کدام چوب کاربرد بهتری دارد ؟

شناخت چوب کاج
شناخت چوب کاج

کاج لوبلی (  Pinus taeda) یک گونه همیشه سبز مخروطی از کاج است . کاج بومی جنوب شرقی ایالات متحده است . کاج Loblolly یک گونه از درختان رایج در ایالات متحده است . این یک گونه کاج همه کاره است که برای مبلمان ، چوب ، تخته سه لا ، تخته های کامپوزیت ، ستون ها ، میله ها ، شمع ها ، جعبه ها ،  باکس ها ، پالت ها و غیره استفاده می شود .

کاج Loblolly به دلیل دانه های قهوه ای مایل به قرمز و مستقیم آن ترجیح داده می شود . اگرچه خواص مقاومت در برابر پوسیدگی خیلی خوبی ندارد ، اما همچنان بهتر از بسیاری از چوب های نرم دیگر عمل می کند .

کاج اسلش ( Pinus Elliottii ) بومی جنوب شرقی ایالات متحده است . همچنین به نام‌ های کاج باتلاقی ، کاج زرد و کاج فلوریدا جنوبی نیز شناخته می‌شود . کاج اسلش به دلیل استحکام و دوام بالا شناخته شده است .

اسلش کاج عمدتاً برای قاب بندی ، کفپوش ، آستر ، تیرهای چند لایه ، تخته سه لا ، خمیر چوب ، روکش ها و نازک کاری و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود .

نام علمی : Pinus Taeda Pinus Elliottii

اندازه درخت : 30–35 متر ( 98–115 فوت ) 18–30 متر (59 –98 فوت )

قطر تنه : 0.4-1.5 متر (1.3 -4.9 فوت ) 0.6-0.8 متر ( 2.0-2.6 فوت )

میانگین وزن خشک : 35 پوند بر فوت3 (570 کیلوگرم بر متر مکعب) 41 پوند بر فوت3 (655  کیلوگرم بر متر مکعب )

سختی جانکا : 690 پوند برف (3070 نیوتن) 760 پوند برف (3380 نیوتن)

رنگ چوب / شکل ظاهری : قهوه ای مایل به قرمز تا زرد مایل به سفید . قرمز مایل به قهوه ای تا زرد مایل به سفید .

مقاومت در برابر پوسیدگی : خوب ، بسیار خوب

کارایی : بسیار خوب . از همه جهات خوب است

پایان : خوب . بسیار خوب .

موارد استفاده : خرپاهای سقف ، تیرها ، تیرچه ها ، شمع ها ، پل ها ، تیرها ، بند راه آهن و غیره .

کاربردهای Loblolly Pine در مقابل Slash Pine

هر دو کاج Loblolly  و کاجSlash  خواص تقریبا مشابهی دارند . همانطور که در جدول بالا دیدیم . بنابراین تفاوت چندانی در کاربرد این دو چوب وجود ندارد . از این چوب ها می توان برای همین منظور استفاده کرد .

به دلیل تفاوت های جزئی در چگالی و قوام ، استفاده از آنها ممکن است کمی متفاوت باشد . که در پاراگراف زیر به آن اشاره می کنیم .

موارد استفاده از کاج لوبلولی

با توجه به وزن متوسط ​​( 35 پوند بر فوت 3 (570 کیلوگرم بر متر مکعب  ) ) ، استحکام (7130 پوند بر تن در هر دو ( 49. 2 مگاپاسکال ) ) و سختی (690 پوند بر فوت (3070 نیوتن) ) کاج Loblolly ، برای متوسط ​​و کم مناسب است . ساخت و ساز ، مانند رشته ، خرپا سقف ، تیرک ، تیرچه ، شمع . استفاده از آن برای ساخت و سازهای سنگین بی خطر نخواهد بود .

