انواع مختلف درب چوبی

درب های چوبی : راهنمای شما برای درک انواع و سبک ها

درب های چوبی از قدیمی ترین انواع درب های داخلی و خارجی هستند . چرا درب های چوبی به نفع صاحبان خانه های امروزی است ؟ درب های چوبی فقط کاربردی نیستند ، بلکه می توانند هنر و زیبایی را برای کسانی که به دنبال ارتقای سبک طراحی خانه خود هستند ، نشان دهند .

مدل درب چوبی قدیمی ، درب ورودی قوس دار
مدل درب چوبی قدیمی ، درب ورودی قوس دار

درب های چوبی نیز برای خانه ها در اقلیم های مختلف بهتر عمل می کنند . طبق گفته تولید کننده درب های درجه یک ، درب های چوبی بهتر از درب های مصنوعی با آب و هوا سازگار می شوند . پانل چوبی در یک قاب ثابت می تواند با نوسانات دما منبسط و منقبض شود . این بدان معنی است که یک درب چوبی به عنوان یک عایق طبیعی عمل می کند .

درب های چوبی : انواع آن :

دو دسته کلی از درب های چوبی وجود دارد : درب های چوبی داخلی و درب های چوبی خارجی .

درب های چوبی داخلی

درب چوبی ریلی ، ساخت انواع درب چوبی سفارشی
درب چوبی ریلی ، ساخت انواع درب چوبی سفارشی

این درب ها در فضای داخلی خانه برای جداسازی فضاها و بهبود طراحی خانه شما استفاده می شوند . سه نوع اصلی درب های چوبی داخلی وجود دارد : درب چوبی جامد ، درب مغزی توپر و درب هسته توخالی .

درب های چوبی خارجی

درب ورودی چوبی شیشه خور
درب ورودی چوبی شیشه خور

درب های بیرونی چوبی برای محافظت از خانه شما در برابر آب و هوا و مزاحمان استفاده می شود . درب های بیرونی چوبی نیز سبک و طراحی خانه شما را بهبود می بخشد . درب های چوب جامد و چوب کامپوزیت دو درب خارجی معمولی چوبی هستند .

درب های چوب جامد ( تمام چوب ) چیست ؟

درب اتاقی  تمام چوب ، سازنده انواع درب چوبی
درب اتاقی تمام چوب ، سازنده انواع درب چوبی

ساختار درب های چوبی تماما چوب است . برخی از درب های چوب جامد دارای شیشه یا فلز به عنوان بخشی از طراحی تزئینی خود هستند . یک درب چوبی با شیشه یا فلز همچنان می تواند یک درب چوبی جامد در نظر گرفته شود به شرطی که علاوه بر دکوراسیون و سخت افزار تماما از چوب جامد ساخته شده باشد .

سبک درب های چوب جامد ( تمام چوب )

درب های چوبی جامد از تکه های چوب جامد که در سبک های مختلف در کنار هم قرار گرفته اند ساخته می شوند . یکی از متداول ‌ترین سبک ‌های درب چوبی جامد ، درب‌ های پانلی است که از پانل ‌های متصل به قاب ‌های پایه ‌های افقی و ریل‌ های عمودی ساخته شده ‌اند . یکی دیگر از درب های چوب جامد رایج درب های لووردار هستند . تولید کنندگان درب های لووردار را با نوارهای عمودی کوچک که در پایه های افقی نصب می شوند ایجاد می کنند .

محل استفاده این درب ها :

درب های چوب جامد به عنوان درب داخلی و خارجی استفاده می شود . بسیاری از صاحبان خانه ، درب های ورودی چوبی جامد با شیشه یا فلز تزئینی دارند . درب های داخلی چوب جامد کمتر رایج هستند زیرا نسبت به انواع دیگر درب های چوبی گران تر هستند .

انواع چوب

تولید کنندگان ، درب های چوبی جامد ( تمام چوب ) را از انواع مختلف چوب ایجاد می کنند . اینها عبارتند از کاج ، توسکا ، بلوط سفید ، بلوط قرمز ، ساج ، بامبو ، صنوبر ، گردو و افرا . برخی از محبوب ترین چوب ها برای درب های داخلی چوبی جامد عبارتند از : صنوبر ، کاج و توسکا . این چوب ها ارزان هستند و مانع صوتی خوبی ایجاد می کنند . گردو یکی از گران ترین گونه های چوب است . دارای رنگ قهوه ای پر زرق و برق با دانه و بافت متراکم است .

