چوب اقاقیا

نحوه استفاده و مراقبت از چوب اقاقیا

بسیاری از گونه ‌های چوبی وجود دارد که می‌ توانیم از میان آنها انتخاب کنیم ، به لطف سرعتی که وجود دارد و می ‌توانیم چیزها را از یک سر دنیا به آن سر دنیا حمل کنیم این انتخاب آسان است . نمونه های مختلفی از چوب‌ های محلی وجود دارد که مورد علاقه‌ی علاقه ‌مندان به پروژه های خانگی و کارگران حرفه ‌ای چوب هستند .

یکی از این موارد مورد علاقه اکثریت الواری است که از درخت اقاقیا به دست می آید . چه چیزی این چوب را تا این حد خاص می کند ؟

در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم که چوب اقاقیا چیست ، از کجا می آید ، برای چه استفاده می شود ، و چه چیزی آن را برای کسانی که در صنعت نجاری هستند بسیار منحصر به فرد و مطلوب می کند . به یاد داشته باشید که انواع مختلف چوب ویژگی‌ های بسیار متفاوتی دارند ، و نوع چوبی که انتخاب می‌ کنید باید همیشه با پروژه ای ‌ای که در دست دارید مطابقت داشته باشد ، در غیر این صورت خطر وقوع اتفاق بیشتر از آنچه فکر کنید برای شما وجود دارد .

چوب اقاقیا چیست ؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، از بین همه چوب‌ های چند منظوره موجود در بازار ، چوب اقاقیا یکی از محبوب ‌ترین چوب ‌های موجود در بازار است ، اما این امر به دلیل قیمت یا فراوانی آن نیست .

در واقع ، بیش از چند دلیل وجود دارد که چرا چوب اقاقیا یکی از مشهورترین چوب ها در صنایع دستی ، صنایع چوبی و حتی صنعت ساختمان است . چوب اقاقیا چیست و چرا اینقدر محبوب است ؟

عکس چوب اقاقیا
عکس چوب اقاقیا

خوب ، تا زمانی که آب و هوا تا حدودی گرمسیری باشد و یا اگر خاک از چرخه رشد درخت اقاقیا پشتیبانی کند ، این درخت می تواند تقریباً در هر جایی رشد کند . درختان اقاقیا این توانایی را دارند که تا ارتفاع 914 سانتی متر رشد کنند و این کار را خیلی سریع نیز انجام می دهند ، به طوری که درختان اقاقیا در واقع به عنوان گیاهان سریع رشد طبقه بندی می شوند . این درختان همچنین برای مبارزه با اثرات تغییرات آب و هوایی عالی هستند زیرا گازهای گلخانه ای زیادی را جذب و در محیطی که در آن قرار دارند ذخیره می کنند .

عکس چوب اقاقیا
عکس چوب اقاقیا

چوب اقاقیا از کجا می آید ؟

درختان اقاقیا در واقع بومی استرالیا هستند ، اما این روزها می‌ توان آن ‌ها را در سرتاسر جهان در مکان ‌هایی مانند آفریقا ، جزایر اقیانوس آرام ، آسیا و … یافت . انواع مختلف این گونه درختی دارای ویژگی های متفاوتی هستند ، اما ویژگی های خاصی وجود دارد که در هر سه گونه سازگار است .

     بومیان استرالیایی از چوب اقاقیا برای تعدادی از کاربردها استفاده می کردند زیرا منبع بسیار زیادی در منطقه بود . دانه‌ های اقاقیا را می‌ توان برای اهداف دارویی به صورت خمیر درآورد و از پوست آن برای برنزه کردن پوست چرم استفاده کرد و در برخی موارد ، اگر دانه ‌های چوب اقاقیا به اندازه کافی متراکم باشد ، می‌ توان از تخته برای ایجاد ساختارها و حتی سلاح ‌ها استفاده کرد .

عکس چوب اقاقیا
عکس چوب اقاقیا

چوب اقاقیا همچنین دارای الگوی دانه ‌ای کاملاً منحصر به ‌فردی است که باعث می ‌شود اگر دکوراسیونی با استفاده از تخته‌ های چوبی تصفیه نشده ساخته شده باشد ، فوراً قابل تشخیص باشد . دو مورد از ویژگی های اصلی این نوع چوب این است که در برابر اثرات رطوبت بسیار مقاوم است و در مقایسه با سایر چوب های هم رده و رنج قیمتی خود بسیار بادوام است که باعث می شود در مورد مکان به نوعی همه کاره باشد .

معایب چوب اقاقیا چیست ؟

اکنون که می دانیم چه چیزی اقاقیا را به یک چوب خوب تبدیل می کند ، اجازه دهید نگاهی به برخی از معایب این گونه چوب بیاندازیم . مانند تمام مواد چوبی ، چوب اقاقیا کامل نیست و دارای معایب قابل توجهی نیز هست .

