نکاتی درباره قرنیز چوبی

هنگام اتمام یک خانه، قرنیز که کفپوش شما را به دیوارها وصل می کند، گچ کاری و قاب دور پنجره ها و درها، و حتی گچ بری های دور سقف، همه جزئیات مهم طراحی هستند که ظرافت خاصی را به خانه شما ارائه می دهند.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

کفپوش , پنجره و قرنیز چوبی

حتی اگر یک پنجره باشکوه درون فرورفتگی دیوار با منظره ای به یک محیط طبیعت واقعاً بی نظیر داشته باشید، بدون قاب یا گچ بری مناسب، این پنجره، خطر از دست دادن جذابیت خود را به همراه دارد.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

به طور مشابه، یک کف پوش چوبی طبیعی زیبا، هنگامی که نوع اشتباهی از قرنیز برای آن انتخاب شود، می تواند بسیار نامناسب به نظر برسد. قرنیز، قاب، گچ بری و تزیینات برجسته دارای عملکردهای مهمی نیز هستند زیرا اتصالات بین انواع مختلف سطوح و زاویه هایی را که در آن رخ می دهند را می پوشانند و همچنین از دیوار ها در برابر آب و سایر انواع آسیب های احتمالی محافظت می کنند.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

هنگام مرور گزینه های قرنیز، قاب،گچ بری و تزیینات برجسته در فروشگاه ها، گیج می شوید. تعداد زیادی از گزینه ها، بافت ها، اندازه ها و مواد می تواند باعث چرخش سر شما شود.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

تعریف قرنیز

 قرنیز، درازایی از چوب یا پلاستیک است که مساحت بین قسمت زیر دیواره و کف را پوشش می دهد و برای پنهان کردن مفصل، طراحی شده است و هم چنین به محافظت از دیوار ها در برابر آسیب کمک می کند.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

قرنیز

کاربرد قرنیز

همان طور که گفته شد قرنیز ها برای پوشاندن مفصل بین سطح دیوار وکف استفاده می شوند. قرنیز به طور کلی به منظور حفظ رنگ، گچ بری و صفحه های دیوار، چسبیده یا میخ می شوند؛ مانع از فشار بیش از حد مبلمان به دیوار شده و دیوارها را از لگد، ساییدگی و یا سایر آسیب ها محافظت کنند.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

علاوه بر کارکرد قرنیز که به عنوان یک قطعه عملکردی نصب می شوند می توانند به عنوان وسایل تزیینی مورد استفاده قرار می گیرند، به تکمیل ظاهر یک اتاق نیز کمک می کنند و اتاق را زیبا تر و کامل تر جلوه می دهند.

کیفیت و سبک قرنیز ها می توانند خانه شما را به روز کنند و جذابیت بصری ایجاد کنند. وقتی صحبت از انتخاب قرنیز می شود، انتخاب های شما محدود به سبک خانه شما می شود.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

متریال قرنیز

قرنیزها تقریباً در هر نوع ساختمان یافت می شوند. آن ها در جنس  چوب و پلاستیک با دوام در دسترس هستند. متریال مورد نظر برای قرنیز های شما بستگی به این دارد که قرنیز در کدام اتاق قرار خواهد گرفت.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

پلاستیک بیشتر در ساختمان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که تخته های چوبی برای اقامتگاه ها و منازل مورد استفاده قرار می گیرند. از سوی دیگر قرنیز چوبی برای اتاق هایی با کف چوبی،اتاق خواب ها و سالن ها مناسب است. اما پلاستیک اغلب در اتاقی که رطوبت زیادی دارد مانند حمام یا آشپزخانه نصب می شود.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

تفاوت قرنیز چوبی و پلاستیکی

قرنیز های پلاستیکی در رنگ های مختلفی ارائه می شوند و قرنیز های چوبی را می توان برای مطابقت با اتاق، رنگ آمیزی کرد. هنگام انداختن فرش، قرنیز ها به پوشاندن نوار فرش در امتداد لبه های دیوار کمک می کنند.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی , قرنیز پلاستیکی(پی وی سی)

قرنیز پلاستیکی(پی وی سی)

انواع قرنیز چوبی

چوب پیوسته (solid wood)

همانطور که اغلب اتفاق می افتد، طبیعی ترین گزینه برای خانه شما اغلب زیبا ترین و جذاب ترین گزینه نیز هست. یکی از مزایای قرنیز چوب، حس طبیعت و ارگانیکی است که در خانه شما به ارمغان می آورد. گزینه های چوب سخت با گذشت زمان پیچ و تاب نخواهند برداشت و بسیار بندرت شکاف بر می دارند.

