چوب درختان بلوط

در نجاری و صنایع چوبی ایران یکی از مورد استفاده‌ترین چوب‌ها، چوب بلوط می‌باشد. شاید این موضوع در نظر شما بیاید، چرا بلوط؟ بلوط چوبیست که از نظر استحکام و جذابیت، معروف شده است! چرا بیشتر اساتید و نجاران در این صنعت از چوب بلوط استفاده می‌کنند؟ این سوالاتی است که ممکن در نظر شما بیاید! بنابراین در ادامه با ما همراه باشید تا جواب این سوالات را بدست آورید.

خصوصیات چوب بلوط
خصوصیات چوب بلوط

چوب بلوط برای نسل های آینده

شاید باورتان نشود! اما وسایل چوبی ساخته شده با چوب بلوط مثل وسایل ساخته شده با آهن است، زیرا از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است، همچنین در رنگ بندی و طیف‌های مختلف کم‌نظیر است. به همین دلیل است که بین نجاران و سازندگانی که با چوب سروکار دارند، چوب بلوط شهرت پیدا کرده است.

جالب است بدانید که درخت بلوط را در زبان لاتین ترجمه کنید، به معنای قدرت می‌باشد، این محبوبیت درخت بلوط، به قرن‌های گذشته برمی‌گردد، در آن زمان درخت بلوط نماد قدرت بوده و چند کشور مانند: آمریکا، رومانی، آلمان، فرانسه و صربستان بلوط را، درخت ملی خود اعلام کرده‌اند.

چوب درخت شوکران

خصوصیات جالب درباره چوب بلوط , خواص شگفت انگیز بلوط
خصوصیات جالب درباره چوب بلوط , خواص شگفت انگیز بلوط

تشخیص و شناسایی چوب بلوط

تشخیص چوب بلوط بسیار آسان است، زیرا گره‌ها و مختص به خودش را دارد. دیگر ویژگی متفاوت چوب بلوط، رنگ‌بندی آن است، که می‌تواند در چندین طیف رنگی مختلف وجود داشته باشد.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که، دلیل اصلی این همه نوع مختلف، چه از نظر رنگ یا گره‌های چوب این است که، درخت بلوط انواع مختلفی دارد.

درخت بلوط انواع گوناگونی دارد که در ادامه با چند مورد که اهمیت آن بیشتر است آشنا می‌شویم.

خصوصیات جالب درباره چوب بلوط , خواص شگفت انگیز بلوط
خصوصیات جالب درباره چوب بلوط , خواص شگفت انگیز بلوط

» انواع چوب درخت بلوط

همانطور که گفته شد، چوب بلوط تنوع زیادی دارد، اما به دو دسته پرطرفدار میتوان تقسیم کرد، که هرکدام شامل زیرگروه‌هایی هستند.

» گونه اول: بلوط سفید

در قسمت شمالی آمریکا، چوب بلوط سفید، فراوانی بسیاری دارد که با بافت‌های درشت و ظاهری صاف هستند. معمولا برای ساخت وسایل چوبی و همچنین کف‌پوش‌ها معماران از چوب بلوط سفید استفاده می‌کنند.

تفاوتی که چوب بلوط سفید با چوب بلوط قرمز دارد، در نوع بافت آن‌ها می‌باشد، که برای بلوط سفید بافتی بلندتر دارد، این بلندی بافت‌ها باعث نفوذ کمتر آب می‌شود. بلوط سفید وحشی، سطحی تقریبا گرد و برگ‌های بزرگ‌تر دارد. بلوط سفید سخت تر از بلوط قرمز است و چگالی آن 1360 می‌باشد.

همانطور که گفته شد، بلوط دارای گروه‌های زیادی است و چند درخت بلوطی که جزئی از زیر مجموعه‌های درخت بلوط سفید است را نام می‌بریم.

خصوصیات جالب درباره چوب بلوط , خواص شگفت انگیز بلوط

کاربرد چوب راش در مبلمان و دکوراسیون چوبی

مانند: بلوط سفید باتلاق (Quercus bicolor)، بلوط شاه بلوط (Quercus prinus)، بلوط خاردار
(Quercus macrocarpa)، انگلیسی بلوط (Quercus robur)، بلوط سسیل (Quercus petraea)و …

» گونه دوم: بلوط قرمز

نام لاتین بلوط قرمز، (quercus Rubra) می‌باشد، که یکی از متداول‌ترین نوع‌های بلوط است. بافت چوب بلوط قرمز مانند سفید درشت می‌باشد و فراوانی آن در قسمت شمالی آمریکا است. بیشتر استفاده این چوب برای وسایل چوبی مورد استفاده در خانه می‌باشد مانند: مبلمان، کنسول‌های چوبی و …