کاج Loblolly از نظر مقاومت در برابر پوسیدگی متوسط ​​تا کم رتبه بندی می شود . بنابراین برای کاربردهای داخلی مانند کف زیرین و روکش بسیار خوب در نظر گرفته می شود . با کمی نگهداری می توان برای مدت طولانی از آن استفاده کرد .

موارد استفاده از کاج اسلش

کاج اسلش دارای وزن ( 41 پوند بر فوت 3 ( 655 کیلوگرم بر متر مکعب ) ) ، استحکام ( 8140  پوند بر اینچ ) ( 56. 1  مگاپاسکال ) ) و سختی ( 760 پوند بر فوت (3380 نیوتن ) ) نسبت به کاج Loblolly است . به طوری که می توان از آن برای ساخت و سازهای سنگین استفاده کرد .

به دلیل استحکام بسیار خوبی که دارد ، برای پروژه های بیرونی مانند پل ها ، تیرها ،  تیرک ها ، بند راه آهن نیز به طور گسترده استفاده می شود .

کارایی Loblolly Pine در مقابل Slash Pine

کیفیت کار در هر دو چوب خوب است . گاهی وجود رزین و گره کار را سخت می کند . اما به طور کلی این اتفاق نمی افتد . کارایی کلی با اکثر ابزارها بسیار خوب است و به خوبی می چسبد و به پایان می رسد .

Loblolly Pine در مقابل مقاومت پوسیدگی کاج اسلش

چوب اصلی کاج لوبلی و کاج اسلش به عنوان مقاومت در برابر پوسیدگی متوسط ​​تا کم رتبه بندی می شود . Heartwood هسته مرکزی تنه و Sapwood قسمت بیرونی رنگ روشن تنه درخت است . بهتر است از چوب تصفیه شده برای کاربردهای بیرونی و مناطق مرطوب استفاده شود .

چوب تصفیه شده چوبی است که به درستی با مواد شیمیایی نگهدارنده پردازش شده است . از چوب معمولی بادوام تر و گران تر است .

آلرژی / سمومیت

گزارش شده است که کاج لوبلی و کاج اسلش باعث واکنش های پوستی آلرژیک و یا آسم در برخی نجاران می شوند . بنابراین ، قبل از کار بر روی این نوع چوب ها ، اقدامات احتیاطی کامل را انجام دهید . از دستکش برای دست و شیشه برای چشم استفاده کنید .

نتیجه

اگر هنوز بین کاج  Loblolly و کاج Slash  ماندهاید و نمی دانید کدام گونه برای شما بهتر است . بنابراین همه چیز به استفاده شما بستگی دارد . بسیاری از سازندگان از این دو چوب به عنوان جایگزینی برای یکدیگر استفاده می کنند .

هر دو ، چوب خوبی هستند و تفاوت زیادی بین خواص فیزیکی و رنگ / ظاهر هر دو وجود ندارد . گاهی اوقات تشخیص بین آنها دشوار می شود .

شناخت چوب کاج
شناخت چوب کاج

چوب کاج اروپایی | موارد استفاده ، مزایا و معایب

چوب لارچ چیست ؟

کاج اروپایی مخروطیان از جنس Larix از خانواده کاج Pinaceae است . 10 تا 12 گونه کاج اروپایی وجود دارد . آنها بومی نیمکره شمالی هستند ، جایی که درجه حرارت پایین است . لارچ ها درختان برگریزی هستند که در پاییز سوزن های کوتاه خود را از دست می دهند .

چوب کاج اروپایی دارای خواص سخت ، ضد آب و بادوام است . بیشتر برای قایق ، آلاچیق ، سایدینگ ، کف ، حصار و غیره استفاده می شود .

حتی بعد از اینکه چوب نرم است ، خاصیت مقاومت در برابر پوسیدگی طبیعی را دارد . بنابراین تقریباً هر گونه کاج اروپایی با اهداف داخلی و خارجی سازگار است .

نام علمی Larix

این درخت 20 تا 45 متر (65  تا 150 فوت ) بلند ، 0.6-1 متر (2-3 فوت) قطر تنه

مقاوم در برابر پوسیدگی است .

