آنچه در مورد چوب کاج باید بدانید :

آیا اطلاع کاملی ندارید که قبل از استفاده از چوب کاج برای یک پروژه نجاری چه چیزهایی باید بدانید ؟ یک گروه حرفه ای در زمینه نجاری بینش خود را با شما به اشتراک می گذارد .

کاج یک چوب فوق العاده است .  قبلا گفته شده است به دلیل اینکه در اکثر نقاط دنیا به راحتی در دسترس است یک چوب کاربردی و مشهور است ، شهرت کاج به عنوان ” درجه سازه ” یا به نوعی پایین تر از آن است ، اما کار با کاج در فروشگاه چوب بسیار لذت بخش است .

این چوب با ابزارهای دستی و ماشین ها به راحتی کار می کند ، کار با چوب کاج بسیار خوشایند است و در کارگاه به شما انرژی برای ادامه کار می دهد . ما همه چیزهایی را که باید در مورد کاج بدانید را با شما به اشتراک می گذاریم تا بتوانید با اطمینان از آن در پروژه نجاری بعدی خود استفاده کنید .

در این مقاله موارد زیر را با هم بررسی می کنیم :

    چوب کاج چیست ؟

    انواع چوب کاج .

    مزایا و معایب چوب کاج .

نکات مثبت  :

    نکات منفی :

    چوب کاج برای چه مواردی استفاده می شود ؟

چوب کاج در مقابل دیگر چوب ها .

چوب کاج چیست ؟

کاج طبق تعریف یک چوب نرم است ، به این معنی که از درختان سوزنی برگ می آید ، آن دسته از درختان سوزنی که مخروط های دانه دار تولید می کنند که اغلب به آنها درختان ” همیشه سبز ” گفته می شود .

به طور کلی کاج دارای رنگ کرمی و زرد برای چوب و رنگ قهوه ای به چوب دل است . این سبک وزن با چگالی کم است و در نتیجه قرن ها برای ” مبلمان مسافرتی ” استفاده می شود . از تنه گرفته تا صندلی های کمپینگ ، اگر پروژه ای دارید که باید مرتباً جا به جا شود ، ممکن است بخواهید کاج را در نظر بگیرید .

انواع چوب کاج :

کاج یک گونه از درختان نیست ، بلکه کلمه ای فراگیرتر است که گروهی از درختان مخروطی را توصیف می کند . انواع زیادی برای انتخاب وجود دارد . برای اهداف نجاری خود ، ما بر سه مورد که در دنیا موجود است تمرکز خواهیم کرد : سفید شرقی ، زرد جنوبی و کیلوگرمروزا .

    کاج سفید شرقی : این نوع چوب ، زرد روشن با خطوط دانه نرم ، به طور گسترده در شرق و شمال ایالات متحده موجود است . کار کردن با ابزارهای دستی روی چوب این کاج  لذت بخش است ، اما پیدا کردن گره های آن دشوار است . کاج سفید شرقی اغلب زمانی که به محیط ‌های جدید وارد می‌ شود حرکت می‌ کند یا تاب می‌ خورد ، بنابراین قبل از کار با تخته ‌ها ، تهویه مناسب و زمان مناسب را برای سازگاری با آنها در نظر بگیرید . این چوب نرم تر از سایر چوب های آمریکایی است ، با درجه سختی Janka 380 کیلوگرم ( کیلوگرم نیرو ) . درجه سختی Janka از آزمایشی می آید که چگالی گونه های چوب را اندازه گیری می کند . برای زمینه ، گیلاس دارای رتبه Janka 995 کیلوگرم و بلوط سفید با وزن 1360 کیلوگرم است .

    کاج زرد جنوبی : که به عنوان کاج برگ بلند نیز شناخته می شود ، این کاج متراکم ترین از این سه کاج است ،  با رتبه Janka 870 کیلوگرم بر متر . این چوب معمولاً زرد ، گرم تر از کاج سفید شرقی است ، با خطوط دانه قهوه ای مشخص . کاج زرد جنوبی که به دلیل دوام خود شناخته شده است ، صدها سال در قاب بندی چوبی استفاده شده است و در جنوب شرقی ایالات متحده به وفور یافت می شود .

