خانه » Blog » دانش » بزرگترین اتم‌شکن جهان

مجموعه ای درباره رازهای زندگی : ایا بشر میتواند انرژی کهکشان و محیط اطراف خود را تحت کنترل خویش دراورد ؟

چهارشنبه 20 شهریور 1387

بزرگترین اتم‌شکن جهان به کار می‌افتد

رازهای زندگی : آیا ماده با سرعت نور حرکت می‌کند؟
Large Hadron یا LHC آیا ماده با سرعت نور حرکت می‌کند؟
 Large Hadron یا LHC
Large Hadron یا LHC
 Large Hadron یا LHC
Large Hadron یا LHC

آن را کاوشی مانند کار  آلیس در سرزمین عجایب  در مورد نحوه تشکیل جهان خوانده‌‌اند یا دستکاری خطرناکی در طبیعت که ممکن است به سرنوشت محتومی بینجامد .

هر کدام از اینها که درست باشد، به گزارش  آسوشیتدپرس قوی‌ترین اتم‌‌شکنی که تا به حال در دنیا ساخته شده است، از روز چهارشنبه 10 سپتامبر (20 شهریور) به کار می‌افتد؛ رویدادی که دانشمندان برای بیش از دو دهه در انتظار آن بودند.

شتاب‌دهنده  چند میلیارد دلاری Large Hadron یا LHC ریزترین ذرات اتمی را جستجو خواهد کرد و به شبیه‌سازی مه‌بانگ  – این نظریه که انفجار عظیمی باعث آفرینش کیهان شد- خواهد پرداخت.

این ماشین در سرن (CERN) “سازما ن پژوهش هسته‌ای اروپا”، دانشمندان را امیدوار کرده است که بتوانند نگاه دقیق‌تری به چگونگی تشکیل ماده بیندازند، و دانش‌ خود در این مورد را تکمیل کنند یا احتمالا نظریه‌های خود  در این باره را بازسازی کنند.

اولین دسته‌ پرتوهای پروتونی به درون تونل 27 کیلومتری پرتاب خواهد شد تا کنترل قدرت بزرگترین مغناطیس‌های ابررسانای جهان مورد آزمایش قرار گیرد. اما هنوز یک ماه دیگر طول می‌‌کشد تا دسته پرتوهایی که در جهت مخالف حرکت داده خواهند شد، با این پرتوها برخورد داده شوند؛ برخوردی که برخی  شکاکان می‌ترسند باعث ایجاد “سیاه‌چاله‌هایی” شود و کل سیاره زمین را به خطر  اندازد.

مرکز کنترل سرن در ژنو سوئیس- رویترز

این طرح پژوهشگرانی از 80 کشور، که حدود 1300 نفر از آنها از آمریکا هستند، را جذب خود کرده است و این کشورها 531 میلیون دلار از کل هزینه 4 میلیلرد دلاری این طرح را تامین کرده‌اند.

شتاب‌دهنده سرن طوری طراحی شده است که که سرعت دسته پروتون‌ها را به نزدیک سرعت نور برساند، یعنی  این ذرات با هر ثانیه 1100 بار دور تونل حلقوی 17 کیلومتری  آن که در عمق 45 تا تا 150 متری زیر زمین در نواحی روستایی مرز فرانسه و سوئیس قرار گرفته است، بچرخند.

هنگامی که این دسته‌های پرتوهای پروتونی به طور موفقیت‌‌آمیزی در جهت خلاف عقربه‌های ساعت چرخانده شوند، یک آزمایش حرکت دادن آنها در جهت عقربه‌های ساعت هم انجام خواهد شد. سپس دانشمندان پروتون‌ها  را به سوی یکدیگر خواهند راند تا به هم برخورد کنند، و در زیر نگاه شناساگرهایی که در  محفظه‌هایی که بزرگی آنها به اندازه یک کلیسای بزرگ است، قرار دارند، به  ذرات ریزتری شکسته شوند و انرژی آزاد کنند.

درجست‌وجوی ذره طلایی

سرن احتمال ایجاد سیاه‌چاله‌های کوچک – نسخه زیراتمی ستاره‌های درخود فروریخته‌ای که جاذبه آنها آنقدر قوی است که هر چیزی از سیاره‌ها و دیگر ستاره‌ها را درون خود می بلعد -رد می‌کند.

اما افراد شکاک به دادگاه منطقه‌ای امریکا در هاوایی و دادگاه اروپایی حقوق بشر شکایت برده‌اند تا این طرح را متوقف کنند. آنها در سال 1999 در انجام اقدام مشابهی برای بستن شتاب‌دهنده Relativistic Heavy Ion ناموفق مانده بودند.

ساختمان شتاب‌دهنده سرن از سال 2003 آغاز شد، و هزینه آن را عمدتا دولت‌های عضو اتخادیه اروپا پرداختند . آمریکا و ژاپن نیز که در سرن مقام ناظر دارند، نیز مشارکت‌های عمده‌ای در ساخت این شتاب‌دهنده انجام دادند.