مقاوم در برابر آب است .

کارایی این چوب خوب است .

رنگ/ ظاهر سفید کرمی کم رنگ

نوع چوب نرم است .

از کف ، سایدینگ ، قایق و غیره استفاده می کند .

چوب کاج اروپایی برای چه مواردی استفاده می شود ؟

طبقه

چوب کاج یک گزینه کفپوش جذاب ، بادوام و ارزان است . به دلیل داشتن چوب نرم به راحتی قابل نصب بوده و به دلیل رنگ روشن ( زرد تا قهوه ای مایل به قرمز متوسط ) به راحتی قابل لکه گیری است .

این چوب باید دارای خواص پوسیدگی و ضد آب باشد تا کفپوش خوب و بادوام داشته باشد . تمام این خواص به طور طبیعی در چوب کاج اروپایی وجود دارد . بنابراین ما نیازی به درمان اضافی نداریم .

اما برای حفظ زیبایی و الگوی دانه بندی طبیعی کف ، رنگ آمیزی یا پولیش را انجام دهید و مرتب از آن مراقبت کنید .

سایدینگ

سایدینگ برای ساختمان و برای محافظت از ساختمان در برابر عناصر استفاده می شود . در دیوارهای بیرونی ، در برابر باران ، آفتاب و گرد و غبارِ مداوم مقاومت می کند . در این مورد ، چوب باید قوی ، بادوام و تراکم بالا باشد .

کاج اروپایی سیبری به طور گسترده ای برای ساخت بالکن و سایدینگ در سراسر قاره اروپا استفاده می شود .

به دلیل چگالی زیاد و سطح روغنی آن ، رطوبت نمی تواند به داخل چوب نفوذ کند . بنابراین چوب ترجیحی برای ساخت بالکن ، سایدینگ و سایر کاربردهای فضای باز است .

قایق ها

کاج اروپایی به دلیل داشتن رگه های بلند و مستقیم چوبی برای ساخت تخته های بدنه بسیار مناسب است . کاج اروپایی بسیار قوی تر و بادوام تر از بسیاری از چوب های نرم است . به دلیل سبکی و خاصیت خمش بهتر ، چوب بهتری برای ساخت قایق و قطعات قایق است .

ظاهر Larch Lumber

شناخت چوب کاج
شناخت چوب کاج

چوب کاج اروپایی قرمز مایل به قهوه ای تا سفید مایل به کرم کم رنگ است . دارای طرح راه راه تیره یا دانه ای روشن است . الگوی آن به راحتی قابل مشاهده است . چوب صنوبر در مقایسه با چوب دل ، روشن تر یا سفیدتر است . همه گونه های چوب کاج اروپایی گره های کوچکی دارند .

نکات مثبت و نکات منفی چوب کاج اروپایی

نکات مثبت

    شکل ظاهری : ظاهر زیبای متوسطی از قهوه ای مایل به قرمز تا روشن دارد .

    لک شدن آسان : به دلیل رنگ روشن ، به راحتی لکه می شود .

    مقاوم در برابر پوسیدگی : از نظر مقاومت در برابر پوسیدگی نسبتاً بادوام است .

    کارایی : به دلیل چگالی کم ، به راحتی می توان با ابزار و ماشین آلات دستی کار کرد . گاهی اوقات کار به دلیل الگوی دانه های مارپیچ و گره ها ممکن است دشوار باشد . اما چسب و به خوبی تمام می شود .

    گره های کوچک : گره ها ، رایج هستند اما معمولا کوچک هستند .

    گزینه های بیشتر : ما گزینه بسیاری از رنگ ها و الگوهای دانه در کاج اروپایی را داریم .

    مقاوم در برابر حشرات : چوب کاج اروپایی دارای خواص طبیعی مقاوم در برابر حشرات است .

    پایداری : انقباض در خشک شدن نسبتاً کم است .