    کاج کیلوگرمروزا : پسر عموی غربی کاج سفید شرقی دارای خواص مشابهی است ، از جمله رنگ ‌آمیزی و درجه جانکا 460 کیلوگرم . اگرچه از نظر فنی به عنوان کاج زرد طبقه بندی می شود ، اما به طور قابل توجهی نرم تر از سایر گونه های کاج زرد یا ” کاج سخت ” است .

 نکات مثبت و منفی چوب کاج .

نکات مثبت :

در دسترس بودن : کاج به طور گسترده در سراسر ایالات متحده در دسترس است و می توان آن را تقریباً در هر فروشگاه بزرگ برای یک پروژه آخر هفته سریع خریداری کرد .

    کارایی : اگر از نجاری با ابزار دستی لذت می برید ، ممکن است چوبی ریزتر از کاج وجود نداشته باشد . کار با دست واقعاً لذت بخش است و باعث می شود کارگاه بوی خوشی بدهد .

    پایان :  کاج به رنگ ‌های شفافی مانند پوسته و یورتان ، با گرمای شفاف و تمیز می ‌پردازد که ما واقعاً از آن لذت می ‌بریم .

نکات منفی :

    بی ثباتی : فقط به این دلیل که به راحتی در دسترس است به این معنی نیست که باید فوراً از آن استفاده کنید . عدم دادن زمان کافی به کاج برای سازگاری با کارگاه شما می تواند منجر به پیچ خوردگی شود .

    قابلیت ماشین کاری : در حالی که چوب های کاج فوق العاده خوب کار می کند ، چوبی صمغی است که به مرور زمان بر روی سرهای برش و تیغه های اره شما رد باقی می گذارد . تمیز کردن آن با صابون و یک برس موی سفت آسان است ، اما با این وجود یک دردسر اضافی است .

    رنگ آمیزی : کاج باروغن یا رنگ خوب کار نمی کند . می ‌توانید نرم‌ کننده‌ های پیش رنگ‌ کننده را خریداری کنید تا به تعادل چیزی که اغلب به آن رنگ ‌خوردگی گفته می ‌شود کمک کنید ، اما اگر می‌ خواهید کمی رنگ به آن اضافه کنید ، من شخصاً رنگ کردن کاج را توصیه می‌ کنم .

چوب کاج برای چه مواردی استفاده می شود ؟

کاج را در کاربردهای مختلفی خواهید یافت ، از جمله :

    ساخت قاب چوبی : از 2×4 گرفته تا آستانه پنجره ، بسیاری از قسمت ‌های خانه‌ های مدرن با چوب کاج ساخته شده ‌اند . شاید بیشتر از آن چیزی که تصور می کنید !

    قاب چوبی : الوارهای کاج بزرگ برای قرن ها برای ساخت خانه ها ، انبارها و کلیساها با قاب چوبی استفاده می شدند .

بالکن : کاج تحت فشار در پروژه های ساختمانی بیرونی مانند بالکن ها ظاهر می شود . برای کند کردن پوسیدگی و خنثی کردن حشرات با مواد شیمیایی مانند مس و آرسنیک درمان شده است .

دکوراسیون : کاج به دلیل در دسترس بودن و کارایی بودن ، قرن ‌ها یکی از لوازم اصلی مغازه‌ های نجاری بوده است . همچنین به دلیل وزن کم در دکوراسیون تجاری ( مانند نیمکت و تخت ) استفاده می شود .

توجه : سایر درختان مخروطی اغلب در دسته ” کاج ” قرار می گیرند که در واقع کاج نیستند . صنوبر و سدر داگلاس گونه ‌هایی هستند که در چوب ‌های درجه یک ساختمانی (2 × 4) به نام « چوب سفید » استفاده می ‌شوند و اغلب با SPF ( صنوبر – کاج – سدر ) مهر زده می ‌شوند . در حالی که آنها برای پروژه های ساختمانی مانند قاب بندی مناسب هستند ، ویژگی های مختلف ، آنها را برای نجاری نامطلوب می کند .

انواع چوب در مقابل چوب کاج :

چوب کاج در مقابل چوب گردو ( برای دکوراسیون ، کفپوش و کابینت ) .

در اینجا یک مقایسه عمیق بین چوب کاج و گردو وجود دارد . ببینید کدام یک از نظر دوام متمایز است و کدام چوب برای دکوراسیون ، کفپوش و کابینت مناسب است .

