چسب اوره فرمالدهید

بیانیه  سال 2004 : آژانس بین المللی تحقیقات سرطان در سازمان بهداشت جهانی

سرطان زایی فرمالدئید

هدف از گرداوری و نشر درباره چسب اوره فرمالدهید این بود که :

این چسب در صنعت چوب و ام دی اف کاربرد فروانی دارد . قدیم این چسب اینقدر زیاد نبود اما الان تو سایت درودگران بیشتر از ده  شرکت فروشنده در حال فروش این چسب هستند . احساس ببینانه من میگه اگه یک دفعه اینقدر این دلالی سود آور شده پس حتما یه خبرای دیگه ای هم باید پشت این قضیه باشه .

 اوره فرمالدهید

نام‌گذاری آیوپاک

اوره متانال

دیگر نام‌ها

اوره فرمالدهید

به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)

اوره فرمالدهید   یا اوره متانال  یک رزین غیر شفاف ترموست است . این ماده از حرارت دیدن اوره و فرمالدهید در حضور بازهای غیر قوی نظیر آمونیاک و پیریدین به دست می آید. هم چنین، کاربردهای فراوانی در موادی نظیر چسب ها، MDF, و مواد قالبی دارد.

چسب رزین فنل – فرمالدئید

بسیاری از واکنش‌های پلیمریزاسیون ، کاربردهای بسیار مهم و اساسی در صنعت دارند. یکی از پلیمرهای با کاربرد صنعتی ، چسب و بطور کلی انواع چسب‌هاست. فنوپلاست‌ها و آمینوپلاست‌ها که جزء پلاستیک‌ها بشمار می‌روند، می‌توانند بعنوان چسب بخاری بکار روند. رزین فنل – فرمالدئید (فنوپلاست) که از واکنش فنل با فرمالدئید در محیط اسیدی یا بازی و با ماکزیمم PH مساوی با 8,5 در صنعت تهیه می‌شود، می‌تواند بعنوان چسب بکار رود.

باید توجه داشت که برای استفاده از چسب بخاری ، انتهای مولکول باید گروه OH- داشته باشد. هرچه گروههای OH- آزاد (مربوط به گروه متیلول CH2OH- ) بیشتر باشند، قدرت چسبندگی چسب افزایش می‌یابد. اما این چسب ، یعنی چسب فنل- فرمالدئید در بازار یافت نمی‌شود و کاربرد صنعتی زیادی ندارد. علت آن ، بوی بد فنل است.

اما رزین اوره- فرمالدئید که از واکنش فرمالدئید با اوره در محیط اسیدی یا بازی بدست می‌آید، بعنوان چسب بخاری کاربرد صنعتی بسیار وسیعی دارد. در تهیه این چسب نیز هرچه گروههای OH- آزاد بیشتر باشد، چسب قدرت بیشتری خواهد داشت.

تاثیر این چسب بر سلامتی انسان

هدف از نشر این مقاله سرطانزا بودن این چسب است . هر روز در نشریات صنایع چوب امریکا و اروپا درباره عوارض این چسب نوشته می شود و غافل از اینکه هیچ اتفاقی در این باره در ایران نمی افتد .  گروه صنایع چوب فن و هنر ایران زمین وضیفه و مسئولیت اجتماعی خود می داند که این موضوع را نشر  و اشتراک گذاری کند

هنگامی که مقدار اوره فرمالدهید در محیط به حد بالایی برسد برای سلامتی انسان خطراتی را نیز به وجود می آورد.

چسب اوره فرمالدئید سرطانزا
چسب اوره فرمالدئید سرطانزا

این ماده در محیط، فرمالدهید انتشار می دهد . نشر فرمالدهید در محیط زیان هایی چون آب ریزش بینی، خس خس سینه، سرفه، خستگی زیاد ، تحریک شدن پوست ، ایجاد آلرژی های شدید ، سوزش گلو و چشم ، حالت تهوع و مشکلات تنفسی در بعضی افراد به وجود می آورد .( با مقدارppm 0.1)

( در کارگاه های  پرس نئوپان ، پرس روکش ، پرس ام دی اف بوی شدید با سوزش چشم وجود دارد که همیشه برایم سوال بود چرا این چسب این بوی بد را دارد  . )

تحقیقات نشان داده است که انتشار این ماده می تواند باعث ایجاد سرطان در انسان و حیوانات شود .

اوره فرمالدئید فوم عایق (UFFI)  :  میان ساکنین منازلی که در ساختشان از UFFI استفاده شده بود،  نشانه های بیماری مانند سردرد ، بیقراری ، بیخوابی ، کم اشتهایی و…مشاهده گردیده است .  ناراحتی اعضای دارای غشای مخاطی بدن نظیر چشم ها، گلو و بینی، یک مورد عمومی بین ساکنین مکان های دارای عایق UFFI است .  اما بررسی ها نشان داده است که واکنش به بوی فرمالدهید و ایجاد تاثیرات نامطلوب تنها در حالتی ایجاد می گردد که نشر فرمالدهید در محیط به طور طولانی مدت صورت گرفته باشد .  با این حال تحقیق به روی حساسیت های ایجاد شده نیاز به بررسی های گسترده تر دارد . هم چنین ، درصد بروز سرطان و یا نقص های مادرزادی به قدری محدود است که قابل چشم پوشی می باشد   .

( البته به نظر من در اینجا آمار درستی ارائه نمیشود ، چرا در کشورهای پیشرفته فقط از چوب در ساختمان و دکوراسیون استفاده میشود . این را یکی از کارفرمایانم بیان کرد که در ( استرالیا یا ترکیه ) وقتی برای تعمیر کابینت خترش به فروشگاه برای تهیه ورق نئوپان یا ام دی اف رفته بود در فروشگاه بزرگ آنجا که هز چیزی با هر ابعادی در آن وجود داشت هیچ ورق ام دی اف یا نئوپانی را نیافت و مجبور شد که آن طبقه را با چوب بسازد .


