انواع مختلف چوب و موارد استفاده آنها

شناخت انواع مختلف چوب و کاربرد آنها می تواند برای انتخاب بهترین چوب برای پروژه بعدی شما بسیار مفید باشد. چه در حال ساخت چیزی از چوب هستید و چه به سادگی مبلمان چوبی برای خانه خود انتخاب می کنید ، این لیست از انواع مختلف چوب به شما اطمینان می دهد چوبی را انتخاب کنید که می توانید از آن راضی باشید!

چوب در اشکال و اندازه های مختلف موجود است. از آنجا که چوب از درختان می آید و گونه های مختلفی از درختان وجود دارد ، جای تعجب نیست که ما چنین تنوع زیادی از جنگل های مختلف را داریم که می توان برای ساخت استفاده کرد.

سه نوع اصلی چوب

3 نوع چوب

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب

قبل از اینکه به انواع مختلف چوب و کاربردهای متداول آنها بپردازیم ، درک سه نوع اساسی چوب که ممکن است با آنها روبرو شوید بسیار مهم است. این سه نوع عبارتند از:

چوب های نرم ، چوب های سخت ، و چوب های مهندسی شده.

از هر یک از انواع مختلف چوب می توان به طرق مختلف استفاده کرد.

چوب های نرم

چوب نرم
چوب نرم

چوب نرم : چوب و الوار است که از درختان مخروط تولید می شود. درختان مخروطی که از نظر علمی با نام Gymnosperms شناخته می شوند ، درختانی هستند که سوزن داشته و مخروط تولید می کنند. نمونه هایی از درختان چوب نرم که در کارهای نجاری ، ساختمانی و مبلمان استفاده می شود ، کاج ، سرو ، صنوبر و سرخ درخت است.

آیا چوب های نرم از چوب های سخت هستند؟

چوب سخت
چوب سخت

برخلاف تصور رایج ، از چوب نرم به عنوان “نرم” نام برده نمی شود. اگرچه درست است که برخی از انواع چوب های سخت ، سخت کار می کنند و بنابراین کار با آنها چالش برانگیزتر است ، اما تمایز بین چوب های سخت و نرم چندان ارتباطی با نرمی واقعی یا سختی کار با یک چوب ندارد. بسیاری از چوب های سخت وجود دارد که نرم تر از چوب های نرم هستند.

چوب های نرم مانند کاج ، سرو ، صنوبر ، صنوبر و چوب قرمز چگونه استفاده می شوند؟

اکثر چوب های نرم ، نرم و محکم هستند و معمولاً در بسیاری از کاربردهای مختلف ساختمان استفاده می شوند. صنوبر ، کاج و صنوبر (SPF) معمولاً در چوب های SPF بعدی در مراکز محصولات منزل به فروش می رسند. این چوبها اغلب در قالب بندی ساخت و سازهای جدید و همچنین ساخت سازه های سبک کاربردی استفاده می شوند.

بسیاری از این چوب ها ، به ویژه چوب های نرم از خانواده سرو ، به دلیل توانایی مقاومت در برابر پوسیدگی و حشرات مشهور هستند. این باعث می شود درختانی مانند سرو و چوب قرمز برای پروژه های خارجی ، مانند تزئینات و مبلمان فضای باز ، ایده آل باشند.

چوب های سخت

چوب های سخت از هر درختی که سوزن یا مخروط تولید نمی کند ، گرفته می شوند. این درختان معمولاً به عنوان درختان برگ ریز شناخته می شوند که از نظر علمی بیشتر به عنوان آنژیوسپرم شناخته می شوند. چوب های سخت درختانی هستند که برگ و بذر تولید می کنند.

گونه های چوب سخت : شامل بلوط ، افرا ، گیلاس ، چوب ماهون و گردو است. گونه های چوب سخت همیشه لزوماً قوی تر از چوب نرم نیستند ، اما بسیاری از گونه ها به دلیل الگوهای زیبا و مشخص دانه های چوب شناخته شده اند.

همچنین برخی از چوب ها به عنوان چوب های سخت مانند درختان برگ ریز محسوب نمی شوند ، مانند بامبو و نخل. این گیاهان از نظر علمی به عنوان تک لپه شناخته می شوند ، اما دارای بسیاری از مشخصات یکسان چوب های سخت هستند و بنابراین اغلب به این ترتیب طبقه بندی می شوند. بامبو و پالم می توانند در دسته بندی بعدی چوبهای مهندسی شده قرار بگیرند.

چوب مهندسی شده: محصولات چوبی تولید شده

انواع مختلف چوب مهندسی‌ شده
انواع مختلف چوب مهندسی‌ شده

نوع سوم چوبی که ممکن است با آن روبرو شوید چوب های مهندسی شده است. چوب مهندسی شده به طور طبیعی در محیط وجود ندارد بلکه در عوض تولید می شود.

این تخته ها به طور کلی با چوبی ساخته می شوند که برای داشتن برخی از خصوصیات یا ویژگی ها دستکاری می شوند. این محصولات که به آن چوب کامپوزیت نیز گفته می شود ، غالباً از چوب های زاید کارخانه های اره ساخته می شوند.

چوب مهندسی شده اغلب برای تولید محصول چوبی که می تواند اندازه های خاصی را بدست آورد که از طبیعت دشوار است ، از طریق مواد شیمیایی یا فرآیند حرارتی تصفیه می شود.

از نمونه های مشهور چوب های مهندسی شده می توان به تخته سه لا ، تخته رشته جهت دار ، تخته فیبر با تراکم متوسط ​​و تخته کامپوزیت اشاره کرد. روکش های چوبی نیز بعضی اوقات می تواند به عنوان چوب مهندسی طبقه بندی شود ، زیرا اغلب باید از طریق تکنیک های برش خاص یا اتصال قطعات به یکدیگر برای دستیابی به اندازه خاص یا الگوی دانه های چوب دستکاری شود.

اکنون که این سه نوع اصلی چوب را فهمیدیم ، آماده هستیم تا کاوش در انواع مختلف چوبی را که ممکن است با آن روبرو شوید و بیشتر مورد استفاده قرار دهیم را شروع کنیم

انواع چوب برای نجاری ، مبلمان و ساختمان

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب

در حالی که سه نوع اصلی چوب وجود دارد ، هزاران نوع و گونه چوب وجود دارد. در این بخش رایج ترین جنگل هایی را که ممکن است در ساخت و ساز و نجاری با آن روبرو شوید را پوشش خواهیم داد. برای هر یک از انواع چوب ، ما یک نمای کلی از ویژگی های مشترک آنها ، و اینکه مناسب ترین نوع چوب برای استفاده چیست ، ارائه خواهیم داد.

همه چوبها به ترتیب حروف الفبا ذکر شده اند ، بنابراین اگر نوع خاصی از چوب وجود دارد که می خواهید از آن یاد بگیرید ، به راحتی می توانید آن را در این لیست پیدا کنید.

چوب توسکا

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب

توسکا : چوب سختی است که به دلیل زیبایی طبیعی ، کارایی و قابلیت انعطاف پذیری ، آرام آرام محبوبیت بیشتری پیدا می کند. این ماده بیشتر در مناطق شمال غربی کالیفرنیا و مناطق جنوب غربی کانادا یافت می شود. این  در خت در یک خانواده از درخت توس است ، بنابراین اغلب موارد مشابهی بین گونه های مختلف درخت توسکا وجود دارد .

انواع چوب- چوب توسکا
انواع چوب- چوب توسکا

به نظر می رسد که چوب درخت توسکا هنگام تازه بریدن تقریباً سفید  است ، اما پس از قرار گرفتن در معرض هوا و نور آفتاب به سرعت به قهوه ای عسلی گرم تبدیل می شود. این چوب با چگالی متوسط ​​معمولاً دارای یک دانه مستقیم است و برای تراشیدن ، تراشکاری و ماشینکاری به راحتی قابل استفاده است.

چوب توسکا همچنین با انواع مختلف رسیدگی های تکمیل کننده به خوبی کار می کند. چوب توسکا هنگام سنباده زدن دارای سطح بسیار صافی است که به راحتی می توان آن را لکه دار یا رنگ آمیزی کرد.

