چوب مقاوم در برابر آب, چوب ضد آب

مقاومت چوب در برابر آب و آفتاب چگونه است؟

چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت

در ساخت اسکله ها، عرشه ها و سایز لوازم چوبی که در معرض باران های مکرر و یا شرایط آب و هوایی مرطوب قرار دارند، استفاده از چوب مقاوم در برابر آب و یا حتی ضد آب بسیار ضروری است. از آنجایی که چوب ساختار متخلخل گونه ای دارد آب و رطوبت را به راحتی جذب می کند. در اثر جذب آب و رطوبت، چوب منبسط می شود و تاب بر می دارد و در نتیجه مقاومت و کارایی خود را از دست می دهد.

این چوب نسوز است! چوب مقاوم در برابر آتش

هیچ گونه ای از چوب وجود ندارد که به طور طبیعی کاملاً ضد آب باشد، اما بعضی از آن ها در مقایسه با سایر گونه ها از مقاومت بهتری در برابر آب و رطوبت برخوردار هستند. البته چوب را می توان توسط مواد خاص (رنگ و مواد آب بندی) و فرآیندهای خاص (به عنوان مثال ترمووود) کاملاً ضد آب کرد. در ادامه قصد داریم به معرفی برخی گونه های چوب طبیعی مقاوم در برابر آب و همچنین روش های مختلف ضد آب کردن چوب بپردازیم.

چوب های طبیعی مقاوم در برابر آب

چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت

همان طور که پیشتر اشاره شده چوب طبیعی کاملاً مقاوم در برابر آب وجود ندارد و همه گونه های چوب طبیعی کم و بیش در برابر رطوبت و آب واکنش نشان می دهند. با این حال، برخی گونه ها مانند چوب سخت ها (سدار، آیپه و …) در برابر آب مقاوم تر هستند و سرعت واکنش آن ها در برابر آب و رطوبت در مقایسه با سایر گونه ها کندتر است و در نتیجه برای مدت زمان طولانی تری دوام می آورند.

سخت چوب ها معمولاً دارای رگه های مستقیم و از چگالی بالایی برخوردار هستند و این امر از نفوذ رطوبت به داخل چوب تا حدی جلوگیری می کند؛ بنابراین، سخت چوب ها می توانند گزینه مناسبی برای ساخت و اجرای موارد زیر باشند:

·        بالکن ها

·        عرشه ها

·        مبلمان چوبی مورد استفاده در فضای باز مانند حیاط، باغ ها و ویلاها

 • اتاق دوش چوبی در کناراستخر ها در فضای باز

در ادامه به معرفی برخی سخت چوب های مقاوم در برابر آب و رطوبت می پردازیم:

 • چوب سدار

چوب سدار یکی از بهترین و مناسب ترین گزینه ها برای ساخت سونا و مبلمان چوبی در فضای باز هست. این چوب علاوه بر اینکه در برابر آب و رطوبت بسیار مقاوم است در برابر حشرات چوب خواری چون موریانه نیز از مقاومت بالایی برخوردار است. دلیل این امر این است که چوب سدار دارای بو و رایحه ای خاص است که مورد پسند حشرات چوب خوار نیست.

مزایای استفاده از دکوراسیون چوبی

از چوب سدار برای ساخت مبلمان و سایر وسایل چوبی مورد استفاده در داخل فضاهای بسته (کمدهای لباسی، میزهای آرایشی، قفسه ها و …) نیز بسیار استفاده می شود.

وسایل چوبی ساخته شده از چوب سدار معمولاً دارای طول عمر حدود 20 سال هستند (بدون اینکه دچار پوسیدگی، تاب خوردگی و یا شکاف شوند.)

 • چوب بلوط سفید و چوب ساج

چوب ساج و بلوط سفید از دیگر سخت چوب های مقاوم در برابر آب هستند. این دو نوع چوب بسیار بادوام هستند چرا که مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی، ترک خوردگی و تابیدگی دارند. این دو نوع سخت چوب متراکم نیاز به نگهداری و مراقبت زیادی ندارند و به طور ذاتی حشرات و رطوبت را دفع می کنند؛ بنابراین، چوب ساج و بلوط سفید از دیگر گزینه های پرطرفدار برای ساخت مبلمان و وسایل چوبی مورد استفاده در فضای باز هستند.

