مدیریت فضاهاي نقـــلی

دکوراسیون فضاهاي نقـــلی

دکوراسیون فضاهاي نقـــلی

این روزها که آپارتمان‌های نقلی و سوییت‌های 40 و 50 متری‌، در هیاهوی ساخت و ساز و بازار، گوی رقابت را از خانه‌های ویلایی و آپارتمان بزرگ ربوده‌اند‌، زندگی راحت و بدون دردسر نیاز به مدیریت فضا و استفاده از عناصر دکوراتیو مناسب دارد‌. به ویژه برای مستاجرها که هرسال با معضلی به نام اسباب کشی روبه‌رو می‌شوند‌، انتخاب درست وسایل و کمک گرفتن از شیوه‌های راهبردی چیدمان خانه اهمیت دارد‌. روش‌های متعددی برای چیدمان اتاق‌های‌نشیمن با مساحت کم وجود دارد‌، استفاده صحیح از نور خورشید‌، نصب آینه‌، نورپردازی مناسب‌، دقت در انتخاب رنگ‌ها و خرید سرویس‌‌های چوبی و نوع چینش آنها از روش‌های مدیریت فضا در آپارتمان‌های کوچک و دست پیدا کردن به آرامش بیشتر است‌.
از آینه‌ها کمک بگیرید 
برای خانه‌های کوچک با اتاق‌های عریض و کوتاه یا کم نور‌، استفاده درست از آینه یکی از بهترین راه حل‌های ارزان قیمت خواهد بود‌. اگر اتاق کوچکی دارید ، یک آینه قدی را روی دیوار مقابل پنجره اتاق قراردهید و به تماشای نتیجه کار بنشینید‌. شاید به خودتان بگویید چرا زودتر این تغییر در خانه ایجاد نشده است‌. اگر از کار و آشپزی در آشپزخانه کوچک و جاي كم که دارید، لذت نمی‌برید؛ کافی است یک آینه را روی دیوار بالای سینک ظرفشویی نصب کنید‌، آن وقت مطمئن باشید که زمان زیادی را صرف آشپزی خواهید کرد. یک ایده مناسب دیگر این است که آینه‌ای را بالای قفسه‌ها و کابینت‌های بلند نصب کنید تا بتوانید داخل آن را به راحتی ببینید. برای ارتفاع دادن به اتاق‌های کوتاه آینه‌ای را محکم به سقف نصب کنید و پنجره سقفی سبک خودتان رابه وجود بیاورید‌، برای اینکه به فضاعمق بدهید هم می‌توانید میان دو پنجره اتاق یک آینه نصب کنید‌. اگر می‌خواهید اتاق ناهار خوری‌تان مجلل به نظر برسد یک آینه قدی را روی دیوار کنار میز ناهار خوری نصب کنید‌. آینه‌های تمام قدی راه مناسبی برای پر کردن فضای خالی اتاق نیز به شمار می‌آیند‌، اگر گوشه‌ای از اتاق پذیرایی خالی است و وسیله‌ای تزيینی برای زیباتر کردن آن پیدا نکرده اید‌، می‌توانید یک آینه نصب کنید و فضا را گرم‌تر جلوه دهید.
دیوارها را تزیین کنید
با توجه به مساحت کم آپارتمان‌های امروزی‌، از یک فضا، استفاده‌های چند منظوره ببرید و فضاها را به گونه‌ای با یکدیگر تلفیق کنید که کمبود جا محسوس نباشد. مثلا با قرار دادن یک میز غذاخوری جمع‌و‌جور و کاناپه ساده اتاق نشیمن و ناهارخوری را با یکدیگر ادغام کنید‌ یا از میز‌های چند منظوره برای پذیرایی از میهمان‌ها و خلق کردن فضای مفید برای نگهداری ظروف و وسایل اضافی کمک بگیرید‌. رنگ‌آمیزی خانه و تزيین دیوارها یکی از مهم‌ترین راهکارها برای بزرگ‌تر نشان دادن خانه است‌. همان‌طور که می‌دانید رنگ‌های روشن اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهد‌، اما بهتر است در برخی فضاها از رنگ‌های متضاد