خلاصه ای از انواع و اشکال متداول درب ها

درب چوبی
درب چوبی

انواع درب

خلاصه ای از انواع و اشکال درب ها که باید قبل از خرید و اجرای ساختار مرتبط یک درب بدانید (در های لولا دار ، درهای کشویی ، درهای تاشو)

می خواهم درب خانه ام را به یک درب شیک تر تبدیل کنم ، اما چه نوع درب هایی وجود دارد؟

آیا در مورد درب سوالی دارید؟

آیا می خواهید بدانید چه در هایی برای یک فضای کوچک مناسب است ، یا می خواهید فضای خانه خود را بهبود ببخشید؟ در این مقاله انواع و اشکال متداول درب هایی را که باید بدانید آورده ایم.

در این مقاله به مشخصات درب های لولایی ، مشخصات درهای کشویی و مشخصات درب های تاشو میپردازیم و همچنین راجع به امکانات تهویه و نورگیری درب ها صحبت خواهیم نمود.

3 نوع درب وجود دارد

درب چوبی
درب چوبی

در لولایی


درب های قسمت های مختلف خانه را می توان از در های لولایی ، درهای کشویی و درهای تاشو انتخاب کرد.

به طور کلی درها در سه نوع درب های لولایی ، درهای کشویی و درهای تاشو طبقه بندی می شوند . ضمناً متداول ترین نوع درب ، درب لولایی است.

ویژگی های درب های لولایی

درب چوبی
درب چوبی

درب لولایی

 درب لولایی یک درب استاندارد است که با حرکت روی لولا به جلو و عقب باز و بسته می شود. 

برای باز و بسته شدن در لولایی به فضا نیاز است ، البته که این نوع از درب ، عایق بهتری برای صدا میباشند. از آنجا که هیچ ریل و شکافی برای درب تعبیه نشده است ، گرد و غبار کمتری جمع می شود و تمیز کردن آن آسان است.
درب لولایی میتواند به چپ یا راست و به طرف داخل یا خارج باز شود باید نوع آن را با توجه به نوع فضا و کاربری و بقیه جزئیات مربوطه انتخاب نمود.
همچنین یک مدل “درب والد – کودک” وجود دارد که می توان با تلفیق یک درب لولایی معمولی و یک درب لولای باریک که در هر دو طرف تعبیه میشود آن را ایجاد نمود . هنگام حمل و نقل وسایل می توانید با باز کردن هر دو درب به راحتی وسایل را وارد و خارج کنید.ویژگی های درب های کشویی

درب کشویی دری است که با حرکت به چپ و راست بسته و باز می شود این در ها حتی اگر باز باشند هم جایی را اشغال نمی کنند.

درب چوبی
درب چوبی

درب کشویی نوعی درب است که با حرکت به چپ و راست باز و بسته می شود

.

دهانه آن گسترده است و حتی اگر باز بماند ، فضایی را اشغال نمی کند. از آنجا که به چپ و راست می لغزد ، می توان آن را حتی در مکان هایی که عمق ندارند و فضا زیاد نیست نصب کرد ؛ در باز میشود مردم می آیند و می روند و همه چیز روان پیش می رود.  از مزیت های دیگر این در آن است که اگر در طرف دیگر شخصی وجود داشته باشد و حتی اگر ناگهان در را باز کنید ، در به آن شخص برخورد نخواهد کرد و باز بودن این نوع در باعث نمیشود گذرگاه و فضا تنگ شود.  همچنین معایبی دارد مانند جمع شدن گرد و غبار روی ریل و همچنین امکان عبور صدا به راحتی به علت فاصله ریل ها از دیوار وجود دارد.
درب های کشویی به سه دسته تقسیم می شوند : کشویی یک طرفه ، کشویی سراسری و کشویی جمع شونده 

درب کشویی یک طرفه : نوعی است که یک ریل با طول محدود دارد و در هنگام باز شدن درب ، در جلوی دیوار انتظار (دیواری که ریل روی آن نصب شده است) قرار میگیرد.

