چوب روسی 

چوب روسی به تمام گونه ها از چوب های موجود در کشور روسیه مانند اکراین ؛ گرجستان , جنگلهای سیبری و .. که وجود دارد گفته می شود. این چوب ها در فصل گرما که اصولا از اردیبهشت آغاز می شود , برش و برداشت می شود و برای برش و تبدیل شدن به تخته روسی به کارخانه چوب بری ارسال می شود .

اصولا کارخانه ها بیشتر در مناطق نزدیک به شهر ها هستند تا بتوانند تامین نیرو کنند .

چوب روسی اغلب بوسیله رودخانه و یا کامیون به نزدیکترین ریل قطار آورده می شود و به کارخانه جهت برش انتقال می یابد . رودخانه ها هم برای حمل چوب ها بسیار عالی هستند .

برش و خشک کن چوب در روسیه

چوبها بعد از برش به کانکس های خشک کن منتقل می‌شوند و بعد از رساندن رطوبت به کمتر از 15% بسته بندی و به کشورهای منطقه مانند ایران , چین , پاکستان و.. صادر می شوند .

از گونه های معروف باید به انواع چوب کاج مانند نراد , ساسنا , یولکا , نوئل و انواع چوب راش , چوب بلوط , گرده بینه های خانه سازی که از تراورس های چوب روسی می‌باشد را نام ببریم

ابعاد چوب روسی

ابعاد تخته های روسی از یک استاندارد خاص پیروی می‌کنند. این ابعاد برای چوب کاج به شرح زیر است .

تراورس ها : 20*20 سانتی متر 25 * 25 سانتی متر – 20*10 سانتی متر

تخته های از نظر ضخامت شامل :   2.5 سانت 4 سانت – 5 سانت – 6.3 سانت 7.5 سانت

عرض تخته های روسی : 10 سانت – 12 سانت -15 سانت – 20 سانت – 25 سانت – 30 سانت

قد چوب های روسی : 200 سانت – 400 سانت – 600 سانتی متر

شکل بسته بندی

بندیل های چوب روسی با تسمه کش فلزی انجام می‌شود . هر بندیل بین 5 الی 7 متر مکعب می‌باشد که در هر تریلی حدود 20 متر مکعب به وزن 14 تن بارگیری می شود .

کاربرد چوب روسی

بیشترین مصرف چوب ها و تخته های روسی در قالب بندی و ساختمان سازی می باشد . این مصارف می‌تواند شامل : تخته بنایی , تخته قالب بندی بتن , نمای بیرونی ساختمانها , نمای داخلی , سقف کاذب , تیر و ساخت کلبه و شله و..

چوب کاج روسی بدلیل وزن سبک و مقاومت بالا در هنگام خمش یک گزینه عالی برای ساخت و ساز کلبه و ساختمانهای چوبی است .

استفاده از چوب روسی در دکوراسیون داخلی و خارجی بسیار متداول و لوکس است . خانه های بسیار لوکس و خارق العاده ای با چوب های کاج روسی که از قیمت نسبتا مناسبی برخوردار است ساخته شده است .

از بیشترین موارد استفاده باید به چوبهایی که بصورت آماده برش می‌خوردند اشاره کنیم : مانند چوب لمبه از کاج روسی , چوب زیرسازی  چوب نیمکتی , ابزار های آماده مانند فتیله و نبشی و بخصوص تخته بنایی نیز اشاره کنیم .

معایب چوب کاج روسی

کلا خانواده کاج دربرابر ضربه در برابر اجسام سلب و نوک تیز ضعف دارند برعکس چوب راش و بلوط روسی که از تراکم بالاتری برخوردار هستند چوب کاج بسیار نرم است .  در برخی از پروژه ها دیده می شود برای کفپوش و کف پله از چوب کاج استفاده می شود که این امری اشتباه است . مگر کفپوش داخلی در مسیر تردد با کفش نباشد .

گونه های مهم و پرمصرف چوب روسی

چوب راش روسیه

چوب راش روسیه که از مناطق گرجستان , ارمنستان گرداوری , برش و در ضخامت های 4 سانت الی 7 سانتی متر با عرض آزاد و طول حدود 300 سانت صادر می شوند .

چوب بلوط روسی

کمیاب و با رنگ روشن و نقوش زیبا , بیشترین بلوط در بازار ایران بلوط ایرانی , بلوط ترکیه , بلوط امریکا می‌باشد .

بلوط دارای رنگ قهوه ای روشن است . آوند های این چوب بسیار درشت هستند بطوری که چوبهایی با لایه های نازک قابلیت عبور نور را دارد .

چوب بلوط یک چوب سنگین و دارای مقاومت بالا دربرابر فشار و رطوبت می‌باشد . چوب بلوط یک گزینه عالی برای درب کابینت ,کفپوش , درب لابی  و دکوراسیون لوکس چوبی می‌باشد .

یکی از پرمصرف ترین چوب های مورد استفاده در ایران کاج روسی می‌باشد .

مانند چوب کاج یولکا , چوب کاج ساسنا , چوب کاج نراد , چوب کاج نوئل  یکی از بهترین نوع کاج روسی ,کاجی است که از منطقه اکراین برداشت می‌شود این کاج دارای رنگ روشن تر و گره ریزتری نسبت به کاج های دیگر است .

با تشکر از توجه شما 

گروه فن و هنر ایران زمین وارد کننده انواع تخته کاج روسی  – برش و کارشناسی چوب  – طراحی و ساخت انواع سازه های چوبی , تمام چوب 

WhatsApp us