنه ها به صورت عمده و تعداد بسیار بالا هستند.

می توانید با جستجو در سایت فن و هنر اندازه و تعدادی که می خواهید را ثبت کنید.

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی


مطالب مرتبط با چوب تنه درخت و اسلب های چوبی :

WhatsApp us