وقتی که یک درب را به سمت چپ یا راست حرکت میدهید ، شما به یک محل نیاز دارید که با باز کردن درب به عنوان تکیه گاه عمل کند و ریل و به طبع درب در هنگام باز شدن ، مقابل آن قرار گیرد.
درب کشویی سراسری : نوعی از درب با ریل سرتا سری است که نه فقط یک در بلکه می تواند بسیاری از درها و حتی دیوار ها در آن قرار گیرند .

بسته به دکوراسیون و فضای مورد علاقه و مورد نیاز ، در ها و دیوار ها را میتوان در داخل ریل ها جا به جا کرد.

می توانید دهانه هایی را در سمت چپ دیوار ، راست دیوار و یا مرکز ، به دلخواه خود باز کنید.
نوع جمع شونده : به این صورت است که در داخل دیوار ، فضا و شکافی دقیقا به اندازه در تعبیه میشود و با باز شدن ، درب در این فضا قرار گرفته و از چشم مخفی میشود.

از معایب این نوع درب این است که تمیز کردن شکاف تعبیه شده در دیوار مشکل است ، اما از مزایا این است که وقتی درب را باز می کنید کاملاً درون دیوار قرار می گیرد ، بنابراین هوشمندانه به نظر می رسد.

ویژگی های درب های تاشو

درب چوبی
درب چوبی

درب تاشو با تهویه در قسمت بالا

درب تاشو دری مناسب برای صرفه جویی در فضا است که می توان از آن به عنوان پارتیشن (جدا کننده فضا) نیز استفاده کرد ،

این نوع دری است که به راحتی تا و باز و بسته می شود.

برای جمع کردن درب تاشو ، در انتهای آن به فضای خالی احتیاج است بنابراین مقداری از فضا را اشغال میکند ، اما باز هم فضای کمتری نسبت به در های لولایی اشغال میکند.

به طور کلی ، این یک درب دستی است که سیستم آن با درب لولایی و درب کشویی متفاوت است.
همچنین می توان از این نوع در ها برای فضا بندی و به عنوان پارتیشن نیز استفاده کرد ، مانند حالتی که یک اتاق بزرگ را با توجه به نیاز و علاقه با این در ها تقسیم کرده و تعداد اتاق ها را افزایش می دهیم. 

فضایی که این درب ها میگیرند حدودا یک سوم فضایی است که یک در لولایی با همان عرض اشغال میکند.

نوع درب با”تهویه”

درب چوبی
درب چوبی

درب کشویی تماما تهویه

یک درب برای تهویه مناسب متشکل از مجموعه ای از تیغه های کور(بدون دید)

این درب به شکل مجموعه ای از قطعاتی است که به صورت مایل در زیر هم قرار گرفته اند و در ضمن تهویه هوا مانع از ورود گرد و غبار و خاک می شود.
این شکل از درب برای حمام ، کمد و درهایی که در محل های مرطوب قرار دارند توصیه می شود.  اکثرا ، قسمت های تهویه در پایین درب قرار میگیرند و برای انواع درب های لولایی ، درهای کشویی و درهای تاشو استفاده می شوند.

نوع درب با “پنجره”

درب چوبی
درب چوبی

درب لولایی با پنجره سفید

می توانید برای روشنایی ، اتاق را با لامپ نورپردازی کنید ، یا می توانید یک پنجره شیشه ای روی درب ، مشرف به طرف دیگر قرار دهید.

میتوان در پنجره این درب ها به جای شیشه ، از صفحه آکریلیک شفاف استفاده شود که به سختی شکسته میشود ؛

 یا از انواعی از پنجره ها که شیشه هایی با حالتی مانند یخ زدگی یا مِه گرفتگی دارند استفاده نمود که این مدل ها به دلیل طرح هایشان دیدن داخل را دشوار می کنند.

