کلاردشت بهشت گمشده ایران

شمال ایران و کلاردشت باصفا

کلاردشت ناحیه‌ای در استان مازندران و ۴۸ کیلومتری شهر چالوس است. ۱۷۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد. مرکز کلاردشت حسن‌کیف است. کلاردشت دشتی بر فراز کوه‌ها است. وسعت این منطقه در حدود ۱۵۰۹ کیلومتر مربع است.

جنگل های شمال , هیرکانی
جنگل های شمال , هیرکانی

این ناحیه از جنوب به قلهٔ تخت سلیمان تا حدود گردنهٔ کندوان و از شمال به دریای خزر و شهر عباس‌آباد، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوین و الموت محدود است. ومردم آن به گویش گیلکی (گلکی )سخن می‌گویند وعده‌ای خواجوندی اند که کردی سخن می‌گویند.

کلاردشت دو جاده ارتباطی مهم دارد. جاده نخست در جاده چالوس از مرزن آباد در ۲۵ کیلومتری جنوب چالوس منشعب شده و با مسیری ۲۰ کیلومتری که از میان تپه‌هایی که بر دامنه‌شان گندم و جو کاشت می‌شود به کلاردشت می‌رسد. جاده دوم از عباس‌آباد واقع در جاده کناره خزر، در بین راه چالوس و تنکابن منشعب شده و با طول ۲۵ کیلومتر پس از گذشتن از جنگل‌های متراکم و بسیار زیبا در ناحیه مکارود به غرب کلاردشت می‌رسد.

در منطقه کلاردشت ۴۵ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر قرار دارد که نمونه کم‌نظیری را بوجود آورده است. علم‌کوه با ارتفاع ۴۸۴۵ متر بلندترین آن‌هاست.

کلاردشت دشتی است در میان دره‌ای باز و گسترده که ییلاقات و آبادی‌های فراوانی را دربر گرفته‌است. مرکز کلاردشت «حسن کیف» بوده و در ده زیبای رودبارک در زیر قله علم کوه با رودخانه‌ای پرآب و زیبا و ویلاهای متعدد از محل‌های مهم و جاذبه‌های گردشگری ویژه منطقه به شمار می‌رود. کلاردشت در ایران به بهشت گمشده معروف شده و هرساله به دلیل زیبایی طبیعی و بی‌نظیر و آب و هوای بسیار مطبوع و به ویژه درفصل تابستان پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.


گنجینه کلاردشت

در سال ۱۳۱۸ هـ. ش به هنگام پی‌کنی به منظور احداث قصر اجابیت در گنج تپه روستای اجابیت کلاردشت تعدادی ظروف زرین و مفرغین و سفالین کشف و به گنجینه کلاردشت معروف گردید. اشیاء مکشوفه سفالی شامل قمقمه، کوزه، بشقاب و ظروف لوله دار و ریتون بود و ظروف زرین مجموعه فوق شامل جام و خنجر و … و در مجموعه به وزن ۵۷۴٫۷۹ گرم در ابتدا به عنوان پشتوانه اسکناس با خزانه بانک ملی تسلیم و در سال ۱۳۲۲ به موزه ایران باستان (موزه ملی) تحویل گردید. در بین اشیاء مکشوفه جام زرین استوانه‌ای شکل با نقش سه شیر با سر برجسته از لحاظ تکنیک ساخت قابل مقایسه با جام مارلیک است. روی هم رفته گنجینه کلاردشت بیانگر فرهنگ و هنر پیشرفته منطقه در هزاره‌های دوم و اول ق. م و ارتباط گسترده آن با مناطق گیلان و حسنلو آذربایجان و سیلک کاشان ونیز لرستان است.

مجموعه سیمین کلاردشت
علاوه بر مجموعه فوق در طی کاوش‌های باستان‌شناسی و با عملیات ساختمانی مجموعه ظروف سیمین بعضاً با نقوش طلاکوب متعلق به دوره ساسانی کشف گردیده‌است ازجمله این ظروف جام‌های متعدد با نقوش انسانی و حیوانی است بعنوان نمونه روی دو جام سیمین قباد اول اولین پادشاه ساسانی سوار بر اسب در صحنه شکار گورخر به تصویر کشیده شده‌است نیز تنگی نقره‌ای با پس زمینه طلایی، نقوش و تصاویر رامشگران را به صورت برجسته در صحنه نوازندگان و در میان انواع حیوانات مانند روباه، کبک، بلدرچین و ببر نشان می‌دهد.

