10 نوع چوب سدر

چوب درخت سرو
چوب درخت سرو

سرو چوبی است که برای ساخت دکوراسیون ، ساخت خانه و سایر مصارف محبوب است . در نقاط مختلف جهان رشد می کند و گونه های مختلف درخت سرو دارای کیفیت های متفاوتی است .

در این مقاله به :

    فواید و کاربردهای چوب سدر

        مقاومت در برابر ترک خوردگی و تاب خوردگی

        دوام

        شب پره را دفع می کند .

        مقاوم در برابر پوسیدگی

        سبُک وزن بودن آن

        زیبایی

    درختان سرو و چوب آنها

        درختان سرو واقعی

        درختان سرو دروغین . . . می پردازیم .

فواید و کاربردهای چوب سدر :

مقاومت در برابر ترک خوردگی و تاب خوردگی :

چوب سدر به عنوان مقاوم در برابر ترک خوردگی و تاب خوردگی شناخته شده است ، که آن را به یک انتخاب عالی چوب برای استفاده در پوشش های داخلی ، که در آن مهم است که ورق های چوب صاف و هموار بمانند ، تبدیل می کند . این ویژگی ها همچنین باعث شده است که از چوب سرو برای ساخت آلات موسیقی مانند گیتار کلاسیک اسپانیایی استفاده شود .

دوام :

چوب ساخته شده از درختان سرو به طور طبیعی بسیار بادوام و ماندگار است که آن را برای استفاده در ساخت دکوراسیون و همچنین چوبِ ساخت و ساز انتخاب مناسبی می کند .

شب پره را دفع می کند :

چوب سدر حاوی روغن های طبیعی است که به عنوان دافع شب پره ها عمل می کند . به این ترتیب ، سدر معمولاً برای ساخت کمد لباس ، صندوق و سایر دکوراسیونی که معمولاً لباس در آنها جای می گیرد استفاده می شود ، زیرا به محافظت از لباس در برابر حشرات کمک می کند .

مقاوم در برابر پوسیدگی :

سدر در برابر پوسیدگی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد ، که آن را به انتخابی محکم از مواد برای استفاده در فضای باز ، به عنوان مثال ، در ستون های حصار ، و ساخت و ساز ملک تبدیل می کند .

سبک وزن :

چوب سدر علیرغم قوی و بادوام بودن ، سبک وزن نیز هست . این یک ویژگی مهم در هنگام کار در ارتفاع است زیرا وقتی مجبور نیستید مواد سنگین را حمل کنید کار را بسیار آسان تر و ایمن تر می کند . به این ترتیب ، سدر برای مدت طولانی به عنوان یک ماده سقف مورد استفاده قرار گرفت .

زیبایی :

رنگ و دانه درخت سرو بسیار جذاب است که آن را به انتخاب چوب مناسبی برای دکوراسیون داخلی و خارجی تبدیل می کند . می توان از آن برای نمای سایدینگ منازل ، کفپوش و همچنین در ساخت دکوراسیون استفاده کرد .

درختان سرو و چوب آنها :

چوب سرو از درختان سرو ساخته شده است . با این حال ، تنها چند گونه واقعی از درختان سرو وجود دارد . برخی از چوب‌ هایی که می ‌خرید و به‌ عنوان چوب سرو فروخته می ‌شود ، در واقع گونه ‌هایی از درختان است که از نظر فنی سرو نیستند . این درختان به عنوان درختان سرو ” کاذب ” شناخته می شوند .

درختان سرو واقعی :

سرو اطلس ، سدروس آتلانتیکا :

چوب درخت سرو
چوب درخت سرو

سرو اطلس یک درخت مخروطی همیشه سبز بزرگ است که تا ارتفاعات بالغ بین 1200 سانتی متر تا 1800 سانتی متر  رشد می کند و گسترش معمولی آن بین 900 سانتی متر  تا 1200  سانتی متر است . این نام از رشته کوه اطلس در شمال آفریقا ، جایی که به صورت بومی رشد می کند ، گرفته شده است .

مراقبت از این درخت آسان است ، پس از استقرار به خشکی مکان مقاوم است و می تواند با شرایط گرم و مرطوب کنار بیاید . سرو اطلس در ابتدا شکل مخروطی دارد اما با رشد به شکل هرمی تبدیل می شود . این یک رشد سریع است و می تواند هر سال 72 سانتی متر به ارتفاع آن اضافه شود . شاخه های سفت این درخت با زاویه مورب رو به بالا رشد می کنند و هر یک با سوزن های یک سانتی متر برای شاخ و برگ با رنگ آبی نقره ای زیبا پوشیده شده است .

