رنگ آمیزی فانتزی برای مبلمان كودك

مبلمان كودك

مبلمان كودك

برای ایجاد تنوع در اتاق کودک و یا نونما کردن اثاثیه ای که رنگشان دچار خدشه شده می‌توانید چنین پروژه‌ای را اجرا کنید. نقاشی کردن طرح های فانتزی با رنگ‌های شاد و زنده و یا به تناسب سن کودک ملایم یا پرانرژی ضمن آنکه شما را از خرید تخت و کمد جدید بی نیاز می کند چهره ای نو به اتاق کودک می‌دهد.استفاده از طرح‌های کارتونی و ساده یا به عبارتی کودکانه با فضای اتاق کودک متناسب است و چنانچه با رنگ‌های شاد نیز همراه باشد او را بسیار خشنود می کند.

برای رنگ آمیزی مبلمان اتاق کودک به وسایل زیر نیاز دارید:

کاغذ سنباده

کاغذ کاربن

رنگ روغنی ساختمانی به رنگ های مورد نظر

تینر

قلم موی تخت و گرد

کاغذ سفید و مداد

چسب کاغذی کم چسب

اسفنج

ابتدا طرح های مورد نظرتان را روی کاغذ سفید رسم کنید.هریک از وسایل را که قصد دارید رنگ بزنید برای رنگ آمیزی آماده کنید. برای این منظور اگر قصد دارید به عنوان مثال کمدی را رنگ کنید در صورت امکان طبقات آن را جدا کنید و کشوها را نیز بیرون بیاورید. دستگیره ها را نیز جدا کنید یا با چسب نواری کاغذی بپوشانید. سپس روی وسیله را با کاغذ سنباده خوب سنباده کنید تا لاک روی رنگ قبلی برداشته شود. پس از سنباده کردن با یک دستمال مرطوب گرد حاصل از سنباده را پاک کنید.

مبلمان كودك

مبلمان كودك

حالا نوبت شروع رنگ آمیزی است. ابتدا رنگ زمینه را بزنید. قبل از شروع رنگ آمیزی رنگ ها را با تینر رقیق کنید. غلظت رنگ باید به اندازه غلظت خامه روان باشد. اگر غلظت رنگ بیش از اندازه لازم باشد جای قلم روی رنگ باقی می ماند و اگر بیش از اندازه رقیق باشد نیز پوشش خوب و کافی نخواهد داشت. برای اجرای این مرحله از رنگ های اسپری نیز می توانید استفاده کنید. پس از خشک شدن رنگ زمینه می توانید طرح های مختلف را روی آن رسم کنید. در مورد کشو و نشیمن صندلی که طرح آسمانی نیمه ابری را دارند پس از خشک شدن رنگ آبی زمینه روی یک قطعه اسفنج کمی رنگ سفید بزنید و با آن به آرامی روی زمینه آبی ضربه بزنید تا اثر رنگ به جا مانده از ضربات اسفنج فرم ابر بگرد. در بخش هایی از طرح که به ایجاد خطوط صاف نیاز دارید مثل کادر آسمان که در صفحه کناری کمد ملاحظه می کنید، با چسباندن چسب نواری کاغذی در خارج از خط مرزی بین دو رنگ ابتدا یکی از رنگ ها را بزنید و سپس چسب را جدا کنید و پس از خشک شدن رنگ طرف دیگر این خط را با چسباندن چسب روی قسمت رنگ شده رنگ آمیزی کنید. چسب کاغذی را از نوع کم چسب در نظر بگیرید زیرا اگر چسب آن خیلی قوی باشد رنگ را می کند.

برای ایجاد طرح های کوچک از ویژگی های ظاهری خود اثاثیه نیز سود ببرید. به عنوان مثال در تصویر دستگیره گرد کشو به صورت خورشیدی که در میان آسمان روی کشو قرار گرفته رنگ آمیزی شده است. برای رسم طرح های کوچک مثل فرم قلب می توانید از استنسیل هم بهره بگیرید.

استنسیل طرح مورد نظرتان را با طلق یا مقوا بسازید و سپس از آن برای رسم طرح روی اثاثیه استفاده کنید. ممکن است رنگ روغنی را با رنگ های آکریلیک نیز جایگزین کنید. در این صورت پس از اتمام کار برای حفاظت از رنگ دو تا سه لایه وارنیش آکریلیک روی اثاثیه بزنید تا رنگ آنها نسبت به خراشیدگی و سایش مقاوم شود.

 

http://www.aftabir.com

 

 

WhatsApp us