مهمترین نکات در چیدمان آشپزخانه

چیدمان درست آشپزخانه شما مهمترین عامل در تضمین یک فضای آشپزخانه کاربردی و استاندارد است. چه آشپزخانه شما کوچک و تنگ باشد و چه بزرگ و وسیع ، یک چیدمان هوشمندانه به شما کمک می کند تا بهترین استفاده را از فضا ببرید. به خصوص در آشپزخانه، چیدمان چیزهای بیشتری غیر از قرار دادن مبلمان و کابینت وجود دارد : ارگونومی نیز نقش مهمی دارد. داشتن ارتفاع مناسب، اطمینان از فضای کافی برای جابجایی راحت، قرار دادن وسایل و سهولت استفاده، همگی در لذت بردن شما از اتاق تاثیرگذار هستند.

استاندارد آشپزخانه
استاندارد آشپزخانه

در حالی که پلان طبقه خانه شما به احتمال زیاد چیدمان آشپزخانه شما را تعیین می کند، همیشه می توانید منطقه را برای کار بهتر بهینه کنید. در اینجا متداول ترین چیدمان های آشپزخانه با نکاتی برای کمک به شما در انجام این کار آورده شده است.

ارگونومی آشپزخانه

بیایید ابتدا یک نمای کلی از ارگونومی آشپزخانه ارائه دهیم، که اساس طراحی آشپزخانه عالی را تشکیل می دهد. ارگونومی علم طراحی محیطی است که متناسب با افرادی باشد که از آن استفاده می کنند، نه افراد متناسب با محیط.

مثلث کار

مثلث کار در دهه 1920 به عنوان یکی از اولین معیارهای کارایی در آشپزخانه های مسکونی ابداع شد. مثلث یک مسیر واضح بین قسمت آماده سازی غذا ( سر اجاق گاز )، قسمت تمیز کردن ( سینک آشپزخانه ) و محل نگهداری مواد غذایی ( یخچال ) ایجاد می کند.

اصول مثلث کار آشپزخانه:

• طول هر پایه مثلث بین 1.2 تا 2.7 متر است

• طول ترکیبی سه پایه باید بین 4 متر تا 7.9 متر باشد
• هیچ وسیله یا کابینتی نباید هیچ یک از پایه های مثلث را قطع کند
• هیچ مانع یا عامل ترافیکی نباید در مسیر این مثلث باشد

برای حداکثر کارایی آشپزخانه و قابلیت استفاده، دستورالعمل های اساسی* زیر باید اعمال شود:

• درهای ورودی آشپزخانه باید حداقل 812 میلی متر عرض داشته باشند
• درب ورودی نباید با عملکرد هیچ وسیله ای تداخل داشته باشد و درب های دستگاه ها مثل یخچال , فر و درب ها در کل نباید با یکدیگر تداخل داشته باشند .
• طول راهروهای کار باید حداقل 1060 میلی متر برای یک آشپز باشد. و 1220 میلی‌متر برای آشپزخانه‌های چند آشپز .
• مسیرهای پیاده‌روی باید حداقل 915 میلی‌متر عرض داشته باشند
. در قسمت نشیمنگاهی که در آن ترافیک پشت صندلی وجود ندارد، یک مسیر پیاده‌روی 915 میلی‌متری از میز یا لبه پیشخوان تا لبه پشت آن باید خالی باشد.
• عرض صندلی برای هر نفر باید حداقل 610 میلی متر باشد. در میزی با ارتفاع 760 میلی‌متر فاصله پا 460 میلی‌متر را مجاز کنید. فاصله 380 میلی متری در آشپزخانه (ارتفاع 914 میلی متر)؛ و 305 میلی متر در لبه پیشخوان (1066 میلی متر ارتفاع).
• اگر فقط یک سینک وجود دارد، باید در کنار یا روبروی ,اجاق گاز و یخچال قرار گیرد.
• یک سینک باید با حداقل 610 میلی متر منطقه فرود، با 460 میلی متر در طرفین باشد.
• یک سطح برای کار اولیه حداقل 760 میلی متر عرض و 600 میلی متر عمق باید در کنار سینک باشد
• ماشین ظرفشویی باید در فاصله 900 میلی متری سینک قرار گیرد .
• فضای کار حداقل 380 میلی متر در کنار دسته یخچال وجود داشته باشد. یکی بیش از 1200 میلی متر در مقابل یخچال نباشد.