چوب گردو
چوب گردو

هر چه بیشتر ویژگی های چوب و منبع آن را درک کنید . بیشتر می توان از گرما و زیبایی که به محیط اطراف ما ارائه می دهد قدردانی کرد . هم چوب کاج و هم چوب گردو از بهترین گزینه های موجود هستند که می توانند خانه شما را شیک و زیبا جلوه دهند . برای آسان ‌تر کردن کارها ، ما ویژگی ‌های تکی چوب را در زیر آورده ‌ایم .

کاج از نظر قیمت و در دسترس بودن گزینه بسیار خوبی برای دکوراسیون ، کفپوش و کابینت است . در مقابل ، گردو یک چوب سخت درجه یک است که گران است اما بسیار بادوام است . اگر تمرکز بر دوام است ، چوب گردو بهترین گزینه برای انتخاب است . کاج از نظر دوام بسیار عقب تر از گردو قرار می گیرد .

چوب کاج و چوب گردو انتخاب های چوبی عالی برای دکوراسیون ، کفپوش یا کابینت شما هستند . یک تفاوت اساسی بین این دو این است که کاج چوب نرم است در حالی که گردو چوب سخت است .

برای مقایسه عمیق ‌تر ، توضیحات زیر را بررسی کنید و سپس تصمیم بگیرید که چه نیازهایی دارید و کدام یک برای خواسته‌ های شما مناسب ‌تر است .

چوب کاج در مقابل چوب گردو : برای دکوراسیون :

چوب کاج و گردو هر دو در صنعت دکوراسیون کاربرد دارند . اما تفاوت دوام بین این دو تفاوت را ایجاد می کند . در اینجا شرح کاملی از کاربردهای آنها در دکوراسیون با محدودیت های مشخص شده است .

چوب کاج برای دکوراسیون :

دراور چوب کاج
دراور چوب کاج

کاج یکی از مقرون به صرفه ترین انواع چوب است ، به نظر می رسد برای بسیاری از افرادی که به تازگی کار نجاری را شروع کرده اند مناسب باشد . ارزان ، به آسانی در دسترس است و استفاده از آن ساده است .

از آنجایی که کاج سبک وزن است ، حمل و جا به جایی آن نسبتاً آسان است . این به ویژه در خانه هایی با ساکنان مسن که ممکن است برای جابجایی اثاثیه سنگین تر مشکل داشته باشند مفید است . کیفیت مواد آن را برای کاربردهای خاص عالی می کند ، زیرا چوبی سخت و مقاوم در برابر ضربه است اما به اندازه کافی نرم است که بتوان با آن کار کرد .

چوب گردو برای دکوراسیون :

صندلی چوب کاج
صندلی چوب کاج

گردو چوب خوبی برای دکوراسیون است که اغلب برای دکوراسیون رسمی و دکوراسیون اداری استفاده می شود . این چوب سخت است و به دلیل استحکام ، دانه و رنگ آن ارزشمند است . این چوب ، یک پرداخت بسیار صاف ارائه می دهد .

دکوراسیون گردویی به دلیل ویژگی های ذاتی جذابیت زیبایی شناختی ، استحکام و دوام یک انتخاب دائمی است . ساختار آن بسیار بادوام است ، اگرچه ممکن است با استفاده زیاد خراش یا فرورفتگی داشته باشد . چوب گردو تاب نمی خورد و ضربه را به خوبی جذب می کند و به طور طبیعی در برابر پوسیدگی مقاومت می کند .

در نتیجه ، این یک انتخاب عالی برای دکوراسیون است زیرا شما از یک چوب درجه یک استفاده می کنید .

چوب کاج یا گردو : کدام یک برای دکوراسیون بهتر است ؟

اگر دکوراسیون باید بسیار قابل توجه و بادوام باشد ، مانند تختخواب یا کمد بزرگ ، چوب محکم‌ تر مانند گردو ممکن است ترجیح داده شود . اگر پروژه آنقدرها « جدی » نباشد و در مقیاس کوچک تری بخواهید استفاده کنید ، کاج می تواند مکان خوبی برای شروع باشد . کاج همچنین می تواند یک ماده فوق العاده برای استفاده در صورت نگرانی باشد .

اگر می‌ خواهید یک دکوراسیون ” موروثی ” بسازید که نسل به نسل‌ منتقل شود ، کاج انتخاب مناسبی نیست .