 • چوب آیپه (Ipe)
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت

این نوع چوب که در جنگل های بولیوی و برزیل یافت می شود، بسیار متراکم، محکم و بادوام است. چوب آیپه در برابر رطوبت و آب نیز از مقاومت شگفت انگیزی برخوردار است به طوری که گفته می شود از این چوب برای ساخت کفپوش یکی از تفرجگاه های ساحلی جزیره coney در شهر نیویورک، استفاده شده است. این نوع چوب به قدری محکم و سخت است که برخی آن را چوب آهنی می نامند. این چوب علاوه بر استحکام و مقاومت بالا، بسیار زیبا نیز می باشد؛ بنابراین، چوب آیپه گزینه ای ایده ال برای ساخت موارد زیر است.

 • مبلمان و سایر وسایل چوبی مورد استفاده در فضای باز
 • عرشه کشتی ها
 • کفپوش (مخصوصاً محیط های پر رفت و آمد)
 • نمای بیرونی ساختمان ها

اگرچه کار کردن با چوب آیپه به دلیل سختی بسیار زیاد قدری دشوار است اما به جرات می توان گفت که این چوب یکی از بهترین چوب های طبیعی ضد آب است. گفته می شود که عمر مفید این چوب در محیط های باز به حدود 100 سال و در محیط های بسته به چندین نسل می رسد.

البته ضروری است که بدانید تمام سخت چوب ها در برابر آب مقاوم نیستند. به عنوان مثال کفپوش های ساخته شده از سخت چوب هایی چون افرا در اثر رطوبت موجود در هوا به راحتی منبسط و منقبض می شوند. حتی چوب سدار که گفته می شود در برابر آب بسیار مقاوم است، اگر به درستی از آن مراقبت نشود در نواحی مرطوب تاب می آورد.

از طرفی دیگر، گونه های بسیار مقاوم در برابر آب مانند چوب آیپه، به قدری سخت و محکم هستند که کار با آن ها بسیار سخت است و حتی گاهی نجاران، پیمانکاران و مجریان ساختمانی از سختی بیش از حد این چوب شکایت می کنند.

 از آنجایی که چوب به یکی از اصلی ترین و محبوب ترین مصالح ساخت و ساز (طراحی دکوراسیون داخلی و نمای بیرونی بناها، سونا، استخر و …) تبدیل شده است، استفاده از چوب باکیفیت و بادوام که در مقابل حشرات، آب و رطوبت مقاوم باشد و کار کردن با آن نیز ساده باشد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ بنابراین، متخصصان و کارشناسان این حیطه، درصدد این برآمدند که با استفاده از مواد و فرآیندهای خاص، چوب طبیعی (سخت چوب و نرم چوب) را در برابر عوامل ذکر شده در بالا کاملاً مقاوم سازند. در ادامه به برخی از روش های مورد استفاده برای ضد آب کردن چوب اشاره شده است.

روش های ضد آب کردن چوب

ترمووود

یکی از روش های رایج برای ضد آب کردن چوب، ترمووود نام دارد. در حقیقت طی این فرآیند چوب در معرض فشار، حرارت بالا و بخار آب قرار می گیرد. در نتیجه قرارگیری چوب در معرض درجه حرارت بسیار زیاد:

 • ترکیب های شیمیایی چوب طبیعی دچار تغییر می شوند
 • همی سلولز چوب کاهش می یابد
 • عوامل جذب آفات چوبی و قارچ از بین می روند
 • عوامل جذب رطوبت و آب از بین می روند

 در نتیجه توانایی چوب برای جذب رطوبت، آب، حشرات چوب خوار و قارچ ها به طور قابل توجه ای کاهش می یابد و بنابراین دوام و طول عمر چوب افزایش می یابد. چوب هایی که به این روش در برابر رطوبت و آب مقاوم سازی می شوند را چوب ترمووود (چوب ضد آب) نیز می نامند.

