چوب‌های نرمی مانند صنوبر ، صنوبر داگ، SPF و کاج روسی ، و چوب‌های سخت مانند بلوط، راش و چوب گردو سنگ بنای صنعت چوب در ایران هستند. تمایز بین این دو دسته گاهی اوقات می تواند مشکل باشد، زیرا ممکن است ویژگی های فیزیکی خاصی داشته باشند. با این حال، چیزهای بیشتری نسبت به آنچه که به نظر می رسد وجود دارد. اصلی ترین و بارزترین تفاوت آنها نرمی و سختی آنهاست.

چوب کاج روسی چهار تراش 4*4
چوب کاج روسی چهار تراش 4*4

نرمی و سختی

چوب‌های سخت معمولاً به دلیل استحکام و سختی خود شناخته می‌شوند، در حالی که چوب‌های نرم و نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر هستند. با این وجود، استثنائاتی وجود دارد. به عنوان مثال، درختان بالسا در دسته چوب های سخت قرار می گیرند، اما حتی نرم تر و انعطاف پذیرتر از اکثر چوب های نرم هستند. برعکس، برخی از چوب های نرم، مانند سرخدار، سخت تر از برخی از چوب های سخت هستند. در حالی که نرمی و سختی می تواند یک عامل متمایز کننده باشد، ویژگی های دیگر نقش مهمی در تعیین کاربرد چوب دارند.

سهولت استفاده و نصب

چوب های نرم در ساخت و ساز برتری دارند و بیش از 80 درصد از کل الوار مورد استفاده را تشکیل می دهند مانند چوب های چهار تراش . یکی از دلایل اصلی محبوبیت آنها، نصب آسان آنها است. طبیعت نرم آن‌ها باعث می‌شود برش آنها آسان باشد و نسیمی برای میخ زدن راحت باشد و آنها را به انتخابی ایده‌آل برای پروژه‌های خانگی تبدیل می‌کند.

هزینه

چوب های سخت معمولاً به دلیل زمان طولانی تری برای رشد، پردازش قابل توجه مورد نیاز و استحکام ذاتی آنها گران تر هستند. چوب‌های نرم، مانند داگلاس صنوبر، می‌توانند به همان اندازه مقاوم باشند، اما با قیمت مقرون به صرفه‌تر و استفاده آسان‌تر عرضه می‌شوند.

عکس از مغز چوب کاج
عکس از مغز چوب کاج

استفاده

چوب های نرم، به دلیل چگالی و خواص سبکی که دارند، برای کاربردهایی مانند دیوارهای داخلی، سقف، درها و نرده ها مناسب هستند. چوب‌های سخت در پروژه‌هایی مانند عرشه‌سازی، جاده‌ها، پل‌ها، و ساخت و ساز پست و تیر عالی هستند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که این عملکردها منحصر به چوب های سخت نیستند. به عنوان مثال، کاج زرد جنوبی، یک چوب نرم، بسیار همه کاره است و هم برای پروژه های سبک و هم برای ساخت و سازهای سنگین مانند عرشه مناسب است. چوب‌های سخت اغلب در ساخت مبلمان مورد توجه قرار می‌گیرند، اما حتی چوب‌های نرمی مانند داگ صیر نیز می‌توانند به طور موثری به این هدف عمل کنند.

زیبایی شناسی

از نظر زیبایی شناسی، چوب های نرم بر چوب های سخت برتری دارند. آنها نه تنها ظرافت را تراوش می کنند بلکه احساس می کنند و فوق العاده به نظر می رسند. چوب‌های نرم، سبک‌تر هستند و به محیط اطراف خود سرزندگی می‌بخشند. صنوبر، به ویژه، به دلیل جذابیت تزئینی خود متمایز است و تقاضای زیادی برای تلاش های هنری دارد.

تراکم

چوب های سخت به دلیل تراکم بالاترشان شناخته می شوند که به ترکیب جامد و فشرده آنها نسبت داده می شود. این تراکم باعث می شود به دلیل وزن اضافی که حمل می کنند برای فعالیت هایی مانند دیوارکشی مناسب نباشند.

این تمایزها – نرمی و سختی، هزینه، سهولت نصب، استفاده، زیبایی شناسی و تراکم – از جمله عوامل کلیدی هستند که چوب نرم و چوب سخت را از هم متمایز می کند. با این حال، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که اینها تنها عوامل متمایز کننده نیستند، و نام ها به تنهایی تمایز بین این دو دسته چوب ضروری را به طور کامل نشان نمی دهند.


مطالب مرتبط با موضوع معرفی انواع چوب :

 • چوب سدر چیست و نکاتی درباره رنگ کاری چوب
  سدر در طول سال ها به عنوان چوب غیر قابل رنگ آمیزی شهرت پیدا کرده است . این قابل درک است با توجه به اینکه چوبی سخت و بسیار متراکم است که به دلیل منافذ فشرده اش تمایل به رد رنگ دارد .
 • تفاوت اصلی بین چوب نرم و چوب سخت
  چوب‌های نرمی مانند صنوبر لبه دار، صنوبر داگ، SPF و کاج زرد جنوبی، و چوب‌های سخت مانند بلوط، ماهون و چوب سرخ سنگ بنای صنعت چوب هستند
 • چوب چهار تراش 1.6*10*300 سانت
  در این مقاله به بررسی و معرفی ابعاد چوب چهار تراش کاج روسی با ابعاد 1.6 * 9 * 300 سانتی متر می‌پردازیم. خرید و براورد قیمت انواع چوب چهار تراش
 • معرفی چوب میرانته ( لاوان )
  چوب مرانتی به طور معمول قهوه ای مایل به قرمز یا ارغوانی تیره است. معمولاً با وجود رگه های رزین سفید.
 • نحوه شناسایی انواع چوب
  چه یک صنعت‌ گر حرفه ‌ای چوب باشید یا یک تلاش ‌گر آخر هفته ، به احتمال زیاد با تکه ‌ای چوب روبرو شده ‌اید که کاملاً نمی ‌توانید آن را شناسایی کنید
 • چوب چهار تراش کاج و راش
  چوب چهار تراش کاج معمولا برای ساخت مبلمان و دکوراسیون داخلی استفاده می شود. این چوب با توجه به دانسیته و مقاومت فشاری خوبی که دارد

WhatsApp us