الوار فینگر جوینت

توضیحات محصول

اتصالات فینگری برای اتصال قطعات کوتاه چوب به یکدیگر برای تشکیل واحدهایی با طول بیشتر استفاده می شود . اتصال از چندین گیره مشبک یا ” فینگر ” چوب در دو قطعه مجاور تشکیل شده است و با چسب در کنار هم نگه داشته می شود . الوار فینگری هم برای محصولات ساختاری و هم برای محصولات غیر ساختاری استفاده می شود . کاربردهای سازه ‌ای شامل ناودانی عمودی در ساخت قاب سکوی مسکونی ( به عنوان جایگزینی برای الوار با ابعاد سنتی ) و ساخت الوارهای لمینت شده با چسب است . کاربردهای غیر ساختاری شامل قالب گیری و تریم است .

مفاصل فینگر ماشین

مفاصل فینگربه قطعات الوار تبدیل می شوند تا به هم متصل شوند .

اطلاعات فنی

قطعات چوبی که باید به هم متصل شوند ، پروفیل های فینگری ماشین کاری می شوند ، چسب اعمال می شود و اتصال را به هم فشار می آورند تا چسب سخت شود . این روش به دانه های جانبی اجازه می دهد تا به هم بچسبند ، که پیوند بسیار قوی تری نسبت به چسباندن دانه انتهایی دو قطعه به یکدیگر در یک اتصال لب به لب ایجاد می کند .

فینگر در مفاصل ساختاری نسبت به مفاصل غیر ساختاری به عمق بیشتری بریده می شوند . مفاصل فینگرممکن است به موازات وجه پهن یا باریک چوبی که به هم متصل می شود ، بریده شوند . چسب های مناسب برای کاربردهای داخلی و برای محصولاتی که ممکن است شرایط بیرونی را تجربه کنند استفاده می شود .

از آنجایی که الگوی دانه در طول یک گل میخ متصل به فینگر با گنجاندن چند تکه چوب کوتاه تر تصادفی می شود ، احتمال تاب برداشتن گل میخ کمتر از چوب با ابعاد است . بنابراین اتصالات های فینگری ممکن است قیمت بالاتری نسبت به تکه های چوب معمولی داشته باشند .

مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی
مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی

مفصل فینگر یا شانه

مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی
مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی

عکس بالا مثال خوبی از مفصل ” فینگر ” یا ” شانه ” است و برای ساخت جعبه ایده آل است و برای استفاده با چوب های طبیعی مانند کاج و چوب ماهون یا حتی تخته های دست ساز مانند تخته سه لا و ام دی اف مناسب است . این اتصال به ویژه هنگامی که با چسب با کیفیت خوب مانند PVA ( چسب کارگران چوبی ) یا کاسکامیت استفاده شود ، قوی است .

مفصل فینگر / شانه – نمای انفجاری

مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی
مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی

مفصل فینگر / شانه – نمای مونتاژ شده

مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی
مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی

اگر مفصل به طور دقیق بریده شود ، « مفاصل فینگرباید بدون هیچ شکافی در کنار هم قرار گیرند و چسب تضمین می ‌کند که عملاً تخریب ‌ناپذیر هستند . آنها برای طیف گسترده ای از محصولات از جمله جعبه جواهرات ، ساخت کابینت ، کمد آشپزخانه و بسیاری دیگر استفاده می شوند . ( مثال زیر – جعبه ای حاوی یک بازی الکترونیکی برای یک کودک خردسال است – به مفاصل فینگر توجه کنید ) .

مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی
مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی

در این نمونه ما یک مفصل فینگر را قبل از چسباندن به هم می بینیم . فینگران در کنار هم قرار گرفته اند و باید روی هم بلغزند ، به جای مفاصل فینگردست راست و چپ وقتی آنها را در هم قفل می کنید . سعی کنید وقتی دست‌ هایتان در هم قفل شده ‌اند ، به زور از هم جدا شوند – انجام این کار برایتان دشوار خواهد بود .

مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی
مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی

پانل های مفصلی

طبیعی و قوی

پانل های فینگری پانل های تک لایه ای هستند که از بهترین چوب طبیعی ساخته شده اند . از آنجا که پانل های تمام شده قوی هستند و شکل خود را به خوبی حفظ می کنند ، برای دکوراسیون با کیفیت بالا و دکوراسیون داخلی مانند راه پله ها و طاقچه های پنجره ایده آل هستند .