مطلب زیر به منظور فروش یک چسب غیر فرمالدئید در وبسایت دانش واژگان نوشته شده بود .

چسب اوره فرمالدئید سرطانزا
چسب اوره فرمالدئید سرطانزا

همانطور که از نام پیداست، چسب فرمالدئید، چسب فرمالدئید آزاد، به طور عمده در تخته سه لا و صنعت ساختمان مواد استفاده می شود. در سال های اخیر، بیشتر و بیشتر توجه خطرات فرمالدئید، فرمالدئید بی رنگ گازهای محلول محرک، آسیب بیشتری به بدن انسان است. حاوی چسب فرمالدئید برای تولید محصولات چوب در محیط داخلی، فرمالدئید دوره آزاد تا 15 سال

تعریف از چسب غیر فرمالدئید
عکس Formaldehyde , تعریف از چسب غیر فرمالدئید , اوره فرمالدئید
عکس Formaldehyde , تعریف از چسب غیر فرمالدئید , اوره فرمالدئید
عکس Formaldehyde , تعریف از چسب غیر فرمالدئید , اوره فرمالدئید
عکس Formaldehyde , تعریف از چسب غیر فرمالدئید , اوره فرمالدئید
عکس Formaldehyde , تعریف از چسب غیر فرمالدئید , اوره فرمالدئید
عکس Formaldehyde , تعریف از چسب غیر فرمالدئید , اوره فرمالدئید
عکس Formaldehyde , تعریف از چسب غیر فرمالدئید , اوره فرمالدئید
عکس Formaldehyde , تعریف از چسب غیر فرمالدئید , اوره فرمالدئید
عکس Formaldehyde , تعریف از چسب غیر فرمالدئید , اوره فرمالدئید
عکس Formaldehyde , تعریف از چسب غیر فرمالدئید , اوره فرمالدئید
عکس Formaldehyde , تعریف از چسب غیر فرمالدئید , اوره فرمالدئید
عکس Formaldehyde , تعریف از چسب غیر فرمالدئید , اوره فرمالدئید

بدون چسب فرمالدئید، چسب فرمالدئید آزاد، به طور عمده در تخته سه لا و صنعت ساختمان مواد استفاده می شود است. در سال های اخیر، بیشتر و بیشتر توجه خطرات فرمالدئید، فرمالدئید بی رنگ گازهای محلول محرک، آسیب بیشتری به بدن انسان است. حاوی چسب فرمالدئید برای چوب در محیط داخلی تولید محصولات، دوره فرمالدئید آزاد تا 15 سال است. تحقیقات نشان می دهد: در دراز مدت به قرار گرفتن در معرض دوزهای کم فرمالدئید می تواند بیماری مزمن تنفسی شود، باعث سرطان نازوفارنکس، مبتلا شدن به سرطان روده، تومور مغزی، اختلال قاعدگی، جهش ژن های هسته ای، DNA تک رشته DNA در درون متقابل، مرتبط و متقابل، در ارتباط با جلوگیری از آسیب DNA و پروتئین تعمیر و نگهداری، عوارض بارداری، نوزادی علل ناهنجاری های کروموزومی، لوسمی، حافظه و کاهش فکری در نوجوانان. در تمام تماس ها، کودکان و زنان باردار به خصوص به فرمالدئید حساس و مضر تر است. فرمالدئید مواد سمی بالاتر است، مواد شیمیایی سمی در کشور ما در لیست به فرمالدئید کنترل اولویت رتبه دوم است. سازمان بهداشت جهانی، فرمالدئید به عنوان مواد سرطان زا و اثرات تراتوژنیک شناخته شده است، یک منبع شناخته شده از حساسیت موتاژن بالقوه قوی است

خطرات سلامتی فرمالدئید

مطالعات نشان داده اند که فرمالدئید ارتقاء قوی تومور و سرطان زا است. اثر فرمالدئید بر سلامت انسان عمدتا در بوی غیر طبیعی، سوزش، حساسیت، اختلالات عملکرد ریوی، عملکرد غیر طبیعی کبد و اختلال عملکرد ایمنی و غیره. غلظت آن در هر متر مکعب از هوا می رسد 0.06-0.07mg/m3، کودک خواهد بود یک آسم جزئی. وقتی محتوای فرمالدئید در 0.1mg/m3 هوا در محیط داخلی که بو و ناراحتی وجود دارد. دسترس 0.5mg/m3، می تواند چشم ها را تحریک کرده، باعث اشک؛ رسیدن 0.6mg/m3، می تواند باعث ناراحتی یا درد گلو شود. غلظت های بالاتر، آن می تواند باعث تهوع، استفراغ، سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه و یا ادم ریوی، دسترس 30mg/m3، آن را بلافاصله باعث مرگ. چوب مبتنی بر پانل های از جمله تخته سه لا، نئوپان، هیئت مدیره بلوک و ورقه فیبر چهار دسته. با استثنا قالب تخته سه لا ساخته شده است به سرکوب استفاده از پلاستیک فنولیک، از سوی دیگر استفاده از اوره فرمالدئید یا ملامین اصلاح چسب اوره فرمالدئید چسب فشرده به، تنها حداقل مقدار چسب چسب تخته سه لا هر کس در مورد هیئت مدیره استاندارد است کیلوگرم، به طوری که آلودگی است که عمدتا بر اساس نسخه پانل چسب فرمالدئید، آلودگی فرمالدئید به منظور به طور کامل مشکل را حل کند، ما باید تحقیق و توسعه از چسب فرمالدئید رایگان جدید سبز.