درخت توسکا در قطر یا ارتفاع زیادی رشد نمی کند ، بنابراین اگر به قطعات جامد خیلی بزرگ احتیاج دارید این نکته را باید در نظر بگیرید زیرا به دست آوردن آنها ممکن است دشوارتر و در نتیجه گران تر باشند.

از چوب توسکا به طور مکرر در ساخت مبلمان و کابینت استفاده می شود. همچنین این یک انتخاب محبوب برای قاب عکس و سایر اشیا تزئینی است.

شاید یکی از کاربردهای تخصصی تر چوب توسکا در بدنه سخت گیتارهای برقی باشد. چوب توسکا صدای بسیار تمیز تولید می کند که به سختی می توان آن را با سایر چوب های جنگل تکرار کرد. در گیتارهای الکتریکی ،  توسکا اغلب به دلیل تنش مطلوب تر از حتی چوب های سخت عجیب و غریب مانند چوب ماهون است.

چوب اش ( چوب عش ) ون یا زبان گنجشک اروپایی

در حال حاضر یافتن چوب خاکستر ممکن است تا حدی دشوار باشد ، به خصوص به دلیل مشکلات اخیر با دستگاه مزرعه خاکشیر زمرد ، یک آفت مهاجمی که باعث مرگ زودرس بسیاری از این درختان شده است. اگر در مناطقی زندگی می کنید که درختان خاکشیر بومی هستند و به وفور رشد می کنند ، یافتن این چوب آسان تر از زندگی در جایی است که چنین نیست.

رنگ قهوه ای سوخته بر روی چوب بلوط یا اش
رنگ قهوه ای سوخته بر روی چوب بلوط یا اش

خاکشیر همان قدرت و ویژگی های بلوط سفید را تقلید می کند اما اگر بتوانید آن را در یک چوب چوبی محلی نزدیک خود پیدا کنید ، معمولاً با قیمت مناسب تری برخوردار است. چوب به راحتی لک می شود و می تواند برای انواع مختلف پروژه استفاده شود.

 صنوبر لرزان

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب

صنوبر لرزان  چوبی با رنگ روشن است که به خوبی رنگ آمیزی و لک می کند. این چوب گاهی اوقات می تواند بافت فازی به نظر برسد یا احساس شود.

صنوبر لرزان چوب سختی است که در شمال شرقی آمریکا رشد می کند اما یافتن آن گاهی اوقات دشوار است. به دلیل دسترسی محدود عمومی ، معمولاً فقط برای پروژه های بسیار خاصی که چوب  صنوبر لرزان در آنها ایده آل است استفاده می شود.

یکی از تخصصی ترین کاربردهای چوب  صنوبر در ساخت سونا است. چوب گرما را حمل نمی کند و با تورم یا حرکت محدود رطوبت را به خوبی تحمل می کند. از آنجا که گرما را به راحتی هدایت نمی کند ، گاهی اوقات در تولید چوب کبریت نیز استفاده می شود.

این خصوصیات همچنین مواردی است که صنوبر را برای استفاده در ساخت اسلایدهای کشو در مبلمان مطلوب می کند ، زیرا این امر می تواند باعث کاهش چسبندگی شود. این چوب همچنین فاقد بو و عطر و طعم است و برای ساخت چپستیک و ظروف آشپزخانه ایده آل است.

چوب بالسا

بالسا یک چوب سخت و بسیار سبک وزن است که به طور معمول در انواع پروژه های سرگرمی و صنایع دستی مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از کارگران خوب چوبی دیدگاه منفی نسبت به چوب بالسا دارند زیرا چوب خیلی قوی نیست ، اما اغلب مورد استقبال قرار نمی گیرد و کاربردهای عملی بسیاری دارد.

عکس چوب بالسا
عکس چوب بالسا

بیشتر ما اولین بار در پروژه های ساخت و سازهای كودكی و كیت های مدل با چوب بالسا روبرو می شویم. چوب بالسا در مورد جدی ترین کارگران چوب بازی کودکانه قلمداد می شود ، اما همچنین ممکن است همان کاتالیزوری باشد که بسیاری از افراد را با نجاری و ساخت و ساز آشنا می کند.

این چوب همچنین دارای تاریخچه بسیار غنی است ، خصوصاً به این دلیل که در جنگ های جهانی اول و جنگ جهانی دوم اغلب در هواپیماها و کشتی ها به عنوان جانشین استفاده می شد.

نمونه ای از هواپیمای ساخته شده از چوب بالسا
نمونه ای از هواپیمای ساخته شده از چوب بالسا

چوب بالسا معمولاً از آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی به آمریکای شمالی وارد می شود. چوب بالسا خیلی سریع رشد می کند اما طول عمر نسبتاً کوتاهی دارد و بیشتر درختان قبل از 10 سالگی فقط الوار قابل استفاده تولید می کنند.

چوب بسیار شناوری است و بسیاری از مردم تعجب می کنند که از چوب بالسا اغلب در قایقهای ساختمان ، مواد نگهدارنده حیوانات و انواع مختلفی از وسایل استفاده می شود که برای شناور شدن طراحی شده اند. تخته های موج سواری نمونه ای عالی از پروژه های ساخته شده به زیبایی هستند که می توانند از چوب بالسا ساخته شوند.

چوب بالسا چوبی با چگالی کم است که به طور کلی چندان محکم نیست. به همین دلیل ، بسیاری از افراد ترجیح می دهند برای هر نوع پروژه ای که نیاز به توانایی تحمل وزن یا استرس دارد ، درخت باس و توس را به جای چوب بالسا انتخاب کنند.

از طرف دیگر ، اگر شما نیاز دارید چیزی از چوب بسازید که بتواند به سرعت شکسته یا از هم بپاشد ، مانند ساخت مجموعه برای تئاتر و صحنه های فیلم ، بالسا یک انتخاب عالی است.

قطعه های چوب را می توان به راحتی رنگ آمیزی یا لک کرد تا به عنوان روکش استفاده شود تا از این طریق ارزان قیمت به نظر برسد.

هنگام مونتاژ پروژه هایی که از چوب بالسا استفاده می کنند ، اغلب لازم است از چسب استفاده شود ، زیرا چوب با میخ یا پیچ خیلی کنار نمی آید . تکه های بسیار نازک چوب بالسا را ​​می توان بدون داشتن یک ابزار خوب یا چاقوی کاردستی برش داد.

بامبو

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب

اگرچه بامبو از نظر فنی چمن است و چوب نیست ، اما به دلیل سختی و تراکم ساقه های گیاه می توان از آن برای ساخت بسیاری از وسایل استفاده کرد. بامبو در مناطق گرمسیری به وفور رشد می کند و گونه های مختلفی در دسترس است که در مناطق مختلف بسیار متفاوت است.

گیاه بامبو ساقه ای بلند و توخالی دارد. از این ساقه ها می توان به صورت موجود استفاده کرد و یا می توان آنها را به صورت نوارهای باریک و باریک برش داد تا روکش ایجاد شود. محصول روکش از ساقه ها به صورت چوبی مهندسی مانند تخته سه لا ساخته می شود.

در حالی که ممکن است مردم تصور کنند که بامبو سبک ، نرم و خم یا برش آن آسان است ، اما چنین نیست. بهتر است بامبو را با بلوط قرمز چوب سخت یا افرا مقایسه کنید ، زیرا از سختی و مقاومت مشابهی برخوردار است. چمن با چگالی بالا گاهی اوقات می تواند برای ابزار سخت باشد.

ساقه های بامبو به ویژه برای مبلمان باغ ، تزئینات باغ ، نرده ها و صفحات محافظت از حریم خصوصی محبوب هستند. همچنین می توانید بامبو را در کابینت ها ، مبلمان ظریف و حتی به عنوان کفپوش چوب سخت مشاهده کنید.

بخشی از آنچه باعث می شود بامبو در برابر پوسیدگی در خارج از خانه مقاومت کند پوشش طبیعی مومی شکل آن است. اگر می خواهید بامبو را لکه دار ، رنگ آمیزی یا چسب بزنید ، ابتدا باید چوب را سنباده بزنید تا اطمینان حاصل کنید که رنگ یا چسب به چوب رسیده است. اگر از چوب بامبو در فضای باز استفاده می شود باید درزگیر و محافظت شود.

چوب بامبو
صفحه چوب بامبو

رطوبت می تواند باعث تورم یا کوچک شدن بامبو شود ، بنابراین بهتر است قبل از برش اجازه دهید تا در محیط آب و هوا شود ، به خصوص اگر در آب و هوای خشک و سردتر از محلی که گیاه بومی رشد می کند قرار دارید.

