کاربرد چوب راش در صنعت مبلمان

فروش چوب راش تخته و الوار تهران بازار چوب خاوران

درخت راش

درخت راش دارای ریشه سطحی بوده و مناطق کوهستانی برای رشد این درخت مناسب می باشند و از این درخت به عنوان مادر جنگل نام برده می شود زیرا برگ های این درخت مناسب تقویت ساختار خاک می باشند، ارتفاع این درخت به حدود 40 متر می رسد که دارای برگ های پهنی می باشد.

تاکنون در حدود 13 گونه از این درخت شناسایی شده است که در ایران 10 گونه وجود دارد، این درخت می تواند تا حدود 200 سال عمر داشته و در سایه بهترین رشد را دارد و خاک مناسب رویش این درخت باید دارای خاصیت خنثی (نه اسید و نه بازی) باشد. در شکل زیر نمونه ای از درختان راش قابل مشاهده می باشد .

درختان راش موجود در مناطق معتدل

جنگل های چوب راش در مناطق معتدل

جنگل های چوب راش در مناطق معتدل

برگ درخت راش

برگ درخت راش
برگ درخت راش

چوب درخت راش

مصرف عمده چوب این درخت در صنعت مبلمان و دکوراسیون منازل می باشد زیرا از کیفیت مناسبی برخوردار بوده و در مقایسه با سایر چوب ها مقرون به صرفه تر می باشد. رنگ این چوب کرم می باشد و در مواردی متمایل به قرمز است و ویژگی مناسب این چوب که سبب استفاده آن در منازل می شود مربوط به مقاومت و استحکام این چوب در برابر حشرات و قارچ ها اشاره کرد.

این چوب در میان نجاران بسیار معروف و محبوب می باشد و استفاده فراوانی برای مبلمان و تخت خواب دارد. مهم ترین نکته در نگهداری و افزایش طول عمر چوب درخت راش، رطوبت مناسب و استفاده از روغن های جلا می باشد. در شکل زیر چوب درخت راش قابل مشاهده می باشد ابعاد این چوب به این صورت است که از طول 2.4 تا 4 متر و ضخامت 1 تا 15 سانتی متر در بازار موجود می باشند.

چوب راش
چوب راش

تکه چوب هایی در اندازه های مختلف چوب راش

تکه چوب هایی در اندازه های مختلف چوب راش
تکه چوب هایی در اندازه های مختلف چوب راش

ویژگی های مهم چوب راش:

چوب درخت راش درواقع جایگزین چوب درخت گردو می باشد زیرا دارای قیمت مناسب تری بوده و در کشور های زیادی وجود دارد استویژگی ها این چوب شامل موارد زیر می شود:

در دسترس بودن:

 چوب راش اروپایی در دسترس ترین چوب سخت در مناطق معتدل جهان است. اروپا دارای چوب سخت بیشتری نسبت به سایر نقاط جهان می باشد. برای مثال در حدود 57 درصد درختان موجود در کشور آلمان، درخت راش می باشند. با توجه به تولید زیاد این چوب در اروپا، همواره این چوب به مقدار زیاد در دسترس بوده و می تواند نیاز به چوب برای ساخت وسایل گوناگون را برآورده کند. این چوب بسیار مقرون به صرفه می باشد و می تواند برای ساخت کابینت های آشپزخانه، لوازم معماری، در و

داخلی، مبلمان مسکونی و تجاری، وسایل فروشگاه و کفپوش استفاده شود. در شکل زیر میز بسیار زیبا که درای پایه های از چوب درخت راش می باشد قابل مشاهده است.

چوب راش
چوب راش

میز چوب راش , میز منبت کاری شده با صفحه طرح سنگ

میز چوب راش , میز منبت کاری شده با صفحه طرح سنگ
میز چوب راش , میز منبت کاری شده با صفحه طرح سنگ

پایداری:

در حالی که بخش عمده ای از جهان کاهش چشمگیری در زمینه تعداد درخت راش را تجربه کرده است، جنگل های اروپا بیشترین درصد افزایش در تعداد درختان راش را داشته اند.  قوانین آلمان فدرال مصوب قرن ها پیش، مانند قانون جنگلداری و قوانین مشابهی که توسط دولت آلمان تصویب شده است ، تا این اطمینان را که مصرف این چوب از تولید آن بالاتر نرود را به وجود آورد. بازسازی فعال سهام جنگل بخش مهمی از این تلاش ها است، که در زمینه مدیریت پایدار بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

دوام:

 چوب راش موجود در اروپا، چوبی بسیار قوی، سخت و بادوام است. در مقایسه با گونه های چوب سخت چوب آمریکای شمالی از مقاومت بالاتری برخوردار است. راش اروپایی برای بسیاری از کاربردهای صنعتی مانند مبلمان، کفپوش، قرقره، میز کار، صندلی و موارد دیگر استفاده می شود.

ماشین کاری:

 اگرچه این چوب بسیار سخت و محکم است، اما نوع اروپایی آن از ویژگی های ماشین کاری مناسبی برخوردار است و دارای رنگ یکنواخت و ظرافت مناسبی است و می تواند به جای چوب های گران قیمت مثل چوب گردو و چوب ماهون برای ساخت مبلمان و صندلی ها استفاده شود. از ضایعات این چوب می توان برای ساخت روکش و یا تخته های چند لایه استفاده کرد.