جالب است که بدانید در طی این فرآیند به جز بخار آب، حرارت بالا و فشار زیاد از هیچ نوع ماده شیمیایی استفاده نمی شوند؛ بنابراین، هیچ گونه گاز و یا ماده مضر برای سلامتی انسان از چوب های ترمووود وارد محیط نمی شود.

استفاده از روغن های مخصوص ضد آب کردن چوب
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت

سه نوع روغن که به طور متداول برای مقاوم کردن چوب در برابر آب و رطوبت استفاده می شوند عبارتند از

 • روغن بذر کتان
 • روغن گردو
 • روغن چرب (روغن جلا)

بعد از انتخاب نوع روغن مناسب مراحل زیر را دنبال کنید:

چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
 • یک قسمت از روغن مورد نظر (بذر کتان، گردو، جلا) را با یک قسمت از روغن تریانتین و نیم قسمت از سرکه سیب را در یک ظرف فلزی مخلوط کنید. ترکیب کردن روغن با مواد نام برده ضروری نیست اما این کار باعث دوام بیشتر وسیله چوبی می شود.
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
 • قبل از اعمال ترکیب بدست آمده بر روی چوب، بهتر است که ناهمواری های سطح چوب را با استفاده از کاغذ سنباده ضخیم از بین ببرید. در غیر این صورت، بعد از استفاده از این ترکیب عیوب و ناهمواری های سطح چوب بیشتر جلب توجه خواهند کرد. علاوه بر این، سنباده زدن سطح چوبی مورد نظر باعث می شود که روغن بهتر جذب چوب شود.

بعد از اتمام سنباده زدن، با استفاده از یک پارچه خشک سطح مورد نظر را تمیز کنید. قبل از استفاده از روغن، سطح چوب باید کاملاً خشک باشد.

چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
 • یک تکه پارچه بدون پرز را تا کنید و مقداری از ترکیب به دست آمده را بر روی آن بریزید. دقت کنید که روغن و یا این ترکیب را مستقیماً بر روی سطح چوب نریزید. این کار را حتماً با استفاده از دستکش پلاستیکی انجام دهید.
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
 • دستمال آغشته به روغن را در امتداد رگه های چوب از قسمت داخلی سطح چوبی به طرف قسمت خارجی سطح چوبی حرکت دهید. مراقب باشید که پوست دست شما با این ترکیب تماس پیدا نکند. در صورت نیاز از روغن بیشتری استفاده کنید و پارچه را خیلی زیاد بر روی سطح چوب نکشید.
 • برای حدوداً 30 دقیقه منتظر بمانید تا روغن بر روی سطح چوبی بنشیند. سپس با استفاده از یک پارچه تمیز، اضافه های روغن را از روی سطح مورد نظر پاک کنید. سپس اجازه دهید که چوب برای 24 ساعت (و یا تا هر مدت زمانی که چوب کاملا خشک شود) استراحت کند. در نهایت سطح مورد نظر را با استفاده از براده های فولاد صیقل دهید.
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
 • دو لایه دیگر از روغن را بر روی سطح چوبی اعمال کنید. دقت کنید که هر دفعه قبل از اعمال لایه بعدی، چوب برای حداقل 24 ساعت استراحت کند و در پایان کار از براده های فولاد برای صیقل دادن چوب استفاده شود. در مرحله آخر، قبل از استفاده از وسیله چوبی مورد نظر اجازه دهید که چوب برای چندین روز و یا چندین هفته استراحت کند.

