هنر نو

Art Nouveau (هنر جدید)

دنیای طبیعی یک الهام بخش مرکزی در هنر نیو است که در شیوه های گوناگون ظاهر می شود. شاید توسط مهاجرت جرم شهری، طراحان هنر نیو، با استفاده از فرم های گل و گیاه و سبک آلی، به منظور ایجاد طبیعت به زندگی مدرن منجر شود. خرچنگ ها و سنجاقک ها، ارکیده ها و نارنجک ها، خشخاش ها و لاله ها: بسیاری از گیاهان و جانوران در ظروف شیشه ای هنر، سرامیک، داخلی و در تصاویر کتاب ظاهر می شوند.

چه چیزی جدید را تعریف می کند؟

Art Nouveau (هنر جدید) 

Art Nouveau (هنر جدید)

هنر نو ، سبک زینتی از هنر که بین سال های 1890 و 1910 در سراسر اروپا و ایالات متحده رونق گرفت. هنر نیوویو Art Nouveau  با استفاده از خط طولانی، پیچیده و آلی مشخص می شود و اغلب در معماری، طراحی داخلی، طلا و جواهر و طراحی شیشه، پوستر و تصویر استفاده می شود.

یک سبک بین المللی از هنر کاربردی در رشته های هنر، معماری و دکوراسیون، به ویژه هنر های تزئینی.
این سبک در فرانسه بین سال‌های 1890
الی 1910 محبوب‌ترین بوده و استفاده می شد.
در این سبک هنری آکادمیک از الگو های طبیعی و ساختار منحنی شکل مانند حالت گیاهان، و بخصوص گلها استفاده می شد. این سبک در قرن نوزدهم بصورت دانشگاهی یا آکادمیک در دانشگاه های اروپا تدریس می شد. مانند دانشگاه مونپلیه، پاریس، 1904 نانت، کالج هنر پاریس، و..
مانند عکس راه پله خانه ای در بروکسل
این سبک با نام Art Nouveau (هنر جدید) در همان دوره در بسیاری از کشورهای اروپایی بوجود آمد. در اتریش، به عنوان Secessionsstil پس از Wiener Secession شناخته می شود ؛ در مدرنیسم اسپانیایی ؛ در کاتالان Modernisme ؛ در چک Secese ؛ در Skønvirke دانمارکی یا Jugendstil ؛ در آلمانی Jugendstil ، Art Noveau یا Reformstil ؛ در Szecesszió مجارستانی ؛ در هنر ایتالیایی ایتالیایی، Stile Liberty یا Floreale Stile ؛ در لیتوانی Modernas ؛ در نروژیجگوندستیل ؛ در لهستانی Secesja ؛ در اسکاتلندی Secesia ؛ در اوکراین و روسیه Модерн (مدرن). در Jugend سوئدی و فنلاندی .

Art Nouveau یک سبک هنری است : طیف گسترده ای از هنرهای زیبا و تزئینی شامل معماری، نقاشی، گرافیک، طراحی داخلی، جواهرات، مبلمان ، منسوجات، سرامیک، هنر شیشه ای و کارهای فلزی.

تا سال 1910، هنر نیویورک از قبل سبک بود. ابتدا توسط Art Deco و سپس توسط مدرنیزم و معماری مدرن به عنوان سبک معماری و تزئینی اروپایی جایگزین شد .

منبع :  ویکی پدیا 

تفاوت هنر نو و هنر دکو چیست؟

هنر نو تزئینی است. هنر دکو شیک تر است توضیح: هر دو جنبش نوآوری و هنر دکو به عنوان واکنش به رویدادهای بزرگ جهان ظهور کردند؛ انقلاب صنعتی و جنگ جهانی اول به ترتیب. در حالی که هر دو عناصر مدرنیست را در آغوش می گیرند، اگر می دانید چه چیزی باید جستجو کنید، آن ها آسان هستند.

