راهنمای انواع پله معلق یا شناور

همه چیز درباره پله معلق

به راهنمای ما برای طراحی پله های معلق ( شناور ) که از جمله انواع محبوب پله برای ساختمان هستند , خوش آمدید.

پله معلق , کاور چوبی پله , کف پله
پله معلق , کاور چوبی پله , کف پله

پله معلق چیست

پله های معلق اساساً طوری طراحی شده اند که به نظر می رسد شناور هستند و از نظر ظاهری فاقد هرگونه تکیه گاه سازه ای یا پایه محکم هستند. روش های مختلفی برای ساختن یک پله معلق وجود دارد ، و همه اینها به ساختار موجود در خانه شما بستگی دارد.

پله معلق , کاور چوبی پله , کف پله
پله معلق , کاور چوبی پله , کف پله

پله های معلق ( شناور ) چگونه کار می کنند؟

در پله های شناور ، دیوار یا سازه جهت تحمل بار بسیار مهم است ، زیرا دیوار است که از پله های شما پشتیبانی می کند.

پله های معلق کنسولی ، محبوب ترین سبک ، بسیار متکی به پایداری سازه دیوار هستند ، زیرا در زیر آن هیچ پشتیبانی اضافی برای ایجاد یک ظاهر مدرن و تمیز ندارد.

درمورد دیوارهای ضعیف و ناپایدار هنوز گزینه های برای طراحی پله معلق وجود دارد

اگر نگران پایداری پله های شناور هستید ، یا دیوار شما پشتیبانی کافی ندارد ، می توانید با استفاده از پله های ستون فقرات مرکزی نیز کاوش کنید.

این پله ها ظاهری شناور نیز دارند اما دارای ستون فقرات مرکزی اضافی (معمولاً استیل ، چوب یا بتن) برای تحمل بار خود هستند ، بنابراین دیگر نگران دیوار خود نباشید.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

خانه مدرنی که در تصویر بالا نشان داده شده است از طرح پله های معلق استفاده می کند که دارای ستون فقرات مرکزی فلزی است. فضای داخلی مینیمالیستی آن یک پلکان چوبی شبه شناور و زیبا دارد که کمی از دیوارفاصله داده شده است . این شکاف کوچک بر شکل “شناور” آن بیشتر تأکید کرده و دیوارها را از آسیب دور نگه می دارد.

یک مزیت بزرگ پله های شبه شناور این است که آسیبی به دیوارها وارد نمی شود ، زیرا تکیه گاه پله ها به کف و دال سقف متصل است.

اگر می خواهید پله های شناور را در خانه خود نصب کنید ، گزینه های مواد زیادی وجود دارد. اما همیشه بیش از هر چیز ایمنی را در نظر بگیرید. اگر بچه های کوچک یا حیوانات خانگی در خانه خود دارید ، مسلماً پله های شناور آزاد گزینه مطمئنی نیست زیرا آنها معمولاً نرده ندارند.

طرحی را انتخاب کنید که بیش از همه به ایمنی کاربران و ایمنی سازه توجه داشته باشد و مطمئناً ارزش آن را خواهد داشت.

پله های معلق ( شناور )

پله های شناور آزاد که به آن پله های کنسول نیز گفته می شود ، معمولاً ظاهری بسیار باریک و مینیمالیستی دارند. آنها برای پشتیبانی معمولاً به یک دیوار تحمل کننده نیاز دارند و حداکثر عرض پله آنها به طراحی تکیه گاه آن بستگی دارد.

در حالت ایده آل ، طراحی پله های شناور رایگان (که به آن پله های کنسول نیز گفته می شود) نباید بیش از حد گسترده باشد تا ثبات را تضمین کند ، به خصوص هنگام استفاده از چوب یا سایر مواد که به راحتی خم می شوند.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

پله های شناور آزاد با نرده شیشه ای

برای ایمنی بیشتر و تقویت جلوه مدرن ، در طراحی پله های شناور در بالا از نرده های راه پله شیشه ای معتدل با هندریلس های استیل ضد زنگ استفاده شده است.