طراحی خانه با درب های چوب جامد ( تمام چوب )

درب های چوبی جامد برای بهبود انواع طرح های خانه با بافت و سبک خود کار می کنند . درب های چوبی جامد انباری مکمل سبک روستایی و خانه های کشاورزی است . درب های چوب جامد رنگ شده یا رنگ آمیزی شده دارای کاربرد گسترده ای در بین سبک های متفاوت از جمله مدرن تا کلاسیک هستند .

درب های هسته جامد چیست ؟
مدل درب چوبی اتاقی
مدل درب چوبی اتاقی

درب های هسته جامد دارای سطح بیرونی از روکش چوب هستند اما با مواد کامپوزیت چوب مانند ام دی اف پر شده اند . کارشناسان درب تمایل دارند این درب مصالحه ای را بین درب های چوبی جامد و درب های توخالی در نظر بگیرند . آنها نسبت به درب های چوب جامد ارزان تر هستند اما هنوز ظاهر و احساس چوب جامد را دارند .

درب های هسته جامد سنگین هستند ، اغلب سنگین تر از درب های چوبی جامد معمولی . آنها عایق صوتی بهتری نسبت به برخی درب های چوبی جامد ارائه می دهند . این درب ها با آب و هوا منبسط یا منقبض نمی شوند ، بلکه شکل خود را در تمام محیط های آب و هوایی حفظ می کنند .

سبک درب های هسته جامد ( تمام چوب )

تولیدکنندگان درب‌ های هسته جامد را در سبک‌ های متنوعی از درب ‌های تخته ‌ای و چندین سبک از درب ‌های پانلی می‌ سازند . همچنین می توانید ظاهر این درب ها را با رنگ و روغن شخصی سازی کنید .

محل استفاده این درب ها :

درب های هسته جامد به عنوان درب داخلی و خارجی استفاده می شوند . درب های هسته جامد در بسیاری از کاربردهای تجاری استفاده می شوند . به عنوان درب خارجی در فضاهای آپارتمانی و کانکسی استفاده می شود . بیشتر ساختمان‌ های اداری بیش از هر نوع دیگری از درب های داخلی جامد استفاده می ‌کنند .

درب های هسته توخالی چیست ؟

مدل درب چوبی اتاقی ، درب اچ دی اف
مدل درب چوبی اتاقی ، درب اچ دی اف

درب های هسته توخالی از پانل های کامپوزیت چوبی ساخته شده اند که روی هسته توخالی از پلاستیک یا مقوا لانه زنبوری به هم چسبانده شده اند . این درب ها به دلیل ارزان بودن و نصب آسان به محبوب ترین نوع درب داخلی تبدیل شده اند .

سبک درب های هسته توخالی

درب ها توخالی قالب گیری می شوند . بنابراین ، آنها در انواع سبک های اسلب یا پانل دار عرضه می شوند . درب های توخالی به عنوان درب های کمد یا انباری دوتایی نیز استفاده می شوند . آنها با طرح های متنوع خانه کار می کنند . بسته به نوع ساخت ، می‌ توانید درب های هسته توخالی را رنگ کنید ، اگرچه بیشتر آنها رنگ ‌شده هستند .

محل استفاده این درب ها :

درب های توخالی برای استفاده داخلی مناسب تر از استفاده خارجی هستند . درب های چوبی توخالی عایق خوبی برای صدا یا آب و هوا نیستند . آنها همچنین به اندازه کافی قوی نیستند که در برابر تلاش های هماهنگ برای نفوذ مقاومت کنند .

درب های چوبی چیست ؟

درب شیشه خور چوبی ایوان ، درب تمام چوب شیشه خور
درب شیشه خور چوبی ایوان ، درب تمام چوب شیشه خور

درب های چوبی به درب های خارجی کامپوزیت چوبی نیز معروف هستند . آنها درب هایی هستند که با مواد مختلفی از جمله چوب به عنوان یکی از اجزای آن ساخته شده اند . برخی از صاحبان خانه ها ، درب های کامپوزیت را به درب های ورودی چوبی جامد ارج می دانند زیرا دربی را ایجاد می کنند که ماندگاری بالایی دارد و نگهداری کمتری دارد .

برای این درب ها ، سازندگان یک درب با دو طرف ایجاد می کنند . قسمت داخلی آن چوب و قسمت بیرونی آن از مواد دیگری مانند فایبرگلاس یا فلز است .

