تاریخچه دکوراسیون داخلی در قرن 18

قرن هجدهم میلادی قرنی بود که در آن سبک های هنری خاص و زیبایی تبلور یافته بود. این سبک ها در آرشیتکت و معماری داخلی نیز تبلور یافته بود.

آغاز سبک نئوکلاسیک

سبک نئوکلاسیک، که گاهی اوقات سبک لوئی یا لوئی شانزدهم نیز خوانده می شد، از دهه 1750 آغاز شد. هنرمندان و صنعتگران قرن هجدهم با الهام از سبک روکوکو و نیز با الهام از هنر کلاسیک قصد ایجاد سبک نوینی را داشتند.

 این جنبش توسط اکتشافات باستان شناسی و رؤیت طراحی های قدیمی به ویژه در ایتالیا، فرانسه، یونان و خاورمیانه آغاز شده بود. جنبش یافتن سبک جدید در سراسر اروپا با رهنمودهای آثار کلاسیک ادامه یافت.

 بدین سان سنگ بنای ایجاد نسخه ای نو از سبک کلاسیک در حال پایه ریزی بود.

بکارگیری سبک نئوکلاسیک در لوازم چوبی منزل

 سبک نئوکلاسیک، مبتنی بر خطوط مستقیم و فرم های مستطیل شکل و با استفاده از مجموعه ای از تزئینات کلاسیک، برای اولین بار در دهه 1760 دررابطه با لوازم خانگی با طرحی از مبلمان فرانسه مورد استفاده قرار گرفت.

برای اطلاع خوانندگان عزیز ذکر می شود که سبک نئوکلاسیک اشاره به طرحی خاص و جدید از کلاسیک دارد.  

 نقوش کلاسیک نوین در ابتدا به سختی در مبلمان اعمال می شد، اما به آرامی خط خمیده روکوکو با یک طراحی مستطیل ساده تر و بارزتر جایگزین طرح های کلاسیک شد.

 پایه های صندلی های چوبی مستقیم، تبدیل به پایه های اریب با نقوشی متلاطم و شعله ور شد. سایر مبلمان نز دیگر از انوع ساده کلاسیک نبودند.

 كمدها و کابینت ها هم با تزئینات بیشتری مورد استفاده قرار می گرفتند.  برخی از کابینت ها هم از جنس آبنوس با پانل های لاک ژاپنی ساخته شده بودند.

 مدل های هنری که در زمان لویی شانزدهم به کار نمیشند، دوباره به مد بازگشتند. تعداد بیشتری از مدل ها در این دوره به امضا رسیده است.

در این دوران طرح های ارائه شده از هنرمندان برای تبلور در لوازم خانگی اعم از مبلمان، میز و صندلی، میز کنسول و غیر و همچنین البسه مورد بررسی صنایع قرار می گرفت و برخی مورد پذیرش قرار میگرفت.

معرفی هنرمندان فرانسوی آن دوره

 ژان هنری ریستنر، مارتین کارلین و ژان سونیر تعدادی از هنرمندان برجسته آن زمان بودند.

آشنایی با صاحب سبک های آلمانی آن زمان

چندین صنعتگر آلمانی هم به دلیل حمایت از سلطنت به فرانسه مهاجرت کردند و با هنرمندان فرانسه در هم آمیختند، از جمله آنها می توان به ابراهام و دیوید رونتگن، آدام ویزوایلر و گیله بنمن نام برد.

می توانید ادامه این مقاله را در سایت ما دنبال فرمایید.

همچنین برای ملاحظه طرح های نئوکلاسیک ما به کانال پیام رسان ما سری بزنید.

WhatsApp us