اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست

این لوگو برای اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و رده های مدیریت حفاظت شده در IUCN است.

این لوگو برای اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و رده های مدیریت حفاظت شده در IUCN است.

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست که بیشتر با نام اختصاری «آی‌یوسی‌ان» (IUCN) شناخته می‌شود، سازمانی بین‌المللی با هدف حفاظت از منابع طبیعی در سراسر کره زمین است. این شامل جمع‌آوری داده‌ها و تجزیه و تحلیل، بررسی، پروژه‌های درست، حمایت، لابی و آموزش و پرورش است. مأموریت آی‌یوسی‌ان تأثیرگذاری، تشویق، و کمک به جوامع سراسر جهان برای حفظ طبیعت و حصول اطمینان به این که هر گونه استفاده از منابع طبیعی و محیط زیست یک بهره‌گیری عادلانه و پایدار است.

این سازمان در ۱۹۴۸ بنا نهاده شد و مقر آن در شهر ژنو در کشور سوئیس است. ۸۳ کشور، ۱۰۸ دولتی، ۷۶۶ مؤسسه غیردولتی، ۸۱ سازمان بین‌المللی و در حدود ۱۰٬۰۰۰ کارشناس و دانشمند با این سازمان همکاری دارند.

سازمان بین‌المللی حفاظت محیط زیست

 

گونه
سازمان بین‌المللی
بنیادگذاری
اکتبر ۱۹۴۸، فونتنبلو، فرانسه
مکان
رو موروانی ۲۸، ۱۱۹۶ گلان، سوئیس
تمرکز

دفتر آی‌یوسی‌ان در ژنو

دفتر آی‌یوسی‌ان در ژنو

حفاظت تنوع طبیعت و محیط زیست،تنوع زیستی در سطح جهانی

ماموریت

“نفوذ، تشویق و کمک به جوامع سراسر جهانی برای حفظ یکپارچگی و تنوع طبیعت و حصول اطمینان به این که هر گونه استفاده از منابع طبیعی و محیط زیست به صورت عادلانه و پایدار است.”:
درآمد
CHF ۱۱۴ میلیون
US$ ۱۱۶ میلیون (۲۰۱۳)
داوطلبان
۱۱٬۰۰۰
کارکنان
بیش از ۱٬۰۰۰ (در سطح جهانی)
عضوها
۱۲۱۸
وبگاه
www.iucn.org

اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت ( IUCN ؛ رسما اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی   ) یک است سازمان بین المللی کار در زمینه حفاظت از طبیعت و استفاده پایدار از منابع طبیعی . این در جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها، تحقیق، پروژه های زمینه ای، حمایت و آموزش و پرورش درگیر است.ماموریت سازمان بین المللی مهاجرت به “نفوذ، تشویق و کمک به جوامع در سراسر جهان برای حفظ طبیعت و اطمینان از هر گونه استفاده از منابع طبیعی است که از نظر زیست محیطی و پایدار”.

طی دهه های گذشته، IUCN تمرکز خود را بیش از محیط زیست حفاظت کرده است و در حال حاضر مسائل مربوط به توسعه پایدار در پروژه های خود را شامل می شود. بر خلاف بسیاری از دیگر سازمان های بین المللی بین المللی، IUCN خود هدف خود را برای بسیج مردم برای حمایت از حفاظت از طبیعت نیست. این تلاش می کند تا با اعطای اطلاعات و مشاوره، و از طریق ایجاد مشارکت ها، اقدامات دولت ها، کسب و کار و دیگر سهامداران را تحت تاثیر قرار دهد. سازمان برای شناختن و انتشار فهرست قرمز IUCN گونه های خطرناک که به بررسی وضعیت حفاظت گونه های موجود در سرتاسر جهان می پردازند ، بیشتر به عموم مردم شناخته شده است .

IUCN عضویت بیش از 1400 سازمان دولتی و غیر دولتی دارد. حدود 16000 دانشمند و کارشناس به طور داوطلبانه در کار کمیسیون های IUCN شرکت می کنند. این کار تقریبا 1000 کارمند تمام وقت در بیش از 50 کشور کار می کند. دفتر مرکزی آن در Gland، سوئیس است .

IUCN دارای ناظر و مشورتی در سازمان ملل متحد است و در اجرای چندین کنوانسیون بین المللی حفاظت از طبیعت و تنوع زیستی نقش دارد . این در ایجادصندوق جهانی برای طبیعت و مرکز نظارت جهانی حفاظت شد . در گذشته، IUCN برای قرار دادن منافع طبيعی نسبت به بومیان مورد انتقاد قرار گرفته است. در سال های اخیر، روابط نزدیک تر خود با بخش کسب و کار باعث اختلاف نظر شده است.

IUCN در سال 1948 تأسیس شد. قبلا اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (1956-1948) و اتحادیه جهانی حفاظت (1990-2008) نامیده شد.

منبع : ویکی پدیا 

حفاظت از محیط زیست

سایتس

WhatsApp us