• سطح پخت و پز باید حداقل مناطق فرود 300 میلی متر در یک طرف و 380 میلی متر از طرف دیگر داشته باشد.
• بین سطح پخت و پز و سطح غیر قابل احتراق بالای آن باید حداقل 600 میلی متر فاصله باشد.
• یک سیستم تهویه آشپزی را بالاتر از همه وسایل سطح پخت و پز فراهم کنید.
• سطح پخت و پز را زیر پنجره قرار ندهید و یک کپسول آتش نشانی در نزدیکی خروجی آشپزخانه، دور از تجهیزات پخت و پز تهیه کنید.
• اجاق های مایکروویو باید بر اساس نیازهای کاربر قرار داده شوند و 75 میلی متر زیر ارتفاع شانه ایده آل است.
• یک منطقه کار حداقل 380 میلی متر در بالا، پایین یا در کنار اجاق مایکروویو فراهم کنید.
• یک منطقه کار حداقل 380 میلی متر در کنار اجاق گاز و یا یک منطقه بیش از 1200 میلی متر در مقابل اجاق ارائه کنید.
• فضای کار مورد نیاز برای وسایل مجاور را می توان با گرفتن نیاز بیشتر و اضافه کردن 300 میلی متر ترکیب کرد.
• در مجموع 4000 میلی متر فضای کانتر در عمق 600 میلی متر، با فاصله 380 میلی متری تاپ ، برای گنجاندن تمام مناطق ذخیره سازی، آماده سازی، فرود و کار مورد نیاز است.
• علاوه بر روشنایی عمومی، هر سطح کار باید به خوبی با نور کاری مناسب روشن شود.

ترجمه *از دستورالعمل های تعیین شده توسط انجمن ملی آشپزخانه و حمام

استاندارد اشپزخانه
استاندارد اشپزخانه

6 محبوب ترین نوع چیدمان آشپزخانه

1 . آشپزخانه تک دیواری

این چیدمان ساده که معمولاً در آشپزخانه‌های کوچک‌تر یافت می‌شود، بدون رها کردن کارایی، فضا کارآمد است. آشپزخانه تک دیواری که از کابینت هایی تشکیل شده است که روی یک دیوار نصب شده اند، می تواند کابینت های بالایی و پایینی یا قفسه بندی روی کابینت های پایه داشته باشد و زیبایی ایجاد کند.

چگونه یک چیدمان آشپزخانه یک دیواری را درست کنیم:

عمودی فکر کنید. شما فقط عرض زیادی برای کار دارید، بنابراین بالا بردن کابینت‌هایتان تا آنجا که ممکن است به ایجاد فضای ذخیره‌سازی اضافی کمک می‌کند. در حالی که مثلث کار سنتی در آشپزخانه یک دیواری امکان پذیر نیست، سعی کنید یخچال خود را در یک طرف، فر و اجاق گاز را در وسط و سینک را در انتهای دیگر قرار دهید. اگر کابینت‌های شما تا سقف بالا نمی‌روند، از فضای بالای آن‌ها با قرار دادن وسایلی که کمتر استفاده می‌شوند، استفاده کنید. از طرف دیگر، می توانید از این فضا به عنوان فضای نمایش برای تقویت تم آشپزخانه خود استفاده کنید.

استاندارد اشپزخانه
استاندارد اشپزخانه

2 . آشپزخانه گالی یا راهرو

با استفاده بسیار مقرون به صرفه از کابینت ها، آشپزخانه گالی از دو ردیف کابینت در مقابل هم تشکیل شده است که یک راهرو یا گالری داخلی بین آنها ایجاد می کند. این نوع چیدمان با بی نیازی از کمدهای گوشه ای از هر میلی متر فضا بدون اتلاف استفاده می کند. طراحی بدون عارضه همچنین به این معنی است که ابزارهای ویژه کمتری لازم است، که این گزینه را نیز به یک گزینه مقرون به صرفه تبدیل می کند.

نحوه ساخت چیدمان آشپزخانه گالی:

با یک ردیف کابینت اضافی، آشپزخانه گالی در حال حاضر انعطاف پذیری بیشتری را در مورد فضای ذخیره سازی ارائه می دهد . مخصوصاً برای خانواده‌های بزرگ‌تر یا آشپزخانه‌هایی که چند آشپز دارند، مهم است که محل کار فقط در امتداد یکی از دیوارها باشد، نه هر دو. این به شما کمک می کند تا از ترافیک در مثلث کار جلوگیری کنید و خطر آسیب را از بین ببرید.

