صنوبر یا کاج یولکا 

صنوبر یا کاج اصطلاحی است که در ویکی پدیا درج شده است . در ایران کاج روسی یولکا یکی از برترین انواع کاج است که برای ساخت انواع سازه های دکوراتیو و زیبا استفاده می شود . این چوب زیبا بدون شیره و کم گره است .

یک صنوبر درخت از گونه و جنس Picea، یک جنس از حدود 35 گونه از درختان همیشه سبز مخروطی در خانواده Pinaceae است که در مناطق معتدل و غربی شمالی زمین یافت می شود. اسپور ( در اروپا به هاگ گفته می شود )  درختانی بزرگ هستند ، از حدود 20 الی 60 متر قد آنها رشد میکند و دارای شاخه ها و شکل مخروطی هستند.

هنگامی که یک درخت بالغ می شود ، و شاخه و مخروطی فرم.آنها  کامل می شود , می توانند گرده افشانی کنند . این اتفاق بین 4 تا 10 سالگی درخت رخ می دهد .

گرده گل Pinus sylvestris
گرده گل Pinus sylvestris

قدیمی ترین درخت جهان با 9550 سال سن

دانشمندان در کوه های غربی سوئد ، یک گونه نروژی را به نام Old Tjikko پیدا کرده اند که با تکثیر آن از طریق لایه بندی ، به سن 9،550 سال رسیده و ادعا می شود که قدیمی ترین درخت زندگی شناخته شده در جهان است.

اصطلاح و واژه اسپور

کلمه صنوبر از یک واژه انگلیسی می آید میانه صفت spruse که به معنای واقعی کلمه به معنای از پروس . ظرافت از یک تغییر ناشناخته از یک فرم قدیم . فرانسوی پروس -پراک ، که خود از جدید لاتین آمده است ، که از واژه قدیمی Prussian اقتباس کرده است .

ترجمه واژه به واژه spruse

صنوبر ، spruse  1412 ، و Sprws  1378 به نظر می رسد شده شرایط عمومی برای کالاهای توسط به انگلستان آورده بازرگانان تجار (به خصوص آبجو، تخته، کمدهای چوبی و چرم)، و در نتیجه باورها برای این درخت و اعتقاد بر این بود که به طور خاص درباره پروس، که برای یک زمان در انگلستان استفاده می شد به عنوان واژه سرزمین لوکس.

طبقه بندی spruse
تجزیه و تحلیل DNA   نشان داده است که طبقه بندی های سنتی بر اساس مورفولوژی سوزن و مخروط خاص خود را دارند . یک مطالعه اخیر دریافت که P. breweriana دارای موقعیت پایه است ، به دنبال P. sitchensis ، و دیگر گونه ها به سه دسته تقسیم شدند ، که نشان می دهد Picea در شمال امریکا ایجاد شده است. قارچ در کرتاسه اولیه 136 میلیون سال پیش یافت شده است. این گونه را از حالت و ابعاد مخروط آن شناسایی میکنند و در غیر اینصورت شناخت آن بسیار مشکل است .

سی و پنج گونه از گونه های صنوبر موجود در جهان وجود دارد. لیست گیاهان داراي 59 نام  :

Species

Picea breweriana – صنوبر پنیر، کوه های کلمات ، شمال امریکا؛ اندمیک محلی , شناخته شده به نام صنوبر گریان

Picea sitchensis -صنوبر Sitka ، صنوبر سیتکا , ساحل اقیانوس آرام شمال امریکا؛ بزرگترین گونه، تا ارتفاع 100 متر؛ یک درخت مهم در جنگلداری .

قطر این درخت میتواند به بیش از 5 متر برسد .  بزرگترین گونه ی صنوبر ,  عکس Sitka Spruce در جنگل باران Hoh در پارک ملی المپیک.

Sitka Spruce در جنگل باران Hoh در پارک ملی المپیک.
Sitka Spruce در جنگل باران Hoh در پارک ملی المپیک.