معلق پله های چوبی

چند راه برای نصب پله های چوبی شناور وجود دارد. محبوب ترین پله های چوبی کنسول است ، همچنین می توانید از یک پله شبه شناور (یا ستون فقرات مرکزی) با کف پله های چوبی استفاده کنید.

همیشه اطمینان حاصل کنید که از نوع مناسب چوب استفاده می کنید ، زیرا همه گونه های چوب یکسان نیستند ، و پیچ خوردگی و خم شدن برخی از آنها آسان تر از بقیه است. بسته به ساختار تکیه گاه پله های خود ، نوع مناسب چوب را انتخاب کنید.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

این پله های کانکس مینیمالیستی کلاسیک با پله های چوبی است. ساختار تکیه گاه برای اطمینان از پایداری در داخل دیوار و پله های چوبی پنهان شده است. همانطور که مشاهده کردید ، کف پله های چوبی بسیار ضخیم هستند تا بتوانند وزن بیشتری را تحمل کنند تا از خم شدن و تاب خوردگی جلوگیری کند.

برای داشتن ظاهری سبک تر ، در نظر داشته باشید از کف های چوبی نازک تری برای پله های شناور خود استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که از اسکلت و زیرسازی های فلزی گسترده تری در زیر کف ها نیز استفاده می کنید تا چوب خرد نشود یا خم نشود.

پله های معلق ( شناور ) فلزی

اخیراً تکنیک های خلاقانه زیادی برای استفاده از فلز برای پله ها وجود دارد. به طور سنتی ، آنها فقط برای پشتیبانی ساختاری یا نرده استفاده می شوند. با این حال ، اخیراً کف های فلزی ساخته شده از ورق های فلزی ، قاب های فلزی و بسیاری از کاربردهای خلاقانه دیگر را نیز خواهید یافت.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

برای این راه پله های مارپیچ ، از یک ستون فلزی برای حمایت از سازه استفاده می شود. کف پله ها از چوبی ساخته شده که با لکه سیاه رنگ آمیزی شده است و ریل های دستی پیچ شده به کف ، دیوارها و سقف ثبات بیشتری را برای پله ها فراهم می کند.

پله های مشکی در حال حاضر بسیار مد شده اند و از آنجا که رنگ سیاه بسیار رنگی است ، می توانید به راحتی و بدون نگرانی از اینکه برای ظاهر فعلی فضای شما مطابقت ندارد ، برای پله های خود استفاده کنید.

پله های بتونی شناور

کف پله کاور و پوشش کف پله معلق چوب راش
کف پله کاور و پوشش کف پله معلق چوب راش

طراحی پله های شناور بتونی در خانه های مدرن رایج است. این حالت و احساس خام به دست می آورد و همچنین ماده ای بسیار بادوام است و می تواند بار بیشتری نسبت به بیشتر مواد دیگر تحمل کند.

به غیر از ظاهر و دوام ، پله های بتونی به دلیل هزینه کمتری که دارند نیز محبوب هستند. می توانید به راحتی آن را دوباره رنگ کنید ، دوباره اصلاح کنید یا همانطور که هست بگذارید.

پله های شناور مدرن

دوران مدرن انتخاب جدیدی از فناوری و مواد را در ساخت به وجود آورد ، از این رو روش های جدیدی برای ساختن پله ایجاد شد. پله های شناور مدرن اغلب تعدادی از مصالح ساختمانی و تکنیک ها را برای دستیابی به یک طراحی یا ظاهر خاص ترکیب می کنند.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

این پله های مدرن با کف پله های بتونی و نرده های شیشه ای بدون قاب ظاهری تمیز و صاف دارند. این مراحل توسط یک ستون فقرات فلزی مرکزی پشتیبانی می شوند ، در حالی که نرده های شیشه ای در لبه های کناری پله های بتونی پیچ می شوند. بیشتر طرح های مدرن اتاق نشیمن را اینجا ببینید.

پله های شناور با نرده شیشه ای

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

افزودن نرده شیشه ای نه تنها ظاهر مدرن پله های شناور شما را بهبود می بخشد ، بلکه در صورت داشتن بچه یا حیوانات خانگی در خانه می تواند به ایجاد ثبات و ایمنی بیشتر کمک کند.