چوب کاج در مقابل چوب گردو : برای کفپوش :

کفپوش چوبی با ظاهری قدیمی است که قرن هاست وجود داشته است . کاملاً طبیعی ، سازگار با محیط زیست و بسیار ماندگار است . جای تعجب نیست که تصمیم گیری برای اینکه کدام چوب مناسب تر است ، کار دشواری است .

بنابراین ، اجازه دهید نگاهی به برخی از مزایای کفپوش چوبی کاج و گردو بیندازیم .

چوب کاج برای کفپوش :

کفپوش چوب کاج
کفپوش چوب کاج

کاج یک گزینه کفپوش سنتی است . بادوام ، ارزان و آماده است تا مطابق با ترجیحات شما تنظیم شود . با وجود محبوبیت گسترده ، کاج ممکن است برای همه مناسب نباشد ، و مواردی وجود دارد که برای گزینه هایی آن را مناسب نمی کند .

اگر می خواهید کف خود را در شرایط بکر نگه دارید ، کاج بهترین انتخاب برای کفپوش نیست . کاج نیز مانند سایر چوب های نرم مستعد فرورفتگی و خراش است و پس از نصب به سرعت ساییده می شود . برای جلوگیری از باقی ماندن خراش ها یا بریدگی های قابل توجه در چوب ، هنگام جا به جایی اثاثیه یا سایر وسایل سنگین روی زمین احتیاط کنید .

چوب گردو برای کفپوش :

ناهارخوری با کف چوبی گردو .

کفپوش چوب گردو
کفپوش چوب گردو

بارزترین مزیت کفپوش چوب گردو ظاهر جذاب و دوام طولانی مدت آن است . به یاد داشته باشید که کف ‌پوش‌ های چوبی مهندسی شده را می‌ توان روی گرمایش از کف نصب کرد و به شما لوکس بودن کف‌ پوش‌ های چوبی را می ‌دهد و در صبح ‌های سرد زمستان گرمای زیر پا را نیز فراهم می ‌کند .

چوب کاج یا گردو : کدام یک برای کفپوش بهتر است ؟

به طور کلی چوب های نرم برای کفپوش ها هزینه کمتری نسبت به چوب های سخت دارند . کاج اغلب نصف قیمت چوب های سخت مانند بلوط ، گردو ، افرا و ماهون را دارد . اما در جایی که دوام یک نگرانی است ، کفپوش گردویی بهترین گزینه خواهد بود .

کاج در مقابل چوب گردو : برای کابینت :

اکثریت افراد همیشه کابینت چوبی را ترجیح می دهند و در اکثر پروژه های خود از آن استفاده می کنند . در اینجا مقایسه چوب کاج و گردو مورد استفاده در کابینت سازی است .

چوب کاج برای کابینت :

چوب کاج برای کابینت
چوب کاج برای کابینت

کابینت های کاج گزینه ای دوست داشتنی و شیک هستند . به دلیل بافت ظریف ، دانه های صاف و رنگ تسکین دهنده ، در هر دو محیط مدرن و کلاسیک خیره کننده به نظر می رسد . همچنین از بسیاری از انواع چوب طبیعی دیگر ارزان تر است زیرا به طور طبیعی در سراسر ایالات متحده رشد می کند .

چوب کاج در برابر رطوبت مقاوم است و نمی ‌شکند یا متورم نمی ‌شود ، بنابراین برای مناطق مرطوب مانند حمام و کابینت ‌های آشپزخانه شلوغ ، انتخابی عالی است . کاج همچنین یک چوب نرم است که کار با آن و حک کردن آن را در کابینت های سفارشی بسیار آسان می کند . با این حال ، یک نقطه ضعف نیز دارد : چوب کاج به راحتی می تواند دچار فرورفتگی یا خراش شود مگر اینکه به درستی از آن مراقبت شود .

چوب گردو برای کابینت :

چوب گردو برای کابینت
چوب گردو برای کابینت

گردو یکی از سازگارترین و پرمصرف ترین چوب ها برای کابینت است . کابینت های گردویی ، به خصوص گردویی سیاه و گردویی ایرانی ، اغلب به خوبی به فروش می رسند ، زیرا از نظر ظاهری فوق العاده زیبا هستند .