یکشنبه 31 شهریور 1387

اشکال فنی شتاب دهنده “مه بانگ” را تعطیل کرد

یک اشکال فنی دانشمندان را وادار کرده است ماشین عظیم ذره شکن را که برای شبیه سازی شرایطی شبیه به “مه بانگ” ساخته شده است، را برای دست کم دوماه تعطیل کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز سازمان پژوهش هسته‌ای اروپا (سرن) اعلام کرد  روز جمعه ۱۹ سپتامبر (۲۹ شهریور) یک نشت عمده هلیوم به درون تونل جایگاه بزرگترین و پیچیده‌ترین ماشینی که تا به حال بشر ساخته است، رخ داده است.

دانشمندان ۱۱ روز پیش شروع موفقیت‌آمیز کار  شتاب‌دهنده  Large Hadron Collider یا LHC را در مرز سوئیس و فرانسه را جشن گرفتند، با این امید که فیزیک مدرن را اصلاح کنند و اسرار  کیهان و منشا آن را بگشایند.

دانشمندان در مرکز کنترل سرن – AFP

سخنگوی سرن، جیمز جیلیس گفت برای حل کردن این مشکل، ماشین باید از درجه حرارت کاری آن از منهای ۲۷۱.۳ درجه سانتی‌گراد بالا برده شود.

او گفت: “به خاطر این که یک ماشین ابررسانایی است که در درجه حرارت بسیار پایین کار می‌کند، برای این که وارد آن شویم و آن را تعمیر کنیم، مجبوریم آن گرم کنیم، و بعد دوباره آن را سرد کنیم و این فرایند احتمالا دو ماه طول می‌کشد.”

سرن اعلام کرد که  ضوابط ایمنی شدید تضمین می‌کند که این اختلال کارکرد هیج خطری برای مردم ایجاد نمی‌کند.

سازمان دهندگان این طرح مجبور شدند تا به شدت فعالیت کردند تا بر نظرات برخی از منتقدان غلبه کنند که می‌گقتند این آزمایش سیاهچاله‌های کوچکی با جلذبه شدید ایجاد خواهد کرد که می‌توانند کل سیاره را در خود ببلعد.

شگفتی‌های سیاه‌چاله‌ها

از هنگامی که این ماشین در ابتدای این ماه شروع  به کار کرد، دانشمندان به طور موفقیت‌آمیزی پرتوهای ذرات را به دور این شتاب‌دهنده چرخانده‌اند.

قدم بعدی این خواهد بود که پرتوهای ذرات را با یکدیگر برخورد دهند، تا تصادم‌های کوچکی در سرعت‌های نزدیک به سرعت نور رخ دهد.

این کار تلاشی برای بازسازی حرارت و انرژی مه‌بانگ – انفجاری که کیهان‌شناسان عموما معتقدند که منشا کیهان در حال  انبساط ما بوده است – در مقیاسی مینیاتوری است.

سرن اعلام کرد که این نشت به علت اشکال در اتصال الکتریکی میان دو مغناطیس رخ داده است، که احتمالا در جریان بالای برق ذوب شده‌اند و این اشکال مکانیکی را به وجود آورده‌اند.

هنگامی که LHC یا حداکثر سرعت خود کار کند خواهد  توانست ثانیه‌ای ۶۰۰ میلیون برخورد میان پروتون‌هایی را که با سرعت ۹۹.۹۹ درصد سرعت نور در محفظه زیرزمینی ۲۷ کیلومتری آن حرکت می‌کنند، به وجود آورد.

سه شنبه 26 شهریور 1387 – 22:01:44 | کد مطلب: 63578 چاپ

هکرها به LHC نفوذ کردند

دانش > دانش – همشهری آنلاین:

قسمتی از سیستم کامپیوتری برخورد دهنده لارج هادرون(LHC) توسط یک گروه هک شد.

گروهی که خود را تیم امنیتی یونان می‌خواندند با گذاشتند پیغامی روی قسمتی از سایت این مرکز نفوذ خود را اعلام کردند.

این نفوذ روز چهارشنبه از درون یکی از کامپیوتر‌هایی که به شبکه این مرکز متصل بود انجام گرفت و به مسئولین این مرکز نشان داد که مسائل امنیتی اهمیت زیادی در ایمن کردن کارشان دارد.

هیچ گونه خسارتی به این مرکز گزارش نشده ولی این حمله مسئولین این مرکز را برای ایمن کردن شبکه خود آگاه ساخته است.

این پیغام در سایت این مرکز به نمایش گذشته شده است و به زبان یونانی می‌گوید:«ما 2600هستیم،با ما در نیفتید!»

سخنگوی این مرکز می‌گوید که کامپیوتر مورد هدف قرار گرفته شده به شتاب دهنده متصل نبوده‌است و تنها برای مشاهده بعضی موارد در شتابدهنده مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

دانشمندان در مرکز LHC با استفاده از شتاب دهنده خطی این مرکز در حال تحقیق بر روی این هستند که دقیقاً چه اتفاقی قبل از شروع جهان و انفجار بزرگ رخ داده است.

منبع همشهری انلاین


مطالب مرتبط با موضوع دانش :

WhatsApp us