قرنیز چوبی تمام چوب خالص , مدل های قرنیز چوبی
قرنیز چوبی تمام چوب خالص , مدل های قرنیز چوبی
قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

از آن جا که بسیاری از این تکه های چوب بتونه کاری نشده اند، نیاز به کار کمی بیشتر از طرف شما دارند. اگر گره هایی در چوب وجود داشته باشد، در حین نصب یک چالش اضافی نیز ایجاد می کند. البته چوب برای هرگونه فعالیت ساخت و ساز تقریباً همیشه کمی گران تر از گزینه های دیگر است.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

علاوه بر این، قرنیز چوبی به شما امکان می دهند تا در مورد الگوی رنگی سازگار با کل خانه تصمیم بگیرید. شما می خواهید همه جزئیات در کنار هم قرار گیرند، و از آن جا که چوب به خوبی انواع رنگ ها را می گیرد، می توانید رنگی را انتخاب کنید که با بقیه طراحی داخلی شما هماهنگی خوبی داشته باشد.

در سطح پایداری، چوب یک منبع طبیعی و تجدید پذیر است. هم چنین بسته به نوع چوب مورد استفاده و ارتفاع قرنیز، قیمت های مختلفی برای چوب وجود دارد.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

همه چیز درباره قرنیز چوبی- قرنیز چوب پیوسته

کاج اتصال یافته (jointed pine)

یکی دیگر از گزینه های قرنیز، که همان احساس طبیعی چوب پیوسته را با قیمتی بسیار اقتصادی تر ارائه می دهد، کاج اتصال یافته است. با استفاده از این گزینه، نیازی نیست نگران مشکلاتی هم چون گره ها و پیچ و تاب برداشتن، باشید زیرا از قبل بتونه کاری و پرداخت شده است. علاوه بر این، کاج اتصال یافته معمولاً نسبت به گزینه چوب پیوسته انعطاف پذیر تر بوده و میخ زدن و نصب آن آسان تر است.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

اتصالات فینگر جوینت (finger jointed)، حتی پس از پرداخت کردن و سمباده زدن زیاد نیز، کاملاً قابل مشاهده است. اگر ظاهر این اتصالات را دوست ندارید، ممکن است برای پوشاندن این اتصالات قابل مشاهده مجبور به استفاده  از رنگ باشید. اشکال دیگر این گزینه این است که چسب مورد استفاده برای نگه داشتن قطعات، اغلب حاوی چسبندگی قوی است که ممکن است حاوی فرمالدئید( سرطان زا شناخته شده است) و سایر مواد شیمیایی باشد که می توانند ترکیبات آلی فرار مضر را به داخل منزل شما  وارد کنند.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

همه چیز درباره قرنیز چوبی- قرنیز چوب کاج اتصال یافته

ام دی اف

تخته فیبر با چگالی متوسط ​​یا آن طور که رایج است ام دی اف یکی از شناخته شده ترین گزینه ها در قرنیز است زیرا یکی از اقتصادی ترین گزینه هایی است که استفاده از آن نیز بسیار آسان است. ام دی اف بسیار نرم است و معمولاً از قبل بتونه کاری و پرداخت شده است به این معنی که حتی یک سازنده تازه کار نیز می تواند از ام دی اف برای انجام یک پروژه خانگی استفاده کند. یکی دیگر از مزایای ام دی اف این است که به نظر می رسد در برابر قارچ و کپک مقاوم باشد و این امر گزینه مناسبی برای قرنیز مکان هایی است که نگرانی در خصوص آسیب ناشی از آب در آن  وجود دارد.