·        استفاده از مواد آب بندی برای ضد آب کردن چوب

چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت

یکی دیگر از روش های مقاوم کردن چوب در برابر آب، استفاده از مواد آب بندی است. بسته به سطح چوبی مورد نظر، مواد آب بندی متفاوتی وجود دارد. به عنوان مثال، مواد آب بندی برای مبلمان، مواد آب بندی برای فضای های باز، مواد آب بندی برای کفپوش ها و غیره. برای ضد آب کردن وسیله چوبی مورد نظر خود، مراحل زیر را به دقت اجرا کنید:

 • قبل از استفاده از هرگونه مواد آب بندی(Sealant)  سطح چوبی مورد نظر را با استفاده از یک کاغذ سنباده زبر به خوبی سنباده بزنید تا ناهمواری ها و نقص های دیگر آن از بین برود. این کار باعث می شود مواد آب بندی بهتر جذب سطح چوبی شوند؛ و در نهایت برای اطمینان حاصل کردن از اینکه سطح چوبی کاملاً هموار است با استفاده از یک کاغذ سنباده نرم‌تر آن را دوباره سنباده بزنید.
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
 • با استفاده از یک برس مناسب یک‌لایه از مواد آب‌بندی را بر روی سطح موردنظر اعمال کنید. اطمینان حاصل پیدا کنید که دما و رطوبت هوا با چوب مورد نظر سازگاری دارد. در صورت امکان در محیطی که میزان رطوبت آن کنترل شده است این کار را انجام دهید.
 • اجازه دهید که چوب برای مدت زمانی استراحت کند. زمان استراحت چوب با مواد آب بندی خیلی کوتاهتر از زمان استراحت با استفاده از روغن است. بیشتر موادهای آب بندی به زمانی بین تا 10 ساعت نیاز دارند تا به خوبی خشک شوند. با این حال توصیه می شود که مدت زمان مورد نیاز برای خشک شدن ماده آب بندی که معمولاً بر روی ظرف محتوی آن نوشته می شود را چک کنید.
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
 • با استفاده از یک کاغذ سنباده سطح مورد نظر را دوباره صیقل دهید. این کار باعث جذب بهتر لایه دوم می شود. دقت کنید که قبل از سنباده زدن دوباره، سطح چوبی کاملاً خشک شده باشد. می تواند این کار را با استفاده از براده های فولاد نیز انجام دهید.
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
چوب ضد آب , چوب مقاوم در برابر رطوبت
 • دو لایه دیگر از مواد آب بندی را بر روی سطح مورد نظر اعمال کنید. نرم چوب تا معمولاً به دو یا سه لایه مواد آب بندی برای مقاوم شدن در برابر آب و رطوبت نیاز دارند در حالیکه سخت چوب ها معمولاً با استفاده از یک لایه در برابر رطوبت و آب مقاوم می شوند. قبل از استفاده از وسیله چوبی موردنظر اجازه دهید برای چندین روز و یا چندین هفته استراحت کند. توصیه می شود که برای حفظ سلامتی وسیله های چوبی خود آن ها را هرچند سال یکبار با مواد آب‌ بندی در برابر رطوبت و پوسیدگی مقاوم‌ سازید.

کلام آخر

از آنجا که تمام انواع چوب طبیعی به مرور زمان مقاومت خود را در برابر رطوبت و آب از دست می دهند، ضد آب ‌کردن آنها می تواند در طول عمر و دوام آنها و در نتیجه صرفه جویی کردن در هزینه ها تأثیر به سزایی داشته باشد.

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی


اطلاعات عمومی درباره چوب های ضد آب

از دیگر انواع چوب های مقاوم در برابر آب ، بلوط سفید و ساج است. اینها همچنین چوب های ماندگار و مقاوم در برابر پیچ و تاب ، پوسیدگی ، ترک خوردگی یا پیچ خوردگی هستند. این چوب های متراکم به نگهداری زیادی احتیاج ندارند و توانایی طبیعی دفع پوسیدگی ، رطوبت و حشرات را دارند.24 آوریل 2018

چوب مقاوم در برابر رطوبت هوا چیست؟

چوب های طبیعی مقاوم که از نظر تجاری در دسترس هستند شامل ملخ سیاه (Robinia pseudoacacia) ، چوب ساج (Tectona grandis) ، ipe (Tabebuia spp.) ، Redwood California (Sequoia sempervirens) و سرو سرو طاس (Taxodium distichum) است. اینها بیشترین مقاومت را در برابر پوسیدگی در طول زمان دارند.

