ساخت قاب و صفحه در   شش صفحه ای کلاسیک

درب قاب تونیک
درب قاب تونیک

درهای قاب و صفحه از نوعی ساخت استفاده می کنند که در آن صفحات شناور بزرگ در چارچوب ریل های افقی و استیل های عمودی نگه داشته می شوند . درهای ریلی و استیل نیز نامیده می شوند ، مزیت این سبک ساختاری این است که صفحات داخلی شناور می توانند بدون تأثیر جدی بر تناسب کلی در، در داخل کابینت یا گذرگاه ، کوچک و بزرگ شوند . چنین درهایی بسیار کمتر تاب می خورند یا ترک می خورند . این سازه معمولاً از یک روش نازک کاری پایه ای و دستی استفاده می کند ، که در آن سیم های باریک به لبه های پانل ها “شناور” می شوند در شکاف های مورب برش داده شده در لبه های اعضای قاب درب قرار می گیرند .

واژه شناسی

در قاب و تابلویی کاری کاملاً دقیق است و اصطلاحات دقیقی برای توصیف قطعات آن به کار رفته است .

    استیل ها : استیل ها اعضای قاب عمودی چپ و راست در هستند . آنها تمام طول در را از بالا به پایین اجرا می کنند و مقاومت اصلی سازه در را تأمین می کنند .

    ریل ها : ریل ها اعضای قاب افقی درهستند . آنها با استفاده از اتصالات مورب و تنون به داخل استیل ها قنداق می کنند .

یک درکلاسیک شش پانل شامل سه ریل است : ریل بالا ، ریل میانی ( که به آن ریل قفل گفته می شود ) و ریل پایین .

    مولیون ها : می توان مولیون ها را استیل های داخلی کوتاه تری توصیف کرد که فاصله بین ریل های افقی را طی می کنند . بدنه های جفت صفحه های شناور را از هم جدا می کنند .

    پانل ها : نواحی مسطح و بزرگی  از در است که در فضاهای ایجاد شده توسط اعضای قاب شناور است . پانل های یک درکلاسیک شش پانل معمولاً سه جفت در اندازه های مختلف هستند . برای ایجاد تعادل بصری ، بزرگترین پانل ها در وسط قرار دارند و پانل های کوچکتر در بالا و پایین هستند .  

مزایای ساخت قاب و صفحه

ساخت و ساز قاب و صفحه ای در برای کابینت ها و معابر اتاق دارای مزایای ساختاری و سبک خاصی است :

    پایداری سازه ای :  ساختار اسکلت و پانل ثبات درچوبی را فراهم می کند و به صفحات شناور بزرگ موجود در چارچوب اجازه می دهد تا گسترش یافته و با تغییر رطوبت منقبض شوند . ساختار شناور از ترک خوردگی و شکافتن جلوگیری می کند .

    انعطاف پذیری سبک : قاب ها و پانل ها را می توان با مد های مختلف آماده کرد تا با سبک های مختلف معماری سازگاری داشته باشد . در حالی که طرح کلاسیک شش صفحه ای که در اینجا شرح داده شده است ، یک سبک خانه استعماری را تلگراف می کند ، سبک های دیگر در نشانگر سبک هایی مانند خانه های ییلاقی هنرمند ( شش صفحه افقی در همان اندازه ) ، ویکتوریایی ( چهار صفحه ، به عنوان دو صفحه بالاتر بلند و دو صفحه پایین تر  ) ، مدرن ( دو صفحه نسبتاً بزرگ ) ، یا Arts-and-Crafts  ( یک صفحه بزرگ بزرگ با دو صفحه عمودی باریک . )

ساختار قاب و تابلو به طراح اجازه می دهد تا بیان خوبی در ساخت درداشته باشد . لبه های داخلی اعضای قاب ممکن است به تعداد پروفیل های معماری ، و پانل های داخلی نیز به شکلی ساخته شوند که صاف ، مورب ، ” برجسته ” شده و یا با افزودن قالب های تزئینی ، لباس پوشیده باشند . این سبک بسیار محبوب است به طوری که درهای تخت گاهی اوقات با افزودن قالب های میخ دار یا چسبیده به تخته پوشیده می شوند تا مانند درهای تابلویی به نظر برسند – به همان روشی که می توان رنگ آمیزی ” مصنوعی ” را بر روی دیوارهای صاف ایجاد کرد .

