چوب درخت lignum vitae

پاک‌چوب زبْرْپوسته (Guaiacum officinale) یکی از درخت‌هایی است که از آن چوب محکمی به نام پاک‌چوبه به‌دست می‌آید. این درخت یکی از گونه‌های گیاهان گلدار است. این درخت بومی کارائیب و سواحل شمالی آمریکای جنوبی است. درخت همیشه سبزی و کوچکی با رشد بسیار کند است. طول آن حداکثر به ۱۰ متر و قطر تنهٔ آن ۶۰ سانتیمتر می‌رسد. گل‌های آبی رنگ آن دارای ۵ گلبرگ هستند. پوست میوهٔ آن به رنگ زرد مایل به نارنجی و گوشت آن قرمز رنگ با دانه‌هایی سیاه است.

پاک‌چوب زبرپوسته گل ملی کشور جامائیکا است .

در خطر انقراض (IUCN 2.3)
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: قیچ‌سانان
تیره: اسپندیان
سرده: گایاکام
Species: G. officinale

سخت ترین چوب های جهان
سخت ترین چوب های جهان

Guaiacum officinale ، که معمولاً با نام ناهنجار lignum-vitae شناخته می شود، guaiacwood یا gaïacwood ، گونه ای از درخت در خانواده ( Tribulus terrestris ) ، است . Zygophyllaceae

که بومی کارائیب و ساحل شمالی آمریکای جنوبی است .

lignum vitaeLignum Vitae یکی از عجیب ترین موارد عجیب در میشیگان و مطمئناً یکی از نادرترین چوب ها است. Lignum vitae نوعی چوب است. از درختانی که در کارائیب و ساحل شمالی آمریکای جنوبی رشد می کنند برداشت می شود. صدها سال این محصول مهم صادراتی به اروپا بوده و برای شهر” سولت استی ماری ، انتاریو” بسیار ضروری بوده است. شهر ماری از اوایل دهه 1900. بدون وجود این چوب غیرمعمول ، نیروگاه هیدروالکتری Cloverland با 74 توربین با سرعت بالا که دارای جریان آب 28000 پا در ثانیه هستند ، ممکن است ساخته نشده باشد.

این نیروگاه برای تولید برق Union Union Carbide مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1963 ادیسون سولت این کارخانه را به دست آورد و امروز به بیش از 40،000 مشتری شهری و روستایی خدمت می کند. Lignum Vitae یک مؤلفه اساسی در ساخت کارخانه و تولید برق بود.

Lignum Vitae بسیار متراکم است ، در واقع متراکم ، به طوری که دیگر شنا نمی کند و درون آب فرو می رود . مکعبی که 12 اینچ مربع دارد وزن آن بین 25 تا 30 پوند است. علاوه بر چگالی ، lignum vitae ویژگی های دیگری نیز دارد که آن را برای استفاده به عنوان یاتاقان برای آن دسته از توربین های پر سرعت ایده آل ساخته است. روغنهای طبیعی موجود در چوب دارای خاصیت روانکاری هستند که بین 2 تا 3 هزارم اینچ ضخامت یک فیلم بین چوب و شافت فلزی ایجاد می کنند. معلوم است که دقیقاً مناسب برای چرخاندن شفت های توربین است. تأثیر دیگر این فیلم روغن این است که شما می توانید توربین را متوقف کرده و برای مدت زمان طولانی بدون خطر خوردگی ، آن را در حالت استراحت قرار دهید. چنین توقف استراحتی با یاتاقان های فلزی امکان پذیر نیست. هر توربین نیاز به یاتاقان اصلی و 3 یاتاقان ثابت 120 درجه از هم دارد. در قدیم ، سیاهه‌های مربوط به lignum vitae در نیروگاه برقی نگهداری می شدند ، غرق در آب. وقتی یاتاقان بیرون می زد و مجبور به تعویض می شد ، یک سیاهه تهیه می شد و سکه از انتها بریده می شد. سپس سیاهه‌ها دوباره غوطه ور شدند. سکه را برای ماشین‌کاری به مغازه می برد.

در این نوشتار ، برخی از یاتاقان های ساخته شده از lignum vitae هنوز در این گیاه استفاده می شوند. قدیمی ترین بیش از 60 سال در خدمت بوده است. اکنون درختانی که این چوب نادر را تولید می کنند ، کشاورزی می شوند. این تقاضا باقی مانده است زیرا برخی از مناطق برخلاف آبهای خالص دریاچه برتر ، دارای اسیدیته بالا هستند. آبهای اسیدی باعث خوردگی سریع می شوند که با یاتاقان های فلزی ویران می شود. شما می توانید هر ساله در طول جشنواره مهندسان روز در Sault Ste یک توربین ها و Lignum Vitae را چک کنید. شهر ماری در آن روز فقط فضای داخلی نیروگاه Cloverland Hydroelricric برای بازدید کنندگان باز است.