چگونه چوب را در مقابل رطوبت مقاوم می کنید؟

سه روش مطمئن برای ضد آب کردن چوب شما برای سالهای آینده وجود دارد.
برای ایجاد یک انتهای زیبا و محافظ مالیده شده با دست ، از روغن کتان یا روغن تونگ استفاده کنید .
مهر و موم چوب با پوشش پلی اورتان، لاک الکل، یا لاک الکل.
چوب های ضد آب و ضد آب را همزمان با یک دسته کوچک موسیقی جوش لکه ای لکه دار کنید.

چوب های مقاوم در برابر آب: این همان چیزی است که شما باید بدانید

با توجه به محبوبیت روزافزون چوب طبیعی نجیب به عنوان ماده اصلی تشکیل دهنده مواد نه تنها برای کف ، بلکه برای کل خانه ها ، کارشناسان حرفه ای به تازگی در حال نوآوری در سبک های مختلف و کاوش انواع چوب هایی هستند که ضد آب ، ضد حشرات و با استقامت بالا چندین چوب مقاوم در برابر آب وجود دارد ، اما چوب های سخت چوب نیز از نظر کمبود نگهداری نیز هستند. این چوب ها معمولاً نیازی به درمان شیمیایی ندارند و به تنهایی در برابر آب و هوا ، حشرات و زمان زیبایی قرار می گیرند. در این مقاله نگاهی اجمالی به جنگلهای مقاوم در برابر آب و کاربردهای آنها برای مبلمان و دکوراسیون منزل ارائه شده است.

انواع چوبهای مقاوم در برابر آب.

چوب ترمووود مقاوم در برابر رطوبت و بارندگی در فضای بیرونی
چوب ترمووود مقاوم در برابر رطوبت و بارندگی در فضای بیرونی

همانطور که در بالا گفته شد چوب های سخت چوب از نظر نگهداری کم هزینه و از نظر رطوبت بسیار مقاوم هستند بنابراین ، این بهترین گزینه برای پروژه های خارجی مانند عرشه ، بالکن ، دوش در فضای باز و مبلمان فضای باز است. چوب های سخت دارای دانه ای مستقیم و چوب های متراکم هستند. این مانع از نفوذ رطوبت می شود. سرو به دلیل داشتن رایحه ای معطر طبیعی که باعث می شود آن را برای مبلمان فضای باز مناسب کند ، چوب سخت مقاوم در برابر حشرات است. از سدر برای مبلمان داخلی مانند کمد و قفسه نیز استفاده می شود. می توان کاربرد سدر را نیز برای سونای خشک ، کمد و نمای سایدینگ خانه پیدا کرد. پروژه های چوب سدر معمولاً بیش از 20 سال طول می کشد بدون پوسیدگی ، شکافته یا پیچ و تاب.

از دیگر انواع چوب های مقاوم در برابر آب ، بلوط سفید و ساج است. اینها همچنین چوب های ماندگار و مقاوم در برابر پیچ و تاب ، پوسیدگی ، ترک خوردگی یا پیچ خوردگی هستند. این چوب های متراکم به نگهداری زیادی احتیاج ندارند و توانایی طبیعی دفع پوسیدگی ، رطوبت و حشرات را دارند. بنابراین ، آنها گزینه های محبوب مبلمان مبلمان چوبی در فضای باز هستند.

تخته های تحت فشار مانند کاج نیز برای مبلمان ، کف سازی و محوطه استخر استفاده می شود. این ماده جهانی به طور کلی کم هزینه تر است و می توان مقدار زیادی در یک محوطه محلی پیدا کرد.

کابینت روشویی مقاوم در برابر رطوبت
کابینت روشویی مقاوم در برابر رطوبت

در حمام ، کف چوبی تیره زیبایی را اضافه می کند. کفپوش لمینت با پایه چوب مقاوم در برابر آب چیزی است که به سرعت با صاحبان خانه روبرو می شود.