تاریخچه کلاردشت 
از آثاری که در ناحیهٔ کلاردشت و تپه‌های اطراف آن کشف شده معلوم می‌شود که قسمتی از این منطقه در ادوار باستانی، آباد و دارای ساکنینی بوده‌است. از شاعران، ابوذر فقیه ملک مرزبان که اشعاری در توصیف کلاردشت سروده‌است می‌توان نام برد.

آب و هوای کلاردشت
وجود رشته کوه‌های البرز در کناره‌های دریای خزر موجب متوقف شدن رطوبت در دامنه‌های آن گردیده و سبب بارش باران فراوان در این ناحیه از شمال کشور می‌شود. بخشی از این بارندگی‌ها در ارتفاعات کلاردشت منجر به بارش برف می‌شود و به همین دلیل است که هوای کلاردشت در مقایسه با دیگر مناطق استان مازندران بسیار خنک‌تر و مطبوع‌تر است. هوا در کلاردشت مه نسبتاً دایمی دارد و دمای آن در برخی از روزهای سرد زمستان به حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر می‌رسد. در شب‌های تابستان نیز گاه مردم به استفاده از لباس گرم نیاز دارند.

جنگل‌های انبوه و سرسبز، رودخانهٔ سردآبرود، کوه‌های علم کوه و تخت سلیمان در بخش غربی، جنگل‌های عباس‌آباد در بخش شمالی، جنگل‌های بخش جنوبی، کوه‌های کم ارتفاع و روستاهای دامنهٔ این کوه‌ها در بخش شرقی، از دیگر مشخصه‌های این منطقه‌است.

روستاها

از نگاه کمال‌الملک

جادهٔ کلاردشت به عباس‌آباد
کلاردشت مشتمل بر ۳۹ آبادی است.

برخی از آبادیهای مهم کلاردشت که بیش از ۱۰۰ خانوار جمعیت دارند عبارت‌اند از:

* حسن کیف کُردیچال (اولین بانک کلاردشت قبل از انقلاب در این روستا احداث شده و همچنین دومین مدرسه کلاردشت پس از لاهو در سال۱۳۰۶در این روستا تأسیس شد. کردیچال بعد از شکر کوه قدیمی‌ترین محل محسوب می‌گردد و هم اکنون به همراه چند محل دیگر شهر کلاردشت شمالی را می‌سازد) از برزگترین طایفه این منطقه خاندان فقیه نصیری را می‌توان نام برد.
وَلْوال
گَرَکِپَس
پیمبور
مُکا
لاهو (اولین مدرسه به سبک جدید در سال۱۳۰۱در این روستا تأسیس شد)
رودبارک
مِجل
اُجابِیت
طُویدره
شکرکوه
مُکارود
واحه
طائب‌کلا
پیشَمبور
بازارسر
پیمبور
لش سر
کُلِمه
کوه پر
کَلِنو
سماء
کردیچال
دیمو
لورچال
سنار علیا
سنار سفلی
گَوی‌تَرعلیا
گَوی‌تَرسفلی
طُویر
طبرسو
پی قلا (پی قلعه)
بنفشه ده
شهری (حسن کیف)
اویجدان

کلاردشت 
کلاردشت از توابع شهرستان چالوس در غرب استان مازندران به دلیل زیباییهای بی حدش از مکانهای دیدنی و تفریحی ایران به شمار میرود و به بهشت ایران معروف است.کلاردشت از جنوب به قله تخت سلیمان تا حدود گردنه کندوان و از شمال به دریای خزر و شهر عباس آباد، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوین و الموتمحدود است. کلاردشت با قدمت 4000 ساله که اطراف آن را کوه های پوشیده از برف و جنگل های بکر و طبیعی تشکیل داده در 35 کیلومتری بخش مرکزی سواحل جنوبی دریای خزر واقع گشته و دارای جاذبه های توریستی و تفریحی بسیار زیادی است.