درخت لاله

 لاله درختی ،  چوبی کاملاً روشن به رنگ کرم است و دارای دانه ای بسیار صاف و محکم است. چوبها به محض سازگاری و خشک شدن مستعد تاب خوردن یا حرکت نیستند.

لاله درختی  مورد علاقه چوب سخت برای منبت کاران و منبت کاران چوبی است. همچنین این گزینه برای کسانی که از کارهای نجاری مینیاتور و مدل های ساختمانی لذت می برند بسیار محبوب است. تر اش کاران  اغلب به دلیل سهولت استفاده و در دسترس بودن از کار با لاله درختی لذت می برند.

این چوب همچنین بو ، طعم و مواد حساسیت زای شناخته شده ندارد ، بنابراین آن را به گزینه ای محبوب برای جعبه های نگهداری مواد غذایی یا حتی استفاده احتمالی در ظروف آشپزخانه تبدیل می کند. یافتن لاله درختی آسان و به طور معمول مقرون به صرفه است.

لاله درختی لکه دار شدن به طور یکنواخت می تواند چالش برانگیز باشد. در اکثر موضوعات بهتر است که به راحتی از پوشش طبیعی با پوشش محافظ روغن و یا رنگ آمیزی چوب قدردانی کنید. بسیاری از نقاشان تزئینی از کار با پروژه های لاله درختی لذت می برند ، زیرا با یکدست شدن این طرح ، اتمام کار بسیار صاف امکان پذیر می شود.

چوب راش

چوب درخت راش
چوب درخت راش

راش چوب سختی است که اغلب برای روکش چوب ، مبلمان و اشیا منبت کاری چوب استفاده می شود. این چوب دارای رنگ کرم دارای یک الگوی دانه ای ثابت است که معمولاً صاف و محکم است و گاهی اوقات دارای رنگ خاکستری است. رنگ چوب بسیار سبک است ، اما معمولاً رنگ کرم زرد مایل به قرمز دارد.

این چوب محکمی است که به دلیل توانایی خم شدن راحت در بخار شهرت دارد. به همین دلیل ، راش یک انتخاب عالی برای ساخت هر نوع مبلمان داخلی است ، مانند صندلی ها و سایر قطعات منحنی. این مزیت همچنین می تواند به این معنی باشد که چوب راش در هنگام قرار گرفتن در معرض رطوبت بالا یا رطوبت غیر قابل پیش بینی در محیط ، گاهی دچار حرکت ، جمع شدن و تورم می شود.

تکه چوب هایی در اندازه های مختلف چوب راش
تکه چوب هایی در اندازه های مختلف چوب راش

راش غالباً در پیانوها یافت می شود که برای بلوک های پل و پین سازوکار پیانو استفاده می شود.

چوب راش در محدوده مقرون به صرفه ترین از چوب های جنگلی است و می توان آن را در طیف وسیعی از اندازه ها و به عنوان روکش یافت. تا زمانی که ابزارهایتان تیز باشد ، کار با چوب نسبتاً آسان است. در صورت تمایل می توان آن را بدون مشکل زیاد چسباند و لک زد.

چوب توس

چوب توس
چوب توس

توس چوب سختی است که به راحتی یافت می شود و اغلب یکی از گونه های چوب سخت با قیمت مناسب در چوب های محلی و مراکز خانگی است.

چوب توس
چوب توس

توس بسیار قوی است و تقریباً برای همه موارد و هر چیزی که تصور کنید قابل استفاده است. بسیاری از مردم از درخت توس به عنوان جایگزین ارزانتر برای بلوط استفاده می کنند.

با این حال ، یک نکته در مورد چوب توس باید بدانید که لکه گیری ( رنگ ) آن بسیار دشوار است. گاهی لکه گیری باعث ایجاد لکه های دیگر می شود که ناهموار به نظر می رسند. به همین دلیل ، درخت توس چوب سخت ایده آل و اقتصادی است که می توانید در صورت رنگ آمیزی پروژه خود از آن استفاده کنید.

کالیفرنیا درخت ماموت

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
درخت ماموت

درختان چوب ماموت کالیفرنیایی چوبی نرم است که بیشتر به دلیل اندازه عظیم و رنگ قرمز شناخته می شود. این یک الگوی دانه چوب بسیار جالب است ، و پسر عموهای سرو خود را بسیار دوست دارد ، درخت ماموت به دلیل قابلیت مقاومت در برابر آب و هوا بسیار مناسب برای استفاده در فضای باز است.

چوب نرم- مبلمان چوب ماموت
چوب نرم- مبلمان چوب ماموت

درخت ماموت اغلب برای وصله راه آهن و كشتی استفاده می شود و همچنین استفاده از آن در ساخت دیوارهای نگهدارنده ، عرشه ها و حاشیه های باغ محبوب است. درخت ماموت همچنین برای روکش ها ، میزها و پروژه های بزرگ کابینت انتخاب مناسبی است.

چوب سرو

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب

بسیاری از مردم با سرو نه فقط به دلیل دانه و رنگ جالب چوب ، بلکه همچنین با بوی معطر آن که عقیده دارد آفات و پروانه ها را دفع می کند ، آشنا هستند. رایحه معطر و خاصیت دفع اشکال به همین دلیل است که گاهی استفاده از آن در کمد ها و صندوق های ذخیره سازی یک انتخاب محبوب است.

چوب درخت سرو
چوب درخت سرو

سرو همچنین یک انتخاب ایده آل برای پروژه های ساختمان در فضای باز است. این چوب اغلب مقاوم در برابر پوسیدگی در نظر گرفته می شود و می تواند در برابر هوای ناهموار خارج از خانه مقاومت خوبی داشته باشد. به همین دلیل ، بسیاری از مردم از سرو برای استفاده در فضای باز مانند عرشه ، مبلمان پاسیو ، شمشیربازی و سایدینگ تزئینی استفاده می کنند.

انواع مختلفی از چوب سرو وجود دارد که از خانواده سرو هستند. برخی از گونه های سرو خاص برای کاربردهای خاص بهتر از گونه های دیگر هستند.

انواع رایج چوب درخت سرو:

    سرو قرمز غربی

    سرو قرمز قرمز

    سرو سفید شمالی

    سرو زرد

    سرو اسپانیایی

در حالی که بسیاری از مردم سرو را به دلیل خواص معطر آن دوست دارند ، اما لازم به یادآوری است که برخی از افراد ممکن است به روغنهای طبیعی حساس باشند. اگر قصد کار با چوب سرو را دارید ، استفاده از دستکش و پوشیدن ماسک برای کاهش استنشاق خاک اره بسیار مهم است.

به دلیل احتمال زیاد تحریک ، از چوب سرو نباید برای ظروف آشپزخانه یا هر پروژه دیگری که با غذا استفاده می شود یا تماس طولانی مدت با پوست دارد استفاده شود.

گیلاس

چوب گیلاس
چوب گیلاس

گیلاس چوبی زیبا است که از درخت میوه سیاه گیلاس آمریکایی حاصل می شود. این چوب غالباً به صورت صورتی روشن شروع می شود که با گذشت زمان تیره می شود و به رنگ مایل به قرمز در می آید. چوب گیلاس گاهی اوقات ممکن است دارای خمیر سیاه باشد ، که به طور طبیعی از رسوبات معدنی با گذشت زمان ایجاد می شود.

هنگام انتخاب چوب گیلاس ، ممکن است بخواهید کمی وقت بگذارید و اطمینان حاصل کنید که قطعاتی را که انتخاب می کنید مطابقت دارند. گیلاس را می توان لکه دار کرد ، اما اکثر مردم حالت طبیعی آن را انتخاب می کنند و به آن ماده محافظتی واضح می دهند تا زیبایی چوب و فرآیند طبیعی پتینه که با پیری اتفاق می افتد برجسته شود.

صنوبر داگلاس

صنوبر یکی دیگر از چوب های نرم و قوی اقتصادی است که باید برای شروع پروژه های نجاری با آن کار کرد. صنوبر معمولاً انتخاب خوبی برای پروژه هایی است که شما برای نقاشی برنامه ریزی می کنید ، زیرا لک زدن آن گاهی اوقات دشوار است و در واقع دانه چوب زیادی ندارد.