بدون پژوهش چسب فرمالدئید

اگر شما با استفاده از تخته سه لا، تخته سه لا، blockboard، تولید کنندگان کف بستر، اگر شما در کفپوش چوب درگیر، تخته سه لا اگر شما کفپوش: چوب، تخته سه لا، تخته سه لا، تولید کننده blockboard ، blockboard خریداران تجارت صادرات، اگر شما را “بحران اقتصادی” که عنوان “فرصت شرکت” دیده می شود؛ اگر شما تمایل به ارتقاء نام تجاری شرکت؛ اگر شما به دنبال سطح زیست محیطی یک محصول، اگر شما را “بدون فرمالدئید سبز” را به عنوان ماموریت شرکت های بزرگ، اگر شما امیدوار به باز کردن بازار اروپا؛ CARB اگر شما می خواهید برای فرار از مشکلات توجه – بدون چسب فرمالدئید!

بای جیا مرکز تحقیقات فناوری به رهبری شرکت “چینی تخته سه لا صنعت” عصر، واقعا فرمالدئید آزاد. با توجه به اطلاعات منتشر شده در ایالات متحده در کالیفرنیا، به ترتیب، برای تخته سه لا تخته سه لا (VC HWPW) تخته خرده چوب، تخته فیبر با چگالی متوسط، و تخته فیبر نازک استاندارد جدید برای انتشار فرمالدئید 1 ژانویه 2009 به اجرا در آمد، استاندارد تر خواهد بود بخش های مختلف زنجیره تامین است که به تدریج اجرا شود، به نام “گواهینامه CARB” کلمه اختصاصی با تخته سه لا داخلی شرکت های صادرات گرا پر شده بود، و جذب مقدار زیادی از توجه، به طوری که در حال حاضر با بحران اقتصادی از صنعت پردازش تخته سه لا چینی تحت تاثیر قرار گرفت ، بلکه بازیگران مه خفه کننده است. با توجه به تجزیه و تحلیل و پیش بینی کارشناس: بحران اقتصادی تبدیل به رکود اقتصادی این کاهش انتظار می رود در سال 2010 هنوز هم بسیار بهبود یافته است، صدور گواهینامه CARB تا حدی تبدیل به یک نوع از موانع فنی، صنعت پردازش پانل های مبتنی بر چوب چین مواجه است وضعیت و چالش های بی سابقه ای است.

بدون چشم انداز بازار چسب فرمالدئید

با توجه به داده های نظر سنجی رسمی: نزدیک به دو سال، با افزایش فشار رقابت های بین المللی در بازار، تخته سه لا، افزایش سطح حفاظت از محیط زیست و شهروندان زندگی صفحه اصلی جهانی در حال رشد آگاهی زیست محیطی، بسیاری از تولید کنندگان داخلی برای اولین بار به مجموعه ای از تخته سه لا پا محیط زیست توسعه محصول و ارتقاء، و اشغال یک موقعیت خاص در بازار است. سطح زیست محیطی با سطح به سطح E1 E2 انتقال محصول، برخی از محصولات ملاقات شده است یا حتی نزدیک به E0 E1 کلاس کلاس زیست محیطی مورد نیاز حد فرمالدئید، اما معنای واقعی چسب فرمالدئید رایگان صنعت پردازش تخته سه لا در چین وسیعی بازاریابی در سطح عمومی ، هنوز فقیر بسیاری از کاربرد تکنولوژی وجود دارد، هزینه شده است بیش از حد بالا، محصولات غیر رقابتی و مشکلات دیگر، ساخت صادرات دشوار به شکستن از طریق سازنده “تنگنا”، و در نتیجه 70-80٪ از ورق فلز پردازش شرکت صنعت در تولید، حالت نیمه خاموش کردن، تولید اسفناک.

مزایای محصول چسب بدون فرمالدئید

در طول این سالها جایگزین مدتها در انتظار به رزین اوره فرمالدئید بدون چسب فرمالدئید، “بای جیا” بدون فرمالدئید چسب تولد موفق در سال 1998! بای جیا داخلی و مراکز R & D خارجی به تحقیق و موسسات و سازمان های معتبر تست تکیه بر پنج سال از پژوهش های علمی و شیوه های فن آوری تولید، استفاده از مواد زیست توده طبیعی، و استفاده از تکنولوژی پیشرفته بین المللی، با موفقیت توسعه بای جیا غیر فرمالدئید چسب. تغییر استفاده از سه فرمالدئید چسب چینی ها در صنعت پردازش تخته سه لا، واقعا یک تولید در مقیاس فرمالدئید و کاربرد، شکستن غیر فرمالدئید از تنگناها قبلی داخلی روند چسب. بای جیا غیر فرمالدئید چسب پلاستیک واقعا سبز است، مواد خام مورد استفاده کاملا رایگان از فرمالدئید و بنزن و سایر مواد مضر، استفاده از رزین، اوره فرمالدئید با اساسا همان معمولی، تخته سه لا های متعارف تر با هنر و صنعت پلاستیک، و بیشتر ساده با روش پلاستیکی، قیمت عالی، با قدرت چسبندگی فوق العاده و مقاومت در برابر آب، عملکرد جوش. این محصول مطابق با E0 و ژاپنی اروپا F الزامات CARB حفاظت از محیط زیست و ایالات متحده، ساخته شده از محصولات از چوب می تواند 0.1 میلی گرم / L و یا انتشار فرمالدئید کمتر برسد. باعث می شود که محصولات ساخته شده از تخته سه لا گذشت CARB گواهینامه فرمالدئید معاف از ایالات متحده.

بای جیا غیر فرمالدئید ابتدا چسب، تا شده است به رسمیت شناختن و حمایت جامعه، تخته سه لا و متوسط شرکت کرده اند در تعداد استفاده عادی، در مقیاس بزرگ تولید پایدار، ایجاد دوره “فرمالدئید آزاد”، به بحران اقتصادی در چارچوب چین شده است صنعت پردازش پنل تزریق تا خون تازه، تا ما بیشتر مصمم به وضعیت و چالش های اعتماد به نفس و عزم راسخ روبرو است، اجازه دهید ما نگاه رو به جلو به همکاران من در اکثر تلاش های مشترک از تخته سه لا، صنعت، سود واقعی بشریت، با استفاده از چسب غیر فرمالدئید شرکت را به نشاط جدید، توسعه صنعت تخته سه لا چینی به دست خواهد آمد جهش تاریخی انقلابی!