گردو چوبی ضخیم و مقاوم است . این سخت ‌ترین چوب موجود نیست ، اما به اندازه ‌ای سخت است که در برابر استفاده روزانه مقاومت کند و در عین حال از فرورفتگی ‌ها و مشکلاتی که چوب کاج نرم می ‌تواند ایجاد کند ، جلوگیری کند .

همچنین نسبت به چوب های خالدار مانند کاج در برابر آب مقاوم تر است . این بدان معنی است که می توانید کابینت ها را بدون خطر آسیبِ آب یا خراب شدن آنها تمیز کنید . این خاصیت باعث می شود که کابینت ها به مرور زمان تمیز و سالم نگه داشته شوند .

چوب کاج یا گردو : کدام یک برای کابینت بهتر است ؟

کابینت کاج گزینه ای مقرون به صرفه است ، اما خیلی محکم نیست . اگر نگران فرورفتگی ، خراش یا استفاده طولانی مدت هستید ، جایگزین بادوام‌ تری مانند گردو ممکن است ترجیح داده شود .

کابینت گردو بهترین گزینه برای انتخاب است ، اما نگرانی اصلی بودجه است . اگر به دنبال کابینت های ارزان قیمت هستید ، نمی توانید کابینت های گردویی را پیدا کنید ، حداقل کابینت های گردویی جامد . با این حال ، ممکن است با استفاده از چوب مهندسی شده با روکش گردو ، ظاهری را که می خواهید به دست آورید .

نتیجه :

چوب کاج یک انتخاب مقرون به صرفه است و چوب گردو بسیار بادوام است اما مقرون به صرفه نیست . اکنون ، زمانی که درک کاملی از ویژگی های دقیق هر دو نوع چوب دارید ، می توانید تصمیمی آگاهانه بین این دو چوب بگیرید .

در اینجا نگاهی دقیق‌تر به چوب کاج و افرا به همراه تفاوت‌ های بین چوب نرم و چوب سخت ارائه می ‌کنیم تا درک واضح ‌تری از کاربرد آنها به شما ارائه دهد تا بتوانید تصمیمی آگاهانه در انتخاب چوب مناسب برای پروژه خود داشته باشید .

چوب کاج
چوب کاج

انواع بی‌ شماری چوب در بازار موجود است که اکثر آنها برای اکثر کاربردها ، از جمله دکوراسیون ، کفپوش یا کابینت ، کاملاً مناسب هستند . هر کدام از این انواع الوار دارای نقاط قوت و ضعف هستند و اغلب تفاوت قیمت زیادی بین آنها وجود دارد .

هر دو چوب کاج و افرا برای استفاده در کفپوش ، دکوراسیون و کابینت مناسب هستند . تفاوت اصلی بین این دو این است که کاج چوب نرم است ، در حالی که افرا چوب سخت است . این تمایز در میزان موفقیت هر نوع چوب در کاربرد آن تفاوت ایجاد می کند .

درک تفاوت بین چوب های سخت و نرم ، و سپس تفاوت های بین کاج و افرا به ترتیب به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید کدام نوع چوب را برای کاربرد مورد نظر خود انتخاب کنید .

کاج و افرا هر کدام نکات مثبت و منفی متمایز خود را دارند که می تواند تفاوت عمده ای در پروژه ای که در آن استفاده می شود ایجاد کند . درک هر نوع چوب و تفاوت آنها به شما اطمینان می دهد که می توانید تصمیمی آگاهانه بگیرید ، صرف نظر از کاربرد این چوب ها .

چوب های سخت در مقابل چوب های نرم :

درخت کاج
درخت کاج

بر خلاف تصور رایج ، تمایز بین چوب ‌های سخت و نرم به ترتیب به سختی یا نرمی خود چوب ارتباطی ندارد . بیشتر مربوط به سیستم تولید مثل درختان است . این ممکن است گیج کننده به نظر برسد ، اما موارد زیر می تواند به روشن شدن موضوع کمک کند .

اگرچه ممکن است بدیهی به نظر برسد که بزرگ ترین تمایز بین چوب ‌های سخت و نرم بر اساس وزن یا چگالی آنها باشد ، در واقع اینطور نیست .