قرنیز چوبی تمام چوب خالص , مدل های قرنیز چوبی
قرنیز چوبی تمام چوب خالص , مدل های قرنیز چوبی

از سوی دیگر، نگرانی های بهداشتی و زیست محیطی زیادی در خصوص استفاده از ام دی اف وجود دارد. ام دی اف از الیاف یا فیبر چوب ساخته شده است که در اثر گرما، فشار و انواع زیادی از چسب های رزین به هم متصل می شوند. رزین و چسب هایی که فیبرها را در کنار هم نگه می دارند، ممکن است حاوی مقادیر زیادی فرمالدئید باشند که می توانند سال ها از آن متصاعد  شوند، به خصوص هنگامی که ام دی اف با آب در تماس است.. با این حال ام دی اف یکی از گزینه های ارزان قیمت است.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

همه چیز درباره قرنیز چوبی- قرنیز ام دی اف

چوب استوایی

چوب های استوایی مانند چوب ساج، ماهون، گردو برزیلی، بالائو قرمز  و سایر گونه های خوب و عجیب و غریب نیز می توانند برای قرنیز استفاده شوند. این چوب ها تمام مزایای چوب پیوسته را ارائه می دهند اما زیبایی و تجمل زیادی به خانه شما می بخشند زیرا غالباً دارای رنگ ها و بافت رگه ای منحصر به فرد هستند. البته می توان انتظار داشت که مبلغ بیشتری برای این محصولات باید بپردازید. متأسفانه، بسیاری از این گونه چوب های استوایی به طور ناپایدار از جنگل های انبوه مناطق گرم و بارانی و سایر اکوسیستم های آسیب پذیر در سراسر جهان تهیه می شوند.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

همه چیز درباره قرنیز چوبی- قرنیز چوب استوایی

مقایسه قرنیز چوب و ام دی اف

وقتی در گذشته به خرید قرنیز می اندیشیدند، معمولاً فقط یک انتخاب داشتند: چوب طبیعی، معمولاً کاج یا صنوبر. در حال حاضر، ام دی اف اغلب به عنوان ماده مورد استفاده برای قرنیز استفاده می شود. قرنیز های ام دی اف چگونه با قرنیز های چوب مقایسه می شوند و آیا ارزش خرید دارند؟

قرنیز چوبی تمام چوب خالص , مدل های قرنیز چوبی
فتیله چوبی ابزار ابرویی
مزایا و معایب قرنیز های چوبی

قرنیز های چوبی واقعی، معمولا از چوب های نرم مانند تخته های پیوسته کاج و کاج های اتصال یافته یا از چوب های سختی مانند بلوط و صنوبر ساخته شوند.

مزایا:
با قرنیز های چوبی واقعی، حداقل شما گزینه رگه چوب طبیعی را دارید. با ام دی اف، شما هرگز آن گزینه را ندارید، زیرا این قرنیز ها همیشه باید بتونه کاری شده و رنگ شوند. در حقیقت، قرنیزهای ام دی اف معمولاً بتونه کاری شده به فروش می رسند ولی نه برای راحتی مشتری، بلکه به این دلیل که چوب های بتونه کاری شده، بهتر و با خطر آسیب کمتر نصب می شوند.

قرنیز چوبی تمام چوب خالص , مدل های قرنیز چوبی
قرنیز چوبی تمام چوب خالص , مدل های قرنیز چوبی

چوب واقعی، حتی چوب نرم، از ام دی اف قوی تر است. بنابراین اگر پیش بینی می کنید قرنیزها ها را در محیط پر فشار و پر رفت و آمد قرار خواهید داد، چوب واقعی یا حتی قرنیز های پلاستیکی پی وی سی را خریداری کنید. زیرا چوب طبیعی بتونه کاری و رنگ شده، فقط در مقابل مقاومت در برابر رطوبت بهتر از ام دی اف است، پی وی سی بهترین گزینه شما برای فضاهای بسیار مرطوب است.

چوب کاج با اتصال فینگر جوینت (Finger-jointed) روش کم هزینه ای برای خرید قرنیز های چوبی واقعی را ارائه می دهد. این نوع اتصال، مانند اتصال نیم و نیم (scarf joint)، باعث ایجاد قرنیز طولانی تشکیل شده از قطعات کوتاه تر می شود. اما این نوع اتصالات حتی بهتر از اتصالات نیم و نیم است زیرا یک پروفیل شانه مانند در هر انتهای آن بریده می شود، سپس به هم چسبانده می شود و پیوندی را ایجاد می کند که به اندازه سایر قسمت های چوب قوی است.