    خشک کردن : چوب به راحتی خشک می شود ، با مقداری پیچ و تاب و بررسی .

نکات منفی

    آلرژی و سمیت : گزارش شده است که کاج اروپایی باعث تحریک پوست و همچنین کهیر و ضایعات پوستی می شود .

    بو : کاج اروپایی در هنگام کار می تواند بوی صمغی مشخصی داشته باشد .

    قیمت : می تواند در مقایسه با برخی از چوب های نرم مانند صنوبر گران باشد .

انواع چوب کاج اروپایی

چوب کاج اروپایی

کاج اروپایی یکی از گونه های معروف کاج است . چوب دل آن زرد تا قهوه ای مایل به قرمز و چوب باریک آن زرد مایل به سفید است ، چوب صنوبر به وضوح از چوب دل جدا شده است .

چوب کاج اروپایی دارای دانه های صاف و بافت متوسط ​​تا درشت با احساس چرب یا روغنی است . چوب سخت و بادوام است ، اما می توان آن را به راحتی خم کرد . برای مصارف داخلی و خارجی مناسب است .

از نظر مقاومت در برابر پوسیدگی ، دوام متوسطی دارد . پس نیازی به مراقبت زیاد نیست .

نام علمی : Larix occidentalis

بومی : شمال غربی آمریکای شمالی و جنوب غربی آلبرتا .

درخت : 30 تا 60 متر (98  تا 197 فوت ) بلند ، با تنه تا 1.5 متر (4 فوت 11 اینچ ) قطر .

سختی جانکا : 830 پوند در اف (3690 نیوتن ) .

موارد استفاده : روکش ، تخته سه لا ، کاغذ ( خمیر چوب ) ، تخته خرده چوب ، تیرهای چند لایه چسب ، الوار ساختمانی و کفپوش .

چوب کاج اروپایی دسیدوا

کاج اروپایی یکی دیگر از گونه های معروف کاج اروپایی است . چوب دل آن زرد تا قهوه ای مایل به قرمز و چوب باریک آن به رنگ سفید نزدیک است و به وضوح از چوب دل جدا شده است .

به طور کلی ، کاج اروپایی دسیدوا دانه ای مستقیم دارد . حاوی روغن طبیعی است که سطح را چرب می کند .

چوب سخت ، بادوام و مقاوم در برابر پوسیدگی است . از این رو برای کاربردهای بیرونی و داخلی استفاده می شود .

نرم و کم تراکم است ، به راحتی با ابزار و ماشین آلات دستی کار می شود و همچنین به راحتی خم می شود . توده ها شایع هستند اما معمولا کوچک هستند .

نام علمی : Larix decidua

بومی : کوه های اروپای مرکزی .

درخت : ارتفاع 25 تا 45 متر ، با قطر تنه تا 1 متر .

سختی جانکا : 740 پوند در اف (3290  نیوتن ) .

موارد استفاده : روکش ، تیرهای ابزار ، پایه های نرده ، کفپوش ، قایق سازی و الوار ساختمانی .

چوب کاج اروپایی کامپفری

کاج ژاپنی بومی ژاپن است . چوب دل آن زرد تا قهوه ای مایل به قرمز و چوب صنوبر تقریباً سفید است . چوب صنوبر به وضوح از چوب قلب مشخص شده است .

کاج ژاپنی دانه ای مستقیم و بافتی متوسط ​​دارد . سطح آن به دلیل وجود روغن طبیعی چرب است . به دلیل داشتن این روغن طبیعی ، در برابر پوسیدگی متوسط ​​مقاوم است . بنابراین می توان از آن برای کاربردهای بیرونی و داخلی با تعمیر و نگهداری کم استفاده کرد .

کارایی کاج ژاپنی بسیار خوب است . اکثر عملیات دستی و ماشینی نتایج خوبی را به همراه دارد . سنباده زدن می تواند فرورفتگی و سطوح ناهموار ایجاد کند . چسب زدن آسان است و به خوبی تمام می شود .

