به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان، درخت پائولونیا حدود ٤٠ تا ٥٠ سال پیش به‌صورت محدود وارد کشور شد و به منظور مطالعات تحقیقاتی و آموزش دانشجویان در باغ بوتانیک (گیاه‌شناسی) نگهداری می‌شد.

چوب درخت پالونیا
چوب درخت پالونیا

کشت درخت پالونیا جرم است

چرا کاشت پائولونیا جرم است؟ خبری مبنی بر ممنوعیت کاشت درخت پائولونیا منتشر شده است. طبق این خبر کاشت پائولونیا در ایران پیگرد قانونی دارد. اما سوالی که پیش می آید این است که دلیل این ممنوعیت چیست؟ آیا فقط در ایران اینگونه است یا کشورهای دیگر هم نمونه های مشابهی وجود دارد. براساس اطلاعات منتشر شده در سایت وزارت کشاورزی آمریکا و بسیاری از منابع معتبر علمی، درخت پالونیا مهاجم است و هیچ کشوری اجازه ورود گونه خارجی گیاهی و جانوری را به سرزمینش نمی‌دهد. در این مطلب می خواهیم اطلاعات مفیدی را درباره درخت پائولونیا به شما بدهیم.

پالونیا , ساقه گل و پوست درخت پالونیا
پالونیا , ساقه گل و پوست درخت پالونیا

درخت پالونیا

مقاله درخت پالونیا به فارسی

درخت پالونیا یکی از انواع درختان سریع الرشد برای استفاده در صنایع چوب، زیبایی‌شناسی و بهبود شرایط زیست محیطی است. این درخت درختی بلند با برگ‌های بزرگ و کجرا می‌باشد و معمولا در مناطق گرم و با رطوبت فراوان رشد می کند. درخت پالونیا از جمله منابع پایدار چوب محسوب می شود. در ادامه با ویژگی ها و کاربردهای این درخت آشنا می شویم.

پالونیا , ساقه گل و پوست درخت پالونیا
پالونیا , ساقه گل و پوست درخت پالونیا

ویژگی‌های درخت پالونیا

درخت پالونیا دارای ویژگی‌هایی است که آن را به یکی از بهترین انواع درختان برای بهسازی زمین و کشاورزی مبدل کرده است. این درخت در خاک های حاوی زیاد فسفر و نیتروژن قابلیت رشد خوبی دارد و به‌طور خاص خاک‌هایی را مطلوب می‌کند که از نظر آب‌وهوایی و منابع کمبود دارند. از دیگر ویژگی‌های این درخت که می‌تواند از آن برای بهبود شرایط زیست محیطی استفاده شود عبارتند از:

  • رشد سریع: درخت پالونیا در فصل رشد به طور متوسط حدود 1.5-2 متر ارتفاع در سال کسب می‌کند و از نظر سرعت رشد بهترین درخت برای کشاورزی بشمار می‌رود.
  • مقاومت به خشکی: این درخت مقاومت خوبی نسبت به خشکی دارد و در شرایط آب و هوایی خشک نیز می تواند رشد کند.
  • بهبود خاک: درخت پالونیا قابلیت بهبود خاک را دارد، چون بتراکت و مواد آلی زیادی تولید می کند که به خاک بازگردانده می‌شود و در نتیجه خاک بهبود می یابد.
  • کاهش آلودگی محیط: درخت پالونیا می‌تواند در کاهش آلودگی محیطی نیز موثر باشد، چرا که “درخت عضوی جذب کننده” است یعنی آلودگی‌های شهری مثل CO2 و PM2.5 را جذب می‌کند و نقش بسیار مهمی در بهبود کیفیت هوای محیطی ایفا می کند.

کاربردهای درخت پالونیا

چوب پالونیا
برگ درختان جوان پالونیا

درخت پالونیا در صنایع مختلف از جمله صنایع چوب و کاغذ، صنایع پوست سازی و زیبایی‌شناسی به کار می‌رود. همچنین در کشاورزی نیز برای ایجاد سایرفضاها، رشد خشکی و تولید بیوگاز مورد استفاده قرار می گیرد. به برخی از کاربردهای این درخت که در زیر ذکر شده است، توجه کنید:

  • صنایع چوب: چوب درخت پالونیا سبک، مقاوم، قابل حمل و در برابر سطحی از کرم و حشرات مقاوم است. به همین دلیل از چوب پالونیا برای ساخت میز و صندلی‌های باغچه، پوشش چوبی خارجی کابینت و پنجره، به کار می رود.
  • کاشت در حفاظت‌های طبیعی: شاخه‌های درخت پالونیا به طور طبیعی برای ایجاد حفاظت خیابان از کاربرد زیادی برخوردار است.
  • ایجاد سایر فضاها: این درخت در ایجاد فضاهای درختی، مانند پارک‌ها و باغ‌ها بسیار مفید است.
  • تولید بیوگاز: درخت پالونیا به دلیل میزان تولید بالایی از بیوماس مورد استفاده در تولید بیوگاز (گاز شیمیایی تولید شده از آتش زدن مواد آلی) استفاده می شود.
  • کشاورزی: پالونیا همچنین به عنوان تنه‌کار، شاخه-کار جهت جلوگیری از رشد علف های هرز و کاهش جرم رطوبت در تخته های کشاورزی به کار می رود.

نتیجه‌گیری

استفاده از درخت پالونیا در زمینه‌های زیست محیطی، صنایع چوب و کاغذ و حتی کشاورزی به سبب ویژگی‌های منحصر به فرد آن همیشه به عنوان یک گزینه دوستدار محیط زیست به شمار رفته است. به دلیل ویژگی‌های فراوان و پوشش گسترده‌ای که ارائه می‌دهد، در مقابل مشکلات محیطی و اقتصادی به دنبال ساخت و کارهای سریع العمل می‌رود.

پالونیا
پالونیا

مطالب مرتبط با موضوع درخت پالونیا :

WhatsApp us