انیمیشن چیست؟  به معنای جان بخشیدن به تصویر animation

انیمیشن نام تکنیکی است که در آن هر فریم فیلم به صورت انفرادی چه به صورت یک گرافیک کامپیوتری یا عکاسی از یک تصویر و یا ایجاد تغییرات مکرر کوچک در یک واحد مدل (قسمت کلای میشن و استاپ موشن را ببینید) تولید و سپس فیلم‌برداری نتیجه توسط یک دوربین مخصوص انجام می‌پذیرد.

کارتونیست ، کارتون ، نقاشی ، انیمیشن
کمیک مصور ، کارتونیست ، کارتون ، نقاشی ، انیمیشن

هنگامی‌که فریم‌ها به صورت سلسله‌وار به هم متصل شدند، فیلم حاصله را با سرعت ۱۶ فریم در ثانیه یا بی‌شتر ملاحظه می‌نمایند. نتیجه آن خواهد بود که این تصاویر (بر اثر قانون ماندگاری تصویر) به صورت متحرک به نظر می‌رسند. اگرچه توسعه انیمیشن کامپیوتری باعث سرعت بخشیدن به این مراحل گردیده ولی باز هم تولید چنین فیلمی مستلزم کار زیاد و خسته‌کننده‌است.

انیمیشن چیست
انیمیشن چیست

 تاریخچه انیمیشن جهان

 انیمیشن یعنی نشان دادن تصاویر متحرک به هر صورت و به هر شکل. انیمیشن ها روش های ساخت بسیار گوناگونی دارند که یکی از این روش ها استفاده از کامپیوتر است. انیمیشن های کامپیوتر ی با استفاده از نرم افزار های مخصوص ساخته می شوند که این نرم افزار ها می توانند Maya، 3Dmax و بسیاری از نرم افزار های دیگر باشند که هر کدام معمولاَ کاربرد و برتری خاصی نسبت به دیگر نرم افزار ها دارند . انیمیشن ساز باید به زیباترین شکل ممکن و در سریع ترین زمان انیمیشن خود را بسازد، لذا برای این کار از روش های مختلف و نرم افزار های گوناگون می توان استفاده کرد.

انیمیشن چیست
انیمیشن چیست

انیمیشن ها کاربرد های گوناگونی دارند، از قبیل: تیزر های تبلیغاتی، برنامه های علمی آموزشی، جلوه های ویژه یا انیمیشن ترکیب شده با فیلم، ساخت انیمیشن برای سرگرمی کودکانو نوجوانان، ساخت محیط های شبیه سازی شدهﻯ واقی، ساخت بازی های کامپیوتری و… .

کمیک مصور ، کارتونیست ، کارتون ، نقاشی ، انیمیشن
کمیک مصور ، کارتونیست ، کارتون ، نقاشی ، انیمیشن

اما این بی توجهی ها بعد از ساخت اولین انیمیشن بلند و زیبا با نام” داستان اسباب بازیهای 1 ” (Toy Story 1) به پایان رسید. بعد از ساخت این انیمیشن شرکت های بزرگ انیمیشن سازی 2بعدی همچون والت دیزنی با آن مخالفت کردند، ولی دیدند که مخالفت آنها فایده ای ندارد و چون بسیاری از مردم جذب انیمیشن های 3بعدی شده اند. به همین علت شرکت والت دیزنی و دیگر شرکت های مخالف کم کم به طرف انیمیشن های 3بعدی کامپیوتری کشیده شدند.

 

بعد از مدتی شرکت والت دیزنی انیمیشن های زیبای 3بعدی کامل را به بازار عرضه کرد و در حال حاضر یکی از شرکت های بزرگ انیمیشن سازی 3بعدی در جهان به حساب می آید. در حال حاضر انیمیشن های 3بعدی و انیمیشن های تلفیقی طرفداران بسیاری پیدا کره است که شاید شما هم یکی از طرفداران این گونه انیمیشن ها باشید.

 

قالب های مختلف انیمیشن

 

انيميشن دو بعدی

2- انيميشن سه بعدی ( اجسام يا عروسکها و…)

3- تکنيک های تلفيقی ( زنده انيميشن و ….)

4- انيميشن کامپيوتری/

منبع باشگاخ خبرنگاران جوان (به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران اراک )

مطالب مرتبط با کارتون :

 • انیمیشن کوتاه – گم شده و پیدا شد گم
  lost and found   انیمیشن LOU نامزد اسکار بهترین انیمیشن کوتاه
 • پدر ژپتو
  ژپتو ژپتو پینوکیو چوبی
 • کارتونیست ، کمیک
  کارتونیست٬ کمیک، «کمیک‌استریپ، همان هنر متوالی است.» ویل آیزنر، کارتونیست. کُمیک ‌استریپ  به انگلیسی   Comic Strip   نقاشی
 • انیمیشن چیست؟
  انیمیشن نام تکنیکی است که در آن هر فریم فیلم به صورت انفرادی چه به صورت یک گرافیک کامپیوتری یا عکاسی از یک تصویر و یا ایجاد تغییرات مکرر کوچک
 • کتاب : قصه گویی تصویری و روایت تصویر ( با موضوع کارتونیست )
  کمیک : ترتیب چاپ شده تصویر و ابر ها که به طور اخص در کتاب های کمیک استفاده می شوند .راوی : نویسنده با فردی که مسئول امر روایت است . تابلو های دنباله دار : قطاری از تصاویر که به دنبال هم چیده می شوند . کارتونیست ، کارتون ، نقاشی ، انیمیشن
WhatsApp us