سایر انواع چوب های مقاوم در برابر آب که شایان ذکر است Ipe ، California redwood و سرو طاس. Ipe یک چوب زیبا است که به طور گسترده استفاده شده و از درخت گرمسیری Trumpet Tree است . آیپ یک چوب بسیار متراکم است و با گذشت زمان ، آن را به زیبایی به نقره ای خاکستری روشن می پوشاند. انواع مختلفی دارد که توسط شورای جنگلداری (FSC) تأیید شده است. توصیه می شود که چوب را که توسط FSC پایدار است تأیید کنید. چوب چوب معتبر به وضوح با آرم گواهینامه FSC نشان داده شده است.

چوب مناسب کفپوش فضای باز
چوب ضد آب

چوب های سخت به بهترین وجهی مناسب با کف تراس هستند ، اما برای محافظت در برابر شرایط آب و هوایی مناسب ، آنها نیاز به مهر و موم موم / روغن دارند. کاج همچنین برای کف تراس بطور گسترده استفاده می شود. چوب کاج تحت فشار یا گرما دارای استانداردهای با کیفیت بالا به ویژه از نظر مقاومت بالا است. همچنین بلوط ، یک نوع چوب بسیار محکم است که برای حفظ رنگ آن باید هر 5 تا 10 سال یکبار تحت درمان قرار گیرد. Bangkirai نوع دیگری از چوب بسیار مقاوم در برابر آب است که معمولاً برای تراس استفاده می شود. با دوام است اما سالانه به درمان نیاز دارد.

Bangkirai . گونه ای زیبا و نزدیک به چوب های غیر قابل تخریب. این چوب قهوه ای روشن تا قرمز ، بومی مالزی و اندونزی ، به طور طبیعی در برابر آب یا قارچ مقاوم است .

فضای داخلی همچنین به کف چوبی مقاوم در برابر آب احتیاج دارد.

از آن به عنوان اتاق نشیمن یکپارچه با آشپزخانه و فضای شستشو یا حمام استفاده کنید ، فضای داخلی منزل همیشه از کف چوبی مقاوم در برابر آب بهره مند می شود. فرقی نمی کند پارکت با رنگ غنی مورد علاقه شما باشد یا کفپوش چند لایه ساده ، اگر بچه های کوچک و یا حیوانات خانگی دارید ، کف مقاوم در برابر آب برای حفظ فضای داخلی سالم ضروری است. علاوه بر این ، در حمام ها ، حضور مداوم فرآورده های رطوبت که مواد اولیه کف آلی از نظر شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند تا در مقابل آب مقاوم شوند و از این رو غیر ممکن است در برابر آلودگی های قارچ و قارچ.

کفپوش چوبی مهندسی شده گزینه بهتری نسبت به کفپوش لمینیت است زیرا اولا از تخته سه لا محکم تر و مقاومت در برابر آب دارد. اما ، تعدادی کف لمینت نیز وجود دارد که دارای محافظ ضد خش و ضد آب هستند و بسیار طبیعی به نظر می رسند.

اهمیت چوب مقاوم در برابر آب.

برای تقویت شخصیت مقاوم در برابر چوب از چوب ، مهم است که آنها را با اتمام مناسب پوشش دهید. محصولات نهایی می توانند بر اساس کیفیت کار معمولی و میزان حمایت ارائه شده ، طبقه بندی شوند. مومها ، لاکها ، روغنها ، لاکها ، صدف و مواد برقی مبتنی بر آب در دسترس هستند ، این موارد درجات مختلفی از محافظت ، سهولت کاربرد ، دوام ، سهولت در تعمیر و البته جذابیت بصری را ارائه می دهند.

مبلمان چوبی همچنین در برابر لکه های اجتناب ناپذیر یا تماس با میعان نوشیدنی سرد آسیب پذیر است ، از این رو مبلمان تمام می شوند مقاومت قابل توجهی در برابر آب نیز دارند. برای اطمینان از ماندگاری چوبهای ماندگار ، قوانین ضمنی خاصی وجود دارد.
پایان های نازک بهترین هستند ، به خصوص با توجه به کاربرد آسان و بدون دردسر.