قرنیز چوبی تمام چوب خالص , مدل های قرنیز چوبی
قرنیز چوبی تمام چوب خالص , مدل های قرنیز چوبی

همه چیز درباره قرنیز چوبی- چوب کاج اتصال پنجه ای

معایب:

قرنیز های چوب وقتی میخ زده می شوند می توانند شکافته شوند اما ام دی اف هرگز این مشکل را ندارد. بنابراین باید هنگام نصب این قرنیز ها توجه زیادی داشت. هم چنین حتماً قرنیز ها را بررسی کنید. از آن جا که ام دی اف  یک چوب مهندسی شده است، تمام قطعات کاملاً صاف هستند یا باید باشند. چوب طبیعی ممکن است خم شده باشد. بهتر است قطعات نامرغوب را در فروشگاه رد کنید تا در محل کار.

قرنیز چوبی تمام چوب خالص , مدل های قرنیز چوبی
فتیله چوبی کنج

مزایا و معایب قرنیز های ام دی اف

مزایا:

هزینه کمتر علت محبوبیت قرنیز های ام دی اف است. محبوب ترین اندازه مصالح این نوع قرنیز سه و یک چهارم اینچ ارتفاع دارد. در این گروه، چوب پیوسته و بدون بتونه گران ترین محصول است و به دنبال آن کاج بتونه شده و ام دی اف  قرار می گیرد.

در حالی که اختلاف قیمت وجود دارد، به ویژه در کاربردهای کوچک، این اختلافات اندک است. در بسیاری از مراکز خانگی و فروشگاه الوار و مصالح چوبی، ام دی اف تا ده درصد ارزان تر از صنوبر است و حتی می تواند به همان قیمت کاج دارای اتصال پنجه ای باشد. چنین تفاوت جزئی هزینه ممکن است در یک یا دو اتاق کوچک به چشم نیاید. اما در مساحت های بالا، ام دی اف از طرف صاحبان فکر اقتصادی، پیمانکاران و سازندگان مورد توجه قرار می گیرد.

قرنیز های ام دی اف نسبت به قرنیز های چوب واقعی راحت تر قابل نصب هستند. مواد نرم قرنیز های ام دی اف به راحتی برش می خورند و تحت فشار میخ ها شکسته نمی شوند.

قرنیز چوبی تمام چوب خالص , مدل های قرنیز چوبی
قرنیز چوبی تمام چوب خالص , مدل های قرنیز چوبی
معایب:

یکی از مشکلات ام دی اف به عنوان یک مصالح ساختمانی کلی این است که از نظر ساختاری به خودی خود استوار نیست. ام دی اف فقط هنگامی که با ماده دیگری همراه باشد به قدرت لازم برای عمل به عنوان قرنیز می رسد. بتونه کاری و رنگ کردن، ام دی اف را با یک پوسته محافظ نازک مجهز می کند. اما این عمدتاً دیوار پشت قرنیز های ام دی اف است که به عنوان پشتیبانی ساختاری آن عمل می کند. قرنیز های ام دی اف در قسمت های مستقیم و صاف تقریباً به اندازه قرنیز های چوب واقعی قوی هستند. نقطه ضعف ام دی اف، در گوشه های بیرونی است زیرا این مناطق مستعد لب پر شدن هستند.

قرنیز چوبی تمام چوب خالص , مدل های قرنیز چوبی
قرنیز چوبی تمام چوب خالص , مدل های قرنیز چوبی
نحوه تصمیم گیری بین ام دی اف  و چوب برای قرنیز
  • اگر ظاهر چوب طبیعی را می خواهید، تصمیم گیری واضح است: قرنیز های چوبی مانند صنوبر، بلوط، کاج و افرا که قرنیز های چوبی محبوب برای رنگ آمیزی هستند.
  • اگر در تعداد زیاد نصب می کنید و هزینه آن مهم  است پس قرنیزهای ام دی اف را برای مزایایی که از لحاظ هزینه دارند انتخاب کنید.
  • اگر در حال نصب در یک محیط مرطوب هستید، چوب بتونه کاری شده یا حتی از آن بهتر، قرنیز های پی وی سی را انتخاب کنید.

مدل های قرنیز چوبی

WhatsApp us