یکی از معایب قابل توجه این نوع چوب این است که هنگام قرار گرفتن در معرض تغییرات شدید دما ، به ویژه زمانی که دما بالاتر از حد معمول است ، عملکرد خوبی ندارد . اقاقیا در هنگام افزایش دما تمایل به شکافتن و ترک خوردن دارد ، بنابراین بهتر است از این چوب در محیط هایی با آب و هوای پایدار وقابل پیش بینی استفاده شود .

محیط های گرم می تواند به چوب اقاقیا آسیب برساند :

چوب اقاقیا علاوه بر بیزاری از دمای بالا ، زمانی که دما به زیر یک نقطه معین می رسد ، رطوبت زیادی جذب می کند . این بدان معنی است که چوب متورم می شود ، که می تواند منجر به ترک خوردن ، شکافتن یا اشباع بیش از حد دانه شود که می تواند منجر به فروپاشی ساختاری در سطح سلولی شود .

عکس چوب اقاقیا
عکس چوب اقاقیا

همه اینها به این معنی است که شما باید تعمیر و نگهداری نسبتاً منظمی را روی هر دکوراسیون چوبی اقاقیا انجام دهید ، و منظور ما نگهداری عجیبی نیست . سطوح اقاقیا باید با آب گرم و صابون پاک شوند ، زیرا محصولات شوینده مبتنی بر الکل یا آمونیاک باعث از دست رفتن رطوبت قابل توجهی در الیاف چوب می شود و در نتیجه شکاف ایجاد می کند . این همچنین به این معنی است که آب بندی الوار اقاقیا ضروری است ، استفاده از روغن های طبیعی مانند تونگ بسیار سودمند است زیرا انواع خالص روغن های ذکر شده تضمین می کند که هیچ ماده افزودنی در الیاف چوب اقاقیا جذب نمی شود .

عکس چوب اقاقیا
عکس چوب اقاقیا

اگرچه اقاقیا اغلب به دلیل الگوهای دانه منحصر به فردش مورد ستایش قرار می گیرد ، این بسته به دیدگاه شما نیز می تواند یک نقطه ضعف باشد . از منظر زیبایی شناختی ، ساختارهای دانه ای منحصر به فرد و پیچیده ، نگاه انحصاری ایجاد می کند ، اما از سوی دیگر ، می تواند چوب اقاقیا را برای ادغام با قطعات کار موجود که عمدتاً با چوب دانه مستقیم ساخته شده اند ، چالش برانگیز کند .

الوار اقاقیا نیز بسیار گره‌ دار هستند ، به این معنی که نه تنها بریدن آن می‌ تواند چالش برانگیز باشد ، بلکه اگر بخواهید روی تخته ‌ای با گره ( چه در داخل یا روی سطح چوب ) استرس وارد کنید ، در خطر شکستن آن تخته هستید . تحت استرس به این دلیل است که تخته‌ های گره‌ دار در اطراف محل قرارگیری گره مذکور ضعیف ‌تر هستند ، که باعث می‌ شود برخی از تخته ‌های اقاقیا برای کاربردهای باربر نامناسب باشند .

عکس چوب اقاقیا
عکس چوب اقاقیا

در حالی که اینها معایب مربوط به محدودیت ‌های کاربرد چوب اقاقیا هستند ، قبل از خرید این چوب برای پروژه بعدی خود ، باید ویژگی ‌های بیشتری را در نظر بگیرید . چوب اقاقیا واقعاً سنگین است ، ما به دلیل چگالی فوق العاده آن از چوب بلوط سنگین تر صحبت می کنیم .

این بدان معنی است که اقاقیا نه تنها سنگین است ، بلکه واقعاً سخت است ، در واقع ، اقاقیا در مقیاس سختی جانکا تقریباً 2300 اندازه دارد و به معنای واقعی کلمه دو برابر سختی چوب افرا است .

چوب اقاقیا بسیار سنگین است :

 در نهایت ، اگر چوب اقاقیا را به صورت عمده خریداری کنید ، ممکن است قیمت مناسبی داشته باشد ، اما برای تخته چوب ، بسته به در دسترس بودن در منطقه شما و زمان سال ، ممکن است بسیار گران شود . برای مثال ، اگر بخواهید مقداری چوب اقاقیا سیاه را از استرالیا وارد کنید ، ممکن است برای هر متر بیش از …. هزینه داشته باشد . این باعث می شود که چوب اقاقیا سیاه به طور قابل توجهی گران تر از تقریباً هر چوب سخت محلی باشد .