چوب صنوبر داگلاس
چوب صنوبر داگلاس

اکثر ارقام صنوبر دارای یک دانه چوب بسیار محکم هستند ، که به آن کمی قدرت و ثبات بیشتری نسبت به کاج می بخشد. صنوبر معمولاً برای پروژه های ساختمانی و تاسیساتی مورد استفاده قرار می گیرد که اتمام دانه چوب طبیعی از اهمیت خاصی برخوردار نیست.

آبنوس

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
چوب درخت آبنوس

چوب آبنوس به راحتی قابل شناسایی است ، زیرا این یکی از معدود چوبهای است که واقعاً سیاه رنگ است. این چوب سخت بسیار متراکم است و دارای ویژگی های بسیاری است که آن را برای تعدادی از پروژه های منبت کاری چوب و تخصصی نجاری مطلوب می کند.

درب روکش چوب آبنوس , درب های لوکس و سفارشی با پوشش پلی استر
درب روکش چوب آبنوس , درب های لوکس و سفارشی با پوشش پلی استر

توجه به این نکته مهم است که آبنوس یک گونه محافظت شده است و اغلب به شدت در سراسر جهان تولید می شود. کامرون تنها کشوری است که می توان به طور قانونی چوب برداشت کرد و روش های برداشت آن همیشه ایده آل نیستند.

به همین دلیل ، تهیه چوب آبنوس گاهی اوقات بسیار دشوار است. درخت بسیار کند رشد می کند ، که به نادر بودن آن کمک می کند. به طور تاریخی از آبنوس در تولید آلات موسیقی استفاده می شد ، برای ساخت کلیدهای سیاه روی پیانوها و در تخته های مخصوص گیتار استفاده می شد.

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب

پیانوهای قدیمی و آلات موسیقی که دیگر قابل پخش نیستند می تواند منبع جالبی را برای بازیابی چوب آبنوس قدیمی نگه دارد. پیانوهای عتیقه به احتمال زیاد کلیدهای واقعی آبنوس دارند ، اگر کلیدهای سیاه را با انواع دیگر چوب ساخته شوند.

آبنوس به عنوان یک وسیله حکاکی ، جلوه زیبایی ایجاد می شود و می تواند جزئیات را در خود نگه دارد. کارگران اکثر چوب استفاده از ابزار دستی با آبنوس را پیشنهاد می کنند ، زیرا چگالی و سخت آن برای ماشین چالش برانگیز است. قطعاً می توانید برای هر نوع کاری که ممکن است با آبنوس انجام شود ، به تیغه های نوک کاربیدی دست پیدا کنید.

آبنوس مجاز نیست که رنگ آمیزی شود و گاهی چسب زدن ممکن است یک چالش باشد. در اکثر موارد ، آبنوس بهتر است با سنباده زدن و خیز بسیار خوب در پایان برسد و سپس موم شود. باید از هر نوع درزگیر یا لک زدن با این چوب جلوگیری کرد.

بیش از سازندگان کابینت که ظاهراً مشابه آبنوس بدست آورند اما از چوب های پایدارتر استفاده می شود ، اگر گیلاس یا گردو انتخاب کنید و آن را به رنگ سیاه و تیره لکه دار کنید. این امر منحصر به فرد صرفاً جویی در هزینه ها و افزایش پایداری ، ساخت آن با گیلاس و گردو نیز در مقایسه با آبنوس چالش کمتری است.

تخته سخت (که  نام تجاری آن HDF می گوید: تخته فیبر با چگالی بالا)
معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
تخته سیاه ساخته شده از ورق hdf

تخته سخت یک محصول چوبی مهندسی شده است که از الیاف چوب بسیار فشرده ساخته شده است. این تخته را می توان با استفاده از یک فرآیند مرطوب یا خشک تهیه کرد ، و روند استفاده شده تعیین خواهد کرد که آیا چوب دارای دو “ضلع خوب” است یا فقط یک “ضلع خوب”.

تخته دارای بافتی متمایز و فاقد الگوی دانه است ، بنابراین معمولاً با روکش چوبی جفت می شود که می تواند لکه دار شود. تخته را می توان رنگ آمیزی کرد ، اگرچه معمولاً باید آماده سازی سطح انجام شود تا اطمینان حاصل شود که بعداً رنگ پوست جدا نمی شود یا بریده نمی شود.

تخته های تخته گاهی اوقات با نوعی چوب مهندسی مانند تخته سخت ساخته می شوند و سپس با لایه ای از رنگ تخت پوشانده می شوند. همچنین این می تواند یک روش بسیار سریع و آسان برای ساخت تخته سیاه باشد ، و شما همیشه می توانید یک قاب با چوب دلپذیر به عنوان لمس تزئینی بسازید.

تخته های تخته انواع مختلفی دارند و اغلب به نام های مختلفی ساخته می شوند. ماسونیت یکی از انواع تخته های تخته است که معمولاً در تئاتر از آن برای ساخت مجموعه ها و وسایل برقی استفاده می شود. همچنین اغلب توسط شرکتهای ساختمانی و حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرد تا به طور موقت برای محافظت از سطوح کف و جابجایی وسایل روی عروسک یا گاری استفاده شود.

تخته سخت به معنای این است که تخته با روغن بذر کتان تصفیه شده و سپس پخته می شود. این فرآیند می تواند به دوام آن کمک کند ، مقاومت در برابر رطوبت را بهبود بخشد و مقاومت بیشتری به آن بدهد.

جا اندازی ، همچنین به عنوان تخته فشازی سوراخ شده ، تخته سختی معتدل است که دارای سوراخ هایی است که به طور یکنواخت درون آن سوراخ می شود. قطر این سوراخ ها معمولاً 1/8 اینچ است و معمولاً بین هر یک از سوراخ ها فاصله 1/4 دارند. جا اندازی معمولا برای ذخیره سازی و به عنوان قفسه های صفحه نمایش استفاده می شود و می تواند یک روش عالی برای سازماندهی گاراژ یا میز کار شما باشد.

گرچه تخته سخت گزینه اول برای ساخت مبلمان درجه یک نیست ، اما می تواند به شما در ایجاد پشتیبانی و قدرت برای ساخت اقتصادی بسیاری از قطعات مبلمان مانند پشت استندهای تلویزیونی و مراکز تفریحی کمک کند. همچنین اغلب از آن به عنوان پشتیبان کمدها و کابینت ها استفاده می شود ، به خصوص که این قسمت ها معمولاً رو به دیوار هستند و قابل مشاهده نخواهند بود.

تخته سخت تقریباً در هر مرکز بهسازی منزل موجود است ، همچنین می توانید با اطمینان آن را بصورت آنلاین سفارش دهید. از آنجا که محصول چوبی مهندسی شده به صورت یکنواخت تولید می شود ، می توانید بدون نگرانی در مورد نقص یا واریانس بین قطعات مانند آنچه در جنگل های طبیعی روبرو هستید ، آن را بصورت آنلاین سفارش دهید.

تخته هاردی: تخته سیمان الیاف

مهم است که تخته با صفحه تخته یا پشتی تخته سخت اشتباه گرفته نشود. اگرچه ممکن است نام ها به طور مشابه گیج کننده ای به نظر برسند ، اما موارد بسیار بسیار متفاوتی هستند.

تخته سخت یک مصالح ساختمانی کامپوزیت است که نام تجاری تابلو سیمان الیاف است. دلیل اینکه تخته سیمان الیافی اغلب تخته بشدت تخت نامیده می شود این است که مارک James Hardie یکی از برترین شرکت های تولید کننده و تولید کننده این محصول است.

تخته سیمان الیافی اساساً از الیاف سیمان و سلولز ساخته می شود. در حالی که یک تخته مهندسی است ، به طور معمول به عنوان “چوب” طبقه بندی نمی شود و در اکثر موارد به عنوان جایگزین چوب استفاده نمی شود.

تخته سیمان الیاف اغلب به عنوان بستر کف و دیوار کاشی استفاده می شود. شرکت جیمز هاردی همچنین عرشه و سایدینگ الیاف کامپوزیت را تولید می کند.