سبک درب های چوبی

درب‌ های چوبی در سبک ‌های مختلفی از جمله درب های جامد و درب های شیشه ‌ای مانند درب‌ های فرانسوی وجود دارند . همچنین ، تولیدکنندگان درب ‌های چوبی را با درب ‌های دوتایی و کشویی می ‌سازند تا متناسب با هر دهانه درب خارجی باشند . بنابراین ، این درب ها متناسب با انواع طرح های خانه هستند . شما می توانید درب های چوبی را با رنگ سفارشی کنید .

محل استفاده این درب ها :

درب های چوبی به عنوان درب های خارجی استفاده می شوند و کاربرد داخلی ندارند .

مزایا و معایب درب های چوبی :

درب های چوبی انواع مختلفی دارند . هر کدام نقاط قوت و ضعف خاصی دارند ، اگرچه برخی برای همه عمومی هستند .

نکات مثبت :

    زیباییدرب های چوبی زیبایی غیر قابل انکاری دارند . درب های چوب جامد و درب های هسته جامد گرما و بافت فوق العاده چوب را دارند . حتی درب های توخالی نیز سبک های جذابی دارند .

    دوام – درب های چوب جامد و هسته جامد با نگهداری مناسب چندین دهه دوام می آورند .

    تطبیق پذیری – تولیدکنندگان درب های چوبی را در سبک های متنوعی برای تناسب با طرح های مختلف خانه ایجاد می کنند .

نکات منفی :

    تعمیر و نگهداری – درب های چوبی در صورت فرسوده شدن نیاز به نگهداری معمولی مانند رنگ آمیزی و لکه گیری دارند .

    هزینه – درب های چوبی و مغزی جامد برخی از گران ترین انواع درب های موجود هستند .

سوالات متداول :

از کجا می توانیم درب های چوبی ارزان قیمت را در نزدیکی خود پیدا کنیم ؟

می‌ توانید گزینه‌ های ارزان قیمت درب ‌های توخالی را در فروشگاه ‌های لوازم خانگی محلی پیدا کنید . اگر می ‌خواهید درب های چوبی ارزان قیمت را پیدا کنید ، به دنبال فروشگاه ‌های معماری در منطقه خود باشید . در غیر این صورت انتخاب های شما محدود به سبک ها و اندازه هایی خواهد بود که در انبار خود دارند .

بهترین درب های چوبی خارجی کدامند ؟

برخی از صاحبان خانه و طراحان ظاهر و احساس دربهای ورودی چوبی جامد را برای سبک های خاص خانه دوست دارند . درب های چوب جامد برای خانه های مزرعه و طراحی روستایی به خوبی کار می کنند که ظاهر و احساس چوب بافت دار یک امتیاز است . برای دیگران ، درب های با روکش چوبی همان نتایج زیبایی و سبک را به دست می آورند و نگهداری بسیار کمتری دارند .

مزایای درب ورودی چوبی جامد بدون شیشه چیست ؟

درب های ورودی چوبی بدون شیشه ایمن تر هستند زیرا نسبت به درب های چوبی شیشه ای نفوذپذیری کمتری دارند . درب های ورودی چوبی جامد بدون شیشه نیز بهتر از درب های شیشه ای حریم خصوصی شما را حفظ می کنند .

بهترین درب های داخلی چوبی کدامند ؟

درب ‌های توخالی محبوب ‌ترین نوع درب ‌های چوبی داخلی هستند ، زیرا ارزان ‌ترین نوع درب ‌ها هستند . همچنین سبک های جذاب و متنوعی در دسترس است . اینها عایق صدا نیستند . اگر به گزینه ای نیاز دارید که مقداری عایق صدا را فراهم کند ، درب های چوبی جامد یا هسته جامد بهتر هستند .

نتیجه :

درب های چوبی برای هر خانه ای در فضاهای داخلی و خارجی جذاب هستند .

درب های چوبی خارجی نیاز به تعمیر و نگهداری دارند ، اما زیبایی و دوام آنها به تعادل این تلاش کمک می کند .

گزینه های محبوب برای درب های چوبی داخلی مانند درب های توخالی ، درب های چوبی را برای همه قابل دسترس می کند .

کلمات کلیدی : درب چوبی درب درب کشویی درب ریلی

نویسنده : فیروزه پاکزاد

منبع :

https://www.homedit.com/wooden-doors/


مطالب مرتبط با موضوع درب چوبی :

WhatsApp us