پله های معلق ( شناور ) چیست ؟

پله معلق چیست ؟

پله ‌های معلق طوری طراحی شده ‌اند که به نظر می ‌رسند بدون هیچ گونه تکیه‌ گاه سازه ‌ای در هوا شناور هستند . تفاوت آنها با پله های سنتی این است که یک قطعه نصب ویژه برای پشتیبانی از پله طراحی شده است . سپس به پایه یا به دیوار وصل می شود یا در زیر پله ها پنهان می شود .
نصب پله چوبی
ایده و عکس از انواع کف پله چوبی و باکس پله معلق

محصول نهایی یک راه پله شیک و مدرن با فضای باز زیاد است . پلکان شناور اغلب مترادف با پله های بالاروی باز است زیرا هر دوی آنها توهم معلق (شناور) بودن را ایجاد می کنند ، اما همه پلکان های شناور دارای بالابرهای باز نیستند .

نصب پله چوبی ، ساخت کف پله معلق چوبی
ایده و عکس از انواع کف پله چوبی و باکس پله معلق

پله معلق

 تفاوت بین پله های روباز و تک رشته ای چیست ؟

پله معلق محور وسط با کف چوبی
پله معلق محور وسط با کف چوبی

بسیاری از پله های شناور توسط یک بند تک فولادی نگه داشته می شوند ، در حالی که برخی دیگر از رشته های دوتایی ، رشته های جانبی ، قاب های فلزی یا جیب های دیواری استفاده می کنند . برخی از رشته ها از شیشه ساخته شده اند – و برخی حتی از سقف هم پشتیبانی می کنند .

پله های شناور در حال تبدیل شدن به یک انتخاب محبوب در دنیای طراحی امروزی هستند . معمول است که آنها را با انواع مختلفی از گزینه های نرده پله مدرن هماهنگ کنید ، مانند :

         نرده شیشه ای

         نرده کابل

         نرده میله ای

پله های شناور نیز بسیار متنوع هستند . بسته به نوع کف پله ، می توان آنها را در داخل یا خارج از منزل نصب کرد . حتی فضاهای کوچک ، مانند آپارتمان‌ های استودیویی ، می‌ توانند از پله ‌های شناور استفاده کنند – نمایه مفهومی باز آنها راهی عالی برای بزرگ‌ تر نشان دادن یک اتاق کوچک است . به علاوه ، آنها را می توان برای هر نوع طراحی ، از مشاغل گرفته تا خانه ها و بازسازی ، سفارشی کرد .

پله ها انواع مختلفی دارند ، از جمله :

     پلکان پله فلزی : یک انتخاب مینیمالیستی محبوب برای صاحبانِ خانه مدرن است .

     پلکان کانتی لور : گزینه ای مد روز که از جیب های دیواری یا قاب های فلزی مخفی استفاده می کند .

     پلکان مارپیچی : یک انتخاب جمع و جور برای فضاهای کوچک است .

     پلکان منحنی : شبیه به پلکان مارپیچ است ، اما کمی فضای بیشتری دارد .

اطلاعات بیشتر در مورد پله های شناور چیست ؟

نصب پله های شناور ( معلق )

نحوه نصب پله های معلق ( شناور )

وقتی نوبت به انجام پروژه های خودتان می رسد ، بهتر است یک پله شناور را با یک بند فلزی نصب کنید . این ایده خوبی است که حداقل چهار نفر در فرآیند نصب شرکت داشته باشند – فقط به خاطر داشته باشید که خود بند حدود 138 کیلوگرم وزن خواهد داشت .

اگر در حال نصب یک پلکان شناور بدون سیم کش هستید ، این روند کمی پیچیده تر خواهد بود . مراقب باشید تا مطمئن شوید که راه پله شما با کد مطابقت دارد . برای نصب بدون بند ، کف پله های شناور به طور کلی با استفاده از یک قاب فلزی تقویت کننده یا جیب های لنگر پیش ساخته مستقیماً به دیوار ثابت یا میخ می شوند .