بدون چسب فرمالدئید استانداردهای زیست محیطی

بای جیا غیر فرمالدئید چسب است ، سازگار با محیط زیست چسب چوب، متعلق سری ایزو سیانات ، مجموعه ای از غیر فرمالدئید چسب ، غیر فرمالدئید ، بنزن، غیر سمی، به طور کامل حل مشکلات آلودگی فرمالدئید ، رزین، اوره فرمالدئید جایگزین به بهترین محصولات است، واقعا ملاقات ژاپنی F  درجه و استاندارد اروپا E0 ، با غیر فرمالدئید چسب تخته سه لا محصولات تولید استانداردهای JAS ژاپنی آغشته آزمون پوست منتقل می کرده اند ، به طور کامل جایگزین استفاده از چسب های حاوی فرمالدئید سنتی ، محصولات به طور کامل با REACH اتحادیه اروپا شیمیایی مطابق کالا قانون و حل کالیفرنیا CARB فرمالدئید محدود.

بای جیا ساخته شده بدون چسب فرمالدئید بدون تخته سه لا فرمالدئید، بدون هیچ گونه بوی سمی، بدون عوامل گازهای سمی، استحکام باند نسبت به رزین اوره فرمالدئید، و می تواند آب جوش به مدت دو ساعت، نه یک پلاستیک مقاومت در برابر. چسب غیر فرمالدئید بای جیا برای استفاده از تکنولوژی و رزین، اوره فرمالدئید اساسا همان، ظاهر مایع چسبناک سفید شیری، دوره ذخیره سازی از یک سال.

سویا زیستی مبتنی بر چسب فرمالدئید آزاد

فرمالدئید یک گاز بی رنگ بسیار تحریک کننده است، سازمان بهداشت جهانی به عنوان مواد سرطان زا و اثرات تراتوژنیک شناخته شده است. مطالعات نشان داده اند که آلودگی فرمالدئید در محیط داخلی است که عمدتا برای دکوراسیون فرمالدئید از پایه (چسب فنولیک، چسب اوره فرمالدئید، ملامین – فرمالدئید چسب) با استفاده از چسب و پوشش، که شامل انتشار فرمالدئید تا 3-15 سال. تولید به طور کامل عاری از چسب فرمالدئید راه اساسی برای حل زیستی مبتنی بر چسب غیر فرمالدئید، چسب فرمالدئید با غیر زیستی تجدید پذیر طبیعی سویا – کنجاله سویا به عنوان ماده خام، بدون استفاده از فرمالدئید، فرایند تولید و پردازش ساده است. پس از شناسایی، چسب به طور کامل تخته سه لا فرمالدئید محدودیت انتشار فراتر از سطح بین المللی E0 (F4 ستاره) بالاترین استانداردهای آماده شده است.

بیو مبتنی بر مزایای چسب فرمالدئید آزاد:

1، فرمالدئید، از بین بردن کامل آلودگی فرمالدئید استفاده نمی کنند.

2، به دست آمده از منابع تجدید پذیر، کم کربن و حفاظت از محیط زیست.

3، وجود ندارد “زباله های صنعتی” تولید گازهای گلخانه ای وجود دارد.

در حال حاضر، پیشگام اداره شبنم سویا مبتنی بر زیستی چسب غیر فرمالدئید مرکزی، وارد تولید صنعتی، به طور گسترده ای مورد استفاده در مبلمان، کف پوش، پانل های چوب جامد، مصنوعی هیئت مدیره و زمینه های دیگر، چندین مارک های شناخته شده اند طبقه سویا آینده بدون شده است و یا آلدهید طبقه سبز!


انواع چسب اوره
چسب فنل فرمالدئيد :

بيشترين مصرف را پس از اوره دارد رنگ قهوه اي روشن دارد ، دوامش در شرايط جوي بالا است

امتيازات : با آن تخته اي ضد آب مورد مصرف در بيرون ساختمان توليد مي شود . اتصالات آن انعطاف پذير است . به حرات و آب مقاوم است . مقاومتش به حرارت خيلي بيشتر از ملامين است مقاومت الكتريكي بسيار بالايي دارد كه در ساخت فيبر صنعتي مي تواند بكار رود .

كاربرد : تخته هاي ساختماني و تخته بندي ماشين آلات براي پليمر شدن نياز به دماي بالاتري دارد  – دماي مناسب  . پرس بايد تا اين حد گرم شود و كار هم احتياج به حرارت بالا دارد .

چسب فنل فرمالدئيد دو نوع است :

از چسب هاي پلي فنوليك مقاوم به آب و عوامل جوي ، مقاوم به اسيدها و باز هاي ضعيف و به حرارت و حلال هاي آلي .و یا به روایتی دیگر:

محصول واکنش کندانسیون یک فنل با آلدئید بالاخص فنل ساده با فرم آلدئید به رزین فنلی معروف است رزین های فنل – فرمالدئید با دو روش مختلف تهیه می شوند:

1- از واکنش فنل با مقدار اضافی فرمالدئید ( برای مثال نسبت مولی فنل به فرمالدئید 1 به 8/1 ) در حضور یک کاتالیزور بازی مخلوطی از مونو دی و تری متیلول فنل در رزول مولکولهای رزین حاوی گروه های واکنش پذیر متیلول میباشد.