لاک روغنی از نظر مقاومت در برابر آب بهترین دوام را ارائه می دهد. دلیل آن ، رزین های مصنوعی تشکیل دهنده آن است که به روغن های خشک کننده پیوند می خورند و با یک نازک تر مخلوط می شوند. لاکهای با استفاده از اورتان برای رزین خود (معمولاً پلی اورتان دارای برچسب) سریعتر برای درمان و تسلط بر صحنه هستند. در چنین لاک ها ، هرچه رقیق تر از بین می رود و لاک ها را درمان می کنند ، این مولکول ها زنجیرهای طولانی و سخت تشکیل می دهند که نوعی زره پوش را محافظت می کند که سطح چوب را در برابر رطوبت محافظت می کند.

لاک نازک شدن بر سهولت کاربرد آن می افزاید. لاک نازک بسیار سریع پخش می شود ، قبل از خشک شدن صاف و بدون نقص برطرف می شود. مقاومت در برابر آب لاک نیز حفظ می شود و این امر را برای میزهای رومیزی و کابینتهای آشپزخانه و حمام در جایی که حداکثر امکان برای تماس با رطوبت وجود دارد ، ایده آل می کند.

روغن های دانمارکی کاملاً محبوب به عنوان اتمام چوب مقاوم در برابر آب ، مخلوطی از روغن / لاک را با نازک تر اضافه کرده و کاربرد آن را آسانتر می کند. برای صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ، می توانید با مخلوط کردن لاک ، ارواح معدنی و روغن بذر کتانی جوشانده شده در قسمت های مساوی ، یک پروژه DIY در ساخت چوب چوبی روغن دانمارکی خود داشته باشید. اگرچه این انتهایی برخی از مقاومت در برابر آب لاک را به خطر می اندازد ، اما حاصل به دلیل نفوذ روغن ، به پایان رساندن و رنگ های گرمتر چوب سریع تر می بخشد. عناصر چوب فقط در معرض تماس با آب ناگهانی آسیب پذیر سطوح ایده آل برای استفاده از روغن دانمارکی هستند.

به دلیل تابش اشعه ماوراء بنفش و قرار گرفتن در معرض هوا ، اتمام چوب های خارجی به موقع آسیب می بینند. نور اشعه ماوراء بنفش فریم و چوب زیر آن را می پوشاند ، در حالی که تغییر در رطوبت و دما باعث می شود چوب کوچک شود و متورم شود و از ضعیف تر پوسته پوسته شود. در اکثر مواقع ، در چنین سناریوها ، شما نیاز دارید که سالانه جلوی آسیب دیده را ماسه زده و مجدداً استفاده کنید. رنگ بیرونی در اینجا به نجات می رسد. تمام پایه های رنگ حاوی رنگدانه هایی هستند که محافظت مناسبی در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش دارند ، اما این پایه برای تاریک ترین سایه ها (پایه مشخص شده 4 ، 5 یا E یا معمولاً با پایه عمیق دارای برچسب) کمترین مقدار رنگدانه را دارد. بنابراین ، تقریباً مانند لاک خشک کاملاً خشک می شود. با این حال ، بر خلاف بسیاری از پایان های شفاف شکل گیری فیلم که برای اهداف خارجی در بازار عرضه می شود ، بیشتر رنگهای بیرونی نیز برای تقویت مقاومت خود در برابر پرتوهای آسیب دیده خورشید دارای مهارکننده UV هستند. و آنها به طور معمول حاوی قارچ کش ها و کپک ها نیز هستند.

رنگ چوب مقاوم در برابر آب – یک ضرورت.