چوب با ارزش Lignum vitae
چوب با ارزش Lignum vitae

Lignum vitae یک چوب است که به آن گایاکاکان یا گایاکوم نیز گفته می شود ، و در مناطقی از اروپا که به Pockholz معروف است از درختان جنس Guaiacum است . این درختان بومی کارائیب و ساحل شمالی آمریکای جنوبی هستند (به عنوان مثال: ونزوئلا) و از ابتدای قرن شانزدهم یک محصول مهم صادراتی به اروپا بوده است. چوب زمانی برای کاربردهای مورد نیاز از مواد با ترکیب فوق العاده ای از مقاومت ، چقرمگی و چگالی بسیار مهم بود . همچنین این درخت ملی باهاما و گل ملی جامائیکا است .

چوب به طور عمده از Guaiacum officinale و Guaiacum sanctum ، هر دو درخت کوچک و آهسته رشد می شود. هم اکنون تمام گونه های جنس Guaiacum در پیوست II CITES (کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر جانوران وحشی و فلور) به عنوان گونه های بالقوه در معرض خطر ذکر شده است . G. خلوتگاه ذکر شده است که به عنوان نزدیک به تهدید توسط IUCN در فهرست قرمز . تقاضا برای چوب با علم مدرن مواد کاهش یافته است ، که منجر به پلیمر ، آلیاژها و مواد کامپوزیتی شده است که می تواند جای lignum vitae را بگیرد.


Guaiacum sanctum ، معمولاً به عنوان Holywood یا Holywood Lignum-vitae شناخته می شود ، گونه ای از گیاهان گلدار در خانواده بوته کرئوزوت ، Zygophyllaceae است. از فلوریدا جنوبی در ایالات متحده و جنوب باهاما گرفته تا آمریکای مرکزی و آنتیل بزرگ است. این گونه با از بین رفتن زیستگاه تهدید می شود. و در گونه های در حال انقراض ثبت شده است .

این درخت یکی از دو گونه است که از چوب با ارزش Lignum vitae بهره می برد و دیگری Guaiacum officinale است. این درخت کوچک در حال رشد آهسته است و با قطر تنه 50 سانتی متر (20 اینچ) به ارتفاع 7 متر (23 فوت) می رسد. این درخت در اصل در تمام بخشهای بومی خود همیشه سبز است. طول برگها مرکب ، 2.5-3 سانتی متر (0.98-1.2 در طول) ، و 2 سانتی متر (0.79 اینچ) عرض است.

گل های درخت  Lignum vitae
گل های درخت Lignum vitae

گلهای آبی مایل به آبی هر کدام پنج گلبرگ دارد و غلافهای زرد رنگ حاوی دانه های سیاه و سفید که به طور جداگانه در یک پوست قرمز کپسوله می شوند ، تولید می کنند. Guaiacum sanctum درخت ملی باهاما است. Holywood lignum vitae (Guaiacum sanctum) درخت خیره کننده ای است که گلهای آبی زیبا ، بصورت یکپارچه یا در خوشه ها تولید می کند. این گلها دارای پنج گلبرگ هستند و معمولاً بیش از یک سانتیمتر از آن اندازه می گیرند.

برگهای چوب مقدس lignum vitae از سه تا پنج جفت برگچه سبز تیره تشکیل شده است که طول آنها حدوداً سه سانتیمتر است و در نوک آن نقطه کوچکی دارد. در گرمترین زمان روز ، جفت برگها ممکن است گاهی اوقات جمع شوند. میوه های این گونه چهار یا پنج لوب دارند و به هنگام بالغ ، به رنگ نارنجی و زرد روشن هستند.

میوه lignum vitae
میوه lignum vitae
میوه lignum vitae
میوه lignum vitae

نام (های) مشترک: Lignum Vitae

نام علمی: Guaiacum officinale، G. sanctum

توزیع: آمریکای مرکزی و آمریکای شمالی شمالی

اندازه درخت: 20-30 فوت (6-10 متر) قد ، 1-2 فوت (0.3 – 0.6 متر) قطر تنه

میانگین وزن خشک: 79 پوند / فوت 3 (1260 کیلوگرم / متر 3 )

وزن مخصوص (پایه ، 12٪ MC): 1.05 ، 1.26

سختی Janka: 4،390 lb f (19،510 N)

مدول پارگی: 18،450 lb f / in 2 (127.2 MPa)

مدول الاستیک: 2،043،000 پوند f / in 2 (14.09 GPa)

قدرت خرد کردن: 12200 lb f / in 2 (84.1 MPa)

انقباض: شعاعی: 5 ~ ، مماس: 8، ، حجم: 13 ~ ، نسبت T / R: 1.6

رنگ / ظاهر: رنگ درون چوب می تواند از زیتونی تا قهوه ای مایل به سبز تیره تا تقریباً سیاه و سفید باشد ، گاهی اوقات با رنگ مایل به قرمز. تمایل دارد با افزایش سن ، به خصوص در معرض نور ، تاریک شود. رنگ اصلی Lignum Vitae تمایل به تیره تر از رنگ چوب های ( Verawood ، آرژانتین Lignum Vitae (Lignum Vitae دارد .

