نکات مهم در طراحی کابینت دور یخچال

طراحی کابینت دور یخچال می‌تواند راهی عالی برای افزایش فضای ذخیره‌سازی، یکپارچه‌سازی ظاهر آشپزخانه و ایجاد ظاهری لوکس و مدرن باشد. با این حال، قبل از شروع به کار، چند نکته مهم وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

اندازه و ابعاد استاندارد اشپزخانه

استاندارد آشپزخانه

همه چیز درباره کابینت یخچال
همه چیز درباره کابینت یخچال

1. اندازه گیری:

اولین قدم، اندازه‌گیری دقیق فضای مورد نظر برای کابینت‌ها است. این شامل اندازه‌گیری ارتفاع، عرض و عمق فضای اطراف یخچال است. همچنین باید فضای باز شدن درب‌های یخچال را در نظر بگیرید.

2. انتخاب سبک:

کابینت‌های دور یخچال در سبک‌های مختلفی از جمله سنتی، مدرن و روستایی موجود هستند. سبکی را انتخاب کنید که با دکوراسیون کلی آشپزخانه شما مطابقت داشته باشد.

3. انتخاب متریال:

متریال‌های مختلفی برای کابینت‌ها از جمله ام دی اف، هایگلاس، ممبران و چوب طبیعی موجود است. هر کدام از این متریال‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

نورپردازی:

اضافه کردن نورپردازی زیر کابینتی می‌تواند ظاهر کابینت‌های دور یخچال شما را ارتقا دهد و فضای کار را روشن‌تر کند.

همه چیز درباره کابینت یخچال
همه چیز درباره کابینت یخچال

نکات مهم در طراحی کاور و کابینت و باکس دور یخچال

ابعاد انواع یخچال:

 • ساید بای ساید:
  • عرض: 90 تا 120 سانتی‌متر
  • ارتفاع: 180 تا 200 سانتی‌متر
  • عمق: 70 تا 80 سانتی‌متر
 • فرنچ:
  • عرض: 80 تا 90 سانتی‌متر
  • ارتفاع: 170 تا 190 سانتی‌متر
  • عمق: 70 تا 80 سانتی‌متر
 • دوقلو:
  • هر یخچال: عرض 60 سانتی‌متر، ارتفاع 170 تا 190 سانتی‌متر، عمق 70 تا 80 سانتی‌متر
  • با در نظر گرفتن فضای بین دو یخچال، عرض کلی 120 تا 140 سانتی‌متر خواهد بود.
همه چیز درباره کابینت یخچال
همه چیز درباره کابینت یخچال

میزان خلاصی برای عبور هوا:

 • در بالا: حداقل 15 سانتی‌متر
 • در کناره‌ها: حداقل 5 سانتی‌متر (10 سانتی‌متر برای یخچال‌های ساید بای ساید)
 • در پشت: حداقل 5 سانتی‌متر

نکاتی در مورد عمق کابینت و عمق یخچال:

 • عمق کابینت باید به گونه‌ای باشد که حداقل 5 سانتی‌متر از عمق یخچال بیشتر باشد. این فضا برای عبور لوله‌ها، اتصالات و تهویه یخچال ضروری است.
 • اگر قصد دارید از باکس‌های آماده استفاده کنید، به عمق داخلی آنها توجه کنید. باکس باید به اندازه‌ای عمیق باشد که یخچال به راحتی داخل آن قرار بگیرد و فضای کافی برای عبور لوله‌ها و اتصالات وجود داشته باشد.
 • در یخچال‌های ساید بای ساید، به دلیل وجود یخ‌ساز و آبریز در درب، ممکن است به عمق بیشتری برای کابینت نیاز باشد.
 • برای یخچال‌های توکار، عمق کابینت باید با عمق پیشخوان مطابقت داشته باشد.

نکات تکمیلی:

همه چیز درباره کابینت یخچال
همه چیز درباره کابینت یخچال

از ماتریال‌های ضد آب و مقاوم در برابر رطوبت برای ساخت کابینت و باکس استفاده کنید. از دستگیره‌های مناسب برای درب‌های کابینت استفاده کنید که به راحتی باز و بسته شوند. نورپردازی زیر کابینتی می‌تواند زیبایی و کارایی فضای اطراف یخچال را افزایش دهد. قبل از شروع کار، از یک طراح یا کابینت‌ساز باتجربه مشورت بگیرید تا از طراحی و اجرای صحیح کابینت دور یخچال خود مطمئن شوید.