سرو دئودار ، سدروس دئودارا :

چوب درخت سرو
چوب درخت سرو

این درخت نام خود را از کلمه “devadaru ” گرفته است که از سانسکریت به ” الوار خدایان” ترجمه می شود و درخت ملی پاکستان است . درختی زیبا و با ریزش کم برگ ، این سرو در پارک ‌ها و باغ ‌های عمومی بسیار محبوب است ، زیرا باعث افزایش زیبایی بصری و همچنین ایجاد سایه مفید می ‌شود .

این درخت می تواند تا ارتفاع بالغ بین 900 سانتی متر  تا 1200  رشد کند ، با گسترش معمولی بین 600 سانتی متر تا 900 سانتی متر . دارای برگ های سوزنی بلندی است که طول آن به  6 سانتی متر می رسد و بسته به نوع آن . اینها می توانند آبی – سبز یا خاکستری – سبز باشند . این درخت بومی هیمالیای غربی است و در شرایط رشد کامل آفتاب رشد می کند .

سرو لبنان ، سدروس لیبانی :

چوب درخت سرو
چوب درخت سرو

همانطور که از نام آن انتظار دارید ، این درخت سرو بومی لبنان ، ترکیه و سوریه است . همچنین نماد ملی لبنان است و بر روی نشان و پرچم این کشور نقش بسته است . این درخت یکی از مقاوم ترین انواع درختان سرو به سرما است و می تواند تا ارتفاعات بالغ بین 900 سانتی متر  تا 1200  رشد کند .

هنگامی که این درخت جوان است ، شکل هرمی محکمی دارد ، اما پس از بلوغ ، شکلی با سطح صاف تر به خود می گیرد . برگ های سوزنی این درخت سبز تیره است و هر بار تا 6 سال روی درخت باقی می ماند . چوب تولید شده توسط این درخت به دلیل استفاده از آن برای ساختن معبد پادشاه سلیمان در بیش از 3000 سال پیش مشهور است .

درختان سرو دروغین :

سرو ژاپنی ، Cryptomeria japonica :

چوب درخت سرو
چوب درخت سرو

این درخت همیشه سبز مخروطی کوچک تا متوسط است که معمولاً حداکثر ارتفاع آن به 900 سانتی متر می رسد . این درختی است که به راحتی رشد می کند و هر سال تا 36 سانتی متر ارتفاع می گیرد و در آفتاب کامل تا نیمه سایه رشد می کند . برگ های مخروطی تولید می کند که در پاییز از انتهای شاخه های کمی آویزان می شوند . چوب این درخت به رنگ صورتی مایل به قهوه ای است و بادوام و مقاوم در برابر رطوبت است .

سرو سرخ شرقی ، Juniperus virginiana :

چوب درخت سرو
چوب درخت سرو

این درخت مخروطی همیشه سبز است که بومی شرق آمریکای شمالی است ، جایی که بسیار گسترده است . این درختی است که به کندی رشد می کند و ارتفاع نهایی آن تا 1500 سانتی متر می رسد . بسیاری از گونه های حیات وحش از جمله بلدرچین ، باقرقره (کوکر ) ، خرگوش و روباه برای زنده ماندن در زمستان به توت های ارس تولید شده توسط این درخت متکی هستند .

این درخت می تواند ستونی یا هرمی شکل باشد ، با شاخ و برگ های فلس مانند که رنگ آن از سبز مایل به خاکستری کم رنگ تا سبز تیره متغیر است . این درخت به راحتی رشد می کند و پس از استقرار به خشکی مقاوم است و طول عمر بالایی دارد .

این چوب از تنه با رنگ قرمز تولید می کند که بسیار بادوام و به طور طبیعی مقاوم در برابر پروانه و حشرات است و آن را به انتخاب محبوب چوب برای کمد لباس تبدیل می کند . چوب این درخت به دلیل داشتن بوی چوبی قوی به عنوان ” سدر معطر ” شناخته می شود . روغن‌ هایی تولید می‌ کند که حشرات را دفع می‌ کند و می ‌توان از آن برای خط گنجه ‌هایی که لباس ‌ها در آن نگهداری می ‌شود استفاده کرد .