بنابراین پس از اینکه مایع رزول به عنوان چسب بر روی سطح جسم قرار گرفت عمل چسباندن سطوح به کمک حرارت و اعمال فشار انجام می گیرد فرایند چسباندن با تشکیل اتصالات عرضی و در نتیجه شبکه ای شدن مولکول ها و خروج بخار آب همراه می باشد.

2- از واکنش فرمالدئید با مقدار زیادی فنل ( برای مثال نسبت مولی فنل به فرمالد ئید 1 به 8/0 ) در حضور یک کاتالیزور اسیدی در رزین نرولاک گروه های واکنش پذیر متیلول وجود ندارد و لخت شدن ( تشکیل اتصالات عرضی )

آنها تنها با مخلوط کردن رزین با ترکیباتی که فرمالدئید آزاد می کنند و تشکیل پل های متیلنی می دهند مانند پارا فرمالدئید یا هگزا متیلن تترا مین – امکان پذیر است.

چسب های فنل عمدتاً در صنایع چوب مصرف می شوند و از دو نوع رزین فنلی ، رزول ها مهمتر می باشد.

رزول مورد استفاده در فرمول یک چسب چوب می تواند بطور متوسط در هر مولکول دارای دو هسته فنلی باشد که این مقدار به سه تا چهار هسته فنلی ( در صورت جامد بودن رزول ) هم می رسد. اما رزین نرولاکمخلوطی ازفنل های چند هسته ای با طول زنجیره متفاوت است که در هر مولکول بطور متوسط دارای پنج تا شش هسته فنلی می باشد در هر یک از رزین های فنلی مقدار کمی از منومرها ( فنل ، فرمالدئید ) الکل های فنلی و آب وجود دارد افزایش تعدادی از مواد افزونی و اصلاح کننده به یک رزین فنلی در قالب فرمول بندی یک چسب ضروری است.

در فرمول چسب های فنلی از پر کننده هائی مثل آرد چوب ،سویا ، برنج و پودر گچ، تالک و سیلیکات استفاده میشود . مقدار و نوع پر کننده بستگی به دانسیته اندازه و شکل ذرات آن و تاثیری که بر خواص چسب می گذارد دارد . ضمناً می توان مواد قابل انحلال در رزین و افزاینده و یسیکو زیته هم به محتویات یک چسب فنلی اضافه کرد.

اسید بوریک ، پلی ( ونییل الکل ) متیل سلولوز و پلی ( اتیلن گلایکول ) از جمله این مواد هستند که معمولاً کمتر از دو درصد اضافه می شوند. یکی از اثرات افزایش هر یک از مواد این است که امکان اضافه نمودن آب بیشتر را به چسب فراهم میکند و در نتیجه چسب ارزانتر میشود.

از مواد افزودنی دیگر به چسب های فنلی می توان از رزین های آمینی ( اوره و ملامین ، فرمالدئید ) به مقدار 5 الی 15 درصد نام برد که موجب افزایش چسبندگی و کوتاه نمودن زمان پخت گشته و پیوند به چوب را محکم تر می کند.

از چسب های نوع رزول خواصی مانند مقاومت خوب در برابر شرایط اتمسفری با آب داغ ، تخریب بیولوژیکی و حرارتی را می توان نام برد. چسب های نوولاک هم خواص فوق را دارا هستند و تنها مقاومت حرارتی کمتری نسبت به رزول ها دارند مازاد اسید به علت عدم کنترل دقیق کاتالیزور اسیدی ضمن مجاورت چوب با هوای گرم مرطوب موجب صدمه دیدن آن می شود.

چسب های نوع نوولاک بهتر است در مواردی که درجه حرارت چوب های چسبانده شده ضمن استفاده بیشتر از c 40 نمی گردد بکار روند.

معايب رزين هاي فنوليك در مقايسه با رزين هاي آمينوپلاستيك :‌

سرعت پليمريزاسيون كه زمان پرس طولاني ، مدت نگهداري كوتاه ، قيمت زياد ، تركيب با برخي مواد افزودني مثل امولسيون هاي مومي (پارافين) و رنگ تيره كه لكه شدن سطح تخته . البته برخي اصلاح شده ، مصرف كاتاليزورها ، در نتیجه کاهش زمان پرس ، رنگدانه هاي سفيد ، و کاهش لكه

PF – مقاومت الكتريكي بسيار بالا ، در دماي  با فيلر پودر چوب ثابت دي الكتريك 8/0. مقاوم به رطوبت درصد جذب آب (؟؟؟؟) 4/0 تا 9/0 درصد – جذب صدا . PF پليمر شده جرم ويژه 2/1 تا 3/1 – ضريب انکسار 6/1 ، گرماي ويژه (5/0)

3- رزین های آمینی:

الف) رزین اوره – فرمالدئید

چسب اوره فرمالدئيد UF :

بي رنگ است ، ارزان ، كاربردش راحت ، در مقابل رطوبت كم دوام ،گاز فرمالدئید متساعد ، سرطان زاست .

ساخت چسب : اوره + فرمالدئيد . در داخل رآكتور مي ريزند و PH را در حالت قليايي كنترل مي كنند . PH=8-8.5 و مقداري سود اضافه مي شود . دما در حدود 75 درجه در نظر گرفته مي شود ، بعد از تقريباً 60 دقيقه PH=5-5.1 كنترل و دما به 80 درجه و در حدود 5/1 ساعت حرارت مي بيند . رآكتور : ظرفي دو جداره است كه مي توان در داخل آن دما را كنترل (گرم يا سرد) كرد .

كارخانه چسب شيراز :

PH=8-8.5 – مواد جامد چسب 65-60 – ويسكوزيتهcp  350-250

دانسيته چسب  27/1-26/1 – زمان ژله اي شدن 50-40 ثانيه – مدت نگهداري چسب 7 ساعت به چسب اوره حتما بايد كاتاليزور (هاردنر) اضافه كرد . مثل كلروآمونيوم ، سولفات ، فسفات –ونيترات آمونيوم ،کلرو منيزيم و نمك هاي الكانو لامين هم استفاده مي شود . به كندي محيط را اسيدي مي كنند . گيرايي زود هنگان را كاهش مي دهند .