بلوط قرمز با برگ‌های بزرگ و متراکم می‌باشد و رنگ طیفی مابین قرمز و صورتی دارد و چگالی آن 1260 کمی‌ نرم‌تر بلوط سفید است. مقاومت چوب بلوط باعث شده تا در محیط‌های جنگلی و هم‌شهری نسبت به دیگر درختان در برابر سموم، استوار‌تر باشند.
بلوط قرمز، مانند بلوط سفید زیرگروه‌هایی دارد که چندی از آن‌ها را نام می‌بریم.

خصوصیات جالب درباره چوب بلوط , خواص شگفت انگیز بلوط
خصوصیات جالب درباره چوب بلوط , خواص شگفت انگیز بلوط

مانند: بلوط ویلو (Quercus phellos)، بلوط سیاه (Quercus velutina)، پین بلوط
(Quercus palustris)، بلوط سیاه کالیفرنیا (Quercus kelloggii)، بلوط سرخ جنوبی
(Quercus falcata)، بلوط پوست گیلاسی (Quercus pagoda)، بلوط اسکارلت (Quercus
coccinea) و …

» برترین انواع، چوب درخت بلوط

شرایطی که برای رشد درخت بلوط ایجاد می‌شود، باعث می‌شود رنگ‌های گوناگونی در چوب این درخت به وجود آید بنابر این اصلی ترین دلیل اختلاف بین درختان بلوط شرایط رشد آنهاست. شاید در نظر داشته باشید که می‌توانید نوع درخت بلوط را فقط با رنگ آن تشخیص دهید، بدیهی است که اینکار غیر ممکن می‌باشد زیرا که اکثر درختان بلوط تقریبا شبیه به‌هم هستند، به همین دلیل است که تشخیص انواع بلوط کمی سخت‌تر می‌باشد. برای اینکه بهتر بتوانید انواع درختان بلوط را تشخیص دهید، باید اطلاعات بیشتری نسبت به خصوصیات هر یک از درختان پیدا کنید.

تفاوت چوب بلوط با چوب کاج

در ادامه توضیحات مختصری درباره چوب‌های درختان بلوط به صورت مجزا ارائه می‌دهیم.

خصوصیات جالب درباره چوب بلوط , خواص شگفت انگیز بلوط
خصوصیات جالب درباره چوب بلوط , خواص شگفت انگیز بلوط

» چوب درخت شاه بلوط

در قسمت شرقی آمریکا کشور‌های بومی هستند که، درخت شاه بلوط، (نوعی از درخت بلوط سفید است) رشد می‌کند. دلیل معروفیت درخت شاه بلوط به «بلوط سنگی» این است که در مونتان (منطقه‌ای صخره‌ای است) رشد میکند. یکی از مهم‌ترین ویژگی درخت شاه بلوط، پوسته آن است که به رنگ قهوه‌ای می‌باشد و از دیگر درختان بلوط، قطورتر است. ضخامت شاه بلوط و سنگین و سرسخت بودن آن باعث شده تا از این چوب در ساخت ریل‌ها نسبت به دیگر چوب‌ها استفاده بیشتری کنند.

» چوب درخت بلوط اروپایی (انگلیسی)

بلوط اروپایی یا انگلیسی در مرتبه اول در اروپا و سپس در آسیا و همچنین شمال آفریقا یافت می‌گردد. بافت چوب بلوط اروپایی بی نظم و ضعیف و بزرگ است که به رنگ قهوه‌ای روشن می‌باشد. معوملا بلوط اروپایی به این‌گونه است، اما بستگی به شرایط برای رشد درخت هم داردکه باعث تغیراتی شود.
درخت بلوط انگلیسی بسیار پایدار و ماندنی است و اکثراً برای جنگل‌کاری‌ها کاشت می‌شود. خصوصیت اصلی چوب بلوط اروپایی حلقه‌هایی با رنگ تیره و پهناور است و برای معماری‌های داخلی بسیار شگرف می‌باشد.