لارچ / تاماراک
چوب لارچ
چوب لارچ

چوب لارچ که به آن چوب تاماراک نیز گفته می شود ، از گونه های درختان از خانواده لاریکس است. لاریکس لاریسینا گونه ای است که بیشتر به نام تاماراک شناخته می شود و معمولاً در آمریکای شمالی یافت می شود. در اوراسیا ، این گونه بیشتر لاریکس دیادیس است و بیشتر به نام صنوبر آراسته شناخته می شود.

درختان صنوبر آراسته از نظر فنی یک چوب نرم ، یک نوع درخت غیر معمول در خانواده سرو است. آنچه این درخت خاص را بعنوان چوب نرم غیرمعمول می کند این است که این درخت هر دو معیار را دارد تا بتوان آن را به عنوان چوب نرم و چوب سخت طبقه بندی کرد.

این موضوع  غیر قابل انکار نیز هست که یک درخت مخروطی است که سوزن دارد و مخروط تولید می کند ، اما گونه های درختی نیز به عنوان برگ ریز طبقه بندی می شوند زیرا سوزن های خود را می ریزد به همان روشی که اکثر درختان در پاییز برگ های خود را از دست می دهند.

در بین چوب های نرم ، یکی از قوی ترین و سخت ترین ها شناخته شده است. از آنجا که از خانواده درختان سرو است ، دارای ویژگی های مشترک بسیاری از پسرخاله های درخت ماموت و سدر است.

تاماراک به طور معمول دارای رنگ قهوه ای مایل به قرمز است و در برابر پوسیدگی و آفات مقاوم است و آن را به گزینه ای ایده آل برای پروژه های فضای باز تبدیل می کند. دانه مستقیم و سختی چوب باعث می شود که هنگام کار با آن بیشتر در معرض خرد شدن و  شکستن باشد.

همانطور که در درختان  موجود در خانواده سروها معمول است ، توجه به این نکته مهم است که این چوب ممکن است باعث تحریک یا حساسیت آلرژیک شود. رزین ها و روغن های گیاهان که آن را برای مقاومت در برابر پوسیدگی مطلوب می کنند ، گاهی اوقات ممکن است برای افراد خاصی مسئله ایجاد کند.

به همین دلیل ، این چوب ها به طور کلی باید برای استفاده هایی که در تماس طولانی مدت با پوست نیستند ، محدود شوند. اگر با این چوب ها کار می کنید ، باید اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از تحریک ناشی از استنشاق خاک اره و استفاده از دستکش ، اقدامات احتیاطی را برای محدود کردن تماس موضعی با رزین ها و روغن های چوب انجام می دهید.

 لوان (همچنین لوان را هجی می کند)

لوان به طور معمول به عنوان تخته سه لا پیدا می شود که از چوب درختان چوب ماهون بومی فیلیپین و سایر کشورهای جنوب شرقی آسیا ساخته می شود. درخت لاوان در خانواده درخت ماهون بومی فیلیپین ،  گونه ای گلدار است. در حالی که از نظر فنی یک چوب سخت است ، به احتمال زیاد با چوب در فرمهای مهندسی شده بشر مانند تخته سه لا روبرو خواهیم شد.

این تخته سه لا به طور معمول فقط در قطعات بسیار نازک ، معمولاً به ضخامت 1/8 اینچ یا ضخامت 1/4 اینچ ، موجود است. این معمولاً در ورقهای بزرگ 4 ′ 8 در دسترس است ، اگرچه برخی از فروشگاهها ممکن است قطعات کوچکتر از قبل برش خورده را ارائه دهند.

این چوب بسیار انعطاف پذیر است و می تواند به راحتی خم شود. این ویژگی منحصر به فردی به آن می بخشد که می تواند آن را در ساخت مینیاتورها و مدل ها بسیار مفید کند. سبک بودن و نسبتاً ارزان بودن با در دسترس بودن قابل اعتماد ، استفاده از آن را در سایر پروژه های صنایع دستی و سرگرمی نیز محبوب می کند.

از لوان گاهی اوقات به طریقی استفاده می شود که تخته برای ایجاد مقداری پایداری یا پشت کاذب به یک قطعه از مبلمان بزرگتر استفاده می شود ، هرچند این بیشتر فقط برای “ظاهر” است تا عملکرد واقعی.

توجه به این نکته مهم است که از آنجا که لوان تمایل به خم شدن دارد و دارای قطعه بسیار نازکی است ، نباید از آن برای مصارفی استفاده شود که تحت فشار زیادی باشد یا برای مقاومت سازه لازم باشد.

از لوان  گاهی اوقات به عنوان “چوب ماهون فیلیپین” نام برده می شود ، اما مهم است که بدانیم این نسبت واقعی با چوب ماهون واقعی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

چوب ماهون

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
چوب درخت ماهون

چوب ماهون یک چوب سخت عجیب و غریب زیبا و یک چوب برتر برای ساخت مبلمان است. چوب غالباً با رنگ صورتی مایل به صورتی شروع می شود که به مرور زمان عمیق و تاریک می شود.

کار با آن آسان است و به زیبایی لک می زند – اغلب این چوب ها فقط به یک لایه روغن ساده احتیاج دارند. از بین همه چوب های سخت ، چوب ماهون نرم تر از بسیاری از آنها است ، که باعث می شود ابزار شما راحت تر به کار گرفته شود .

بسیاری از تولیدکنندگان آلات موسیقی از ماهاگونی در ساخت گیتار و پیانو نیز استفاده می کنند زیرا از نظر صوتی صدای پاک ایجاد می کند.

چوب ماهون معمولاً از آمریکای جنوبی و مرکزی وارد می شود و به همین دلیل خرید آن بسیار هزینه بر بوده و یافتن آن دشوار است. این گونه ها به عنوان چوب ماهون گرمسیری معروف هستند.

اگر ترجیح می دهید از چوب ماهون برای یک پروژه استفاده کنید ، ممکن است بخواهید مطمئن شوید که چوبی که انتخاب کرده اید به طور پایدار رشد می کند. متاسفانه بارها تقاضا برای این چوب می تواند باعث جنگل زدایی گسترده شود ، درصورتی که از منابع پایدار بدست نیاید.

ماهون نیز انواع دیگری دارد. ماهون استرالیایی یکی از مواردی است که ممکن است با آن روبرو شوید ، دارای خواص مشابه اما کاملاً متفاوت از خانواده گیاهان اکالیپتوس است. چوب ماهون فیلیپین نیز بسیار متفاوت است و معمولاً یک نوع چوب بسیار ارزان قیمت مانند لوان در نظر گرفته می شود.

افرا

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
چوب درخت افرا

افرا چوب سخت سختی است که اغلب در مواردی که دانه چوب طبیعی قابل مشاهده است ، مورد استفاده قرار می گیرد. افرا در درجه اول در جنگل های پایدار آمریکای شمالی رشد می کند.

چوب افرا چشم بلبلی
چوب افرا چشم بلبلی

تعدادی گونه مختلف از درختان افرا وجود دارد و به همین دلیل در هنگام خرید برای افرا مشاهده می کنید که دو نوع اساسی برای انتخاب وجود دارد:

نرم یا سخت.

افرا سخت از درخت افرای قندی است ،

جایی که افرا نرم به طور معمول از درختان افرا قرمز است.

افرا قرمز ، که به آن افرا نرم نیز گفته می شود ، معمولاً بهترین انتخاب برای کارهای چوبی است ، زیرا ابزارآلات آن بسیار ساده تر است.

افرای قندی ، که به آن افرا سخت نیز گفته می شود ، بریدن و کار با آن دشوار است. افرای قندی  به دلیل سختی ، انتخاب بسیار محبوب برای کفپوش  است که نیاز به چوب سخت دارد . این تنوع افرا می تواند سو استفاده از راه رفتن و در دست گرفتن مبلمان را بدون هیچ گونه فرورفتگی یا خرابی به وجود آورد.

MDF: تخته فیبر با چگالی متوسط
درب کابینت چوبی , ساخت کابینت چوبی , درب کابینت چوب بلوط
درب کابینت ام دی اف ؛ درب قابدار ساده و ارزان قیمت

تخته فیبر با تراکم متوسط ​​که بیشتر به عنوان MDF شناخته می شود یکی دیگر از محصولات چوبی مهندسی شده است که مشابه HDF یا تخته فیبر با تراکم بالا است ، اما دارای تراکم کلی کمتری است.