کلاردشت دو جاده ارتباطی دارد. جاده نخست از مرزن آباد در فاصله 25 کیلومتری جنوب چالوس منشعب شده و به طول 20 کیلومتر از میان تپه هایی که بر دامنه های شان گندم و جو کشت می شود، می گذرد و دومین جاده، از عباس آباد واقع در جاده کناره خزر، میان راه چالوس و تنکابن منشعب شده و به طول 25 کیلومتر پس از گذشتن از جنگل های متراکم و بسیار زیبا در ناحیه نکارود به غرب کلاردشت می رسد.

وجود بیش از 45 قله بالای 4000 متر، نمونه کم نظیری از عظمت، صلابت و زیبایی رشته کوه های البرز را در کلاردشت به نمایش گذاشته است. علم کوه با ارتفاع 4845 متر از سطح دریای آزاد بلندترین کوه کلاردشت است.

کلاردشت دارای آب و هوایی معتدل است. بارش بارانهای فراوان، برفهای نشسته بر ارتفاعات و کوهستانی بودن این منطقه هوای کلاردشت را در مقایسه با دیگر مناطقاستان مازندران بسیار خنک تر و مطبوع تر کرده است.

از دیدنی های کلاردشت هر چه بگوییم کم است. در اینجا فقط به اختصار به معرفی چند نمونه از آن میپردازیم :

دریاچه ولشت
دریاچه ولشت (سما)، نگین آبی کلاردشت یکی از دریاچه های آب شیرین ایران است. این دریاچه با وسعتی حدود 20 هکتار در عمق تپه های شرقی کلاردشت در نزدیکیدهکده سما واقع است.

علم کوه و کوه تخت سلیمان
علم کوه که در سمت شمال شرقی به دیواره ای به طول 700 متر و عرض 450 متر منتهی می شود، یکی از هشت دیواره سخت گذر جهان است. کوه تخت سلیمان نیز که در افسانه ها از آن به جایگاه ازدواج «سلیمان (ع) و بلقیس» یاد می کنند با ارتفاع 4650 متر یکی از دیدنی های این منطقه به شمار می رود.

رودبارک
روستای منحصر به فرد رودبارک که در فاصله 4 کیلومتری غرب حسنکیف قرار دارد به لحاظ زلال بودن رودخانه سردآبرود و خودنمایی قله تخت سلیمان ، جایگاه ویژه ای را در بین تمامی مناظر کلاردشت به خود اختصاص داده است. جهت استفاده بهینه از طبیعت زیبای رودبارک لازم است که از روستا خارج شده و در کناره های رودخانه سردآبرودمسیری را در حدود 15 کیلومتر به سمت قله علم کوه و تخت سلیمان پیمود. فاصله بین روستای رودبارک و روستای ونداربن با مناظر دلپذیرش جذبه های فراوانی دارد و هر ساله هزاران جهانگرد مشتاق را به سمت خود می کشاند.

چشمه آب سرد رودبارک و امیر چشمه در قسمت انتهایی رودبارک و در مقابل رودخانه سردآبرود زیبایی خاصی را به این بخش از کلاردشت داده است .

ماهیان خال قرمز قزل آلای موجود در رودخانه ، قرارگاه کوهنوردی ، ویلاهای زیبا ، باغ های مشجر ، آداب و روسوم بجا مانده از فرهنگ عامیانه مردم از دیگر ویژگیهای رودبارکبشمار می آیند.

جنگل ازو
جنگل ازو که مسیرش از روستای ولبال در یک کیلومتری غرب حسن کیف است طبیعت جهانگردان هنرمند و هنر دوست است. منطقه اصلی جنگل ازو دشتی سرسبز همچون فرشی نگارین بوده که تار و پودش از سبزه و بنفشه است. کوه گرگ، دشت جو پشت ، عسلک و مازیگاسر و برخی جنگل های دست نخورده دیگر ، بخش هایی از جنگل ازو به حساب می آیند.