اگر از شیشه های شفاف و بدون قاب استفاده می کنید ، می توانید بدون ایجاد مانع توهم ، آن حالت شناور را حفظ کنید. علاوه بر این ، می توانید از شیشه ای استفاده کنید که از کف به دال سقف متصل می شود تا به پایداری پله های شناور شما کمک کند.

پله های شناور DIY

در حالی که پله های DIY کاملاً امکان پذیر است ، توصیه می شود که دانش و تجربه قبلی در زمینه ساخت و ساز داشته باشید ، زیرا به دانش فنی زیادی نیاز دارد.

اگر از مهارت خود اطمینان دارید ، فقط نکات مهم زیر را یادداشت کنید:

کد ساختمان را بررسی کنید – اطمینان حاصل کنید که حداقل و حداکثر اندازه گیری ها و نیازهای بار را برای اطمینان از ایمنی و عملکرد پله هایی که می سازید ، یادداشت می کنید.
ساختارهای پشتیبانی Asses – آیا شما در حال ساخت یک دیوار بتونی هستید؟ دیوار خشک؟ یا دیواری در کنار پله های شما نیست؟ اینها همه عواملی است که باعث می شود انتخاب شما برای تکیه گاه های سبک و سبک پله ها محدود شود.
استفاده کنندگان از پله ها را مشخص کنید – اگر کودکان ، حیوانات خانگی و افراد مسن و افراد کوچک دارید که از پله ها نیز استفاده می کنند ، اطمینان حاصل کنید که پله هایی که می سازید برای آنها ایمن باشند . برای پشتیبانی بیشتر نرده ها را اضافه کنید و اگر بچه های شما یا حیوانات خانگی کوچک دوست دارند زیاد بدوند ، شاید برای جلوگیری از تصادفات نیز به یک پله برقی نیز باید اضافه شود.
مواد مناسب را انتخاب کنید – تمام عوامل فوق نیز به شما کمک می کند تا انتخاب مواد برای پله ها را محدود کنید. اطمینان حاصل کنید که مواد مناسب و سخت افزار پشتیبانی را انتخاب کرده اید.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

در این زاویه ، ستون فقرات مرکزی فلزی این کیت راه پله DIY را می بینید که برای تحمل وزن آنها به دیواره های بتونی پیچ شده است.

ویژگی منحصر به فرد این پله ها ، عبور صلیبی سیم های فلزی در لبه خارجی پله ها است که هم به عنوان یک ویژگی هنری عمل می کند و هم به عنوان سدی در لبه پله ها.

پله های شناور در فضای باز

اگر می خواهید ویژگی پله های شناور را در حیاط ، باغ یا ایوان جلوی خود اضافه کنید ، این امکان نیز وجود دارد! روش های مختلفی برای ساخت یکی وجود دارد و چند ماده برای انتخاب وجود دارد ، اما محبوب ترین آنها البته بتن است.

شما می توانید تراسو یا بافت به آن اضافه کنید تا از آن برای استفاده در فضای باز ایمن تر باشد ، اما بتن به خودی خود یک انتخاب آسان با نگهداری کم برای استفاده در فضای باز است.

پله های عرشه شناور

پشتیبانی از ستون فقرات مرکزی به طور معمول برای پله های عرشه شناور استفاده می شود. مواد پله های صندلی معمولاً با مواد استفاده شده روی خود عرشه مطابقت دارند ، بنابراین اگر از تخته های چوبی استفاده می کنید ، استفاده از همان کفپوش های راه پله شما برای یک ظاهر بدون نقص توصیه می شود.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

این پله های زیبا و بیرونی از کف پله های بتونی ساخته شده از دیوارها ساخته شده اند. یک قاب / سخت افزار فلزی برای افزودن پایداری در داخل مراحل پنهان شده است و چون اینها بتونی هستند ، این ماده با دوام در فضای باز است که می تواند در برابر هرگونه آب و هوا مقاومت کند.