چوب اقاقیا وارداتی گران است :

خلاصه مزایا و معایب چوب اقاقیا :

به طور خلاصه ، چوب اقاقیا قطعا چوب خوبی برای نگهداری در کاربردهای تزئینی است ، اما بسته به بودجه شما ممکن است کار با آن چالش برانگیز و گران باشد .

با این حال آیا ارزشش را دارد ؟ ما همه مزایا و معایب مربوط به چوب اقاقیا را ارائه کرده ایم تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا ارزش استفاده از آن برای پروژه بزرگ بعدی شما را دارد یا خیر .

نکات مثبتنکات منفی
     همه کاره       نیاز به نگهداری مداوم دارد  
     آسان برای استفاده       تکنیک های نگهداری خاص  
     الگوی دانه منحصر به فرد       ترک/شکستگی در دمای شدید (هم سرد و هم گرم)  
     فوق العاده بادوام       فوق العاده سنگین  
     چوب قلب غلیظ       ادغام با قطعات کار موجود می تواند چالش برانگیز باشد  
     انحصاری       چوب می ‌تواند گره‌ دار باشد و از نظر ساختاری ناسازگار باشد  
     گازهای گلخانه ای را جذب می کند       در مقایسه با سایر چوب های سخت بسیار گران است  
     در شرایط ایده آل در برابر رطوبت مقاوم است       می تواند برش را به چالش بکشد    
     زیبایی شناسی عینی خوب است                        –
همه چیز درباره چوب اقاقیا
تاریخچه درخت اقاقیا

به معنای واقعی کلمه صدها گونه اقاقیا و حتی زیرگونه های بیشتری در مناطق مختلف در سراسر جهان وجود دارد . این درختان همگی متفاوت به نظر می رسند و ویژگی های متفاوتی دارند که به محیطی نسبت داده می شود که در آن مجبور به زنده ماندن شده اند . این بدان معنی است که شما همیشه تنوعی برای انتخاب خواهید داشت ، اما همچنین به این معنی است که باید از کیفیت چوب خاصی که استفاده می کنید آگاه باشید .

گل و برگ شیرین اقاقیا

اصطلاح اقاقیا در واقع دسته ای از درختان و درختچه های بومی استرالیا را پوشش می دهد . در حالی که اقاقیا جنس گونه های درختی را پوشش می دهد ، خانواده Fabaceae و حتی زیر خانواده Mimosoideae را پوشش می دهد . اکثر 1300 گونه شناخته شده بومی استرالیا هستند . آنها را می توان در سراسر جهان از جمله آمریکای جنوبی ، آفریقا ، آسیا و اروپا یافت .

عکس چوب اقاقیا
عکس چوب اقاقیا

گونه های اقاقیا علاوه بر داشتن یک چوب واقعاً سخت ، به سرعت رشد می کنند و به دلیل توانایی آنها در سازگاری سیستم ریشه خود با حتی بایرترین خاک ، بسیار بادوام هستند . در واقع ، برخی از گونه‌ ها از محیط ‌های نسبتاً غنی از رطوبت با محیط‌ هایی مانند بیابان ‌ها که به سیستم ریشه ‌ای عمیق‌ تر نیاز دارند ، سازگار می ‌شوند .

یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه گونه اقاقیا این است که بر خلاف سایر درختان چوب سخت ، واقعاً برگ ندارند . در عوض ، برگ ‌هایی را ایجاد می ‌کنند که بخشی از گیاهی است که از ساقه منشعب می‌ شود . معمولاً این برگها رشد می کنند ، اما در مورد گیاه اقاقیا از برگ ها به این امتدادهای کوچک رشد می کنند تا رشد بیشتر را تسهیل کنند و البته بذرها را رها کنند .

بذر درخت اقاقیا

علاقه ای به شجره نامه این درختان ندارید ؟ به داروهای روانگردان چطور؟

گل‌ های برخی از گونه ‌های اقاقیا حاوی یک ماده روان‌گردان است که به DMT معروف است . مصرف این ماده می تواند منجر به افزایش فوق العاده شدید اما کوتاه مدت شود که بومیان نسل ها از آن برای اهداف معنوی استفاده کرده اند .

همانطور که گفته شد ، آتش‌ سوزی بوته ‌ها در مناطق دور افتاده استرالیا بسیار رایج است ، و زمانی که این آتش ‌سوزی‌ ها اتفاق می ‌افتد ، آتش گرفتن برخی از این درختان اقاقیا نیز بسیار رایج است که باعث سوختن این دانه ‌ها می‌ شود و DMT را در دود در اطراف منطقه آزاد می ‌کند . به گفته محققان ، استنشاق تصادفی می تواند منجر به ناراحتی شود ، اما عملاً هیچ آسیب روحی یا جسمی ندارد .