نسبت مولي .  امروزه :

رزين هاي با F بالا: 8/1 تا 2 . رزين هاي با F كم : 2/1- 6/1 . متداول امروزي 6/1 -4/1

چسب اوره پودري توليد مي شود ،‌يكسان نگهداري مي شود .در لايه سطحي تخته چسب زیاد،  PH اسيدي كمتر ، زمان ژله اي شدن بیشتر ، لايه مياني چسب کمتر ، زمان ژله اي شدن کمتر، و PH اسيدي بالاتر . زماني كه كاتاليزور NH4CL با فرمالئيد مخلوط شود و واكنش دهد

اسيد به آرامي آزاد مي شود و زمان نگهداري چسب طولاني تر مي شود .

فرمالئيد + اوره

اوره برجسته ترين عنصر رزين هاي آمينه با ساختماني شيميايي

توليد اوره : در توليد اوره آمونياك اساسي است . اوره از واكنش دي اكسيد كربن و آمونياك توليد مي شود وقتي كه در دماي 135 تا 200 درجه و فشار 70 تا 230 اتمسفر توليد مي شود . در اين حالت يك محصول حد واسط بنام کرمابات آمونيوم ، مطابق فرايند زير اوره را بوجود مي آورد

توليد فرمالدئيد : از متانول يا الكل متيليك كه از مونواكسيد كربن و هيدروژن يا گاز طبيعي توليد مي شود بدست مي آيد . اين مواد به روش هاي مختلف توليد مي شوند كه يك روش

متانول       , فرمادئید

آسان ترين روش توليد اوره فرمالدئيد وقتي رخ مي دهد كه اوره و فرمالدئيد با نسبت هاي مولی يكسان مخلوط شوند .و یا به روایتی دیگر

واکنش بین اوره و فرمالدئید می تواند منتهی به پلیمرهای خطی و شاخه ای و در صورت پخت شبکه ای گردد. زیرا تعداد عوامل اوره به فرمالدئید به ترتیب چهار و دو است.

واکنش اوره و فرمالدئید به دو مرحله تقسیم میشود:

1- کندانسیون قلیائی ( قلیا کاتالیزور است) جهت تشکیل مونو ، دی و تری متیلول اوره.

2- کندانسیون اسیدی متیلول اوره ابتدا به محصول انحلال پذیر و سپس به رزین شبکه ای غیر قابل حل تبدیل می گردد.

برای تهیه رزین های اوره – فرمالدئید که به منظور چسب مورد استفاده قرار می گیرند نسبت مولی فرمالدئید به اوره تقریباً دو به یک انتخاب میشود و این رزین ها یا بصورت محلول ( 67-45 درصد جامد) و یا پودر خشک در فرمول بندیچسب مورد استفاده قرار می گیرند.پر کننده های مورد استفاده در چسب های فنلی در چسب های اوره – فرمالدئید هم مصرف دارند. و نیاز به مجدد آنها نیست برای مثال آرد غلات ( گندم یا برنج ) برای کاهش هزینه به چسب اضافه میگردد زیرا مقدار آب لازم بایستی افزایش یابد ویسکوزیته مناسب بدست آید.

عامل پخت از عمده ترین مواد مورد لزوم در یک چسب اوره است . زیرا این ترکیب ، فاکتور انتخاب چسب می باشد یک عامل پخت موثر حاوی یک ترکیب فعال کننده ، مثل یک نمک آمونیوم می باشد. نمک آمونیوم با فرم آلوئید آزاد و منیلول اوره هائی با وزن مولکولی کم واکنش داده و هگزا متیلن تترامین و اسید متناسب با نمک آمونیوم تولید می کند. نسبت مولی فعال کننده به عامل پخت طوری انتخاب می شود تا زمان کافی برای تدارک و آماده سازی سطوح قبل از شروع پخت ( چسبیدن) وجود داشته باشد.

برای مثال نمک آمونیوم کلراید به مقدار دو درصد رزین کافی است. عامل پخت شامل ماده شیمیائی دیگری نظیر تری کلسیم فسفات نیز می باشدکه ph را تثبیت میکند این ترکیب ( 2 الی 5 درصد رزین ) از افت ph کمتر از 3 جلوگیری نموده و زمان لازم برای عملیات مورد نیاز در چسباندن سطوح را افزایش می دهد. Ph اسیدی موجب تخریب چوب و از بین رفتن استحکام الیاف چوب می گردد.

خواص رزین اوره فرمالدئید از قبیل حلالیت ، ویسکوزیته ، قابلیت جذب آن و سرعت پخت آن بستگی به وزن مولکولی و ساختمان مولکولی رزین دارد. عواملی مثل نسبت مولی اوره به فرمالدئید درجه حرارت و ph محیط و میزان پیشرفت واکنش در فرآیند تولید رزین ، تعیین کننده وزن مولکولی و ساختمان مولکولی آن می باشند.

چون چسب های اوره به خوبی به مواد سلولزی (مثل چوب و کاغذ) می چسبند . این چسب ها عمدتاً در صنایع چوب مصرف می شوند و از نظر هزینه با صرفه ترین چسب ها می باشند. میزان چسبندگی عالی چسب های اوره به خصلت تر کنندگی خوب انها مربوط می شود. چسب ها ی اوره – فرمالدئید در برابر حلالهای آلی و آفات چوب ها (قارچ ، موریانه و کرم) مقاومت خوبی دارند اما توسط اسیدها و بازها ی قوی تخریب می شوند.