در شش صفحه ای کلاسیک

درهای قاب و صفحه ای سبک های زیادی دارد ، اما یکی از رایج ترین آنها در به اصطلاح کلاسیک شش صفحه است که دارای دو صفحه بالایی کوچکتر ، دو صفحه مرکزی بلند و دو صفحه متوسط ​​پایین می باشد . اگرچه این سبک درها از نظر معماری مناسب ترین سبک معماری به سبک استعماری است ، اما چنان محبوب است که اغلب در خانه ها از سبک های معماری کاملاً متفاوت ( یا به نظر پاک گرایان ) مورد استفاده قرار می گیرد .

درشش پانل کلاسیک ، بعلت نمادین بودن ظاهری موجود در شکل در، بعنوان در متقاطع و از انجیل شناخته می شود . دیدن شکل صلیب مسیحی در چینش های بالایی و ریل متقاطع که تصور می شود و برای دیدن دو پانل زیرین به شکل یک کتاب باز فقط یک جهش بزرگتر از تصور وجود دارد . با این حال ، بیشتر صاحب نظران این نام را برای پیشرفت واقعی سبک درها بی ربط می دانند ، زیرا درهای مشابه در سنت های معماری قدیمی یهودیان و همچنین سایر سنت های غیر مسیحی وجود دارد . به احتمال زیاد ، این سبک در بسیار محبوب است زیرا یکی از محکم ترین و با دوام ترین تغییرات سبک قاب و صفحه است .

چوبی یا غیر چوبی ؟

درقاب و صفحه ای سنتی از چوب جامد ساخته شده است . هرچند چنین دری بسیار گران است و به همین دلیل ، گزینه های غیر چوبی به طور فزاینده ای محبوب شده اند .

از جمله تغییرات غیر چوبی ، محصولاتی هستند که از تخته فشرده یا MDF ( تخته فیبر با تراکم متوسط ) ساخته می شوند . گرچه ممکن است خالصان ادعا کنند که چنین درهایی اصیل نیستند ، اما این امر در بسیاری از درهای قاب و صفحه  MDF  صدق نمی کند . اینها درهایی هستند که از ساختاری مناسب از قاب و صفحه استفاده می کنند ، در آن صفحات داخلی در واقع در یک چارچوب محکم از استیل ها ، ریل ها و مولیون ها شناور هستند .

درهای قاب و صفحه MDF حتی مزایایی نیز دارند . درهای MDF حتی در مقایسه با درهای قاب و صفحه ای چوب جامد سنتی در برابر جمع شدن و انبساط مقاومت می کنند . از آنجا که انقباض کم است ، هنگامی که هوای خشک باعث کوچک شدن صفحات می شود ، به احتمال زیاد خط چوبی لخت در اطراف لبه های پانل های داخلی وجود دارد . درهای قاب و صفحه ای ساخته شده از MDF به طور قابل توجهی ارزان تر از درهای جامد چوبی هستند و آزمایشات نشان می دهد دوام آنها به همان اندازه مشابه چوب های جامد است    .

نوشته شده توسط : ف . پاکزاد

مطالب مرتبط با ساخت انواع درب چوبی :

 • ایده های طراحی درب چوبی به سبک روستیک و مدرن
  دکوراسیون به سبک روستیک واقعاً جهان را در بر گرفته است ، تقریباً می توانید بگویید این سبک دکوراسیون  چوبی به سبک قرن تبدیل شده است
 • انواع قاب درب , مدل های متنوع قاب تونیک درب کابینت و کمدی
  مشخصات و مدل های متنوع انواع درب کابینت آشپزخانه چوبی , ام دی اف با cnc بصورت قاب برجسته ساده طرح دار
 • نحوه بازیابی درب چوبی جلو
  نحوه بازیابی درب چوبی جلو برای خانه ای قدیمی که نیاز به درب چوبی جدید دارد . برای بازیابی درب و افزودن سخت افزار محکم و با دوام می توانید از این دستورالعمل های گام به گام استفاده کنید . گام اول پایه فلزی و لولا را بردارید پایه های لولا و سخت افزار درب […]
 • چگونه یک درب چوبی را ضد صدا کنیم؟
  چگونه می توانید سر و صدایی را که از بیرون اتاق می آید متوقف کنید یا حداقل آن را کاهش دهید ؟ خوشبختانه چند روش آسان برای عایق صوتی بودن درب چوبی داخلی وجود دارد که ما به شما نحوه کار را می گوییم . بسیاری اوقاتی وجود دارد که شما فقط کمی آرامش و […]
 • 80 طراحی جذاب دربِ جلویی برای داشتن خانه ای زیبا
  درب جلویی اولین چیزی است که وقتی به خانه می آیید می بینید . به همین دلیل انتخاب طرح های درب جلو یک کار بسیار دقیق و مهم است . درب ورودی چهرۀ خانه شماست که باید همیشه تا حد ممکن خوب به نظر برسد