بوته های اقاقیا نیز می توانند بسیار خاردار باشند . این یک مکانیسم دفاعی است که آنها در طول زمان ایجاد کرده اند تا شکارچیان را از خوردن آنها منصرف کنند . مواجهه با اینها می تواند دردناک باشد ، اما این درختان مانند گیاهان گزنه اثرات طولانی مدتی ندارند . همانطور که می بینید ، گونه های اقاقیا یک زندگی گیاهی جذاب و همه کاره دارند .

چوب اقاقیا برای چه مواردی استفاده می شود ؟

با توجه به محبوبیت چوب اقاقیا ، جای تعجب نیست که کاربردهای بسیار کمی دارد که بیش از چند صنعت در سراسر جهان را شامل می شود . با این اوصاف ، بیایید نگاهی به چند مورد از محبوب‌ ترین چیزهایی که با استفاده از چوب اقاقیا ساخته می‌ شوند و همچنین اینکه چرا این قطعات کار به ‌طور خاص از این نوع چوب ساخته شده ‌اند ، بیاندازیم .

دکوراسیون اقاقیا

همانطور که قبلاً اشاره کردیم چوب اقاقیا بسیار قوی است و در نتیجه برای کاربردهای باربری مختلف مانند تولید دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرد . چگالی چوب اقاقیا به این معنی است که به راحتی خم نمی شود یا نمی شکند ، به این معنی که می تواند بارها را برای مدت زمان طولانی تحمل کند ( اگرچه ما پریدن روی آن را توصیه نمی کنیم ) .

عکس چوب اقاقیا
عکس چوب اقاقیا

اگر به دنبال ساخت وسایلی مانند میز اتاق نشیمن ، مبل ، صندلی ناهارخوری ، میز کنار تخت یا حتی کل واحدها برای خانه یا محل کار خود هستید ، این نوع چوب انتخابی عالی است . درختان اقاقیا نسبتاً بلند می شوند و این بدان معناست که آنها گونه های چوبی ایده آل برای صنعتگرانی هستند که به دنبال ساخت قطعات بلند و جامد دکوراسیون هستند .

اگر می ‌خواهید با استفاده از این نوع چوب به تنهایی دکوراسیون بسازید ، باید تمام تلاش خود را بکنید تا چوب را تا حد امکان تازه نگه دارید . چرا ؟ اقاقیا به مرور زمان خشک می ‌شود و زمانی که هنوز برخی از روغن‌ های طبیعی خود را در اختیار دارد ، انعطاف ‌پذیرتر است . برش چوب خشک شده اقاقیا به دلیل ماهیت گره‌ دار و دانه ‌دار منحصر به ‌فرد آن می ‌تواند دشوار باشد .

عکس چوب اقاقیا
عکس چوب اقاقیا

کفپوش اقاقیا

اگر به دنبال نصب کفپوش های چوبی سخت هستید و واقعاً نمی خواهید با انتخاب معمولی از چوب قرمز یا بلوط استفاده کنید ، چرا اقاقیا را در نظر نگیرید ؟ بسیاری از مردم در سرتاسر جهان از کفپوش‌ های چوبی محکم و منحصر به فرد استفاده می کنند که از این ماده باورنکردنی ساخته شده ‌اند ، و اگر واقعاً می ‌خواهید کفپوش چوبی اقاقیا خود را متمایز کنید ، چرا روغن درمان چوب را امتحان نکنید تا واقعاً آن دانه ‌های باورنکردنی را برجسته کنید .

کفپوش پارکت در چوب اقاقیا

قبلاً اشاره کردیم که اقاقیا در دفع رطوبت از سطح خود به خوبی عمل می کند ، که آن را به گزینه ای ایده آل برای کفپوش آشپزخانه و یا حمام تبدیل می کند . ما توصیه می کنیم کفپوش چوبی خود را آب بندی کنید زیرا این کار به شما کمک می کند تا تعمیر و نگهداری را کاهش دهید و در عین حال اطمینان حاصل کنید که سطح شما در طول عمر خود در برابر اثرات چیزهایی مانند ضربه و سایش محافظت می شود .

اگر در مورد خطر احتمالی پوسیدگی ، کپک و یا هجوم حشرات حساس هستید ، نباید نگران باشید . حتی اگر بخواهید سطح کفپوش اقاقیا خود را بدون درمان نگه دارید ، این گونه چوبی به طور طبیعی در برابر اثرات اشباع رطوبت مقاوم است و دانه آن به قدری متراکم است که خطر خراب شدن کفپوش شما توسط موریانه یا سایر حشرات در بهترین حالت نادیده گرفته می شود .