آیا پله های معلق ( شناور ) گران هستند؟

شنیدن این شاید تعجب آور باشد ، اما پله های شناور می توانند بین 3000 تا 100000 دلار باشد. هزینه توسط عوامل زیادی تعیین می شود و همانطور که قبلاً ذکر شد ، برای ساخت موفقیت آمیز یکی از دانشهای مهندسی و ساختمانی زیادی لازم است.

این نوع پله ها بسیار قابل تنظیم هستند ، بنابراین هزینه کاملاً به آنچه که شما دارید (از نظر ساختاری) و آنچه می خواهید بستگی دارد.

ایده های پله معلق (شناور)

در زیر نمونه هایی عالی از پله های شناور برای الهام بخش شما آورده شده است:

پله های شناور مدرن با پله های چوبی اصلاح شده

این پله ها به سبک صنعتی قاب های فلزی و نرده های رنگ شده با رنگ سیاه را با پله های چوبی نجات یافته ترکیب کرده و جلوه ای طبیعی و خام به آن بخشیده اند. از آنجا که شرایط چوب بازیافت شده ممکن است متفاوت باشد ، برای اطمینان از پایداری ، پایه های فلزی اضافی در زیر کف پله های چوبی پیچ می شوند.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

یک مزیت بزرگ پله های شبه ( معلق ) شناور این است که آسیبی به دیوارها وارد نمی شود ، زیرا تکیه گاه پله ها به کف و دال سقف متصل است.

این فضای داخلی مینیمالیستی دارای یک پلکان چوبی شبه شناور است که کمی از دیوار جابجا شده است. این شکاف کوچک بر شکل “شناور” آن بیشتر تأکید می کند و دیوارها را از آسیب محافظت می کند.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

این راه پله مارپیچ زرق و برق دار از فریمها و نرده های فلزی ، با پله های مرمر ساخته شده است. فریم فلزی و فرفوژه نرده های دست فراهم می کند پشتیبانی به اندازه کافی، بنابراین شما می توانید در سهولت است که راه پله خواهد قدرت لازم و دوام شما را برای استفاده طولانی مدت نیاز دارید را فراهم باشد.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

از آنجا که هر دو طرف این پله های شیشه ای دیواره ای در کنار آن نیست ، برای اطمینان از ایمنی دو نرده نصب شده است. نرده های فلزی از جنس استنلس استیل است به طوری که با هم مخلوط شده و به تقویت طراحی مدرن کمک می کند.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

یک نمونه عالی از سبک صنعتی پله های شناور مدرن. این مراحل به زیرزمین متصل می شوند ، از این رو دیوارهای جامد می توانند از بار پله ها پشتیبانی کنند.

از آنجا که پله های چوبی به کار رفته در این طرح ضخیم تر هستند ، تیرهای فلزی عمودی متصل به تیرها و اتصال به انتهای کف پله های راه پله کمک می کنند تا پایداری و پشتیبانی بار به پله ها اضافه شود.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

روش دیگر برای ساختن پله های شناور استفاده از بریس های نگهدارنده در کناره های آن ، باز ماندن مرکز پله ها است. در این مثال از پله های چوبی جامد با بریس های فلزی در دو طرف پله استفاده شده است.

نرده های جانبی شیشه معتدل نیز برای ایمنی بیشتر و تحسین ظاهر مدرن طراحی آشپزخانه مفهومی باز به آن افزوده شده است.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

این پله های شناور مدرن طراحی بسیار منحصر به فردی دارند. این قاب اسکلت فلزی یک تکه است که به شکل بالابر و کف پله های راه پله است ، اما از آنجا که حتی با وجود یک دستگاه بالابر فلز نازک تر است ، به نظر می رسد “شناور” است.

کف پله های شیشه ای به منظور افزایش جلوه های بصری به مراحل اضافه می شوند ، در حالی که سیمهای کششی فلزی به صورت افقی تا سقف طبقه 2 نصب می شدند تا به عنوان نرده های جانبی با ریل های دستی سیاه عمل کنند ، طراحی بسیار منحصر به فردی را ایجاد می کنند.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

پله های شناور را می توان در راه پله های مارپیچ نیز استفاده کرد. برای دستیابی به این مهم کمی مهارت و تخصص بیشتر لازم است اما کاملاً عملی است.

