چوب توس

درخت توس ,  چوب درخت توس

چوب توس
چوب توس

نام‌های دیگر چوب توس و درخت توس : درخت غان، درخت گوشه،  (نام علمی: Betula بیتیولا)

این درخت سرده‌ای از درختان برگ‌ریز و سخت چوب است که در خانواده توسکایان ( چوب توسکا ) قرار دارد و خویشاوندی نزدیکی با سرده درختان راش / چوب بلوط دارد.  بیشتر گونه‌های توس درختانی با اندازه کوچک یا متوسط با عمر کوتاه و بومی قسمت‌های معتدل و زیر قطبی نیم‌کره شمالی هستند.

برگهای ساده می‌تواند دندانه‌دار و یانوک‌دار باشند. میوه آن نوعی سمارای کوچک است، اگر چه شاخه‌ها در برخی از گونه‌های مبهم هستند. آنها با آلدر (توسکا، گونهٔ دیگری در همان خانواده) فرق دارند.

منبع ویکی پدیا

چوب توس یک چوب معمولی است که از تعدادی از گونه های درخت بومی از آمریکای شمالی می آید. چوب این درخت متراکم است و بافت یکنواخت است.

چوب این درخت از دو بخش بیرونی و درونی تشکیل شده است . بخش بیرونی دقیقا زیر پوست درخت قرارداد و بخش درونی در مرکز و قلب تنه قرار دارد .

در برخی از گونه های درخت توس , بدنه و تنه دارای چوب های ریزی همانند گره هستند .

استفاده از چوب توس در ساخت و تولید انواع تخته سه لایی

چوب توس
چوب توس

نام مشترک (ها): ساحل نقره ای

نام علمی: پتولا Betula

توزیع: اروپا و جنوب غربی آسیا

درخت اندازه: 65-100 فوت (20-30 متر) بلند، 1-2 فوت (.3 – .6 متر  30 الی 60 سانتی متر ) قطر تنه

میانگین وزن خشک: 40 پوند / فوت 3 (640 کیلوگرم / متر 3 )

وزن مخصوص (پایه، 12٪ MC): .50، .64

سختی Janka: 1،210 lb f (5360 N)

مدول پارگی: 16570 پوند F / در 2 (114.3 مگاپاسکال)

مدول الاستیک: 2،024،000 lb f / در 2 (13.96 GPa)

چوب توس
چوب توس

چوب توس در رنگ های مختلفی دیده می شود . درخت توس سفید، که به نظر رنگ کرم می رسد به عنوان یک چوب سبک استفاده می شود  . توسن زرد یکی از رایج ترین انواع چوب درخت توس است و نام آن را از چوب درخت که به رنگ زرد و نارنجی است می آید .

بعد از برش این چوب بسیار خیس است  پس از خشک شدن، چوب حساس به پوسیدگی و آلودگی است و در برابر حشرات و قارچ ها ضعیف است و نیاز به درمان برای جلوگیری از آسیب است. این در حالی است که در داخل خانه نگهداری می شود یعنی این چوب برای دکوراسیون داخلی مصرف دارد و برای دکوراسیون خارجی اصلا مناسب نیست .

قیمت چوب توس

بدلیل نوسان قیمت چوب در ایران از درج قیمت خودداری شده است

این چوب به طور معقول ارزان است ، توس برای پروژه های مختلف در دکوراسیون داخلی , ساخت جعبه , تیرک و غیره بعنوان یک چوب متوسط در حال استفاده است . این یکی از رایج ترین چوب هایی است که عمدتا به دلیل قیمت پایین در کارهای ارزان قیمت استفاده می شود . علاوه بر سودمندی آن به عنوان یک چوب ، چوب توس می تواند برای ساخت مبلمان، اسباب بازی، کاغذ و خلال دندان استفاده شود.

چوب توس از تعدادی از گونه های مختلف درخت توس می آید. این درختان در جنس Betula هستند و در ارتباط با درختان بلوط و راش هستند. بیشتر درختان به ارتفاع 40 تا 50 فوت می رسد (حدود 12 تا 15 متر). در بسیاری از گونه های توس، پوست به راحتی جدا می شود ، به طوری که کیفیت یک کاغذ ضخیم را به شما می دهد. از پوست درخت توس ، به خصوص از درخت توس سفید برای ساخت صنایع دستی استفاده می شود ، همچنین این پوست بسیار محکم و انعطاف پذیر است  .

توس یک درخت سخت و با سرعت جوانه زنی بالا است. به راحتی به مناطق جدید حرکت می کند و به سرعت رشد می کند. در کل یک درخت سریع رشد است .