ب- رزین ملامین – فرمالدئید

از چسب ملامين براي اصلاح چسب اوره استفاده مي شود . UF+MF %30 چسب اصلاح شده (تقويت شده)

كاربرد : در ساخت محصول فرميكا بكار مي رود در اين حالت لايه سطحي ، روكش ملامينه است كه آغشته به چسب ملامين است . روكش ملامينه كاغذ آغشته به چسب ملامين است كه در ورزاليت و كابينت سازي بكار مي رود . لايه زيرين فرميكا آستر است .

فيبر صنعتي : تعدادي كاغذ آغشته به چسب فنل را به هم مي چسبانند كه به آن فيبر صنعتي گويند .

چسب ملامين كاملا بي رنگ است كه براي روكش ملامينه استفاده مي شود . كاربرد مهم آن روكش مصنوعي (ملامينه) است . روكش هايي كه روي سطوح مي چسبانند . 1- چسب ملامين را روي سطح كاغذ اسپري كرده و زيرش را چسب اوره مي زنند .2- روكش ملامينه خود چسب را بكار مي برند. چسب ملامينه براي پليمر شدن نياز به حرارت  و در كل حرارت زير  دارد درحالي كه براي اوره بالاي  و حد مناسب  مورد نياز است .

ملامين بر خلاف اوره نياز به كاتاليزور ندارد . چسب ملامين اكثراً بصورت مايع است . پودر ملامين هم ثبات بيشتري دارد . چسب ملامين مايع نسبت به اوره مايع بي ثبات تر است ، و نگهداري آن مشكل تر است .

چسب ملامين مقاوم به آب و حرارت است به مواد شيميايي قليايي واسيدي ضعيف مقاوم است . اتصالاتش بسيار سخت و شكننده است اگر روكش ملامينه را در نظر بگيريم در مقابل ضربه مقاومت دارد ولي در شرايط جوي دوام آن از فنل فرمالدئيد كمتر است . چون بي رنگ است با كيفيت تلقي شده و مي تواند بعنوان يك لايه شفاف و محافظ بكار رود .و یا به ی روایتی دیگر

واکنش کند انسیون بین ملامین و فرمالدئید شبیه واکنش اوره با فرمالدئید است . فرمالدئید ابتدا با عامل آمینی ملامین با سهولت بیشتری نسبت به اوره واکنش داده و مخلوطی از ترکیبات دی ، تری ، تترا ، پنتا و هگزا متیلول ملامین بدست می آید. ملامین در مقایسه با اوره قابلیت انحلال کمتری در آب دارد. به همین محصول حد واسط (رزین ملامین) زودتر امکان جدا شدن از آب را دارد . اختلاف دیگر بین واکنش ملامین – فرمالدئید و اوره – فرمالدئید این است که کند انسیون ملامین – فرمالدئید و پخت آن نه تنها در ph اسدی انجام می شود . بلکه در شرایط خنثی و حتی اندکی قلیایی هم انجام می گیرد. واکنش ترکیبات متیلول ملامین با یکدیگر توام با خروج آب و فرم آلدئید است .

و پل های متیلنی واتری بین واحدهای ملامین تشکیل می شود و سرعت رشد مولکولی هم زیاد میباشد. در فرآیند پخت هم کند انسیون محصول واسطه صورت می گیرد و رزین شبکه ای غیر قابل ذوب و حل بوجود می آید

تولید تجاری رزین های ملامین – فرمالدئید ، اوره – فرمالدئید و ملامین – اوره – فرمالدئید و کاربرد آنها بعنوان چسب بسیار به همدیگر شبیه می باشد در تولید این رزین ها کنترل اندازه مولکول ها از طریق واکنش کند انسیون بسیار مهم است زیرا خواص آنها با تغییر اندازه مولکول تغییر می یابد.

در تهیه این رزین ها ، ابتدا مایع شربتی شکل با وسیکوزیته کم تشکیل می گردد که با گذشت زمان واکنش به مایعی با وسیکوزتیه بیشتر تبدیل می گردد.

مهمترین عواملی که برخواص رزین های آمین ضمن تهیه آنها موثرند ، عبارتند از :

خلوص مواد شیمیائی واکنش دهنده ، نسبت مولی مواد مورد استفاده ، ph محیط واکنش و شرایط و نحوه کنترل فرآیند تهیه آنها بررسی اثر هریک از این عوامل خارج از بحث ما می باشد. رزین های ملامین بیشتر در صنایع چوب و هنگامی که مقاومت خوب در برابر آب مورد نیاز باشد مصرف می شوند . پخت رزین های ملامین معمولاً بدون استفاده از عامل پخت و از طریق فرایند تراکمی توام با حرارت صورت می گیرد این چسب ها از نوع اوره گران تر بوده و استفاده آنها بیشتر محدود به مواردی است که مقاومت در برابر آب مورد نیاز باشد. در فرمول یک چسب ملامین پرکننده هایی مثل آرد پوسته یکی از خشکبار (گردو – بادام ) به رزین معلق در آب اضافه می شود.

برای کوتاه کردن زمان پخت (سیکل پخت) هم می توان یک کاتالیزور به محتویات چسب افزود. رزین ملامین را می توان به رزین اوره اضافه کرد و با طرح فرمول مناسب چسب ملامین – اوره ساخت این چسب ها که حاوی پرکننده و عامل پخت اند در چسباندن قطعات چوب که نیاز به مقاومت در برابر آب گرم دارند. بکار می روند بالا رفتن این مقاومت به درصد رزین ملامین در مخلوط بستگی دارد.