چوب ‌های سخت از دسته ‌ای از درختان به نام گل نباتی به دست می ‌آیند . این به سیستم تولید مثل آنها اشاره دارد و به سادگی به این معنی است که درختان دارای دانه هایی هستند که به آنها اجازه تولید مثل می دهد . این دانه های محصور می توانند توسط یک پوسته ، یک غلاف یا حتی یک میوه پوشیده شوند .

نمونه ای از این می تواند چیزی شبیه سیب ، گردو یا بلوط باشد .

از طرف دیگر ، چوب نرم از درختی به دست می آید که به نام ژیمنوسپرم شناخته می شود . این بدان معنی است که درخت دانه هایی بدون پوشش تولید می کند و این دانه ها تمایل دارند از درخت به پایین و روی زمین بیفتند .

روشی که در آن یک ژیمنوسپرم تولید مثل می کند تا حدودی با آنژیوسپرم متفاوت است ، زیرا این درختان مخروط هایی را تولید کرده و تشکیل می دهند که گرده ایجاد می کند ، که به نوبه خود از طریق باد به درختان دیگر منطقه پخش می شود .

چوب سخت از درختانی به دست می آید که بسیار کندتر از چوب نرم رشد می کنند . در نتیجه ، چوب تولید شده معمولا متراکم تر و قوی تر است . برعکس ، چوب نرم نسبتاً سریع رشد می کند و در نتیجه چوب متراکم کمتری دارد . از آنجایی که رشد آن بیشتر طول می‌کشد ، چوب سخت معمولاً گران ‌تر است .

درختان چوب سخت معمولاً از انواع گل‌ دار و برگ‌ ریز هستند و عمدتاً دارای برگ ‌های پهن هستند . از طرف دیگر ، درختان چوب نرم معمولاً درختانی همیشه سبز هستند و به جای برگ های پهن ، مخروط و سوزن تولید می کنند .

کاج :

انواع چوب
انواع چوب

درختان کاج که برای مدت طولانی برای الوارهای خود استفاده شده اند ، چوب نرم تولید می کنند که کاربردهای بی پایانی دارد . این ماهیت ذاتا نرم چوب کاج است که آن را برای مجموعه ای از کاربردها ، از جمله حکاکی و ورز دادن ، ایده آل می کند .

کاج به طور گسترده در ساخت و ساز استفاده می شود ، جایی که در تولید اعضای سازه ای برای سقف ، قاب بندی و غیره استفاده می شود . از آنجایی که این چوب نسبتا سبک وزن است ، برای استفاده در دکوراسیون بسیار محبوب است .

این به این دلیل است که دکوراسیون ساخته شده از کاج در مقایسه با دکوراسیون ساخته شده از چوب سخت نسبتا سبک خواهد بود و در نتیجه جا به جایی در هر زمان که لازم باشد بسیار آسان تر خواهد بود .

یکی دیگر از مزایای کاج این است که بسیار ارزان است ، به خصوص در مقایسه با چوب های سخت . با وجود ارزان بودن ، همچنان بسیار سفت ، محکم و مقاوم در برابر ضربه است . با این حال ، ممکن است خیلی سریع تمایل به سایش نشان دهد و برای حفظ ظاهری خوب به نگهداری و مراقبت نیاز دارد .

کاج ذاتاً تمام گره ها و معایب خود را نشان می دهد ، که به طور قابل توجهی به شخصیت این چوب همه کاره می افزاید . اگرچه این ممکن است برای برخی جذاب نباشد ، اما به طور کلی در بیشتر موارد یک امر خوب در نظر گرفته می شود .

کاج بسیار خالدار است ، به این معنی که بسیار مستعد جذب رنگ است ، اما لزوماً در جذب  رنگ ها مهارت ندارد مگر اینکه ابتدا درمان شود . اگر قبل از رنگ ‌آمیزی درمان نشود ، ممکن است کاج لکه ‌دار به نظر برسد و بنابراین کاملاً ناخوشایند به نظر برسد .

افرا :

کابینت چوبی
کابینت چوبی

چوب افرا ، در حالی که به طور کلی یک چوب سخت در نظر گرفته می شود ، می تواند از یک نسخه سخت یا یک نسخه نرم تر تشکیل شود . کار کردن با سخت‌ ترین نسخه ‌های افرا بسیار دشوار است ، در حالی که نسخه ‌های نرم‌ تر بسیار متنوع ‌تر هستند و به راحتی به هر شکل یا ظاهری که لازم است دستکاری می ‌شوند .