درخت چوب توس در اکثر مناطق تهران قابل مشاهده است

مشخصات فنی چوب توس

رنگ / ظاهر: قلب تنه دارای یک رنگ قهوه ای مایل به قرمز روشن است و لایه بیرونی تقریبا سفید است . گاهی اوقات قطعات شکل دار با یک سوراخ گسترده و کم عمق مشابه با پیچ و تاب در چوب موجود است , همانند گره در چوب است  .تقریبا هیچ تفاوت رنگی بین حلقه های رشد سالانه وجود ندارد، به طوری که Birch ظاهری خشن و یکنواخت دارد.
دانه / بافت: دانه معمولا به طور مستقیم یا کمی موج دار است، با ظرافت و حتی بافت. بلندی طبیعی طبیعی.
Endgrain: پراکنده متخلخل ابتدا مقادیر شعاعی؛ منافذ متوسط ​​در هیچ تنظیم خاص، نسبتا متعدد به تعداد زیادی؛ پارنشیمه حاشیه ای، و بعضی اوقات منتشر شده در انباشتگی (به وضوح با لنز قابل مشاهده است)؛ پرتوهای باریک، فاصله تقریبا نزدیک به نزدیک است.
مقاومت در برابر انبساط: توسکا فاسد می شود و اگر در معرض عناصر باشد، به راحتی پوسیدگی و پوسیدگی می کند. چوب نیز حساس به حمله حشرات است.
قابلیت کار: عموما آسان به کار با دست و ماشین آلات، هرچند تخته های با دانه های وحشی می توانند در حین عملیات ماشینکاری باعث خرد شدن دانه شوند. تبدیل، چسب، و به خوبی به پایان می رسد.
بوی: بوی مشخصی ندارد
آلرژی / سمیت: توس در جنس Betula به عنوان حساسیت گزارش شده است . معمولا واکنشهای رایج به راحتی باعث تحریک پوست و تنفس می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقالات مربوط بهآلرژی چوب و سمی و گرد و غبار چوب را ببینید.
قیمت گذاری / دسترسی: در اکثر موارد احتمالا مقرون به صرفه تر است. تابلوهای شکل دار می توانند گران تر باشند، اما به طور معمول چوب معمولی درختچه در محدوده قیمت همانند افرا یا بلوط است .
Sustainability: این گونه چوب در فهرست CITES یا فهرست قرمز IUCN گونه های خطرناک ذکر نشده است.
استفاده های معمول: تخته سه لا، جعبه، جعبه، جعبه، اشیاء تبدیل شده، تر و تمیز داخلی، و دیگر اقلام چوب تخصص خاص.
توضیحات: توس یکی از گسترده ترین چوب برای روکش و تخته سه لا در سراسر جهان است. علاوه بر ورق های معمولی تخته سه لا، روکش چوب توس نیز برای درب ها، مبلمان و پانل ها استفاده می شود.
گونه های مرتبط:

ساقه کاغذ آلاسکا (Betula neoalaskana)
توس چوب توس (Betula alnoides)
توس بذر (Betula pubescens)
توس میوه (Betula populifolia)
کاغذ توت (Betula papyrifera)
ساحل رودخانه (Betula nigra)
توسک شیرین (Betula lenta)
توس زرد (Betula alleghaniensis)

چوب توس
چوب توس
توس چوب چیست؟

چوب توس چوب چوبی با دانه های بسیار خوب است. این اغلب برای ساخت کابینت، مبلمان و طبقه چوب استفاده می شود. به دلیل گرانبها و رنگ های زیبا آن نیز اغلب به عنوان روکش استفاده می شود.

چوب توس
چوب توس

دو نوع چوب توس که بیشترین دسترسی را دارند، زرد و توس سفید است. هر دوی آنها رنگ آمیزی رنگی با ترکیب طلایی و سفید دارند.چوب توس یکی از ارزانترین چوب در بازار است. این می تواند به آسانی برش و سریع خشک می شود، اما هنگامی که کاملا تحت درمان قرار گرفته شود ( بعد از رنگ و رزین )، بسیار قوی و با دوام است.

چوب توس چوب بسیار آسان برای رنگ آمیزی و به پایان رساندن است. این اغلب به عنوان یک جایگزین برای افرا استفاده می شود زیرا دارای الگوی دانه مشابه است.

این کار بسیار آسان تر از افرا است و طول می کشد تا راحت تر. چوب توس به دلیل قدرت و هزینه های ارزان قیمت، معمولا برای تخته سه لا استفاده می شود. چوب نیز اغلب به عنوان روکش برای کابینت و کف استفاده می شود.

WhatsApp us