تزئینات داخلی اقاقیا

دانه چوب اقاقیا بسیار متراکم است ، به این معنی که سخت و سنگین است . این بدان معناست که برای هر کاربردی که در آن به گونه ‌های چوب سخت بادوام نیاز است ، اقاقیا احتمالاً می ‌تواند کار را به خوبی انجام دهد و در حین انجام آن واقعاً خوب به نظر برسد . اقاقیا اغلب برای تکمیل فضاهای داخلی انتخاب می شود ، به دلیل اینکه علاوه بر تنوع بسیار زیاد گونه های اقاقیا که در دسترس شماست ، همه کاره است .

احتمالاً حالا می ‌دانید که چوب اقاقیا الگوی دانه ‌ای واقعاً منحصر به ‌فردی دارد و چون هیچ دو درختی دانه ‌های یکسانی ندارند ، می ‌توانید ده ‌ها قطعه کار کاملاً خاص را تنها با چند تخته ایجاد کنید . نصب دائمی به خوبی در خانه شما می تواند ارزش آن را افزایش دهد ، بنابراین اگر تصمیم دارید از اقاقیا برای تزئینات داخلی استفاده کنید ، مطمئن شوید که در طول زمان به آن توجه داشته باشید .

زیورآلات چوب اقاقیا

زیورآلات اقاقیا درست مانند کفپوش اقاقیا سخت سایش و ضد آب هستند ، به این معنی که در مناطق پر تردد خانه مانند نرده های راه پله ، چهارچوب درب ها ، روکش های دیواری و حتی چارچوب تخت بسیار عالی عمل می کنند ! اگر رنگ طبیعی با زیبایی کلی فضایی که می‌ خواهید آن را در آن بگنجانید ، مطابقت نداشته باشد ، چوب اقاقیا نیز می ‌تواند با کمی تلاش لکه ‌دار شود .

ظروف آشپزخانه اقاقیا

با ظهور تجارت الکترونیک و تحویل بر اساس تقاضا ، به نظر می رسد که تولید کنندگان این روزها تمایل دارند در مورد ظروف آشپزخانه به جای کیفیت ، روی کمیت تمرکز کنند . اگر می خواهید ظروف آشپزخانه خود را کمی شخصی تر از خرید ساده از آمازون بسازید ، چرا خودتان با استفاده از مقداری اقاقیا برخی از آنها را تهیه نکنید ؟

تخته برش چوب اقاقیا

حتی اگر ترجیح می دهید خودتان آنها را درست نکنید ، ظروف آشپزخانه اقاقیا بسیار بادوام هستند و زیبایی تا حدودی روستایی را به فضای شما اضافه می کنند ، حتی اگر کاملاً جدید باشند . اقاقیا می ‌تواند برای ایجاد کاسه ‌های پرآذین ، چنگال ‌های سالاد خوری ، تخته‌ های برش برای تهیه غذا ، یا حتی تخته‌ های پنیر  استفاده کنید .

استفاده از چوب خام درخت اقاقیا باعث می شود که قطعات کار عملی از نظر بصری خیره کننده باشند که مطمئناً برای شما و خانواده تان یک عمر دوام خواهند داشت . با این حال ، اگر می ‌خواهید ظروف آشپزخانه اقاقیا خود را شخصی ‌سازی کنید ، می ‌توانید یک پوشش سالم از رزین اپوکسی را امتحان کنید که نه ‌تنها تخته ‌های برش و کاسه ‌های شما را باورنکردنی نشان می ‌دهد ، بلکه تضمین می ‌کند که چوب اقاقیا شما بدون پوشاندن دانه ‌های منحصر به ‌فرد آن محافظت می ‌شود .

کشتی های دریانوردی اقاقیا

علاوه بر چیزهایی برای خانه شما ، چوب اقاقیا برای ساختن چیزهایی که می توانید از آنها استفاده کنید نیز عالی است که با توجه به اینکه توانایی ذاتی برای جلوگیری از اثرات رطوبت و پوسیدگی را دارد ، تعجب آور نیست . به همین دلیل است که معمولاً برای ساخت وسایلی مانند تخته موج‌ سواری و قایق‌ های ماهیگیری کوچک در مناطقی که دهکده‌ های ماهیگیری کوچک و جوامع موج ‌سواری وجود دارد ، استفاده می ‌شود .

جوامع اغلب تکنیک هایی را برای پرورش و شکل دادن به این گونه چوبی به ابزارهای قابل استفاده ، ظروف ، ظروف پخت و پز و غذا خوردن و حتی در برخی موارد اسلحه توسعه داده اند . این شیوه‌ ها یک منظره رایج در هاوایی است ، جایی که اقاقیا برای نسل ‌ها برای آسان ‌تر کردن زندگی استفاده می‌ شود ، در حالی که همچنان تعادل طبیعی را با اکوسیستم اطراف حفظ می‌ کند ، که بسیار جالب است .