انواع گونه درخت صنوبر

Clade I (شمال و غرب آمریكای شمالی ، در جنگلهای بیئور یا كوههای بلند)Picea engelmannii – گونه ی Engelmann، کوه های غربی آمریکای شمالی؛ مهم در جنگلداری
Picea glauca – صنوبر سفید، شمال آمریکای شمالی؛ مهم در جنگلداری

Clade II (در سرتاسر آسیا، بیشتر در مناطق کوهستانی، تعداد کمی از جمعیت های جدا شده در ارتفاعات بالاتر مکزیک )Picea brachytyla – صنوبر Sargent در جنوب غربی چین
Picea chihuahuana – کاج Chihuahua، شمال غربی مکزیک (نادر)
Picea farreri – صنوبر برمه، شمال شرقی برمه ، جنوب غربی چین (کوه)
Picea likiangensis – لیکانگ یو ، جنوب غربی چین

Picea Martinezii – صنوبر مارتینز، شمال شرقی مکزیک (بسیار نادر، در معرض خطر)
Picea maximowiczii – صنوبر Maximowicz، ژاپن (کوه نادر، کوه)
Picea morrisonicola – صنوبر تایوان ، تایوان (کوه های بلند)
Picea neoveitchii – صنوبر Veitch، شمال غربی چین (نادر و در معرض خطر)
Picea orientalis – صنوبر قفقازی یا صنوبر شرقی، قفقاز ، شمال شرقی ترکیه

Picea purpurea – سوزنی بنفش، غربی چین
Picea schrenkiana – صنوبر Schrenk، کوههای آسیای مرکزی
Picea smithiana – مورندا صنوبر، هیمالیا غربی، شرق افغانستان ، شمال و شمال غربی هند
Picea spinulosa – صنوبر Sikkim، شمال شرقی هند ( Sikkim )، Himalaya شرقی
Picea torano – صنوبر ببر، ژاپن

Picea wilsonii – صنوبر ویلسون، غرب چین
Clade III (اروپا، آسیا و شمال امریکا، عمدتا در جنگلهای حومه یا مناطق کوهستانی)Picea abies – نروژی صنوبر، اروپا؛ مهم در جنگل، اصلی درخت کریسمس
Picea alcoquiana – (” P. bicolor “) صنوبر Alcock، مرکزی ژاپن (کوه)
Picea asperata – صنوبر اژدها، غربی چین؛ چندین نوع

Picea crassifolia – صنوبر Qinghai، چین
Picea glehnii – صنوبر گله ، شمال ژاپن، ساخالین
Picea jezoensis – صنوبر یوزو، آسیای شمال شرقی، کامچاتکا جنوبی تا ژاپن
Picea koraiensis – صنوبر کره ای، کره ، شمال شرقی چین
Picea koyamae – صنوبر کویاما، ژاپن (کوه)

Picea mariana – صنوبر سیاه و سفید، شمال آمریکای شمالی
Picea meyeri – صنوبر Meyer، شمال چین (از مغولستان داخلی به گانسو)
Picea obovata – صنوبر سیبری، شمال اسکاندیناوی ، سیبری ؛ اغلب به عنوان یک نوع P.abies (و با آن hybridises)، اما دارای مخروط های متمایز است

Picea omorika – صنوبر صربستان ، صربستان و بوسنی ؛ اندمیک محلی؛ مهم در باغبانی
Picea pungens – صنوبر آبی یا صنوبر کلرادو، کوه های راکی ، شمال امریکا؛ مهم در باغبانی
Picea retroflexa – صنوبر اژدها سبز، چین
Picea rubens – صنوبر قرمز، شمال شرقی آمریکای شمالی؛ مهم در جنگلداری، شناخته شده به عنوان Adirondack در ساخت ساز موسیقی است

چوب صنوبر spruse

صنوبرچوب به عنوان یک چوب مهم در ساختمان نامیده می شود که معمولا با نام های مختلف از جمله چوب های آمریکای شمالی، SPF (صنوبر، کاج، شاه) و چوب سفید (نام مشترک برای چوب صنوبر) نامیده می شود. چوب صنوبر برای مقاصد مختلف استفاده می شود، از کارهای ساختمانی عمومی , جعبه سازی  تا استفاده های بسیار تخصصی در هواپیما های چوبی استفاده می شود. برادران رایت اولین هواپیمای خود را  از صنوبر ساختند

از آنجا که این گونه هیچ گونه حشره ای یا مقاومت در برابر انقباض پس از ورود به سیستم را ندارد، به طور کلی برای ساخت و ساز به عنوان استفاده در محیط داخلی استفاده می شود (به عنوان مثال قاب سازی گنجه داخلی). ساخت درب های داخلی , کمد و کابینت آشپزخانه .

استفاده از چوب یولکا در نمای ساختمان

طبق نوع آب و هوایی که در معرض آن قرار دارد، نمیتوان انتظار داشت که چوب ، زمانی که در محیط خارجی قرار دارد، بیش از 12-18 ماه طول بکشد.

منبع : ویکی پدیا 

درخت صنوبر٬ درخت کاج٬ چوب صنوبر٬ چوب کاج٬

تفاوت چوب ساسنا و یولکا

چوب یولکا چیست

قیمت چوب یولکا

خرید اینترنتی چوب روسی

WhatsApp us