چگونه برای پله های شناور ( معلق ) اندازه گیری کنیم ؟

چه اندازه گیری پله های شناور برای بازسازی یا ساخت و ساز جدید باشد چه نه ، اندازه گیری همیشه یک فرآیند منحصر به فرد است . با ابزارهای صحیح ، انجام آن به تنهایی آسان خواهد بود !

بعداً در این فرآیند ، باید اندازه‌ گیری ‌های طراحی خاص‌ تری را دریافت کنید ، اما برای اینکه برای نصب پلکان شناور خود آماده باشید ، فقط به این چند ابعاد اولیه نیاز دارید .

در ادامه دو ابزار مورد نیاز شما وجود دارد :

اندازه گیری نوار استاندارد : مطمئن شوید که به علامت های اینچی نگاه می کنید ، نه نشانگرهای متریک .

ابزار اندازه گیری لیزری : این دستگاه می تواند از پشت یا جلو اندازه گیری کند . فقط مطمئن شوید که دستگاه را برای اندازه گیری اینچ تنظیم کرده اید .

ابزار اندازه گیری لیزری

متر لیزری
متر لیزری

اولین اندازه گیری مهم ترین است . شما از ابزار اندازه گیری لیزری خود برای اندازه گیری از یک طبقه به طبقه دیگر استفاده خواهید کرد . بعد ، از پشت لیزر برای اندازه گیری از هدر تا دیوار مجاور استفاده کنید .

یک طبقه زیرین معمولاً از تخته سه لا یا OSB (Oriented Strand Board) ساخته می شود . این یک لایه ساختاری است که روی تیرچه های شما به عنوان پایه ای برای کف تمام شده شما قرار می گیرد .

هدر قطعه قاب در طبقه دوم است که در آن بالابر پله محکم شده است . به دنبال تکه چوبی باشید که از دهانه دیوار عبور می کند .

استفاده از متر لیزری در اندازه گیری پله چوبی
استفاده از متر لیزری در اندازه گیری پله چوبی

دوباره از پشت لیزر خود برای اندازه گیری محدودیت های فضا استفاده کنید : مانند ارتفاع سقف و راه پله ها . برای اندازه‌ گیری صحیح سقف ، مطمئن شوید که لیزر شما به تیرچه برخورد می ‌کند : یکی از تیرهای نگهدارنده کوچک در سقف شما .

برای تعیین ارتفاع هدر از یک متر نوار استاندارد استفاده کنید و حتماً ارتفاع کف زیرین را در نظر بگیرید .

محدودیت فضا به هر یک از محدودیت ها یا موانع اطراف راه پله شما اشاره دارد . به عنوان مثال می توان به سقف ، دیوار دیگر ، درب ، پنجره و هر گونه بازشوی کف زیر پله ها اشاره کرد – مانند یک فرود یا راه پله دیگری که به پایین منتهی می شود .

اجرای پله ها به این اشاره دارد که پله های شما تا چه اندازه به داخل اتاق می آیند . این اندازه گیری از هدر شروع می شود .

تیرچه معمولاً از چوب یا فولاد ساخته می شود . این تیرهای نگهدارنده را در نسخه پیش نویس ناهموار سقف یا کف خود خواهید دید .

اندازه گیری ارتفاع پله با متر لیزری
اندازه گیری ارتفاع پله با متر لیزری

برای اندازه‌گیری دهانه کف زیر پله ‌ها به لیزر خود برگردید – و مطمئن شوید که از هدر تا تیرچه طبقه بعدی را اندازه‌ گیری می‌ کنید ، و نه فقط طول دهانه را در طبقه زیرین . در نهایت از پشت لیزر برای اندازه گیری طول و عرض دهانه استفاده کنید .

بازشو کف به دهانه کف زیر پله اشاره دارد .