محصولات کارخانه صنایع شیمیایی فارس

چسب اوره فرمالدئید پودری (نوع E1)

(UF Glue Powder (Grade E1

پودر چسب اوره فرمالدئید در تولید تخته چندلایی…

چسب اوره فرمالدئید پودری (نوع E2)

(UF Glue Powder (Grade E2

پودر چسب اوره فرمالدئید در تولید تخته چندلایی…

محلول فرم اوره (UFC 65)

(Urea Formaldehyde Concentrate (UFC 65

مایعی شفاف و با گرانروی بالاست که از فرمالدئی…

رزین آغشته‌سازی ملامین فرمالدئید

Melamine Formaldehyde Laminating Resin

این رزین برای تقویت مقاومت تخته های نئوپان در…

رزین آغشته‌سازی اوره فرمالدئید

Urea Formaldehyde Laminating Resin

این رزین برای تقویت مقاومت تخته های نئوپان در…

چسب اوره فرمالدئید پودری(نوع B)(ملامین دار)

(UF Glue Powder (Grade B)(MF

این پودر به سادگی با آب مخلوط شده و به عنوان …

فوق روان كننده بتن (بر پایه ملامین)

Concrete Super Plasticizer

این محصول بر پایه‌ی پلیمرهای ملامین است و با …

پودر گلیزر ملامین فرمالدئید

MF Glazing Powder

گلیزر نوع خاصی از پودر ملامین فرمالدهید است ک…

پودر قالبگیری ملامین فرمالدئید

Melamine Formaldehyde Moulding Powder

پودر قالبگیری MF ( به دو صورت پودر نرم و گرا…

پودر قالبگیری اوره فرمالدئید

Urea Formaldehyde Moulding Powder

پودری گرماسخت است که از رزین اوره فرمالدئید  …

هاردنر

Hardner

به عنوان کاتالیزور تسریع کننده فعالیت پودر چ…

چسب اوره فرمالدئید مایع

Liquid Glue

این ماده در تولید تخته‌چندلایی و نئوپان و صنع…

فرمالین

Formalin

به عنوان ماده اولیه در تولید پودر قالبگیری مل…

رزین غلیظ شده اوره فرمالدئید (UFC 85)

(Urea Formaldehyde Concentrate (UFC 85

مایع شفاف با گرانروی بالاست که از فرمالدئید، …


توليد تخته خرده چوب با استفاده از چسب اوره فرمالدهيد اصلاح شده با تانن فرمالدهيد

عنوان نشریه:   تحقيقات علوم چوب و کاغذ ايران :   1392 , دوره  28 , شماره  2 (پياپي 43) ; از صفحه 266 تا صفحه 276 .

عنوان مقاله:  توليد تخته خرده چوب با استفاده از چسب اوره فرمالدهيد اصلاح شده با تانن فرمالدهيد

نویسندگان:  سپهوند سيما*, ضيايي خسروشاهي سعيد, طبرسا تقي

  • دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان

چکیده ( خلاصه مطلب ):

در اين تحقيق با استفاده از مخلوط تانن فرمالدهيد و چسب اوره فرمالدهيد تخته خرده چوب ساخته شده و ويژگي هاي آن مورد بررسي قرارگرفت. تخته هاي آزمايشي با توجه به عوامل متغير شامل درصد جايگزيني تانن فرمالدهيد در اوره فرمالدهيد (سطوح صفر، 10، 20 و 30 درصد) و زمان پرس (12 و 15 دقيقه) ساخته شده و خواص آنها اندازه گيري شد. داده هاي به دست آمده در قالب طرح فاکتوريل دو عامله مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. نتايج نشان داد که جايگزين کردن ده درصد رزين اوره فرمالدهيد با تانن در هر دو زمان پرس 12 و 15 دقيقه، مقدار واکشيدگي ضخامتي پس از 2 و 24 ساعت غوطه وري در آب کاهش و چسبندگي داخلي افزايش يافت. اين تغيير بر مدول گسيختگي (MOR) و مدول الاستيسيته (MOE) اثر معني داري نشان نداد. به طورکلي نتايج اين بررسي نشان داد که جايگزيني در مقادير کم تانن رزينUF  به عنوان چسب ساخت تخته خرده چوب مناسب مي باشد. به طوري که خواص رطوبتي تخته هاي ساخته شده با نسبت جايگزيني 90:10 بسيار نزديک به مقادير مجاز اين خواص براي مصارف بيروني تخته خرده چوب بود.

كليد واژه: تخته خرده چوب، چسب تانن- اوره فرمالدهيد، زمان پرس، مدول گسيختگي، چسبندگي داخلي

با تشکر مطالب فوق مختصری از اطلاعات پیرامون چسب های صنعتی بود جهت مطالعه کامل میتوانید از لینک های فوق جهت رسیدن به اصل منبع استفاده کنید .

منابع :

ویکی پدیا

دانشنامه رشد

وبسایت دانش واژگان

وبلاگ a-c

صنایع شیمیایی فارس

در فایل pdf  ضمیمه در انتهای مطلب میتوانید به نکاتی درباره چسب اوره فرمالدئید دست یابید .

پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

formaldehyd

AN_UPDATE_ON_FORMALDEHYDE


مطالب مرتبط با موضوع چسب اوره :

  • درباره محیط زیست
    درباره محیط زیست , متن ادبی درباره محیط زیست , اهمیت محیط زیست , تعریف محیط زیست , برای محافظت از محیط زیست چه کنیم , انشا در مورد حفظ محیط زیست , حفاظت از محیط زیست , انشا ادبی در مورد محیط زیست , تعریف محیط زیست به زبان ساده
  • پلی اورتان چیست؟
    پلی اورتان چیست؟ این مقاله و نکات پیرامون پلی یورتانها و مواد شیمیایی که در دکوراسیون داخلی منزل استفاده می شوند , به این دلیل گرداوری شده اند که به کیفیت ها و عوارض موادهایی مانند پلی یورتان , پلی استر ، اپوکسی و سیلیکون ها بپردازیم . منبع ویکی پدیا پلی اورتانها به دسته‌ای… خواندن بیشتر: پلی اورتان چیست؟
  • چسب اوره فرمالدهید
    Formaldehyde , تعریف از چسب غیر فرمالدئید , اوره فرمالدئید
WhatsApp us