پنجره های روی در انواع مختلفی دارند که با توجه به محل قرارگیری و حجم پنجره تفاوت دارند .

برای مثال نوعی از پنجره ها در بالا قرار میگیرند و باعث میشود طرف دیگر در را ببینید و نور مناسبی داشته باشید و این نوع اغلب در درب های لولایی ، درهای کشویی و درهای تاشو یافت می شود.
نوع دیگر ، مدلی است که در آن کل سطح درب (یا بیشتر آن) جزو پنجره است.  این نوع درب از نور عالی ، احساس رهایی و آزادی و همچنین ظاهری شیک برخوردار است.  از آنجا که مساحت شیشه بزرگ است ، خطر شکستن آن در هنگام برخورد شخص یا شیئی یا لرزیدن شدید وجود دارد ، بنابراین اغلب از آن برای درهای کشویی و درهای تاشو استفاده می شود که باز و بسته شدن تأثیر نسبتاً کمی روی وارد شدن تنش به آن دارد دارند . البته که می توان از پنجره های بزرگ برای درهای لولایی استفاده کرد ، اما به علت ذکر شده توصیه نمی شود.
نوعی از پنجره نیز به صورت یک نوار از بالا تا پایین درب کشیده شده است.  از آنجا که حجم شیشه کمتر از مدل قبل است ، نگرانی در مورد شکستن شیشه ، کمتر است و راحت تر برای درب های لولایی قابل استفاده می باشد.

 ویژگی این مدل این  است که شما می توانید افراد یا اشیا جلوی درب را بررسی کنید و همچنین می توانید نور خوب و مناسبی را دریافت کنید.

پنجره های کشیده روی درب ، علاوه بر شیک بودن برای زمانی که میخواهید نور مناسبی را دریافت کنید در عین اینکه داخل خانه زیاد از بیرون دید نداشته باشد بسیار کاربردی است.

موقعیت پنجره بلند به طور کلی در مرکز درب است ، اما طرح هایی نیز وجود دارد که پنجره ها در سمت چپ و راست درب قرار می گیرند.


خلاصه درب متناسب با نیازهای خود را انتخاب کنید!

به طور معمول سه نوع درب متداول وجود دارد: درهای لولایی ، درهای کشویی و درهای تاشو. 

یک نوع درب لولایی است که عایق صدای بهتری از دیگر انواع است و به راحتی تمیز می شود ؛ یک نوع دیگر درب کشویی است که به فضا و عمق برای باز و بسته شدن احتیاج ندارد و حتی در صورت باز بودن نیز طراوت می بخشد و فضا را تنگ و دلگیر نمیکند ؛ نوعی نیز درهای تاشو هستند که میتوان آن ها را در فضای کمی نصب کرد.

همچنین در انتخاب درب میتوان به بحث تهویه و نورگیری مناسب نیز توجه کرد و در نهایت با توجه به نیاز خود برای محل های متفاوت خانه در های متناسبی را انتخاب نمود.

گردآورنده : زهرا اکبری

کلمات کلیدی : درب ، درب لولایی ، درب کشویی ، درب تاشو ، درهای لولادار ، درهای کشویی ، درهای تاشو ، انواع درب ، شکل های درب ، مشخصات در ، تهویه با درب ، نورگیری با درب ، لولا ، فضای کم ، خانه کوچک ، راهرو تنگ ، ریل ، گرد و غبار ، عایق صدا ، در کشویی یک طرفه ، در کشویی سراسری ، در کشویی جمع شونده ، ریل محدود ، دیوار انتظار ، ریل سرتاسری ، دیوار ریلی ، دکوراسیون ، شکاف در دیوار ،  پارتیشن ، تا شدن ، درب دستی ، تیغه های کور ، حمام ، کمد ، درب با پنجره ، در با پنجره بزرگ ، درب با پنجره کشیده ، درب با پنجره بلند ، شیشه ، اکریلیک شفاف ، طرح شیشه

مطالب مرتبط با موضوع درب چوبی :

WhatsApp chat