آیا پله های شناور ( معلق ) ایمن هستند ؟

بله ، پله های شناور به همان اندازه ایمن هستند ، اگر نگوییم ایمن تر از یک پله سنتی .

آنها باید به الزامات کد خاصی پایبند باشند ( از مسئول کد محلی خود برای نیازهای منطقه خود کمک بخواهید ) – اما تا زمانی که طبق کد نصب کنید ، پلکان شناور شما ایمن خواهد بود .

پله معلق محور وسط ، ایمنی پله
پله معلق محور وسط ، ایمنی پله

برخی از افراد نگران این هستند که باید در صورت داشتن فرزند از نصب پله های شناور خودداری کنند . با این حال ، راه ‌های مختلفی برای ایمن ‌تر کردن پله ‌های شناور و محافظت از کودکان وجود دارد . اگر کودک دارید ، شاید یکی از موارد زیر را در نظر بگیرید :

     یک کف پهن تر انتخاب کنید .

     نصب نرده شیشه ای را انتخاب کنید .

     اطمینان حاصل کنید که راه پله شما با کد مطابقت دارد .

یک پله معلق ( شناور ) چقدر می تواند وزن داشته باشد ؟

هنگامی که کف ‌های ما توسط NTA (یک آژانس تست محلی) آزمایش شدند ، بیش از 907 کیلو گرم طول کشید تا تنها یک کف از براکت آن جدا شود و بیش از 1360 کیلوگرم طول کشید تا آسیب واقعی به خود کف ها وارد شود . طبق الزامات آیین نامه بین المللی ساختمان ، هر پله باید حداقل 136 کیلوگرم وزن متمرکز را تحمل کند . پله‌ های شناور نیز از این قاعده مستثنی نیستند و خوشبختانه ، پله‌ های شناور ما بیش از این مقدار بالا می‌ روند .

پله های رایزر را باز کنید

پله باز رایزر یک گونه از پلکان شناور است که فاقد رایزر است . این راه پله دارای نوعی ریسمان یا تیر برای پشتیبانی از آن است . راه پله های کنسولی ، تک رشته ای و مارپیچی اغلب به عنوان پله های روباز طبقه بندی می شوند . این سیستم ها به دلیل طراحی های پیچیده خود شناخته شده اند و معمولاً دارای پله های باز و ویژه برای جفت شدن با تیر رشته یا سیستم پشتیبانی هستند .

پله محور وسط با کف پله چوبی
پله محور وسط با کف پله چوبی

پله های کنسولی

پله های کنسولی کار می کنند زیرا تنها یک انتهای هر پله به دیوار متصل است . انتهای دیگر یا آزادانه شناور می شود ، یا روی ریل شیشه ای یا میله هایی برای نگه داشتن نرده ها محکم می شود . پله های کنسولی را می توان به روش های مختلفی به دیوار وصل کرد – با استفاده از یک قاب فلزی ، جیب در دیوار ، یا حتی ، در موارد نادر ، یک بند منفرد که به دیوار ثابت می شود .

سیم های فلزی

رشته های فلزی با ارائه ستون فقرات برای کل پیکربندی پله های شناور کار می کنند . در راه پله های سنتی معمولا از دو بند چوبی استفاده می شود که یکی در دو طرف پله ها قرار دارد . از سوی دیگر ، پله های شناور از یک بند فلزی پله استفاده می کنند که پله را از پایین پشتیبانی می کند . بسته به طرح ، یک پله شناور ممکن است از یک رشته دوتایی یا تکی استفاده کند .

پله های آبشار

پله های آبشار با اجرای فرش تا انتهای راه پله کار می کنند . این روش با روش هالیوودی متفاوت است ، زیرا فرش به دور نوک هر کف پیچیده نمی شود . در عوض ، به سادگی در جای خود قرار می گیرد . این روش برای راه پله هایی که نیاز به فرش ضخیم تری دارند که به سختی در اطراف نوک کف ها قرار می گیرد ، به خوبی کار می کند .