مازیچال
پس از طی مسافتی در حدود 4 کیلومتر از میان جنگل به چشم اندازی سر سبز خواهید رسید که حتی فاقد یک درخچه است . اینجا همان مازیچال است که قلل مرتفع اطرافش ، زیبایی آن را دو چندان کرده است. خانه های ییلاقی این دشت که به تعداد انگشتان دست نمی رسند و قسمت فوقانی شان را با شیروانی های فلزی پوشانده اند، صرفا جهت استفاده شخصی در فصل تابستان است.

تپه کلار
کلار نام شهر و تپه باستانی در محدوده کلاردشت امروزی است. تپه کلار یکی از دیدنی ها و آثار تاریخی بخش کلاردشت است که نقش مهمی در روشن شدن ابهامات باستانشناسی حاشیه جنوبی دریای خزر دارد، از این رو آن را بهشت کاوشگران نامیده اند.

جام طلایی دو شیر یا جام کلاردشت یکی از آثار باستانی است که در تپه کلار کشف شده است. قدمت این جام حدود ۸۰۰ سال پیش از میلاد است. جام طلایی کلاردشت درتهران موزه ی ایران باستان نگهداری می شود.

جاده کلاردشت به عباس آباد
یکی از جاده های بسیار زیبا در ایران. پر از درختان سر به فلک کشیده و جنگلهای انبوه که در طی مسیر چشم نوازی میکنند. همجواری جاده با رودخانه و جنگل مسیری بس دیدنی را به نمایش گذاشته است.

هتل نیمه ساخته به جا مانده از زمان رضا خان
هتل نیمه ساخته بجا مانده از زمان رضا خان و به اصطلاح کلاردشتی ها ، میهمان خانه خرابه در شهر حسن کیف، از زمان جنگ جهانی دوم نمودی از شیوه معماری آلمانی ها در ایران در زمان رضا خان است . اکثر مسافران در هنگام گشت و گذار در شهر و خرید سوغاتی های کلاردشت از قبیل کلوچه ی کا کا و برخی مرباهای ویژه منطقه ، متوجه بنای متروکه ای می گردند که بازدید از آن برای دوستداران مسایل فرهنگی و تاریخی جالب خواهد بود.

جنگل مجل، روستای اجابیت و کاخ سلطنتی رضا خان، پی قلعه و شهرک گلدشت، مکارود، جنگل کلاردشت، چشمه های آب گرم، یخچالهای طبیعی کلاردشت و …… از دیدنی های دیگرکلاردشت محسوب میشود.

کلاردشت مشتمل بر ۳۹ آبادی است. برخی از آبادیهای مهم کلاردشت عبارتند از :

لاهو (اولین مدرسه به سبک جدید در سال۱۳٠۱در این روستا تاسیس شد) ، رودبارک ، حسن کیف ، کردیچال (اولین بانک کلاردشت قبل از انقلاب در این روستا احداث شده و همچنین دومین مدرسه کلاردشت پس از لاهو در سال۱۳٠۶در این روستا تاسیس شد.کردیچال بعد از شکر کوه قدیمی ترین محل محسوب میگردد و هم اکنون به همراه چند محل دیگر شهر کلاردشت شمالی را میسازد) .

کوه،جنگل،دشت،دریاچه،رود،آبشار،آب و هوای لطیف،مردمان سازگار و مهمان دوست و برخی آثار و ابنیه های تاریخی در گستره ای نسبتا محدود یکجا گرد هم قرار گرفته اند. منطقه کلاردشت با جاذبه های فراوانش سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی وخارجی است.
کلاردشت به نام های دریاچه ولشت، نیز شناخته می شود.

روستای پیشنبور در شهرک مالینگا یکی از معروفترین شهر ک های شهرستان کلاردشت واقع شده است .

کلاردشت نرسیده به روستای پیشنبور

Nichkuh
Nichkuh is a village in Zanus Rastaq Rural District, Kojur District, Nowshahr County, Mazandaran Province, Iran. At the 2006 census, its population was 389, in 109 families

WhatsApp us