دانه و بافت: دانه ها به هم پیوسته است ، گاهی اوقات به شدت. دارای بافت بسیار ظریف و حس روغنی است. چوب برهنه به دلیل دارا بودن روغن طبیعی می تواند به درخشش بسیار خوبی جلا داده شود.

Endgrain: پراکنده – متخلخل؛ منافذ کوچک تا متوسط ​​، تعداد کمی؛ منحصرا انفرادی؛ رسوبات معدنی گاهی اوقات وجود دارد. پارانشیم انتشار کل در مصالح ، گشادکننده عروق؛ پرتوهای باریک وجود دارد .

مقاومت در برابر چوب فوق العاده محکم : Lignum Vitae برای استفاده در فضای باز بسیار بادوام است و در مقابل حمله حشرات نیز بسیار مقاوم است.

کارآیی: Lignum Vitae به دلیل تراکم فوق العاده زیاد تمایل به جست و خیز کردن برشهای زیرپوش دار خود را دارد و عبور بسیار سبک توصیه می شود. Lignum Vitae همچنین برش های کند کننده خواهد داشت و در کل کار بسیار دشواری به نظر می رسد. همچنین به دلیل داشتن روغن و چگالی بالای آن ، بدست آوردن اتصال چسب قوی و قابل اطمینان بسیار دشوار است. با این حال ، Lignum Vitae یک چوب استثنایی و خاص است که مصاف خاص به خود را دارد .

عطر: Lignum Vitae رایحه ای ملایم و عطر مانند دارد.

آلرژی / سمیت: گزارش شده است که Lignum Vitae باعث تحریک پوست می شود. برای اطلاعات بیشتر به مقاله های آلرژی چوب و سمیت و ایمنی از گرد و غبار چوب مراجعه کنید.

قیمت گذاری / در دسترس بودن: تجارت Lignum Vitae در CITES پیوست II محدود شده است و قیمت های اصلی Lignum Vitae به همین ترتیب بسیار بالا هستند: و معمولاً از منابع مشکوک تهیه می شود . Lignum Vitae به طور معمول توسط پوند ، (به جای اندازه گیری رایج ترین تخته کف پا) به فروش می رسد ، و از آنجا که سنگین ترین چوب جهان است ، این نیز باعث می شود قیمت آن به طور قابل توجهی گران شود.

پایداری: این گونه چوب در CITES ضمیمه II وجود دارد و در فهرست قرمز IUCN قرار دارد. این فهرست در معرض خطر است زیرا جمعیت به شدت کاهش می یابد و بهره برداری برای هر دو عصاره چوب و رزین آن صدها سال ادامه دارد.

موارد متداول: دستگیره های ابزار ، بلبرینگ ، بوشینگ ، چرخ قرقره و اشیاء چرخانده.

نظرات: از نظر اکثر Lignum Vitae سنگین ترین و سخت ترین چوب جهان است. دوام آن در برنامه های زیر آب یا تماس با زمین نیز استثنایی است. Lignum Vitae برای یاتاقانهای پروانه شافت در کشتی ها استفاده شده است و روغنهای طبیعی آن روغن کاری خود را فراهم می کند که به چوب مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش می دهد.

متأسفانه ، Lignum Vitae تا آستانه انقراض مورد سوء استفاده قرار گرفته است ، و اکنون یک گونه در معرض خطر است. Verawood – گونه های چوبی مرتبط با خصوصیات و خصوصیات کاری مشابه – معمولاً به عنوان یک جایگزین مورد استفاده قرار می گیرد ، و گاهی به آن آرژانتین Lignum Vitae گفته می شود. حتی این گونه ( Bulnesia sarmientoi ) در CITES ضمیمه III گنجانده شده است ، اگرچه به اندازه ضمیمه II در جایی که Lignum Vitae یافت می شود ، محدود کننده نیست.

اگرچه Verawood در یک سرده متفاوت از ها Lignum رزومه، (است Bulnesia و جویاک ، به ترتیب) هر دو جنس از نظر بیولوژیکی در خانواده به طبقه بندی: قیچیان. هر دو چوب بسیار سخت ، سنگین ، روغنی هستند و دارای الگوی دانه ای پر و دارای رنگ زرد قهوه ای مشخص هستند.

نام Lignum Vitae به زبان لاتین است و به معنای درخت حیات یا چوب زندگی است که از بسیاری از کاربردهای دارویی درخت گرفته شده است.

مشخصات مرتبط:

خانواده Zygophyllaceae:

آرژانتین Lignum Vitae (Bulnesia sarmientoi)
Verawood (Bulnesia arborea)

Lignum Vitae
Lignum Vitae
چوب Lignum Vitae
چوب Lignum Vitae

مطالب مرتبط با انواع چوب :

با تشکر از توجه شما

WhatsApp us