سیم پله فلزی

با اتصال کف پله های ضخیم به یک رشته تک فولادی کار می کند . کف ها بر روی ریسمان تک پیچ می‌ شوند و می ‌توانند با انواع سیستم‌ های نرده – از کابل گرفته تا میله تا شیشه ، تکمیل شوند . پله های مستقیم پیش ساخته یک پیکربندی به طور فزاینده ای محبوب در خانه های مدرن و مینیمالیستی است .

پله محور وسط با کف پله چوبی
پله محور وسط با کف پله چوبی

از آنجایی که هر استانی ممکن است نسخه های مختلفی از کد پله شناور را اتخاذ کند ، در نهایت مسئولیت شما به عنوان یک مالک خانه است که تحقیق کنید و مطمئن شوید که راه پله باز شما با کد استان شما مطابقت دارد .

با این حال ، اگر مطمئن نیستید که از کجا شروع به بررسی مقررات کد کنید ، IRC (کد بین المللی مسکونی) مکانی عالی برای شروع است . این کد سازنده استاندارد در سراسر ایران است . این کد در تمام کشور در حال استفاده است و حداقل مقررات را برای خانه های یک و دو خانواده که کمتر از سه طبقه هستند را مشخص می کند .

در اینجا چند قانون پذیرفته شده برای پلکان IRC آمده است : قانون کره 12 سانتی متری .

این قانون بیان می‌ کند که نرده ‌های روی یک راه پله باید به اندازه ‌ای نزدیک قرار گیرند که یک کره 12 سانتیمنر نتواند در میان آنها قرار بگیرد . بسیاری از نجارها فکر می کنند که این قانون برای هر فضایی روی نرده اعمال می شود ، اما در واقع یک استثنا وجود دارد .

قانون کره 18 سانتی متری . این امر اجازه می ‌دهد تا نرده‌ های خاصی با فاصله کمی وسیع‌ تر قرار گیرند – به ‌ویژه آنهایی که در فضای اسپندل (یا مثلثی) در پشت کف قرار دارند .

ابعاد افزایش و اجرا . قوانین ساختمانی بیان می کند که کف ها حداکثر 7 ¾” و حداقل دوش 10″ دارند .

عرض کف . اکثر قوانین ساختمانی حداقل 36 اینچ بین هر کف را تعیین می کنند .

الزامات هندریل اگر پلکان شناور رایزر باز شما دارای بیش از 3 بالابر است ، نرده لازم دارد . حداقل ارتفاع برای نرده پله شناور 86 سانتی متری و حداکثر ارتفاع 96 سانتی متری است . نرده پله معلق ( شناور ) استاندارد در ارتفاع 91 سانتی متری ذکر شده است .

استاندارد ابعاد پله

رشته پله فلزی چیست ؟

پله محور وسط با کف پله چوبی
پله محور وسط با کف پله چوبی

Stringer در کجا واقع شده است ؟

یک بند پله شناور در زیر کف ها و نرده ها قرار دارد . بند به کف و تخته هدر متصل می شود . به عنوان ستون فقرات کل سیستم پله عمل می کند . هر بند فلزی با براکت های مخصوص کف همراه است که برای پشتیبانی از پله به سیم متصل می شود . سپس کف پله های چوبی روی بند پیچ می شوند .

عملکرد Stair Stringer چیست؟

بند پله (چه تک رشته یا دو رشته) برای تحمل وزن کل سیستم پله شناور ساخته شده است . در 136 کیلوگرم فلز خالص ، بند کف ها و نرده‌ ها را نگه می ‌دارد و این توهم را ایجاد می ‌کند که راه پله به سادگی در هوا استراحت می ‌کند .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : پله چوبی ، پله شناور ، طراحی پله چوبی


مطالب مرتبط با موضوع پله چوبی :

WhatsApp us