“سونا” تنها کلمه فنلاندی رایج در زبان انگلیسی است . با این حال ، بیشتر انگلیسی زبانان آن را به اشتباه تلفظ می کنند . در  زبان فنلاندی ، هر هجا تلفظ می شود و اولین مورد تأکید می شود . شکسته به هجا ، سونا ” SA-oo- na ” تلفظ می شود . وقتی به انگلیسی سریع گفته می شود ، باید مانند “sow-na ” به جای ” saw-na” صدا کند ، همانطور که بسیاری از انگلیسی زبانان می گویند  .احتمالاً شما در مورد اصطلاحات ” سونا خشک ” و ” سونا مرطوب ” شنیده اید . در این مقاله به مقایسه سونا خشک و سونا مرطوب می پردازیم.

 اما آیا می دانید تفاوت سونا خشک و سونا مرطوب چیست ؟

سونای مرطوب اصلاً سونا نیست ، حداقل به روش سونا سنتی نیست . اصطلاح ” سونا مرطوب ” معمولاً برای توصیف اتاق بخار استفاده می شود ، که گرمای مرطوب تولید می کند . مانند سونا ، از جمله دیگر مزایای سلامتی می تواند منافذ پوست شما را باز کرده و ماهیچه ها را شل کند . بر خلاف سونا ، اتاق بخار تقریباً هوایی نیست و مقدار زیادی رطوبت ایجاد می کند . هوا چنان مرطوب است که آب در واقع به دیواره ها متراکم می شود . گرما در یک اتاق بخار با دستگاهی به نام مولد بخار ایجاد می شود که آب را در دیگ بخار می جوشاند و در هوا آزاد می کند  .

سونا خشک  : یا همانطور که اکنون می دانیم ، سونا سنتی ، گرمای خشک را به روشی کاملاً متفاوت ایجاد می کند . سنتی ترین روش سوزاندن چوب در اجاق گاز است و آب را با ملاقه از سطل سونا بر روی سنگهای بالای آن می ریزند . این امر مقداری رطوبت ایجاد می کند ، اما در هیچ کجا در نزدیکی سطح یک اتاق بخار نیست . راه دیگر الکتریکی است ، جایی که اجاق برقی سنگها را گرم می کند تا حتی یک خشک کن ، خشک کنند . این امر معمولاً در فضاهای کوچک مانند آپارتمان یا سالن های ورزشی وجود دارد . سونا دارای دریچه ای است که به طور مداوم هوای تازه را وارد می کند تا میزان رطوبت را کاهش دهد  .

بیشتر دمای سونا بین 160 تا 200 درجه فارنهایت تنظیم شده است ، در حالی که اتاق های بخار حدود 110 یا 120 درجه فارنهایت کار می کنند . از آنجا که رطوبت 100 درصدی از تبخیر عرق شما جلوگیری می کند ، اتاق های بخار اغلب می توانند حتی از سونا گرمتر شوند . دما با دماسنج اندازه گیری می شود و رطوبت سنج میزان رطوبت را نشان می دهد   .

شاید از خود بپرسید که آیا سونا مرطوب ( اتاق بخار ) یا سونا خشک برای شما بهتر است ؟

 کسانی که شرایط تشدید شده توسط رطوبت دارند ، می بینند که سونا بهترین گزینه است ، در حالی که اتاق های بخار می توانند به احتقان ( انباشت خور ) قفسه سینه یا سینوس کمک بیشتری کنند . انتخاب شما بستگی  به علاقه شخصی دارد .

نوشته شده توسط : ف . پاکزاد

مقالات مرتبط با مبلمان چوبی:

WhatsApp us