Acanthus، 1875،  ویلیام موریس  ویکتوریا و موزه آلبرت، لندن در کپی رایت – اجازه استفاده آموزشی
ریشه های هنر نو

Art Nouveau (هنر جدید) 

Art Nouveau (هنر جدید)

از دهه 1880 تا آستانه جنگ جهانی اول، هنر نیو در سراسر اروپا رونق گرفت. این یک سبک جهانی بود که در جهت متحد کردن هنرهای زیبا و کاربردی برای ایجاد یک Gesamtkunstwerk (‘کل کار هنری’) بود. همه چیز از مبلمان تا تصویر کتاب تحت تأثیر فرم های ارگانیک آن قرار گرفت.

اتوبوس در ایستگاه های قطار اروپا، اتاق های چای و فروشگاه های بزرگ در همه جا حضور داشت: آن به طور مساوی به حوزه های عمومی و خصوصی متعلق بود. نوآوری در طول یک دوره تغییر سریع اجتماعی و تکنولوژیکی در اروپا به عنوان صنعتی شدن، تولید انبوه و شهرنشینی تسریع شد.

امروزه ما هنر نیو را با خطوط مشخصه آن، تزئینات گل، اشکال هندسی و استفاده از ارقام نمادین به رسمیت می شناسیم. اما سبک چگونه شکل گرفت و چه کسی تمرینکنندگان اصلی آن بود؟
پرتره ویلیام موریس، 1884 ، فردریک هولیر، گالری پرتره ملی، لندن، CC BY-NC-ND
ریشه های هنر نو را می توان در نیمه دوم قرن نوزدهم به جنبش هنر و صنایع دستی در انگلستان پی برد. هنر و صنایع دستی اغلب به عنوان یک پاسخ به رشد صنعتی شدن در اروپا و افزایش تولید انبوه کارخانه در هزینه های در نظر گرفته شده از ساخت و ساز سنتی دیده می شود.

نویسندۀ انگلیسی، طراح، معمار و ویلیام موریس، سوسیالیست (1834-1896)، شکل مشخص آن بود. موریس ارزش های تولید تدریجی و جنبه های غیر انسانی سرمایه داری ویکتوریا را رد کرد و به عوض به ارزش های جمعی عصر قرون وسطایی پرداخت. ایده آل های موریس از صنایع دستی و استفاده او از شکل های گل و گیاه و سبک آلی، با بسیاری از هنرمندان نیویورک اصلاح شد.
هیچ چیز در خانه شما وجود دارد که نمیدانید مفید باشد یا باور کنید زیبا باشید. ویلیام موریس
آگهی برای سالانه سالانه سالانه سالن زیبایی، 1897 ، Theo van Rysselberghe، Municipal Library of Lyon، Mark Domain عمومی
اصطلاح Art Nouveau در ابتدا در مجله بلژیکی L’Art Moderne در سال 1884 منتشر شد و به گروهی از مجسمه سازان، طراحان و نقاشان معروف Les XX (یا Les Vingts ) اشاره کرد که اعضای بنیانگذار آن عبارتند از James Ensor (1949-1860) و Théo van Rysselberghe (1862-1926). روح جنبش جدید به سرعت در سراسر اروپا گسترش یافت و نام آن به زودی به زبانهای مختلف به صورت Jugendstil ، Modernismo ، Secession ، Stile Floreale و شرایط مشابه ترجمه شد.

از همان ابتدا هنرمندان شاغل در سبک هنر نیوتن از اتحاد هنرهای مختلف حمایت کردند و در برابر تبعیض بین هنرهای زیبا (نقاشی و مجسمه سازی) و هنرهای اصیل و تزئینی کمتر مدعی بودند. هنرمندان هنر نو به دنبال ادغام هنر با زندگی روزمره، و تولید اشیاء زیبا برای بالا بردن سطح و سبک زندگی مردم است.