استاندارد اشپزخانه
استاندارد اشپزخانه

3 . آشپزخانه L شکل

یک گزینه چیدمان کاربردی برای آشپزخانه های کوچک و بزرگ، آشپزخانه L شکل دارای کابینت هایی در امتداد دو دیوار عمود بر هم می باشد. اگر چه گوشه نیاز به چند راه حل هوشمندانه کابینت برای کاربردی کردن آن دارد، طراحی پلان باز آشپزخانه L شکل انعطاف پذیری زیادی را در قرار دادن وسایل و مناطق کار ارائه می دهد. در حالی که تا زمانی که فضا اجازه می دهد می توانید پایه های L را داشته باشید، بهتر است برای سهولت استفاده، آن را کمتر از 4.5 متر نگه دارید.

چگونه یک چیدمان آشپزخانه L شکل درست کنیم: در جایی که فضا اجازه می دهد، با نصب یک کمد

آشپزخانه ، از گوشه و کنار آن نهایت استفاده را ببرید . به این ترتیب فضای ارزشمندی را که معمولاً در گوشه ای گم می شود از دست نمی دهید و دارایی بزرگی برای آشپزخانه خود به دست می آورید. با یک آشپزخانه L شکل، حتی ممکن است بتوانید یک گوشه صبحانه کوچک در گوشه مقابل ایجاد کنید و لذت خانواده خود را از اتاق بیشتر کنید.

استاندارد اشپزخانه
استاندارد اشپزخانه

4 . آشپزخانه U شکل

یک چیدمان عالی برای آشپزخانه های بزرگتر، آشپزخانه U شکل از کابینت در امتداد سه دیوار مجاور تشکیل شده است. این نوع چیدمان فضای زیادی را فراهم می کند اما اگر کابینت های بالایی در هر سه دیوار وجود داشته باشد، می تواند محصور شود. برای جلوگیری از این امر، کابینت های بالایی را فقط در امتداد یک یا دو دیوار انتخاب کنید، با قفسه های باز ، کاشی های کانونی یا هود روی دیوار دیگر. آشپزخانه U شکل گردش کار عالی و چندین کاربر را به طور همزمان امکان پذیر می کند.

چگونه یک چیدمان آشپزخانه U شکل درست کنیم: قسمت

پنجره را در آشپزخانه U شکل باز و بدون شلوغی نگه دارید . این نوع چیدمان آشپزخانه فرصت مناسبی را برای مثلث کاری بدون وقفه فراهم می کند، بنابراین با قرار دادن مناطق کار در طرف مقابل درب های پشتی و ورودی، بهترین استفاده را از فضا ببرید.

استاندارد اشپزخانه
استاندارد اشپزخانه

5 . آشپزخانه جزیره

یک انتخاب بسیار محبوب در خانه های اوپن، آشپزخانه جزیره یک سطح کار یا فضای ذخیره سازی بزرگ در وسط آشپزخانه فراهم می کند. این جزیره می تواند دارای یک سطح پخت و پز، کاسه آماده سازی و بار یا یخچال باشد. همچنین می تواند به سادگی به عنوان یک منطقه آماده سازی یا برای لذت بردن از وعده های غذایی خانوادگی استفاده شود. در حالی که آشپزخانه باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا یک جزیره را در خود جای دهد، قرار دادن آن راهی عالی برای ایجاد یک جریان ترافیک طبیعی در منطقه است.

چگونه می توان چیدمان آشپزخانه جزیره

جزیره , آشپزخانه را کارآمد کرد: از جزیره به عنوان یک منطقه کاری و اجتماعی استفاده کنید که در آن خانواده و دوستان می توانند در حین تهیه غذا با هم تعامل داشته باشند. به دلیل قرار گرفتن در مرکز آشپزخانه، مکان مناسبی برای نصب نورپردازی های تزئینی برجسته است که می تواند به عنوان نورپردازی نیز عمل کند.

6 . آشپزخانه شبه جزیره

شبه جزیره مربوط به آشپزخانه جزیره است و دارای یک پیشخوان آشپزخانه است که از دیوار یا کابینت بیرون می آید. این یک راه حل عالی است که مزایای جزیره آشپزخانه را ارائه می دهد که در آن فضا اجازه نصب یک جزیره مستقل را نمی دهد. شبه جزیره را می توان برای تهیه غذا، خوردن یا کارهای دیگر در حالی که آشپز مشغول تهیه غذا است استفاده کرد.

نحوه درست کردن چیدمان آشپزخانه شبه جزیره:

همانند آشپزخانه جزیره، شبه جزیره نیز فرصتی عالی برای تعامل در هنگام تهیه غذا ارائه می دهد. این یک راه حل عالی برای یک آشپزخانه کوچک سرپوشیده است، جایی که می توان یک دیوار را جدا کرد تا منطقه را تا اتاق مجاور باز کند بدون اینکه از فضای ذخیره سازی صرف نظر کند.


مطالب مرتبط با استاندارد آشپزخانه :

WhatsApp us