قسمت هایی از یک درب

قسمت های درب چوبی
قسمت های درب چوبی

درب ها بخش مهمی از تزئین و زیبایی هر ملک را تشکیل می دهند . اکثر خانه‌ ها و ساختمان‌ ها دارای چندین ورودی و درب های داخلی هستند که از طیف وسیعی از درب های مختلف استفاده می‌ کنند که عملکردهای مختلفی را انجام می‌ دهند .

در حالی که آنها یک عملکرد عملی مهم برای انجام دارند ، طراحی و سبک درب ها می تواند بر شخصیت کلی یک ملک تأثیر بگذارد – و گزینه های طراحی بی پایانی ارائه بدهند . از اندازه و انتخاب مواد گرفته تا نحوه باز شدن و حرکت آنها ، پرداخت ، قالب گیری و سخت افزار مورد استفاده برای درب ها در طرح ها و انتخاب های متنوعی وجود دارد .

بدنه هر دربی اساساً از سه قسمت اصلی ساخته شده است :

  •  پایه
  • ریل ها
  • ·         پانل ها

 اما عناصر بسیار بیشتری وجود دارد . برای کمک به توضیح رایج‌ ترین اصطلاحات ، در ادامه تصویری از یک درب و چارچوب درب استاندارد را با اجزای تشکیل ‌دهنده برجسته‌ سازی کرده‌ ایم .

قسمت های درب چوبی
قسمت های درب چوبی

بخش هایی از یک درب – واژه نامه اصطلاحات

     ریل بالایی – ریل بالایی قطعه افقی است که در بالای درب قرار می گیرد .

     ریل فریز – شبیه ریل بالایی است ، با این تفاوت که به صورت افقی در قسمت بعدی بین پانل های روی درب قرار می گیرد . این اغلب در ارتفاع چشم است و همه درب ها دارای ریل متقاطع نیستند . این طرح گاهی اوقات به عنوان ریل متقاطع شناخته می شود .

     ریل میانی – به صورت افقی در وسط درب قرار می گیرد . همه درب ها دارای ریل وسط نیستند .

     ریل پایین – به صورت افقی در پایین درب قرار می گیرد .

     Stiles – این نام جمعی برای اجزای عمودی است که در لبه بیرونی یک درب قرار می گیرند .

     پایه قفل – این لبه عمودی درب است که در طرف مقابل درب به لولاها قرار دارد و حاوی قفل یا چفت است .

     پانل – پانل ها ، که ممکن است چوبی یا شیشه ای باشند ، همان چیزی هستند که قاب تشکیل شده توسط پایه ها و ریل های یک درب را پر می کنند .

     تاپ مولیون – این عنصر عمودی درب است که یک تقسیم بین پانل های مختلف در بالای درب ایجاد می کند . این امر گاهی اوقات به عنوان اولین مولیون شناخته می شود .

     Mid Mullionاین عنصر عمودی است که یک تقسیم بین پانل ها را در ناحیه مستقیماً زیر مولیون بالایی ایجاد می کند . گاهی اوقات به عنوان مولیون دوم شناخته می شود .

     مولیون پایینی – این عنصر عمودی است که یک تقسیم بین پانل ها را در ناحیه درست زیر مولیون میانی تشکیل می دهد . این گاهی اوقات به عنوان سومین مولیون شناخته می شود .

     قالب گیری – این جزئیات تزئینی است که می تواند در اطراف لبه پایه های درب ، ریل ها و مولیون ها استفاده شود . ممکن است ساده یا بسیار تزئینی باشد ، مانند قالب گیری تاج .

     قاب یا آستر – چارچوب درب ( خارجی ) یا آستر ( داخلی ) چیزی است که درب درون آن قرار می گیرد و دیوارها را می پوشاند .

قطعات قاب درب با جزئیات

     سر – قسمتی از قاب درب است که به صورت افقی قرار می گیرد تا قسمت بالایی قاب را تشکیل دهد .

     پاها / پایه ها – اینها اصطلاحاتی هستند که معمولاً برای اشاره به اجزای عمودی که کناره های چارچوب درب را تشکیل می دهند استفاده می شود .

     استاپ ها – استاپ ها چیزی هستند که در هنگام بسته شدن روی آن قرار می گیرد و بخشی جدایی ناپذیر از قاب هستند . در مورد آسترهای درب ، اینها نوارهای نازکی از چوب هستند که در طول پایه ها و سر نصب می شوند تا به همین منظور عمل کنند .

     Architrave – این به قالب گیری تزئینی در بیرونی ترین لبه قاب یا آستر درب اشاره دارد .

     سقف یا آستانه – این قسمت پایینی یک قاب درب بیرونی است و هنگام انتقال از یک پوشش کف به کف دیگر به صورت داخلی استفاده می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درب های چوبی خارجی یا درب های داخلی ، با تیم خدمات مشتریان ما به شماره 09191210119 تماس بگیرید .

کلمات کلیدی : درب چوبی ، طراحی درب چوبی ، ریل ، درب چوبی داخلی ، درب چوبی خارجی ، کفپوش چوبی

نویسنده : فیروزه پاکزاد


مطالب مرتبط با موضوع درب چوبی :

WhatsApp us