کاربردهای دارویی اقاقیا

چوب اقاقیا مانند تمام چوب های سخت که در دفع اثرات رطوبت خوب هستند ، روغن های طبیعی در چوب دل خود تعبیه شده است که از آن در برابر رطوبت و حشرات محافظت می کند . این روغن ‌ها را می ‌توان از چوب استخراج کرد و برای کاربردهای دارویی نیز استفاده کرد ، به این معنی که وقتی درخت اقاقیا برداشت می‌ شود ، از تمام قسمت‌ های درخت استفاده می ‌شود و آن را به یک منبع فوق ‌العاده پایدار تبدیل می ‌کند .

خواص دارویی درختان اقاقیا

استفاده از روغن درختان اقاقیا اغلب برای تهیه داروهای تسکین موضعی برای درمان مواردی مانند درد و سوزش در سطح پوست استفاده می شود . همچنین برای تسریع روند بهبود طبیعی بدن و بهبود ظاهر بافت اسکار استفاده می شود . عصاره اقاقیا همچنین می تواند در خمیر دندان برای بهبود سلامت دندان شما استفاده شود .

اقاقیا مورد استفاده در داروی گیاهی

اگر به دلیل سبک زندگی خطرناک امروزی عادت به خوردن فست فود دارید ، ممکن است هر از گاهی متوجه شوید که معده شما ناراحت است . اگر مشتاق یک داروی گیاهی هستید ، می توان از صمغ اقاقیا برای افزایش فیبر مصرفی خود استفاده کرد و در عین حال اطمینان حاصل کرد که سطح کلسترول شما در حاشیه قابل قبول است . هر روز کاربردهای بیشتری برای روغن اقاقیا در حال تحقیق است .

چگونه از اثاثیه اقاقیا خود نگهداری کنید ؟

اکنون که چند چیز را می ‌دانید که می ‌توان با استفاده از چوب اقاقیا درست کرد ، ایده خوبی است که بدانید چگونه سطوح اقاقیا را نگهداری کنید . همانطور که قبلا ذکر کردیم ، اقاقیا تصفیه نشده را نمی توان با محصولات تمیز کننده معمولی تمیز کرد و برای نگهداری در شرایط بکر نیاز به توجه منظم دارد . با این اوصاف ، در این مقاله چند عمل وجود دارد که می توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که دکوراسیون اقاقیا شما همیشه در وضعیت بالایی قرار دارد .

همیشه سطح را با آب پاک کنید

شاید به خاطر داشته باشید که چوب اقاقیا به وجود پاک کننده های الکلی یا هر ماده دیگری که می تواند الیاف چوب آن را خشک کند واکنش ضعیفی نشان می دهد . به همین دلیل است که همیشه باید اطمینان حاصل کنید که سطوح چوبی اقاقیا خود را با یک پارچه میکروفیبر تمیز ، تمیز کنید . کمی آب گرم به آن اضافه کنید زیرا چوب اقاقیا تحت تأثیر رطوبت کم قرار نمی گیرد .

دور از حضور گرمای مستقیم نگهداری شود

چوب اقاقیا برای حفظ شکل خود باید در آب و هوای پایدار باشد ، بنابراین قرار دادن اثاثیه اقاقیا در مسیر تابش مستقیم نور خورشید یا شعله باز می تواند باعث خشک شدن ، شکافتن یا ترک خوردن خیلی سریع چوب شود . با دانستن این موضوع ، می توان گفت که استفاده از دکوراسیون اقاقیا برای کاربردهای فضای باز ایده بسیار بدی است ، مگر اینکه به طور ویژه برای استفاده بیرونی درمان شده باشد .

عکس چوب اقاقیا
عکس چوب اقاقیا

اگر قرار است از اقاقیا تصفیه نشده در فضای باز استفاده کنید ، بهتر است پوششی تهیه کنید تا مطمئن شوید که سطح چوب با نور مستقیم خورشید تماس پیدا نمی کند . شما می خواهید از ماده ای استفاده کنید که اجازه می دهد گرما از آن عبور کند اما مستقیم UV نیست ، زیرا این چیزی است که در نهایت رطوبت الیاف چوب را از بین می برد .

تا جایی که ممکن است از زیر لیوانی استفاده کنید

در حالی که ممکن است استفاده از زیر لیوانی هر بار که برای لذت بردن از یک نوشیدنی پشت یک میز می نشینید کمی سخت باشد ، اما اگر از چوب اقاقیا به عنوان سطح ناهار خوری استفاده کنید ، در دراز مدت ، تلاش و هزینه شما را صرفه جویی می کند. چرا ؟ اقاقیا خام واقعاً به راحتی لکه می ‌شود ، بنابراین لکه ‌های قهوه و چای اثری ماندگار بر روی سطح چوب باقی می‌ گذارند ، پس از زیر لیوانی روی دکوراسیون چوبی استفاده کنید .