فرآیند کاربرد چوب راش در صنعت مبلمان

برای استفاده از چوب درخت راش در ساخت مبلمان و پایه ها در ابتدا چوب این درخت را درمعرض بخار آب قرار می دهند که این امر سبب می شود این چوب منعطف شده و به راحتی بتوان به آن شکل داد و به دلیل قابلیت مناسب این چوب در جذب رنگ، می توان عملیات رنگ آمیزی را بر روی سطح آن انجام داد.

مهم ترین نکته در استفاده از چوب درخت راش برای ساخت مبلمان باید مد نظر قرار گیرد، عدم وجود گره در سطح چوب استفاده شده می باشد زیرا این قسمت بعد از مدتی از چوب جدا می شود و کیفیت مبلمان را کاهش می دهد. در بازار دو نوع مبلمان از چوب درخت راش وجود دارد نوع اول کاملا از چوب این درخت می باشد ولی نوع دوم از روکش این چوب ساخته شده است که نوع دوم ارزانتر است ولی کیفیت و عمر کمتری دارد. در شکل زیر مبلمان ساخته شده از چوب راش قابل مشاهده است.

تخته راش , چوب راش گرجستان
تخته راش , چوب راش گرجستان

میز چوب راش

میز چوب راش
میز چوب راش

مزایایی کاربرد چوب راش در صنعت مبلمان

برای ساخت مبلمان از چوب های مختلفی می توان استفاده کرد برای مثال چوب گردو، اما این چوب بسیار گران قیمت است و جایگزین این چوب می تواند چوب درخت راش باشد زیرا هم دارای قیمت مناسب است و میزان تولید بالایی در جهان دارد. از جمله مزیت دیگر چوب این درخت، قطر بالای این درخت می باشد در مواردی می تواند به حدود 2 متر برسد و سبب می شود حجم بزرگی از چوب در دسترس باشد.  انعطاف چوب درخت راش بسیار بالا بوده و دارای چوب یکدست و بدون گره می باشد که برای ساخت مبلمان قابلیت خوبی دارد و به راحتی می توان ماشین کاری را بر روی این چوب انجام داد. در شکل زیر لوازم ساخته شده از چوب درخت راش قابل مشاهده می باشد.

انواع ایده های جالب از دکوراسیون چوبی منزل 

میز و صندلی ساخته شده از چوب راش

میز و صندلی ساخته شده از چوب راش
میز و صندلی ساخته شده از چوب راش

کاربرد چوب راش در صنعت مبلمان در ایران

درخت راش در مناطق معتدل رویش می کند و به دلیل وجود مناطق معتدل و بارانی در کشورمان، این درخت در شهرهای شمالی و سواحل دریای خزر قابل مشاهده می باشد و در حدود یک سوم درختان موجود در جنگل های شمالی را تشکیل می دهد، چوب این درخت برای ساخت وسایل چوبی و ساخت ساختمان کاربرد دارد. در صنعت مبلمان ایران از چوب راش موجود در کشور و چوب وارداتی (از کشور آذربایجان و گرجستان) استفاده می شود و در کشورمان رتبه دوم چوب پر مصرف را دارد.

نویسنده : رحیم نعمتی لیمائی

عکس چوب راش 

عکس چوب راش
عکس چوب راش

مطالب مرتبط با چوب راش :

 • چوب راش: شاهزاده جنگل‌های معتدل
  چوب راش، با نام علمی Fagus sylvatica، یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین چوب‌ها در صنایع مختلف، به ویژه مبلمان‌سازی و نجاری است
 • چوب راش: از جنگل تا خانه شما
  چوب راش، با نام علمی Fagus sylvatica، از محبوب‌ترین و پرکاربردترین چوب‌ها در صنایع مختلف است. این چوب از درخت راش به دست می‌آید که در جنگل‌های مناطق معتدل اروپا و شمال ایران یافت می‌شود.
 • خواص چوب راش برای استفاده در نرده چوبی پله
  خواص چوب راش برای نرده چوبی راه پله و ساخت و نصب کف پله ، استفاده از چوب راش در دکوراسیون داخلی منزل، نکات مهم در اجرای نرده چوبی پله
 • خرید چوب راش گرجستان
  خرید چوب راش گرجستان تهران خاوران بازار چوب ایران ، انواع چوب راش گرید aa , تخته چوب راش روسی
 • همه چیز درباره فروش چوب راش گرجستان در تهران
  همه چیز درباره چوب راش گرجستان ، خدمات فروش انواع چوب راش تهران ، قیمت چوب راش تهران خاوران بازار چوب ایران
 • فروش چوب راش تهران خاوران
  فروش عمده چوب راش گرجستان رومانی در تهران بازار چوب ایران آماده ارائه خدمات برش و cnc چوب در ابعاد دلخواه با کیفیت عالی
 • چوب راش چیست ؟
  چوب راش در مقایسه با بسیاری از انواع چوب های دیگر بسیار ارزان است . اگرچه چوب راش معمولاً در ترکیب با گونه‌ های چوبی گران ‌تر استفاده می ‌شود ، چوب راش مقرون به صرفه است و قیمت آن تقریباً  55 تا 65 میلیون تومان است. هر متر مکعب .
 • 9  چیز شگفت انگیز که باید در مورد چوب راش بدانید
  چوب راش ، نکات شگفت انگیز درباره چوب راش ، شناخت چوب راش ، فروش چوب راش تهران ، درباره آجیل برگ و چوب درخت راش ، تاریخچه چوب راش ، نکاتی که نمی دانستید

با تشکر از توجه شما

WhatsApp us