پانل های فینگری عمدتا از راش و بلوط ساخته می شوند ، اما از خاکستر ، گیلاس و افرا نیز استفاده می شود . لاملاهای ساخته شده از این گونه های درختی پهن برگ در تمام عرض و طول خود به هم چسبیده اند و بلوک های بزرگی را تشکیل می دهند . قبل از تولید ، لاملاها با رطوبت مشابه محصول نهایی خشک می شوند . نتیجه محصولی است که ظاهری عالی دارد و عملکرد بهتری نسبت به چوب جامد دارد .

تخته های مفصلی چوب لاستیکی

تخته های فینگر چوب لاستیکی در ساختن کف برای مناطق پر رفت و آمد ، به عنوان مثال ، مراکز ورزشی ، باشگاه های راکتبال ، و زمین های رقص ، درست مانند کف های چوبی سخت موجود در خانه ها استفاده می شود .

وقتی همه چیز تمام شد ، تخته مفصل فینگر به هر پروژه ای که برای آن استفاده می شود ، همبستگی می بخشد . آنها مزایای زیادی را ارائه می دهند ، از جمله صفحات کمتر به دلیل استفاده از قطعات محدودتر الوار ، آنها رویکردی را برای طراحی مجدد قطعات کوچک تر چوب لاستیکی به اقلام قابل استفاده ارائه می دهند .

چوب درخت الاستیک دارای دانه ای با ضخامت بالا است که باعث استحکام می شود .

مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی
مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی
مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی
مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی
مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی
مشخصات فنی صفحات فینگر جوینت چوبی

به عنوان یک چوب کشت شده ، نکته برجسته ” پشتیبانی ” آن در مرکز قرار دارد . چوب لاستیکی به طور طبیعی ” مطلوب ” ترین چوب مورد استفاده در صنعت مبلمان فعلی است .

اصلا شبیه چوب های مختلف نیست که تنها به دلیل ایجاد دکوراسیون ، چوب لاستیکی خرد می شوند . بنابراین این چوب تقریباً به تمام معنا سازگار با محیط زیست است . هیچ تکه ‌ای از این درخت پرورش ‌یافته برای چرخه زندگی کاملش هدر نمی ‌رود .

چوب لاستیکی چوبی از درخت پارا الاستیک است که به طور منظم درخت الاستیک نامیده می شود . در دکوراسیون با کیفیت بسیار خوب استفاده می شود زیرا به دلیل دانه بندی ضخیم ، سایه های جذاب ، جمع شدگی ناچیز و تایید تکمیل های مختلف مورد توجه قرار می گیرد . 

سوالات متداول :

از الوار فینگر در چه مورد می توان استفاده کرد ؟

الوار فینگر مخروطی یا حاشیه رایج ترین مفصلی است که برای تشکیل قطعات بلند الوار از تخته های تمام چوب استفاده می شود . نتیجه چوب با فینگر است . الوار فینگر همچنین می تواند هنگام ایجاد قرنیز ، قالب گیری یا تزئینات ارزشمند باشد و می تواند در مواردی مانند تخته کف و ساخت درب استفاده شود .

فواید چوب فینگر چیست ؟

در اینجا مزایای چوب فینگر وجود دارد . استحکام : استحکام چوب فینگر مفصل خوب است و چوب فینگرفینتر استحکام بیشتری نسبت به الوار با ابعاد معمولی دارد . پایداری : احتمال تاب برداشتن و پیچ خوردگی در مفصل انگشت کمتر است . صاف بودن : تکه های چوب اتصال فینگر مستقیم و واقعی هستند .

آیا می توانید چوب های فینگر را برش دهید ؟

عرض های چوبی
اتصال متقارن را می توان در هر عرضی از چوب برش داد ، اما اگر فینگر بیرونی خیلی باریک باشند ، این خطر وجود دارد که در هنگام مونتاژ آسیب ببینند .

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

کلمات کلیدی : الوار فینگر ، تخته چوب ، چوب درخت بلوط ، مفاصل فینگر ، چوب درخت راش

منبع : technologystudent.com


مطالب مرتبط با موضوع فینگر جوینت :

WhatsApp us