زیر لیوانی ها بسیار ارزان هستند ، و شما حتی می توانید خودتان آن را بسازید ، اگرچه به نظر ما بهتر است سطح قطعات کار اقاقیا خود را آب بندی و یا درمان کنید تا مطمئن شوید که آسیبی به آنها نمی رسد . لایه برداری مجدد چوب اقاقیا که توسط الکل یا قهوه لکه دار شده اند می تواند بسیار گران و کاری سخت باشد .

دکوراسیون خود را به طور منظم بچرخانید

در حالی که نگاه کردن به اقاقیا بسیار زیبا است ، مانند داشتن یک ماشین فانتزی ، نگهداری از آن می تواند کمی چالش برانگیز باشد ، به خصوص اگر غلات طبیعی را ترجیح می دهید . اگر قطعات کار اقاقیا در حضور نور طبیعی نگهداری شوند ، باید چرخانده شوند . این امر به این دلیل است که اقاقیا هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش ، چه محیطی یا مستقیم ، تمایل به تیره شدن دارد .

روکش چوبی اقاقیا تیره شده توسط خورشید

همانطور که گفته شد ، دکوراسیون در خانه های ما ساکن هستند . با این حال ، اگر از داشتن اقاقیا ناموفق بوده اید ، باید وسایل خود را به طور منظم بچرخانید تا مطمئن شوید که با گذشت زمان رنگ خراب نمی ‌شود . چرخاندن آنها هر چند هفته یکبار ( مخصوصاً در ماه های تابستان ) باعث می شود که شما یک رنگ یکنواخت زیبا روی تمام قطعات کار اقاقیا خود داشته باشید .

از تکنیک های تمیز کردن خشن خودداری کنید

می دانید که به دلیل تراکم اقاقیا تمیز کردن آن بسیار سخت است . با این حال ، این بدان معنا نیست که وقتی لکه ‌ای واقعاً سخت وجود دارد ، می ‌توانید با یک دسته پشم فولادی آن را پاک کنید . خراشیدن اقاقیا بسیار سخت است ، اما با نیروی مکرر روی یک ناحیه موضعی ، شروع به خراشیدن می کند و تعمیر مفصلی را برای شما به ارمغان می آورد . برای جلوگیری از این امر ، بهتر است هنگام تمیز کردن سطح قطعات کار اقاقیا از یک پارچه میکروفایبر تمیز استفاده کنید و این برای کفپوش نیز صدق می کند .

تمام تلاش خود را بکنید تا یک جارو با موهای نرم نیز تهیه کنید تا مطمئن شوید که اگر روزی با بی احتیاطی تمیز کنید ( همه ما آن روزها را داریم ) هیچ اثری از خراش باقی نماند و مطمئن شوید که هنگام کار با اقاقیا از مواد پاک کننده حاوی سیلیکون یا آمونیاک استفاده نکنید .

نحوه کار با چوب اقاقیا

کار با هر چوب سخت ذاتاً یک کار سخت است و اغلب ابزارهای دستی برای انجام کار کافی نیستند . به ویژه هنگام کار با اقاقیا ، اگر با یک درخت تازه درو شده کار می کنید ، به یک اره رومیزی نیاز خواهید داشت ، زیرا این درختان از نظر اندازه بسیار بلند می شوند ، بنابراین تخته های چوبی به طور قابل توجهی بزرگ تر از تخته های چوبی هستند که در فروشگاه محلی خود پیدا می کنید .

همچنین باید به خاطر داشته باشید که اگر با اقاقیا تازه برداشت شده کار می کنید ، در مقطعی با گره هایی مواجه خواهید شد ، به همین دلیل است که باید با احتیاط کار کنید تا با گیر کردن تیغه و چوب آسیبی به آن وارد نشود . همانطور که گفته شد ، تهیه مقداری اقاقیا از قبل برش داده شده اغلب بهترین است زیرا حاشیه خطا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد .

گالری عکس انواع چوب اقاقیا و آکاسیا :

چوب اقاقیا با تیغه های اره جامد

انتخاب گونه مناسب اقاقیا برای کاربرد مورد نظر شما نیز ایده خوبی است ، زیرا گونه های مختلف این چوب ویژگی های متفاوتی دارند که می تواند بر محصول نهایی تأثیر بگذارد . این گونه‌ ها معمولاً به درمان ‌های متفاوتی نیاز دارند و به پوشش ‌ها و محصولات تصفیه چوب پاسخ متفاوتی می ‌دهند ، بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا در مورد گونه‌ های مختلف چوب مطالعه کنید و بدانید کدام یک با قطعه کار شما مناسب ‌تر است .

