پارتیشن چوبی

پارتیشن چیست؟

پارتیشن در واقع دیواری است که وظیفه جدا کردن قسمت های مختلف از هم را انجام می دهد. با افزایش جمعیت و نیاز به ساخت منازل بیشتر و کوچک شدن آنها، همواره سعی در استفاده از روش هایی شده تا بتوان بیشترین بازده را از فضای کوچک منازل و ادارت داشت. پارتیشن ها در بسیاری از منازل مسکونی و ادارت کاربرد داشته و نیاز به هزینه و صرف زمان بالا و عملیات ساخت و ساز در منزل را  ندارند.

به راحتی قابل نصب و استفاده هستند و انواع متنوع با رنگ های مختلفی در بازار موجود می باشد. در واقع ساختمان ها را به صورت باز (بدون دیوار جدا کننده) ساخته و به کمک این پارتیشن ها فضای داخلی را تقسیم بندی می کنند. به کمک پارتیشن می توان به راحتی دکور منازل را تغییر داد و دکوراسیون متنوعی ایجاد کرد.

گالری عکس های پارتیشن cnc

انواع پارتیشن

انواع پارتیشن شامل موارد زیر می شود:

1- پارتیشن شیشه ای که برای ادارات بیشتر کاربرد دارد

2- پارتیشن چوبی

3- پارتیشن یک و چند جداره

4- پارتیشن ام دی اف

5- پارتیشن قابل جا به جایی و متحرک

پارتیشن چوبی

پارتیشن چوبی همواره مورد توجه طراحان و معماران بوده است. باید از آن ها در محیط های استفاده کرد که رطوبت وجود ندارد؛ زیرا رطوبت باعث کاهش عمر آن می شود. استفاده از این پارتیشن ها سبب زیبایی منازل و ادارت می شود. این پارتیشن ها بیشترین کاربرد را دارند و به در دو نوع چوبی و ام دی اف موجود می باشند. در شکل زیر نمونه ای از پارتیشن چوبی ارائه شده است. پارتیشن چوبی بسیار محبوب و پر کاربرد است.

نمونه ای از پارتیشن چوبی

نمونه ای از پارتیشن چوبی
نمونه ای از پارتیشن چوبی

انواع پارتیشن چوبی

پارتیشن چوبی معمولاً از دوجنس چوب یا ام دی اف است و قابلیت رنگ آمیزی دارد و نمای زیبایی ایجاد می کند. نوع ام دی اف دارای مقاومت بالا بوده و ثبات ابعادی آن باعث استفاده فراوان از آن شده است.

پارتیشن چوبی

پارتیشن چوبی
پارتیشن چوبی

ابعاد پارتیشن چوبی

پارتیشن های چوبی به دو نوع ثابت و متحرک (کشویی و ریلی) در بازار موجود می باشند، که قیمت نوع متحرک آن کمتر است. پارتیشن های چوبی در طرح ها و اندازه های مختلفی براساس محل استفاده، ساخته می شوند. به طور کلی، ارتفاع این پارتیشن ها 1.8 متر و طول 1.5 تا 1.9 متر می باشد. در شکل زیر نمونه ای از پارتیشن چوبی استفاده شده در ادارات آورده شده است.

پارتیشن چوبی استفاده شده در محیط های اداری

پارتیشن چوبی استفاده شده در محیط های اداری
پارتیشن چوبی استفاده شده در محیط های اداری

مزایا پارتیشن چوبی

پارتیشن چوبی دارای مزایایی زیاد و بسیار محبوب است؛ زیرا در دسترس بوده و سبب زیبایی فضای اطراف می شود و سایر اتصالات به صورت مخفی انجام می شوند و حس حیات و طراوت را القا می کند. این پارتیشن ها می توانند به تنهایی به عنوان دکور استفاده شوند و به راحتی آنها را بدون تخریب تغییر داد و یک دکور جدید ایجادکرد. تمیز کردن پارتیشن های چوبی بسیار آسان است و با کمک یک دستمال مرطوب می توان این کار را انجام داد.