سرو سفید اقیانوس اطلس ، Chamaecyparis thyoides :

چوب درخت سرو
چوب درخت سرو

این درخت بومی آمریکای شمالی است ، جایی که در سواحل اقیانوس اطلس به وفور رشد می کند ، جایی که نام خود را از آنجا گرفته است . این درخت با تالاب ها و بسیاری از گونه های حیات وحش مرتبط است زیرا در این مناطق رشد می کند . معمولاً بین 1800 سانتی متر  تا 2700 سانتی متر ارتفاع می ‌یابد ، اما در برخی موارد می ‌تواند از 3000 سانتی متر نیز فراتر رود .

شاخ و برگ درخت به صورت مسطح و یا حجیم ، به رنگ های سبز یا سبز آبی رشد می کند . سرو سفید اقیانوس اطلس به دلیل سبک وزن بودن ، بادوام بودن و مقاوم بودن در برابر پوسیدگی ، عموماً برای چوب استفاده می شود . همچنین به طور گسترده ای برای درختان کریسمس استفاده می شود .

سرو قرمز غربی ، Thuja plicata :

چوب درخت سرو
چوب درخت سرو

این درخت به طور گسترده ای به نام های سرو غول پیکر ، سرو قرمز اقیانوس آرام و درخت بزرگ نیز شناخته می شود . این گیاه به طور بومی در غرب آمریکای شمالی رشد می کند و به ارتفاعات بالغ بین  6000 سانتی متر  تا 7000 سانتی متر  می رسد . این درخت با وجود اینکه در واقع به خانواده درختان سرو تعلق دارد به درخت سدر معروف است .

این درخت عمری طولانی دارد که می تواند بیش از هزار سال زنده بماند . شاخ و برگ های فلس مانند تولید می کند که در بالا سبز و در قسمت زیرین سبز و سفید هستند . هنگامی که شاخ و برگ له می شود ، عطری آزاد می کند که گفته می شود یادآور آناناس است .

تنه این درختان می تواند تا 300 سانتی متر عرض داشته باشد و از آنها برای چوب سرو استفاده می شود . از چوب این درختان برای زونا سقف ، سایدینگ ، بالکن و الوار برای ساخت و ساز بیرونی استفاده می شود .

سرو قرمز غربی سبک و چگالی کم دارد که کار با آن را بسیار آسان می کند و شکل دادن به آن را آسان می کند . در برابر پوسیدگی مقاوم است و رطوبت را دفع می کند که آن را به گزینه ای ایده آل برای استفاده در فضای باز تبدیل می کند . رنگ این چوب صورتی مایل به قهوه ای است .

سرو آلاسکا ، Callitropsis nootkatensis :

این یکی دیگر از چوب های سدر است که در واقع از خانواده سرو می آید . این درختان به صورت بومی در سراسر خطوط ساحلی شمال غربی آمریکای شمالی رشد می کنند . آنها معمولاً به ارتفاع بین 3000 سانتی متر  تا 4200 سانتی متر می رسند و شاخ و برگ های فلس مانند مسطح تولید می کنند .

چوب این درخت به عنوان ” سدر زرد ” شناخته می شود زیرا رنگ آن به طور مشخص زرد مایل به کرم است . دارای دانه های محکم گره خورده است که نشان دهنده الگوی رشد کند درخت است . برخلاف اکثر انواع دیگر چوب سرو ، متراکم و سنگین است . از آن برای ساخت  بالکن ، آلات موسیقی و پوشش داخلی استفاده می شود .

چوب درخت سرو
چوب درخت سرو

مانند سرو قرمز غربی ، این درخت دیگری است که به عنوان سرو شناخته می شود اما در واقع درخت سدر است . به طور بومی در سراسر شرق کانادا و بیشتر مناطق مرکزی و شمال شرقی ایالات متحده رشد می کند . ارتفاع آن معمولاً به حدود 1500 سانتی متر می رسد ، با تنه ای که حدود 91 سانتی متر عرض دارد .

چوب این درخت بسیار سبک است و کار با آن آسان است . چگالی بسیار کمی دارد که به این معنی است که می توان آن را بدون استفاده از ابزار برقی برش داد . در برابر رطوبت ، پوسیدگی و هجوم آفات مقاوم است ، که آن را به انتخاب خوبی برای استفاده در کاربردهای خارج از منزل مانند پایه های نرده ، بالکن ، سقف و چوب ساختمانی تبدیل می کند .

رنگ سرو سفید شمالی کم رنگ تر از سرو قرمز غربی است ، با چوب صنوبر خامه ای و چوب قلب قهوه ای روشن .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : چوب سدر ، فواید چوب سدر ف نجاری و چوب


مطالب مرتبط با موضوع معرفی انواع چوب :

WhatsApp us