تفاوت در تراکم فیبر باعث می شود MDF برای مصارف مختلف از تخته سخت مناسب تر باشد. به عنوان مثال ، MDF دارای خصوصیات صوتی و عایق بندی بیشتری است ، بنابراین گاهی اوقات در مواردی که مورد نظر است مانند داخل بلندگو از آن استفاده می شود.

به طور کلی ، MDF محصول مطلوبی برای استفاده در نجاری نیست. کار با آن دشوار است و بسیاری از مردم نگران مواد شیمیایی هستند که ممکن است محصول چوبی مهندسی شده به محیط ، به ویژه به هنگام شستشو ایجاد کند .

ام دی اف یکی از چوب های است که در صورت مواجهه با آن باید اطلاعات دشته باشید  ، اما در بیشتر مواقعه اگر نمی توانید از چوب دیگری استفاده کنید ، احتمالاً تمایل کمتری به استفاده از آن خواهید داشت .

بلوط

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
چوب درخت بلوط

بلوط که شاید یکی از محبوب ترین چوب های سخت باشد ، بسیار مورد توجه کارگران چوب است ، به خصوص در مبلمان ساختمانی و قطعات با کیفیت عالی برای تولید گل و گیاه که می تواند برای چندین نسل ادامه یابد.

درب کابینت چوبی , ساخت کابینت چوبی , درب کابینت چوب بلوط
درب کابینت چوبی , ساخت کابینت چوبی , درب کابینت چوب بلوط

دو نوع اصلی چوب بلوط که با آن روبرو خواهید شد بلوط سفید و بلوط قرمز است. بلوط قرمز رنگ قرمزتری به آن دارد و معمولاً همان چیزی است که در اکثر فروشگاه های چوب در دسترس است. بلوط قرمز کمی نرمتر از بلوط سفید است ، که کار با آن را در هنگام ساختن کمی راحت تر می کند.

بلوط سفید یک چوب سخت بسیار سخت است و یک گزینه عالی برای کفپوش چوب سخت است. بلوط همچنین در برابر پوسیدگی مقاوم است ، بنابراین با استفاده از آب بندی مناسب می توان از آن در مصارف فضای باز استفاده کرد.

یک نکته مهم که باید در مورد کار با بلوط بدانید این است که کاملاً باید قبل از کار با مغازه شما سازگار شود. بلوط ، بسته به دما و شرایط رطوبت ،  مستعد تورم و جمع شدن است ، بنابراین توجه به آن مهم است ، به ویژه هنگام استفاده برای کفپوش یا ساخت ظروفی مانند سطل های چوبی که آب را در خود نگه می دارد.

لکه گیری بلوط آسان است و بنابراین برای تعدادی از رنگهای مختلف رنگ آمیزی شده گزینه فوق العاده ای است. شما همچنین می توانید بلوط را رنگ کنید ، اگرچه اکثر کارگران چوب موافقت می کنند که این یک هدر دادن چوب بلوط خواهد بود ، به خصوص هنگامی که می توانید از چوب های مشابه مستحکم استفاده کنید که قیمت کمتری دارند اگر قصد دارید روی دانه های زیبای چوب طبیعی رنگ بزنید و آن را بپوشانید.

Oriented Strand Board (OSB) صفحه او اس بی
معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
ورق osb

Oriented Strand Board ، معروف به OSB نوعی محصول چوبی مهندسی است که اغلب به عنوان جایگزینی برای تخته سه لا مورد استفاده قرار می گیرد. چوب با استفاده از رشته های چوبی ساخته می شود که به صورت ضربدری مرتب شده اند تا با رزین ترکیب شوند و فرایند گرمایش حرارتی را طی کنند.

تخته ها به طور کلی از نظر اندازه و ضخامت یکنواخت هستند ، اما دارای بافتی کاملاً مشخص برای آن است. OSB را اغلب می توان رنگ آمیزی کرد ، اما جلوگیری از بافت رشته های چوب سخت خواهد بود.

معمولاً خواهید دید که OSB به طور قابل توجهی ارزان تر از تخته سه لا است. به همین دلیل ، OSB معمولاً در ساخت و سازهای جدید خانه های مسکونی یافت می شود. بسیاری از افراد از آن به عنوان غلاف کف ، دیوار و سقف استفاده می کنند.

OSB همچنین در ساخت مبلمان لمینت ارزان قیمت مورد استفاده قرار می گیرد. در بیشتر این موارد ، OSB با روکش پوشانده شده است. فقط در مکانهایی که دانه انتهایی قابل مشاهده است ، می توان از OSB بودن آن مطلع شد ، مانند نمونه عکس که در اینجا نشان داده شده است.

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب

اگرچه این قطعات مبلمان ممکن است ارزان قیمت باشند ، اما قطعاً کیفیت آنها کمتر از قطعات ساخته شده با چوب های طبیعی است. یک ضربه ساده از چکش می تواند باعث خراب شدن کامل مبلمان چند لایه لمینیت ساخته شده از OSB شود.

به همین دلیل ، بیشتر کارگران چوب هرگز از آن برای ساخت مبلمان استفاده نمی کنند و در عوض کار با چوب واقعی را انتخاب می کنند. در حالی که هرگز انتخاب اول برای کارهای خوب چوبی نیست ، OSB مطمئناً می تواند برای تعدادی از اهداف مفید و مقرون به صرفه باشد.

OSB نباید برای استفاده بیرونی در نظر گرفته شود. این تخته ها اغلب پس از قرار گرفتن طولانی در معرض عناصر بیرونی ، خراب می شوند.

کاج

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
لمبه چوبی دیوارکوب کاج

کاج چوب نرم بسیار رایج و همه کاره ای است که کاربردهای عملی بسیاری دارد. کاج به طور معمول اقتصادی ، پایدار و بادوام در نظر گرفته می شود ، که آن را برای تعدادی از پروژه های مختلف به گزینه ای محبوب تبدیل می کند.

اکثر درختان کاج بسیار بلند و سریع رشد می کنند و آنها اغلب در شرایط جنگل پایدار رشد می کنند ، به این معنی که درختان بیشتری هر سال به جای درختان قطع شده کاشته می شوند.

گونه های مختلفی از کاج وجود دارد که همه آنها دارای ویژگی های مختلفی هستند. کاج زرد جنوبی ، همانطور که از نام آن پیداست ، ممکن است رنگ زرد بیشتری نسبت به انواع کاج سفید یا  قند داشته باشد. کاج سفید و کاج قند گاهی اوقات به عنوان کاج شفاف نیز شناخته می شود.

با کاج ، می توانید تصمیم بگیرید که آیا آن را لکه دار کنید ، رنگ کنید ، یا به سادگی آن را با یک پوشش پاک کننده درزگیر محافظ به پایان برسانید. کاج برای لکه دار کردن طیف گسترده ای از رنگ ها و رنگ ها بسیار خوب عمل می کند به شرطی که از قبل چوب را به درستی آماده کنید.

بعضی مواقع کاج را می توان در چوب ابعادی یافت که با اصطلاحات عمومی “چوب SPF” و “چوب سفید” به فروش می رسد. SPF مخفف “Spruce، Pine and Fir” ( چوب کاج و صنوبر ، انواع کاج میلاد )  است.

بیشتر کاج فقط برای استفاده در محیط داخلی مناسب است ، مگر اینکه به طور خاص برای استفاده در فضای باز تولید شده باشد ، مانند مورد استفاده در چوب تحت فشار ، که در این لیست از انواع چوب نیز قرار گرفته است.

تخته سه لا

تخته سه لایی
تخته سه لایی

تخته سه لا یک محصول چوبی مهندسی شده است ، اگرچه با چوب واقعی ساخته شده است. تخته سه لا با چسباندن چندین لایه روکش به یکدیگر و فشرده سازی آنها ساخته می شود.

تخته سه لا می تواند در پوشش های مختلف چوبی مختلف باشد ، و بیشتر تخته سه لا دارای “ضلع خوب” و “ضلع خشن” است.

تخته سه لا در ضخامت های مختلف موجود است ، اندازه های یک چهارم اینچ ، نیم اینچ و سه چهارم اینچ مواردی است که به احتمال زیاد در فروشگاه های لوازم خانگی با آنها روبرو خواهید شد. بیشتر تخته سه لا مورد استفاده در ساخت و ساز از صنوبر ، کاج ، یا صنوبرقند  ساخته شده است.