از آنجایی که اقاقیا یک چوب سخت است ، اگر می ‌خواهید خودتان قطعه ‌بندی کنید ، باید برای کار با صفحات بسیار سنگین آماده شوید . اطمینان حاصل کنید که وزن آن را دست کم نمی گیرید و هم فضای کار و هم میز کار شما به اندازه کافی برای کار در دست آماده هستند . این امر به این معنی است که مطمئن شوید میز کار شما قادر به مدیریت وزن است و می توانید چوب را با سهولت نسبی دستکاری کنید .

اکنون که می دانید درخت اقاقیا چیست ، این درختان در کجا رشد می کنند ، برای چه استفاده می شوند ، چگونه رشد می کنند ، برای چه ویژگی هایی ارزشمند هستند ، چگونه با آنها کار کنید ، و برخی از گونه های رایج نامیده می شوند ، وقت آن است که به آنجا بروید و دانش جدید خود را آزمایش کنید . به یاد داشته باشید که همیشه گونه های اقاقیا با شناخت گونه ها و در دسترس بودن آنها در منطقه خود طوری انتخاب کنید که بیشترین کاربرد را برای برنامه شما داشته باشید .

سوالات متداول

چوب اقاقیا از کجا می آید ؟

در حالی که 1000 گونه از 1300 گونه اقاقیا بومی استرالیا هستند ، درختان اقاقیا را می توان در سراسر جهان از جمله آسیا ، آفریقا ، اروپا و آمریکای جنوبی یافت . این گونه ها اغلب برای برآورده شدن آب و هوای مورد نظر تکامل یافته اند .

آیا چوب اقاقیا سخت است ؟

با توجه به اینکه چوب اقاقیا جزو چوب های سخت طبقه بندی می شود ، اگر حداقل کمی سختی نداشته باشد کمی عجیب است . در واقع اقاقیا یکی از متراکم ترین ، سنگین ترین و در نتیجه سخت ترین گونه های چوبی روی کره زمین است .

آیا چوب اقاقیا خوب است ؟

اقاقیا یکی از متنوع ترین جنگل های موجود است . فوق العاده سخت و فوق العاده بادوام است و به طور طبیعی آب را دفع می کند . به طور عینی ، این باعث می شود چوب خوبی باشد ، اما این بستگی به کاربرد مورد نظر شما دارد زیرا ممکن است این ویژگی ها دقیقاً آن چیزی نباشد که شما به دنبال آن هستید .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : چوب اقاقیا ، طراحی چوب اقاقیا ، دکوراسیون چوب اقاقیا

منبع : woodhappen.com


مطالب مرتبط با موضوع چوب اقاقیا :

 • همه چیز درباره چوب اقاقیا
  در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم که چوب اقاقیا چیست ، از کجا می آید ، برای چه استفاده می شود ، و چه چیزی آن را برای کسانی که در صنعت نجاری هستند بسیار منحصر به فرد و مطلوب می کند
 • انواع چوب ؛ چوب اقاقیا چیست؟ چوب درخت اقاقیا
  چوب اقاقیا نوعی چوب است که از درختان و درختچه ‌های اقاقیا بومی استرالیا به دست می ‌آید. این درختان اکنون در آسیا، جزایر اقیانوس آرام، آفریقا و بخش‌ هایی از قاره آمریکا نیز یافت می ‌شوند.
 • wood
  Ziricote (Cordia dodecandra) نام و نام خانوادگی: Ziricote نام علمی: Cordia dodecandra توزیع: آمریکای مرکزی و مکزیک درخت اندازه: 30-65 فوت (10-20 متر) بلند، 2-3 فوت (0.6-1.0 متر) قطر تنه میانگین وزن خشک: 50 پوند / فوت 3 (805 کیلوگرم / متر 3 ) وزن مخصوص (پایه، 12٪ MC): 65 ، 81 سختی Janka:  1،970 lb f (8،780 N) مدول پارگی: 16،400 lb f / در 2 (113.1 MPa) مدول الاستیک: 1،585،000 پوند F / در 2 (10.93… خواندن بیشتر: wood
 • چوب اقاقیا کفپوش
  چوب اقاقیا، همه چیز درباره چوب و درخت اقاقیا ، دکوراسیون چوبی اقاقیا ، کفپوش و پارکت چوب اقاقیا
 • اقاقیای بولوییایی ( Bolivian rosewood )
  اقاقیای بولوییایی , رزوود , ( Bolivian rosewood ) چوب اقاقیای بولوییایی Bolivian Rose Wood – Libidibia Ferrea رزوود

WhatsApp us