در استفاده از پارتیشن های چوبی همواره باید به این نکته توجه کرد که استفاده از این جدا کننده ها سبب کاهش فضا نشود و تا حد امکان تلاش شود تا فضاهای بزرگ را تقسیم بندی کرد و همواره باید به استاندارها توجه کرد و اصول چیدمان را مد نظر قرار داد. در بعضی موارد استفاده از پارتیشن سبب افزایش کارای و کاهش هزینه ها و هم چنین زیبایی فضا می شود؛ بنابراین می توان با استفاده از پارتیشن به این هدف رسید؛ برای مثال: ایجاد کتابخانه با کمک پارتیشن، از ساخت آن با استفاده از مصالح مطلوب تر است.

چوب های مورد استفاده برای پارتیشن چوبی

از جمله چوب های مورد استفاده برای ساخت پارتیشن های چوبی می توان موارد زیر را بیان کرد:

1-  انواع چوب از جمله چوب راش، گردو و….

2- چوب ام دی اف

ام دی اف در واقع فیبری انعطاف پذیر است و قابلیت ایجاد طرح های مختلفی با کمک این ماده را دارد. با استفاده از این نوع چوب می توان پارتیشن های مقاوم و با ظاهری مناسب را ایجاد کرد. فواید استفاده از ام دی اف شامل: 1- چگالی متفاوت این ماده. 2- شکل دهی و کار آسان بر روی این چوب.  3- قابلیت رنگ آمیزی. 4- قیمت مناسب، می باشد.

برای انتخاب ام دی اف باید به نکات زیر توجه کرد: 1- رنگی انتخاب شود که با فضای خانه هماهنگی و تناسب داشته باشد. 2- توجه با روحیات و تمایلات سایر افراد خانواده.

در انتخاب پارتیشن به چه نکاتی باید توجه کرد؟

باید توجه داشت که بعضی از پارتیشن ها مناسب محیط های ادرای بوده، در حالی انواع دیگر در منازل استفاده می شوند. باید  با توجه به محل استفاده، نوع آن را انتخاب کرد، برای مثال: پارتیشنی که در ساخت آن از شیشه استفاده شده است، مناسب محیط اداری است.

کاربردهای پارتیشن چوبی

استفاده از پارتیشن چوبی شامل موارد زیر می شود:

1- جداسازی ورودی ساختمان و ایجاد قفسه برای کتابخانه

2- ایجاد اتاق و غرفه در محیط ادرای و سازمانی و ایجاد فضای اختصاصی

3- جداسازی محیط اتاق پذیرای و اتاق های نشیمن   

4- ایجاد فضایی برای تعویض لباس در اتاق های خواب یا مغازه های پوشاک

5- پوشاندن قسمت های که زیبایی خاصی ندارند

6- استفاده از پارتیشن های چوبی به عنوان جاذب صدا

7- استفاده از پارتیشن های چوبی در رستوران ها برای ایجاد فضایی خصوصی و زیبایی

در بعضی موارد با ترکیب مواد مختلف مثل: چوب و شیشه، می توان پارتیشن هایی ایجاد کرد که جلوه مناسب دارند و زیبایی خاصی را در محیط ایجاد می کنند. با ایجاد قمست هایی در پارتیشن چوبی امکان عبور نور را مهیا می کنند. همواره باید به نورپردازی توجه شود تا اجسام قابل مشاهده باشند، این نکته به عنوان یک چالش همواره در طراحی داخلی و تغییر دکوراسیون مطرح است، تا نیازی به روشنایی نباشد و تا حد امکان از نور طبیعی استفاده شود. در شکل زیر نمونه ای از یک پارتیشن ترکیبی ارائه شده است.

نمونه ای از یک پارتیشن چوبی ثابت در شکل زیر ارائه شده است که سبب ایجاد فضای زیبا و تفکیک فضا شده است.

نمونه ای از یک پارتیشن چوبی ثابت در شکل زیر ارائه شده است که سبب ایجاد فضای زیبا و تفکیک فضا شده است.
نمونه ای از یک پارتیشن چوبی ثابت در شکل زیر ارائه شده است که سبب ایجاد فضای زیبا و تفکیک فضا شده است.

پارتیشن چوبی در ایران

خوشبختانه در ایران به دلیل وجود چوب های مختلف و توجه به زیبایی، همواره پارتیشن های چوبی در منازل و ادارات کاربرد زیادی دارد.

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

مطالب مرتبط با موضوع خدمات cnc :

WhatsApp us