نام علمی : Larix kaempferi

بومی : ژاپن ، در کوه ‌های مناطق چوبو و کانتو در مرکز هونشو .

درخت : ارتفاع 20 تا 40 متر، با قطر تنه تا 1 متر .

سختی جانکا : 600 پوند برف (2670 نیوتن ) .

موارد استفاده : تیرهای ابزار ، پایه های حصار ، ساختمان قایق ، بالکن ، مبلمان و الوار ساختمانی .

چوب کاج اروپایی سیبری

کاج اروپایی سیبری معمولاً به عنوان کاج اروپایی شناخته می شود . چوب آن زرد مایل به قهوه‌ ‌ای و چوب صنوبر نزدیک به سفید است . این درخت مخروطی است ، بنابراین مخروط های نر و ماده به طور جداگانه روی یک درخت قرار می گیرند .

مانند سایر گونه های کاج اروپایی ، دانه آن نیز مستقیم است . گاهی اوقات ممکن است دانه های نامنظم وجود داشته باشد .

تراکم کاج اروپایی سیبری بیشتر از سایر گونه های کاج اروپایی است . بنابراین کار با ابزارهای کوچک دستی ممکن است کمی دشوار باشد .

نام علمی : Larix sibirica

بومی : غرب روسیه .

درخت : ارتفاع 20 تا 50 متر، با قطر تنه تا 1 متر .

سختی ژانکا : 1100 پوند فوت ( 4893  نیوتن ) .

موارد استفاده : بالکن ، روکش کاری ، و پروژه های نازک کاری خارجی .

چوب تاماراک

تاماراک معمولاً با نام ‌های کاج اروپایی ، کاج سیاه ، کاج قرمز یا کاج آمریکایی شناخته می‌ شود . طول درخت تاماراک خیلی زیاد نیست .

چوب دل به رنگ زرد تا قهوه ای مایل به نارنجی متوسط ​​و چوب صنوبر تقریباً سفید است و به وضوح از چوب قلب جدا می شود . دارای دانه ای صاف با بافت ظریف است . حاوی روغن طبیعی است که سطح را چرب می کند .

تاماراک از نظر مقاومت در برابر پوسیدگی نسبتاً بادوام است . بنابراین برای استفاده داخلی و خارجی مفید است .

به دلیل چگالی کم ، کار با ابزار دستی و ماشین آلات آسان است .

نام علمی : Larix laricina

بومی : کانادا و شمال شرقی ایالات متحده .

درخت : 10 تا 20 متر ( 33 تا 66 فوت ) بلند ، با تنه تا 60 سانتی متر ( 24 اینچ ) قطر .

سختی جانکا : 590 پوند در اف (2620 نیوتن ) .

موارد استفاده : کفش اسکی ،  تیرهای برق ، میله ها ، چوب خشن ، جعبه /  باکس ، و کاغذ ( چوب خمیر ) .

شناسایی درخت کاج اروپایی

درخت : درخت کاج اروپایی سالم می تواند به 50 تا 60 متر ( 165 تا 195 فوت ) و 85 -150 فوت ( 25-45 متر) بلند و 1-1.5 متر قطر تنه برسد .

برگ : کاج اروپایی دارای برگ های سوزنی شکل است . برگ ها معمولاً 10 تا 50 سانتی متر (4  تا 20 اینچ ) طول دارند و در دسته های متراکم 20 تا 50 سوزنی روی شاخه های کوتاه قرار دارند . قبل از افتادن روی زمین زرد می شوند .

پوست : پوست درختان جوان قهوه ای روشن و پوسته پوسته است . در حالی که پوست درخت کهنسال قهوه ای رنگ و دارای ترک های عمیق است .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : چوب کاج ، انواع چوب کاج ، کاربرد چوب


مطالب مرتبط با موضوع چوب کاج :

WhatsApp us