دکوراسیون و مصالح : دکتون

امروزه مواد و مصالح جدید از جمله سنگ های مصنوعی، رزین ها مانند کورین و از این جمله بسیار متداول و در دکوراسیون لوکس داخلی مصرف دارد.

بقولی فقط کافی در بازار مصالح و دکوراسیون سرتان را بچرخانید تا انواع سازه ها با مصالح جورواجور را مشاهده کنید.

از بازار بنی هاشمی پاساژ رضوان دفتر گروه فن و هنر دیدن فرمایید.

در این بخش سنگ مصنوعی و فوق فشرده دکتون را معرفی میکنیم

امروز می خواهیم شما را با نوعی از صفحات سنگی فوق فشره به نام دکتون آشنا کنیم تا همزمان با شناخت یکی از فراوانی های این حوزه، با کاربرد این نوع سنگ آشنا شویم و با افزایش علم مصالح، بهترین و مناسب ترین انتخاب ها را برای خانه یا ساختمان خود داشته باشیم. پس ما را همراهی کنید تا ببینیم که سنگ دکتون چیست و چه کاربردهایی دارد؟

انواع دکتون


سنگ دکتون چیست؟

این سنگ محصولی از شرکت اسپانیایی Cosentino است که با نام تجاری دکتون (Dekton) به بازار عرضه شده است.

به علت خاص بودن و منحصر به فرد بودن، این محصول با همین نام در دنیا مطرح شده است و در زیرمجموعه ی صفحات سنگی فوق فشردهقرار گرفته است. سنگ دکتون سنگ ساختمانی مدرنی است که مورد استقبال اکثر مردم دنیا قرار گرفته است.

سنگ دکتون صفحات سنگی فوق فشرده ای است که از کانی های خام کوارتز طبیعی، پُرسلین و شیشه ساخته شده است و دارای درجه ی سختی بسیار بالایی می باشد. این صفحات سنگی فوق فشرده در زیر ۲۵۰۰۰ تن فشار و ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد دما به وجود می آیند.

ویژگی های سنگ دکتون

دکتون دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار، خراشیدگی و ساییدگی است و برای استفاده در محیط های پر رفت و آمد مناسب می باشد. خاصیت جذب آب این سنگ ها، بسیار اندک و ناچیز است که این امر باعث می شود امکان رشد و تکثیر باکتری ها و میکروب ها از بین برود.

برخی از ویژگی های این صفحات فوق فشرده به شرح زیر می باشد:

مقاومت در برابر خط و خش ناشی از اجسام
مقاومت در مقابل اسیدها و سایر آلاینده های محیطی
مقاوت در برابر لک و عدم تمایل برای واکنش شیمیایی
مقاومت در برابر حرارت و آتش
مقاومت در برابر سرما و یخ زدگی
آنتی باکتریال و بهداشتی بودن
تنوع بالای طرح و رنگ

کاربردهای سنگ دکتون در معماری

سنگ دکتون به علت مقاومت بالا و سختی زیاد و همچنین زیبایی در طرح، تمام ویژگی های مورد نیاز مشتری ها را رفع می کند و به همین دلیل گزینه ی بسیار مناسبی برای استفاده در معماری های خارجی و داخلی ساختمان ها است.

ویژگی های مختلف سنگ دکتون باعث شده است که بتوان از این صفحات سنگی فوق فشرده در قسمت های مختلف ساختمان سازی از جمله دیوار، کف، نما، پله، شومینه، سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه استفاده کرد. در ادامه به صورت موردی به برخی از این کاربردها اشاره می کنیم.

خاصیت مقاومت در برابر خط و خش ناشی از اجسام تیز باعث شده است که این سنگ گزینه ی بسیار مناسبی برای استفاده در سطح روی کانتر و سطح روی کابینت آشپزخانه باشد. کانترتاپ آشپزخانه در حقیقت میز کار آشپزخانه است. از اینرو در طراحی یک آشپزخانه، استفاده از سنگ مقاوم در برابر خراش دارای اهمیت است.

آنتی باکتریال و بهداشتی بودن سنگ دکتون به علت نداشتن خلل و فرج، امکان استفاده از این سنگ را برای آشپزخانه ها، غذاخوری ها و رستوران ها فراهم کرده است.

همچنین به دلیل نداشتن خلل و فرج و نفوذناپذیری، و تنوع در طرح و رنگ، می توان از این سنگ ها در سرویس بهداشتی و حمام استفاده کرد.

بسیاری هم در دنیا، از این سنگ ها برای ساختن شومینهاستفاده می کنند. چرا که در برابر حرارت و آتش دارای مقاومت زیادی می باشند.

مقاومت در مقابل اسیدها و سایر آلاینده های محیطی، مقاوت در برابر لک و عدم تمایل برای واکنش شیمیایی، مقاومت در برابر سرما و یخ زدگی و همچنین تنوع در طرح و رنگ و امکان سفارشی سازی باعث شده است که بتوان از این سنگ ها در طراحی نمای خارجی ساختمان های به ویژه مدرن استفاده کرد.

همچنین مقاومت بسیار بالای صفحات سنگی فوق فشرده دکتون، این سنگ ها را تبدیل به گزینه ای مطلوب برای استفاده در کف ساختمان و سطح پله نموده است.

WhatsApp us