تجربیات :

هدف ما از اجرای کاور دور یخچال و کابینت بالای یخچال ابتدا استفاده بهینه از فضا و دوم زیبایی میباشد . اما نکات مهمی هست که باید بررسی شود . مثلا عمق کاور دور یخچال ، فضای خالی اطراف و غیره ..

نکات مهم در اندازه گیری یخچال :

در مرحله اول عرض یخچال را متر کنید ، مرحله دوم از کف زمین تا سقف یخچال را متر کنید و مرحله سوم عمق یخچال را متر کنید ، اگر قطعه و تاسیساتی پشت یخچال هست باید آنهارا هم در نظر بگیرید و متر کنید .

عددی که باید به عنوان خلاصی به این ابعاد اضافه کنید ۵ سانت است . اگر پریز پشت یخچال است لازم است ۲ الی ۳ سانت دیگر هم اضافه کنید . نکته دیگر که بسیار مهم است مقدار بیرون زدگی یخچال از کابینت و کاور دور یخچال است . یعنی تا جایی می‌شود عمق کاور را ادامه دهیم که با درب یخچال تداخل نداشته باشه و درب کامل باز شود . در غیر اینصورت درب یخچال با بدنه کاور یخچال برخورد خواهد کرد و بدنه کاور اجازه کامل باز شدن درب یخچال را نمی‌دهد. در این حالت نمی‌توان از امکانات یخچال استفاده کرد ، مثل قفسه ها و طبقات کشویی یخچال را نمیتوان خارج کرد .

البته این به مدل یخچال و نحوه باز شدن درب هم مرتبط است .

در یخچال های دو قلو این اتفاق نمی افتد عمق این یخچال ها با عمق استاندارد کابینت ها همخوانی بیشتری دارد ، عمق آنها حدود ۶۵ سانت است که وقتی در کاور یخچال قرار می‌گیرد ، بیرون زدگی زیادی ایجاد نمی‌شود . کمترین ابعاد در یخچال های دو قلو متعلق به یخچال فریزر دو قلو الکترو استیل با ابعاد ۱۸۹ در ۱۳۰ در ۵۷ سانتی‌متر است .

یخچال ساید و فرنچ در طراحی کابینت

یخچال های ساید و فرنج از عمق بالایی برخوردار هستند و برای زیبایی کابینت ها بهتر است عمق بخش یخچال تا عمق ۸۵ سانت گرفته شود که این امر به عوامل و شرایط محیط بستگی دارد . اگر عمق کاور یخچال بیشتر شود، عمق کابینت ها و عرض صفحه هم باید بیشتر گرفته شود .

ایجاد کابینت با عمق ۸۵ امکان دارد باعث کوچک شدن فضا بشود .

طراح و گروه صنایع چوب فن و هنر در کنار شما هستند تا این موارد را بهینه سازی و طراحی کنند .

معایب کاور یخچال با کابینت

در کنار زیبایی و استفاده بهینه از طبقات و قفسه های ایجاد شده با کابینت در اطراف یخچال نکاتی هم وجود دارد که بعنوان معایب آن باید در نظر گرفته شود :

۱. تهویه : بستن دور تا دور و فقط ۵ سانتی متر فاصله در اطراف یخچال باعت می‌شود که گرما و رطوبت ایجاد شود . البته بسته به مدل و سیستم یخچال میتواند خیلی کم باشه ولی در کل وجود دارد . البته راهکارهایی هم وجود دارد که طراح یا کابینت کار میتونه فضایی برای عبور و جریان هوا ایجاد کند ، فضایی که دید نداره و حتی می‌شود فن و سیستم تهویه ایجاد کرد که پیچیدگی ها و هزینه هایی دارد .

۲. دسترسی : برای تمیز کردن و تعمیرات و بازدید دسترسی به کنار و پشت یخچال مشکل است . در برخی مواقع درب یخچال کامل باز نمی‌شود و برداشتن قفسه ها و لوازم بزرگ را نا ممکن می‌کند.

۳. هزینه بالا : برای ایجاد کاری زیبا باید با استادکار حرفه ای کار کنید که این باعث بالا رفتن هزینه می‌شود.

در کل با توجه به مزایا و معایب تصمیم خود را بگیرید


مطالب مرتبط با موضوع کابینت آشپزخانه :

استاندارد کابینت در پینترست روی تصاویر کلیک کنید تا تصاویر مشابه باز شوند .

WhatsApp us