چوب تحت فشار

چوب های تحت فشار معمولاً چوب کاج جنوبی زرد است که از طریق یک فرآیند شیمیایی ساخته می شود تا در برابر پوسیدگی و ضد آفت مقاوم باشد. برخی از الوارهای تحت فشار نیز از چوب SPF ساخته شده اند که مخفف عمومی آن برای صنوبر ، کاج و صنوبر است.

معمولاً شاهد خواهید بود که الوارهای تحت فشار برای ساخت عرشه ها ، پاسیوها ، نرده های ایوان و سایر سازه های بیرونی استفاده می شوند. به دلیل مقاوم بودن در برابر پوسیدگی الوارهای تحت فشار ، اغلب می توان از چوب های تحت فشار قدیمی برای استفاده در پروژه های ساختمان جدید استفاده مجدد کرد.

اگر تصمیم دارید از چوب های تحت فشار در پروژه های خود استفاده کنید ، مطمئن باشید که از چوب جدید یا چوبی که بعد از سال 2005 ساخته شده استفاده می کنید.

الوارهای تحت فشار قبلاً سمی بودند ، حتی حاوی فلزات سنگین سمی مانند آرسنیک بودند. خوشبختانه چوب امروز بسیار ایمن تر است ، اگرچه به طور کلی توصیه می شود فقط برای مواردی که با غذا تماس ندارند استفاده شود. در مورد ایمن بودن یا نبودن استفاده از الوارهای تحت فشار در تخت های برجسته باغی که برای پرورش غذا استفاده می شود ، اختلاف نظر زیادی وجود دارد.

صنوبر

صنوبر چوب سختی محبوب و اقتصادی است که برای تعدادی از پروژه ها و برنامه های مختلف ساختمانی استفاده می شود. رنگ چوب بسیار سبک است و حتی ممکن است سفید به نظر برسد. این دانه چوب قابل تشخیص و لزوماً جذابی ندارد ، بنابراین صنوبر اغلب در جاهایی که قابل رویت نیستند رنگ آمیزی یا استفاده می شود.

از بین همه چوب های سخت ، صنوبر چوبی بسیار نرم است که کار با آن را آسان می کند ، اما همچنین به این معنی است که هنگام کار با آن فرورفتگی یا ضرب و شتم بسیار آسان است.

صنوبر کمتر در معرض تاب خوردن یا حرکت است. از آنجا که این چوب دقیقاً زیبا نیست ، به همین دلیل اغلب در قسمتهایی از مبلمان که قابل رویت نیستند مانند سرسره های کشو یا قطعات داخلی قاب های دراور استفاده می شود.

صنوبر همچنین اغلب در ساخت مدل و همچنین در بسیاری از صنایع دستی چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. این فروشگاه در اکثر فروشگاه هایی که چوب می فروشند و همچنین در قطعات کوچکتر در فروشگاه های سرگرمی و صنایع دستی که برای پروژه های صنایع دستی چوب می فروشند به راحتی در دسترس است.

گل چوب

چوب  اقاقیا  ، موسیقی برای گوش های یک نجار است – این چوب بیشتر در ساخت گیتار ، پیانو و سایر آلات موسیقی چوبی استفاده می شود.

چوب اقاقیا
چوب اقاقیا

چوب  اقاقیا   یک چوب سخت عجیب و غریب است ، که اغلب به گرانی ابزارهای محبوب موسیقی کمک می کند.

چوب گل محمدی برزیلی معمول است ، اگرچه می تواند از ماداگاسکار یا آسیا نیز باشد. بسیاری از مردم نگران اقدامات غیرقانونی قطع درختان و جنگل زدایی هستند که ممکن است در برداشت گل محمدی رخ دهد ، بنابراین به همین دلیل بسیاری از افراد ممکن است در پروژه های خود جنگل های جایگزین انتخاب کنند.

چوب درخت گل رز همچنین برای بسیاری از افراد تحریک کننده شناخته شده است ، به ویژه با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرد و غبار اره که ممکن است هنگام برش چوب رخ دهد. اگر با چوب گل محمدی کار می کنید ، استفاده از اقدامات احتیاطی ایمنی چوب بسیار مهم است.

SPF چوب

چوب SPF گونه خاصی از چوب نیست ، بلکه اصطلاحی عمومی است که شامل صنوبر ، کاج و صنوبر است ، که به این ترتیب مخفف SPF مورد استفاده قرار گرفت و شناخته شد.

همه این چوب ها چوب های نرم هستند که دارای خصوصیات و ویژگی های مشابه هستند ، هرچند تفاوت چشمگیری در چشم خوب آموزش دیده وجود دارد.

از الوار SPF معمولاً برای ساخت و سازهای داخلی و اهداف کاربردی استفاده می شود. از آنجا که الوار کالایی است ، اغلب اوقات نوع چوبی که به عنوان SPF دریافت می کنید تا حد زیادی به شرایط فعلی عرضه و تقاضا بستگی دارد.

SPF بهتر است برای اهداف کاربردی یا برای قاب بندی دیوارهای داخلی استفاده شود. چوب به طور کلی قادر به مقاومت در برابر شرایط سخت استفاده خارجی نیست ، مگر اینکه از نظر شیمیایی تغییر کند و تحت فشار قرار گیرد.

در بیشتر موارد ، از SPF معمولاً در مواردی که چوب دیده یا در معرض دید قرار نمی گیرد ، استفاده می شود ، مانند مواردی که برای قاب بندی مورد استفاده قرار می گیرد. این چوب به طور معمول می تواند صاف و روان شود تا رنگ شود ، اما معمولاً برای رنگ آمیزی ایده آل نیست ، زیرا بطور معمول لکه دار است.

چوب SPF معمولاً بسیار ارزان است ، اما گاهی اوقات می توان در طولانی مدت هزینه بیشتری را در هنگام استفاده از آن برای پروژه های ظریف کاری نجاری به همراه داشت ، خصوصاً اگر برای ساختن چوب باید وقت زیادی بگذارید.

همچنین مهم است که هنگام خرید چوب SPF سعی کنید بلافاصله از همان دسته چوب خریداری کنید ، زیرا این احتمال را افزایش می دهد که حداقل تمام چوبهایی که خریداری می کنید از یک گونه بوده و از مشخصات یکسانی برخوردار باشند.

هنگام کار با چوب SPF در ساخت چوب ، به احتمال زیاد می خواهید بیش از آنچه فکر می کنید خریداری کنید ، به این دلیل که این چوب گاهاً قابل پیش بینی نیست.

همچنین مهم است که اطمینان حاصل کنید که به چوب ها زمان می دهید تا با رطوبت و درجه حرارت مغازه خود مطابقت داشته باشند تا در هنگام برش و جمع آوری پروژه های خود ، از کوچک شدن و تورم عمده جلوگیری کنید.

صنوبر

صنوبر یک درخت چوب نرم همیشه سبز است ، و همانطور که قبلاً ذکر شد معمولاً در دفتر چوبها با نام “چوب SPF” یافت می شود که اغلب برای پروژه های ساخت قاب استفاده می شود.

چوب صنوبر , چوب سپیدار
چوب صنوبر , چوب سپیدار

صنوبر دارای رنگی بسیار روشن است و به همین دلیل ممکن است بعضی اوقات زیر چتر عمومی “چوب سفید” نیز فروخته شود ، خصوصاً در موارد بزرگ خرده فروشی های خانگی. دانه ای مستقیم و ظریف دارد.

هنگامی که صنوبر اجازه رشد تا حداکثر بلوغ خود را داشته باشد ، می تواند ویژگی های صوتی عالی داشته باشد که آن را برای ساخت سازهای موسیقی مانند پیانو ، گیتار و سایر سازهای زهی مطلوب می کند.

از نظر تاریخی ، صنوبر برای ساخت هواپیما و قایق استفاده می شده است. اولین هواپیمای ساخته شده توسط برادران رایت از صنوبر ساخته شد. اما صنوبر مستعد تورم است و به خصوص در برابر آب و هوا مقاوم نیست بنابراین دیگر معمولاً برای این کاربردها استفاده نمی شود.

ساج

ساج یک جنگل سخت عجیب و غریب و بومی جنگل های بارانی آسیاست.  در این یک چرخه رشد بسیار طولانی طول می کشد ، بطور متوسط ​​درخت قبل از رسیدن به 60 سال طول می کشد تا برداشت شود.