در این مثال ، پلکان مارپیچ شناور از چوب ساخته شده است و همچنین دارای نرده هایی با طرح های تزئینی فلز در طرفین است.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

برای این پله های معاصر ، از ترکیبی از تکیه گاه های چوبی و فلزی برای ساخت پله ها استفاده شده است. قاب های شناور چوبی از کف پله ها پشتیبانی می کنند ، در حالی که ستون فلزی پشتیبانی کلی ساختار را فراهم می کند ، و همچنین به عنوان یک پشتیبانی از نرده دو برابر می شود.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

کف پله های راه پله بتونی که در اینجا استفاده می شود بسیار ضخیم است ، بنابراین سخت کننده های فلزی / تثبیت کننده ها درون کف پله ها هستند و آنها را از دید پنهان می کنند تا ظاهر تمیزتری داشته باشند. نرده های شیشه ای نیز اضافه شده است ، زیرا این پله ها چندین طبقه را در سراسر خانه پوشانده اند.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

نمونه ای زیبا از یک راه پله مدرن روستایی که از طراحی فولاد ضد زنگ براق و کف پله های چوب گیلاس برای طراحی خود استفاده می کند. پوشش دانه متوسط ​​چوب و ویژگی های فلزی و نرده ها تضاد خوبی را در برابر دیوارهای رنگ روشن ، آثار هنری و مواد تزئینی ایجاد می کند.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

هنگامی که پله های مارپیچ یا U شکل دارید می توانید از پله های شناور نیز استفاده کنید. این پله های روستایی مدرن از ستون فقرات مرکزی فلزی برای کف های چوبی استفاده می کنند تا اطمینان حاصل شود که خم نمی شود و تاب نمی خورد. همچنین نرده های فلزی از جنس استنلس استیل با پشتیبانی افقی و عمودی اضافی فراهم می کند که در تکیه گاه های کف نیز جوش داده می شوند و باعث ایجاد ثبات می شوند.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

این پله های کوچک انباری روستایی ، زیبایی چوب طبیعی را برجسته می کند ، زیرا از تیرهای چوبی نرم نشده و لبه های چوب زنده برای کف پله های خود استفاده می کند. برای افزودن ثبات ، از مهاربندهای فلزی و سفت کننده هایی استفاده می شود که روی پله ها و ستون فقرات مرکزی چوب جامد پیچ ​​می شوند.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

این پله های شناور دارای نرده های استیل جامد منحصر به فرد و شیشه های معتدل با پله هایی با پودر پودر مشکی است که باعث می شود آنها به طور یکپارچه ای با دیوارها ترکیب شوند. در برخی از زوایا و شرایط روشنایی ، حتی ممکن است به نظر برسد که نرده ها اصلاً در آنجا نیستند ، بنابراین اگر واقعاً به نرده ها نیاز دارید ، این گزینه عالی است.

پله معلق , انواع کف پله چوبی
پله معلق , انواع کف پله چوبی

این یک طراحی کاملاً ساده برای پله های پاسیو است که به راحتی انجام می شود. از فریم های فلزی لوله ای ساخته شده است تا از پله ها و ساختار پله ها پشتیبانی کند. برای اطمینان از مقاومت در برابر فضای بیرونی از تخته های چوبی درجه خارج استفاده شده است.

کف پله چوب راش , پله معلق
کف پله چوب راش , پله معلق

روکش های سبک چوب راش حال و هوای مدرن اسکاندیناوی به این پله های چوبی می بخشد که کاملاً قطعات مبلمان و ویژگی های معماری فضا را تکمیل می کند.

این کف پله های چوبی ضخیم توسط ستون فقرات مرکزی فلزی پشتیبانی می شوند و سخت کننده های فلزی نیز در زیر کف پله های چوبی متصل می شوند تا از تاب برداشتن جلوگیری کنند. هندریلس های استیل روکش دار با پودر سیاه نیز نصب شده و به حفظ ایمنی در عین حفظ زیبایی زیبایی کمک می کند.

برای طراحی های بیشتر ، گالری ایده های زیر پله را بررسی کنید .

گالری تصاویر پله معلق :

مطالب مرتبط با پله چوبی :

WhatsApp us