هم کمک بگیرید تا رنگ‌های روشن بیشتر جلوه کند‌. مثلا اگر راهروی کوچک یا فضای غیر قابل استفاده‌ای با مساحت کم در خانه شما طراحی شده است‌، این فضا را با رنگی متضاد با رنگ روشن دیوارها مانند سبز یشمی یا قرمز گوجه‌ای‌ تزيین و روی آن مجموعه‌ای از قاب‌های زیبا و کوچک نصب کنید‌. در این صورت این دیوارها را به نقطه کانونی خانه و مرکز توجه تبدیل می‌کنید و باعث می‌شود‌، فضا دورتر و بزرگ‌تر به نظر برسد‌.
آویزهای دکوراتیو و مهندسی فضا
اگر در خانه شومینه دارید یا نقشه خانه به شکلی است که قسمتی از اتاق نشیمن آن با طاقچه تزيین شده است‌، می‌توانید با کمک چند گلدان جمع‌و‌جور کوچک یا یک سبد حصیری پر از سیب سبز و آینه، در فضای خانه یک تغییر اساسی ایجاد کنید‌، با آویختن یک آینه ساده روی دیوار شومینه‌، به بزرگ‌تر شدن فضای خانه کمک زیادی کرده‌اید چرا که این دیوار معمولا نقطه کانونی خانه است و تغییراتی که حساب شده اجرا می‌شوند‌، آرامش و زیبایی را به ساکنان خانه هدیه می‌دهند‌. استفاده از آینه در محیط باریک، محیط را باز‌تر و وسیع‌تر نشان می‌دهد. فراموش نکنید تلفیق آینه با دیوار، به شما امکان می‌دهد سطحی براق خلق کنید که به آسانی قابل تمیز کردن باشد، در صورتی که رنگ یا کاغذ دیواری نمی‌تواند سطح براقی به وجود بیاورد. اگر می‌خواهید آینه را روی طاقچه قرار دهید حتما از شمع و شمعدان هم برای رویایی و آرامش بخش‌تر کردن فضا استفاده کنید اگر برایتان امکان دارد قاب آینه و شمعدان را با توجه به سبک دکوراسیون خود انتخاب کنید.
میان عناصر تزیینی تعادل برقرار کنید 
اگر می‌خواهید اتاق نشیمن برای پذیرایی آماده شود و آرامش را به میهمان‌ها هدیه دهد برقراری تعادل میان عناصر دکوراتیو را فراموش نکنید‌. قرار دادن اشیای بزرگ و کوچک در کنار هم به ترتیبی که باعث شلوغی نشود، به برقراری تعادل کمک می‌کند‌، از یک اتاق کوچک‌، فضای مناسبي برای گپ دوستانه در اتاق نشیمن فراهم می‌کند ‌، مطمئن شوید که مبلمان یا صندلی‌ها با یکدیگر بیش از نیم متر فاصله نداشته باشند و از بالشتک‌های تزيینی و رنگی برای تلطیف کردن کمک بگیرید و یک پیشنهاد دیگر برای آراستن میز پذیرایی استفاده از رنگ آبی یاقرمز در چیدمان میز و تزیین آن با میوه‌ها و مواد غذایی تزیینی است‌. رنگ آبی از افزایش اشتها و پرخوری می‌کاهد و برای افرادی که تمایل به دریافت کالری مازاد هنگام صرف غذا داشته یا روحیه هیجانی و ناآرام دارند، مناسب است و برعکس رنگ قرمز اشتها را زیاد می‌کند و برای ميهمانانی که به دنبال فضایی شاد و هیجانی هستند‌ مناسب‌تر است و برای آرامش بیشتر فضا از رومیزی و دستمال سفره یا سرویس غذا خوری آبی رنگ استفاده کنید‌. رنگ آمیزی میوه هایی نظیر توت‌فرنگی و زرد آلو، دانه‌های روغنی همچون گردو‌، بادام و فندق و مواد غذایی همچون سیر با اسپری‌های رنگي یا رنگ‌های روغنی در این نوع چیدمان با ایجاد تضاد فضا را زیباتر جلوه می‌دهد.
موقعیت مبلمان را تغییر دهید 