خصوصیات جالب درباره چوب بلوط , خواص شگفت انگیز بلوط
خصوصیات جالب درباره چوب بلوط , خواص شگفت انگیز بلوط

» چوب درخت بلوط اسپانیایی (پین بلوط)

بلوط اسپانیایی اصلی‌ترین دلیل محبوب شدن‌اش، رشد سریعی آن است، و همچنین به نسبت دیگر درختان بلوط آسان‌تر پیوند می‌خورد و در برابر آلاینده‌ها تحمل نسبتا مطلوبی دارد. این درخت در قسمت‌های شرقی آمریکا فراوانی دارد و درخت بلوط اسپانیایی ظاهر مشخصی داشته و بین دیگر چوب‌ها کم نظیر نیز می‌باشد.

دلیل نام‌گذاری بلوط اسپانیایی به «پین بلوط» این می‌باشد که شاخه‌هایی ریز و مشخص دارد.

» چوب درخت بلوط ویلو (آمریکایی)

در قسمت‌های شرقی آمریکا نوعی از درخت بلوط که زیرگروه درختان بلوط قرمز است فراوانی دارد، به نام درخت بلوط ویلو. در معنی لغوی هم مشخص می‌باشد، که برگ‌های بید مانندی دارد. برگ‌های نیزه گونه‌ی این درخت در فصل‌های مختلف رنگ متفاوتی دارد، در فصل بهار سبز روشن است و در فصل تابستان سبز تیره جایگزین می‌شود و در فصل پاییز هم رنگ‌های زرد، قرمز، نارنجی به همراه دارد.

بیشترین استفاده از درخت بلوط ویلو برای تولیدات کاغذ و خمیر آن است زیرا از منافذ ریزی تشکیل شده، اما لازم ذکر است که از خواص دارویی زیادی برخوردار است. این مورد ثابت شده است که چوب درخت بلوط ویلو برای بیماری‌هایی چون اسهال و یا خونریزی می‌تواند بهبود بخش باشد.

چوب بلوط سبک روستیک
چوب بلوط سبک روستیک

» چوب درخت بلوط خاردار

در قسمت شرقی و مرکزی آمریکا و قسمت جنوبی کانادا، درخت بلوط خاردار فراوانی دارد. این درخت که جزئی از زیرگروه‌های درخت بلوط سفید است، یکی از بزرگ‌ترین گونه‌های بلوط هم بشمار می‌رود و ضخامت آن به بیش از 250 سانتی‌متر می‌رسد.
علاوه بر استفاده از چوب بلوط خاردار در صنعت چوب‌سازی، برای درمان استخوان‌ها شکسته و بیماری‌های قلبی مورد استفاده بومیان آمریکا می‌باشد.

» چوب درخت بلوط پوست‌گیلاسی (آمریکا)

در قسمت‌های شرقی آمریکا درخت بلوط پوست‌گیلاسی با رنگ قهوه‌ای و کمی قرمز فراوانی دارد. اما از درخت بلوط پوست‌گیلاسی بعید نیست که در طیف رنگ‌های مختلف رشد کند که این موضوع بستگی به شرایط محیطی برای رشد دارد. منافذ این‌ درخت تقریبا متوسط مایل به درشت می‌باشد. درخت بلوط پوست‌گیلاسی از استحکام پایین در برابر پوسیدگی و رطوبت برخوردار است اما در بین بلوط‌های قرمز جزو مستحکم‌ترین‌ها قرار دارد.

» چوب درخت بلوط سیاه

درخت بلوط سیاه معروف است به بلوط شرقی، که در قسمت‌های شمالی آمریکا فراوانی دارد. رنگ چوب درخت بلوط سیاه تقریبا قهوه‌ای مایل به روشن است ولی گاهی اوقات تغییر رنگ هم در این چوب دیده می‌شود.

تقریبا بافت و منافذ درخت بلوط سیاه بزرگ است، و بوی مخصوصی دارد و از آن برای ساخت معماری‌های داخلی استفاده می‌شود.

» چوب درخت بلوط سیاه کالفرنیا (آمریکا)

در قسمت‌های غربی آمریکا، درخت بلوط سیاه کالفرنیایی، فراوانی دارد. دیگر اسم بلوط سیاه کالیفرنیا، «درخت بلوط کلوگ» می‌باشد. رنگ درخت بلوط سیاه اغلب قرمز رنگ است، که کمی مایل قهوه‌ای هم می‌باشد. بافت این درخت بسیار درشت و با منافذی باز است.
از منظر مقاومت، این درخت جزء درختان میانی قراردارد که مقداری بادوام و مقداری هم ضعیف می‌باشد. اما در صنایع چوب استفاده زیادی از درخت بلوط سیاه کالیفرنیا می‌کنند و در بین نجاران محبوبیت دارد.

پوریا پارسا

WhatsApp us