آگهی برای سالانه سالانه سالانه سالن زیبایی، 1897 ، Theo van Rysselberghe، Municipal Library of Lyon، Mark Domain عمومی

آگهی برای سالانه سالانه سالانه سالن زیبایی، 1897 ، Theo van Rysselberghe، Municipal Library of Lyon، Mark Domain عمومی

آگهی برای سالانه سالانه سالانه سالن زیبایی، 1897 ، Theo van Rysselberghe، Municipal Library of Lyon، Mark Domain عمومی

هنر نو

هنر نو

هنر نو

هنر نو

 

تاریخچه کوتاهی از
هنر نو

هنر و صنایع دستی، سبک مدرن، مدرنیسم، استیلی لیبرتی، جدایی، جونگندستیل، نامهای مختلف برای یک مفهوم مشابه: هنر نیو
این همه در سال 1861 در انگلستان، صنعتی ترین کشور در آن زمان آغاز شد، جایی که ویلیام موریس با همکاری هنرمندان دیگر، جنبش هنر و صنایع دستی را به عنوان یک واکنش به سبک های هنری قرن نوزدهم ایجاد کرد.

به دنبال ایده های سوسیالیستی، آنها می خواستند یک هنرمند برای همه باشند، تمام زیبایی ها و استفاده هایی که انجام می شد و باید دست ساز باشند. آنها به طور کامل موفق نشدند، زیرا تولید دست برای توده ها بسیار گران بود، اما مدارس، نمایشگاه ها و مجلات، این ایده ها را به طور گسترده ای منتشر کرد و آنها محیطی مناسب برای تولد نوآوری را ایجاد کردند .

بسیاری از هنرمندان، معماران، طراحان و روشنفکران در تمام انواع هنرهای تزئینی و تصویری، و همچنین زمینه های فرهنگی و آوانگارد، این ایده را برای ایجاد “هنر زندگی مدرن” کشف کردند.

سبک جدید غنی زینتی بود، مشخصه های منحنی ها و خطوط بتنی. نقاشان، طراحان، طراحان جواهرات و وسایل شیشه ای تمایلات نمادین یا رویاانه را، اغلب از طبیعت وابسته به عشق شهوانی مانند چهره های زنانه در لباس های سبک و چشم انداز های خیره کننده، و همچنین جزئیات تزئینی، الگوهای گل و عناصر تزئینی به نقاط مرکزی افزایش یافته است.

در سال 1893 ، معمار جوان بلژیکی ویکتور هورتا تحت تأثیر اندیشه های موریس قرار گرفت، شروع به برنامه ریزی برای اولین خانه مهم ساخته شده در سبک نوآورانه: La Maison Tassel.

هنری ون د ولد در سال 1894، همچنین در بروکسل، جزوه “le Déblaiement d Art” را منتشر کرد، که در آن او ایده های جدید و تقریبا انقلابی در زمینه هنرهای زیبا و هنرهای تزئینی را در بر داشت، در حالی که معماری و طراحی داخلی باید به وضعیت خود برسد از مجموع کار هنری.

یک سال بعد در سال 1895، در پاریس، شهر پیشگام از بسیاری از جهان که به شکل های هنری تأثیر می گذارد، نام جنبش – هنر نیو – در نهایت در زبان فرانسوی حل شد. به ویژه به خاطر گالری هنری “La Maison de l’Art Nouveau”، که به عنوان یک نمایشگاه برای هنر جدید توسط یک هنرمند ژاپنی، Zigfried Bing باز شد.

پاریس علاوه بر لمس زرق و برق به هنر نیویورک با “الهی” سارا Bernhardt و protégés او: Alfons Muchaو طراحی بطری جواهرات و عطر René Lalique .

بین سالهای 1892 و 1897، جنبش نمادگرایی در فرانسه و بلژیک شکوفا شد، در حالی که نقاشان مانند ادیولون ردون و فردیناند نوپف تمثال عرفانی و متافیزیکی را بررسی کردند و عمیقا تحت تأثیر هنرمندان و طراحان هنر نیوویو، مانند تصویرگر آلفان موچا یا طراح شیشه ای امیل گال

WhatsApp us