طراحی و ساخت درب تمام چوب ساج
طراحی و ساخت درب تمام چوب ساج , درب منبت کاری شده

در حالی که امروزه شیوه های جنگل‌داری پایدارتر از دهه های گذشته وجود دارد ، این روند طولانی رشد به این معنی است که یافتن ساج همیشه یک چوب دشوار است که دارای یک قیمت بسیار مناسب است.

چوب ساج و معرفی انواع چوب
چوب ساج و معرفی انواع چوب

ساج در ابتدا بیشتر برای ساخت قایق استفاده می شد و هنوز هم مورد علاقه صنعتگران و صنعتگران دریایی است. همچنین استفاده از آن در مبلمان حق بیمه در فضای باز ، تزئینات چوبی و سایر کاربردهای فضای باز بسیار محبوب است.

ساج به طور طبیعی روغنی است ، که می تواند لک شدن یا چسباندن را در بعضی موارد دشوار کند. چوب نیز کاملاً سخت است و بنابراین ممکن است متوجه شوید که هنگام کار با آن باید تیغه ها را بیشتر تیز و تعویض کنید.

ساج دارای رایحه ای است که بسیاری از مردم آن را بسیار متمایز و خاکی توصیف می کنند. بسیاری از افراد می توانند نسبت به روغنهای موجود در چوب ساج بسیار حساس باشند ، بنابراین مهم است که از ساج برای هر نوع کاربردی که تماس طولانی مدت و مستقیم با غذا یا پوست داشته باشد ، استفاده نکنید.

هنگام کار با ساج نیز استفاده از دستگاه تنفس گرد و غبار و دستکش عاقلانه است. این به شما کمک می کند تا تحریک شما هنگام کار با چوب را کاهش دهد. اگر نگران حساسیت یا آلرژی هستید ، بهتر است از ساج خودداری کنید و در عوض چوب ضد آلرژی بیشتری برای پروژه های خود انتخاب کنید.

گردو

گردو چوب سختی است که بیشتر به دلیل رنگ غنی قهوه ای و تیره شناخته می شود. گردو می تواند گران باشد و اغلب فقط از طریق فروشگاه های تخصصی چوب در دسترس است ، اما چوب زیبایی است که باید برای پروژه های خاص در نظر بگیرید.

کار با گردو نسبتاً آسان است ، اما بسیار محکم هم هست. می توان از آن در کفپوش های چوب سخت استفاده کرد ، اگرچه بسیاری از افراد ممکن است ترجیح دهند که هنوز درخت بلوط افرا یا سفید را انتخاب کنند و آن درختان را لکه دار کنند تا با سایه دلخواه گردو مطابقت داشته باشد زیرا کمی دوام بیشتری دارند.

گردو یک چوب ریزدانه است که کاملاً خوب صیقل می خورد و می تواند به راحتی لک شده و محافظت شود. بسیاری از افراد از استفاده از آن برای کنده کاری ، مسیریابی و پایه های تزئینی برای مبلمان چوبی لذت می برند. کابینت های گردو بسیار محبوب هستند ، اگرچه معمول است که رنگ آمیزی چوب های کم هزینه با رنگ گردو مطابقت داشته باشد.

بسیاری از مردم از اینكه از گردو در ساخت اتومبیل های لوکس و گران قیمت و ساخت اسلحه استفاده می شود متعجب می شوند. الیاف درخت گردو بسیار متراکم است ، که باعث می شود در برابر شوک مقاومت کند و چوبی را که ممکن است در این نوع استفاده تجربه کند ، تحمل کند.

سازهای موسیقی مانند گیتار و ویولن نیز معمولاً می توانند از گردو ساخته شوند. در حالی که گردو یکی از گران ترین چوب های سخت است ، اما هنوز هم انتخاب بسیار مقرون به صرفه ای نسبت به سایر چوب های عجیب و غریب است که برای تولید زنگ های روشن برای آلات موسیقی مطلوب است.

چوب سفید
چوب صنوبر , چوب سپیدار
در ایران به چوب صنوبر تبریزی چوب سفید گفته می شود

چوب سفید” گونه یا نوع خاصی از چوب نیست ، بلکه در عوض یک اصطلاح عمومی برای توصیف طیف گسترده ای از چوب های مختلف است که از نظر مقاومت و رنگ دارای ویژگی های مشابه هستند.

چوب سفید اصطلاحی است که بیشتر در فروشگاه های بزرگ جعبه خرده فروشی استفاده می شود و آنها از این اصطلاح استفاده می کنند تا بر اساس در دسترس بودن یک شماره SKU برای تعدادی از جنگل های مختلف داشته باشند. این چوب گاهی اوقات می تواند صنوبر کاج ، صنوبر یا داگلاس باشد.

اساساً ، اگر چیزی به عنوان “چوب سفید” فروخته شود ، معمولاً نمی دانید چه نوع چوبی را واقعاً تهیه می کنید. این نوع چوب غالباً به صورت چوب بعدی فروخته می شود و در پروژه های ساخت و ساز و قاب سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر رازهای شناسایی گونه های مختلف چوب را بیاموزید ، بعضی اوقات می توانید در بخش عمومی “چوب سفید” معاملات خوبی در مورد جنگل هایی مانند صنوبر و کاج پیدا کنید ، اما همچنین باید مراقب باشید زیرا بعضی اوقات درجه های کمتر صنوبر نیز هستند به عنوان چوب سفید فروخته می شود.

چوب سفید اساساً “جعبه شکلات” در دنیای الوار است – شما هرگز نمی دانید چه چیزی بدست می آورید.

زبراود ( چوب گورخری )
چوب زبرانو آفریقایی , Zebrano , چوب زبرانو. معرفی انواع چوب
چوب زبرانو آفریقایی , Zebrano , چوب زبرانو. معرفی انواع چوب

در آخر ، اما مطمئناً مهم نیست ، چوب عجیب و غریب معروف به زبراود است. انواع مختلفی از زبراود

 وجود دارد که بیشتر آنها بومی آمریکای مرکزی و آفریقای مرکزی هستند.

این چوب با الگوی راه راه برجسته آن در دانه چوب مشخص می شود. به دلیل ماهیت الگوی منحصر به فرد آن معمولاً برای مبلمان ممتاز مورد استفاده قرار می گیرد. این چوبی سخت و سنگین است که کار با آن گاهی اوقات دشوار است.

زبراود از نظر تاریخی بیشتر در اقلام لوکس و پیشرفته یافت می شد. تراکم و سختی آن را برای ساخت در مواردی مانند اتومبیل ، اسلحه و سایر مواردی که نیاز به مقاومت در برابر ضربه و لرزش دارند ، مطلوب می کند.

امروزه بیشتر اوقات به عنوان روکش چوبی دیده می شود که برای دادن پایه‌های تزئینی به قطعات مختلف مبلمان استفاده می شود. نگرانی زیادی در مورد قطع و ماندگاری قانونی این چوب عجیب و غریب وجود دارد ، بنابراین اگر می خواهید پروژه های خود را با محیط زیست مطابقت ندهید ممکن است بخواهید سایر گزینه های چوب سخت را مورد بررسی قرار دهید.

هر چه می خواهید بسازید ، نوع عالی چوب برای شما وجود دارد

اکنون که انواع مختلف چوب ها و انواع مختلف موجود را برای انتخاب کرده ایم و همچنین بسیاری از کاربردها و ویژگی های مشترک آنها را توضیح داده ایم ، امیدوارم انتخاب چوب مناسب برای استفاده در چوب برای شما بسیار آسان تر باشد.

پروژه

چه در داخل خانه و چه در فضای باز ساختمان بسازید ، یک قفسه ساده یا حکاکی دستی را یک کار هنری پیچیده بسازید ، چوب عالی برای پروژه شما وجود دارد!

آیا در مورد انواع مختلف چوب و انواع استفاده چوب تجربه دارید؟

 کدام یک از چوب ها گزینه های مورد علاقه شما برای پروژه های مختلف هستند؟

 تجربیات خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید – ما دوست داریم بدانیم که شما دوست دارید با چه  چوب‌های پروژه‌های خود را بسازید!

نوشته شده توسط : ف . پاکزاد

مطالب مرتبط با شناخت انواع چوب :

WhatsApp us