اگر سرویس مبلمان را دور شومينه چيده‌ايد، ديگر وقت آن رسيده است كه جاي آنها را تغيير دهيد‌. برای وسعت بخشیدن و عریض نشان دادن فضای اتاق نشیمن کافی است موقعیت مبل‌ها را تغییر دهید‌. جایگاه کاناپه و صندلی هایی که کنار دیوار قرار دارند را جابه‌جا کرده و آنها را در زاویه‌ای متفاوت بچینید‌. برای نمونه قراردادن کاناپه به صورت کج در اتاق‌های نشیمن باریک‌، فضا را عریض‌تر نشان می‌دهد. اگر طراحی اتاق نشیمن خانه شما به گونه‌ای است که در بخشی از دیوار فرورفتگی وجود دارد‌، می‌توانید از آن به عنوان انباری کوچک استفاده کنید. جعبه کوچکی را در آنجا بگذارید وسایل اضافی را که دست و پا گیر است یا خرده‌ریز‌هایی که فرصت مرتب کردن‌شان را ندارید، در جعبه قرار دهید. نصب آینه‌، تابلو یا قاب عکس جدید یا تغییر محل قرار گرفتن آنها فضای اتاق را متفاوت جلوه خواهد داد. آینه را در محلی نصب کنید که تصویر زیباترین قسمت اتاق در آن منعکس شود آینه نه‌تنها باعث ایجاد زیبایی و تابش نور بیشتر در منزل می‌شود بلکه با ایجاد خطای دیداری، باعث بزرگ‌تر جلوه دادن فضای اتاق می‌شود. استفاده از یک حباب، چراغ، فانوس یا آباژور در بزرگ‌تر جلوه دادن اتاق‌ها می‌تواند موثر باشد. قراردادن این منابع نور می‌تواند سایه روشن‌های زیبایی ایجاد کند و اتاق پذیرایی منظم‌تر و بزرگ‌تر به نظر برسد‌. بنابراین حواس‌تان باشد نورها در تمام اتاق به طور یکنواخت پخش نشوند‌.

 پرده مناسب
یک پیشنهاد مفید دیگر این است که رنگ تیره‌تری را در مقایسه با دیوارها برای سقف اتاق نشیمن در نظر بگیرید‌. این ترفند باعث می‌شود که فضا بزرگ‌تر به نظر برسد‌. از طرف دیگر سقف‌های بلند باعث می‌شوند تا فضا بزرگ‌تر به نظربرسد‌، برای مرتفع جلوه دادن سقف می‌توانید چوب پرده را تا آنجایی که ممکن است به سقف نزدیک و از پرده‌های بلند استفاده کنید‌. همچنین سرویس‌های مبلمانی که طراحی آنها به شکل هندسی گرد و کروی است‌، فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند‌. حتما از رنگ‌های روشن و پارچه‌های رومبلی یا کوسن‌های کرم یا زرد رنگ برای تزيین اتاق پذیرایی استفاده کنید و تا آنجایی که ممکن است اتاق را با کمک پنجره‌ها و آینه روشن و پر نور جلوه دهید‌. در کنار این وسایل حتما از عناصر دکوراتیو تیره رنگ مثل مجسمه یا آباژور و جاشمعی‌های مشکی و قهوه‌ای برای زیباتر نشان دادن فضا استفاده کنید .
مدیریت فضاهاي نقـــلی

دکوراسیون فضاهاي نقـــلی

دکوراسیون فضاهاي نقـــلی

دکوراسیون فضاهاي نقـــلی

دکوراسیون فضاهاي نقـــلی

دکوراسیون فضاهاي نقـــلی

WhatsApp us