منظور از واژه لکه همان رنگ میباشد

هنگام جستجوی بیشترین رنگ برای پروژه چوبی در فضای باز (یا داخلی) ، باید چندین عامل در نظر گرفته شود. دو نوع رنگ اصلی با توجه به پایه های آنها وجود دارد – رنگ نفتی یا همان روغنی و رنگ بر پایه آب. و در شرایط خاص ، یکی عملاً بهتر از دیگری است. بسته به نوع چوب ، هر نوع چوب قبلی و قرار گرفتن در معرض آب و هوا ، هر دو نوع رنگ ها سطح و پوشش متفاوتی را ارائه می دهند. در اینجا برخی از خواص هر دو نوع رنگ برای هدایت تصمیم شما وجود دارد:

 • رنگ بر پایه آب قابل تنفس است ، دود و بوی مضر منتشر نمی کند ، قابل اشتعال نیست ، سریع خشک می شود ، رنگ خود را برای مدت زمان طولانی تر حفظ می کند ، رنگ غنی تری را ارائه می دهد ، در برابر کپک و قالب بسیار مقاوم است و تمیز کردن آسانتر فقط به صابون و آب آسان تر است. در حالی که
 • رنگ بر پایه روغن به زمان بیشتری برای خشک کردن نیاز دارد که امکان چسباندن یکنواخت تر ، نفوذ در چوب عمیق تر ، برای نگهداری طولانی مدت کمتر نیاز دارد ، بسیار بادوام است و یک چوب ضخیم تر را برای چوب فراهم می کند.

نوع چوب نیز در تصمیم گیری در مورد رنگ مناسب نقش اساسی دارد. به عنوان مثال ، هنگام پوشاندن چوب با مقاومت طبیعی در برابر پوسیدگی ، بهتر است از رنگ بر پایه آب استفاده کنید. نمونه هایی از این نوع چوب: سرو ، سرو و ردوود است.

به طور مشابه ، تصفیه چوب قبلی عامل مهمی برای رسیدن به رگ صحیح است. اگر چوب لکه دار شود ، دارای پوشش قبلی از رنگ / رنگ است ، باید از لایه جدید و حتی محافظ مراقبت کرد. شاید تشخیص لایه قبلی دشوار باشد ، اما بدون شک دانستن آن به انتخاب رنگ مناسب کمک خواهد کرد. اگر لایه قبلی دارای روغن باشد ، انتخاب یک رنگ بر پایه آب توصیه می شود زیرا دومین نسبت به لایه روغنی بهتر می چسبد.

نوع آب و هوایی که چوب در معرض آن قرار می گیرد در تعیین بهترین رنگ پایه نیز قابل توجه است. اگر قرار است عنصر چوب در معرض مستقیم باران ، باد و نور خورشید قرار داشته باشد ، یک رنگ روغنی بهترین گزینه است. این امر به دلیل ماندگاری بیشتری نسبت به رنگ بر پایه آب است و پوشش محافظ بسیار بهتری در برابر این شرایط آب و هوایی ایجاد می کند.

فضاهای داخلی مانند حمام و آشپزخانه نیز با میزان رطوبت زیاد به خصوص حمام ها در تماس مداوم هستند. بنابراین ، رنگ آمیزی کفها و سایر سطوح چوبی در این فضاها نیز اهمیت پیدا می کند. در این تصویر کف کاج رنگی شده حتی در طرح تک رنگ نیز طبیعی به نظر می رسد.

چوب ضد آب برای دوش.

رطوبت حاکی از آن است که هر چوب مورد استفاده در منطقه دوش به درستی آب بندی و روکش شود تا عمر سالم آن طولانی شود. در این حمام مدرن به سبک اسکاندیناوی ، چوب آغشته به نور با سادگی طبیعی از زیبایی خاصی به کل مجموعه اضافه می کند.

حمام تزئین شده باچوب سبک اسکاندیناوی
حمام تزئین شده باچوب سبک اسکاندیناوی

اجزای چوبی و کف چوبی بسیار پرزرق و برق هستند اما اگر هزینه چیزی است که بین شما و کف چوبی رویایی شما قرار دارد ، به مواد کف ( کفپوش , پارکت و لمینیت ها ) شگفت انگیز که مانند چوب واقعی به نظر می رسد نگاهی بیندازید . بعلاوه برای شروع کار ، مشاوره رایگان ارائه خدمات وجود دارد ! ( این یک تبلیغ است شما میتوانید برند خود را در این منطقه قراردهید )

مطالب مرتبط با چوب ضد آب و مقاوم در برابر رطوبت :

WhatsApp us