0 Items

  ( ج )  بر اساس عملکرد شاتر در

1 .  در های تاشو

2 . درهای کشویی

3 . در های چرخشی

13 .  در های گردان

4 . در های کرکره ای نورد

5 . درهای جمع شونده

6  .  در محوری

 ( ج ) انواع درها بر اساس عملکرد کرکره در

بر اساس عملکرد کرکره در ، در ها به روش های زیر طبقه بندی می شوند :

 1 . در های تاشو

ایده و مدل انواع درب
ایده و مدل انواع درب

در های تاشو به صورت منفرد یا به صورت پارتیشن تاشو استفاده می شوند تا بتوان از دو اتاق با هم به عنوان یک اتاق واحد یا جداگانه طبق نیاز استفاده کرد . بیشتر از آنها در دهانه اتاق به باغ ، پاسیو و ایوان و غیره استفاده می شود .

2 . درهای کشویی

ایده و مدل انواع درب
ایده و مدل انواع درب

در های کشویی از کرکره استیل ، چوبی و شیشه ای تشکیل شده اند که غلتک های استیل بر روی آنها ثابت شده است . این غلتک های فولادی در امتداد مسیری که در بالا و پایین ارائه شده است حرکت می کنند . دارای یک یا چند کرکره کشویی بر اساس دهانه موجود . در زمان های قدیم ، درهای کشویی از فولاد و چوب معمولاً برای دهانه های بزرگ  کاخ ها  و کارگاه ها و گاراژ و غیره استفاده می شده است .

امروزه از در های کشویی بیشتر در دفاتر و مکان هایی که محل ازدحام است استفاده می شود زیرا در های کشویی باعث صرفه جویی در فضا و افزایش کارایی استفاده می شوند .

3 . در های چرخشی

ایده و مدل انواع درب
ایده و مدل انواع درب

مطابق گفته های ‘Frederick S. Merritt & Jonathan T. Ricketts’ ( نویسنده کتاب راهنمای طراحی و ساخت ساختمان ) ، درهای چرخشی در نزدیکی یک لبه قرار می گیرند تا در یک محور عمودی بچرخند . آن را به پشت یا لولا در قاب در آویزان می کنند . کرکره این درها با استفاده از فنرهای دوتایی به قاب متصل شده است . از این رو شاتر می تواند به سمت داخل و خارج حرکت کند .

دو نوع در تاب دار موجود است – یکی درهای تک اثر که می توانند 90 درجه یا بیشتر فقط در یک جهت چرخش داشته باشند . و درهای دو کاره که می توانند 90 درجه یا بیشتر در هر دو جهت چرخش داشته باشند . در تاب بیشتر در ادارات استفاده می شود .

4 . در های گردان

ایده و مدل انواع درب
ایده و مدل انواع درب

در چرخان ، ترتیبات برای چرخش در ، در مورد محوری مرکزی انجام می شود . این درها در حدود یک طرف کرکره می چرخند و به طور خودکار بسته می شوند .

به گفته ‘J.K. McKay ’( نویسنده متریک ساخت و ساز ساختمان ، جلد -4 ) ، در گردان مطلوب است تا از مسائل جلوگیری کند ، ورود صدای خیابان ها را به حداقل برساند و از  ورود گرما جلوگیری کند .

درهای گردان بیشتر در مناطق پرترافیک یعنی ساختمانهای بلند ، ساختمانهای عمومی ، بیمارستانها و غیره برای تنظیم ورود استفاده می شود .

  5 . در های کرکره ای نورد

ایده و مدل انواع درب
ایده و مدل انواع درب

در های کرکره ای نورد ، کرکره در مانند یک پرده استیل عمل می کند . درهای کرکره غلتکی مزیت دارند زیرا فضای زیادی نیاز ندارند . این درها بسیار محکم ، بادوام بوده و ایمنی مناسبی را ارائه می دهند . آنها بیشتر در فروشگاه ها ، کارگاه ها ، کارخانه ها ، گاراژها و مغازه ها و غیره استفاده می شوند .

همچنین بخوانید :

در کرکره ای غلتکی چیست؟

 8  انواع مختلف کرکره

6 . درهای جمع شونده

ایده و مدل انواع درب

درهای تاشو از روی تخت یا کانالهای فولادی ضعیف ساخته می شوند و می توانند با کشش یا فشار جزئی باز و بسته شوند . چیدمان درهای تاشو به گونه ای است که وقتی در را باز می کنید ، همه نوارها بهم می خورند و در حین بستن ، نوارها کشیده می شوند . آنها کمترین فضا را اشغال می کنند و بنابراین ترجیح داده می شود . در های جمع شونده برای ورودی اصلی ساختمانهای مسکونی ، مغازه ها ، خانه های بزرگ ، سالن سینما و غیره استفاده می شود . 

همچنین بخوانید : در جمع شونده چیست ؟

7 . در محوری

ایده و مدل انواع درب
ایده و مدل انواع درب

درهای محوری در یک لولای محوری خاص ، با سنجاق هایی که در بالا و پایین در متصل می شوند ، عمل می کنند . مزیت قابل توجه لولاهای محوری این است که می تواند درهای بسیار گسترده تر و سنگین تری را نسبت به لولاهای پین و بشکه ای سنتی پشتیبانی کند . با بهره مندی فنی ، منحصر به فرد زیبایی در باز و بسته شدن می دهد و عملکرد چرخشی چشم نوازی می دهد . در های محوری به طور کلی برای در های ورودی استفاده می شود .

نوشته شده توسط : ف . پاکزاد

مطالب مرتبط با موضوع درب چوبی :

WhatsApp chat