انواع نرم‌ تر افرا به‌ دلیل آسانی کار کردن با آنها ، عموماً در دکوراسیون استفاده می ‌شوند ، در حالی که انواع سخت ‌تر بیشتر در مواردی مانند صفحه های کانتر و غیره استفاده می‌ شوند .

از 128 گونه افرا موجود ، حدود 54 گونه از آنها در خطر انقراض هستند ، به این معنی که انتخاب نوع مناسب افرا برای پروژه شما مهم است .

به طور کلی ، افرا چوب سخت سفید با دانه ای یکنواخت و سفت است . منافذ بسیار کمی دارد ، بنابراین فوق العاده صاف است . با این حال ، نمی تواند به راحتی رنگ ها را جذب کند . با این حال ، لکه ‌های تیره ‌تر با افرا راحت ‌تر از لکه ‌های روشن‌ تر به دست می ‌آیند .

افرا بسیار بادوام است و به همین دلیل اغلب در مواردی که به اصطلاح ” مصرف سنگین ” نامیده می شوند مانند کابینت و کمد استفاده می شود . افرا همچنین به دلیل سختی چوب ، انتخاب بسیار خوبی برای کفپوش است .

نتیجه :

همانطور که از موارد فوق می توان دریافت ، هر دو چوب کاج و افرا برای استفاده در دکوراسیون ، کفپوش و کابینت چوبی عالی هستند . هر کدام مزایا و معایب متمایز خود را دارند که باید در انتخاب نوع چوبی که با آن کار کنید به دقت در نظر بگیرید .

شما می توانید با مقایسه عوامل مهمی مانند دوام ، وزن ، توانایی جذب رنگ ها ، استحکام و جذابیت کلی زیبایی ، بهترین راه حل را برای پروژه خود بیابید . هزینه یکی دیگر از عوامل مهمی است که باید در نظر بگیرید ، و این با در دسترس بودن در منطقه محلی شما همراه است .

چوب کاج در مقابل صنوبر ( برای دکوراسیون ، کفپوش و کابینت ) :

بیایید نگاهی دقیق تر به چوب کاج و صنوبر بیندازیم . ما تفاوت های آنها را از جمله کارایی ، دوام و سختی بیان کردیم تا به شما در انتخاب چوب مناسب برای پروژه بعدی خود کمک کنیم .

دراور چوب کاج
دراور چوب کاج

انواع مختلف پروژه های ساختمانی نیاز به انواع چوب دارند . به نظر می رسد که انتخاب بین صنوبر و کاج در ساخت دکوراسیون بی مورد باشد . کاج به طور کلی ارزان است ، بنابراین باید انتخاب بهتری باشد ، درست است ؟

نه اینطور نیست قبل از تصمیم گیری صحیح در مورد چوب کفپوش ، دکوراسیون و کابینت باید موارد مختلفی را در نظر گرفت . ادامه بدهید تا متوجه شوید !

اگر بخواهید دکوراسیون و کفپوش در فضای باز بسازید ، کاج هر بار صنوبر را به دلیل دوام طولانی ، شکست خواهد داد . با این حال ، چوب صنوبر انتخاب واضحی برای کابینت ها و اشیاء دست ساز کوچک است . به این دلیل است که کار کردن با آن و ماشین کاری آسان تر از کاج است .

با این حال ، با گفتن همه اینها ، هنگام چیدن بین این الوارهای محبوب ، باید عوامل زیادی از جمله دوام و کارایی را در نظر گرفت . به خواندن ادامه دهید تا بدانید چه چیزی چوب صنوبر را از کاج متمایز می کند و کدام ماده برای پروژه نجاری بعدی شما بهتر است .

کاج در مقابل چوب صنوبر : مقایسه کلی :

کاج (  Pinus ) نام گروهی از گونه های مختلف است و در دسته چوب های نرم قرار می گیرد . از سوی دیگر ، صنوبر (Populus ) نام رایج یک گونه خاص درخت است . اگرچه به عنوان چوب سخت طبقه بندی شده است ، سبک و نرم است .

نگاهی به جدول زیر بیندازید تا یک ایده کلی در مورد چوب کاج و صنوبر به دست آورید . پس از مقایسه کلی ، برخی از عوامل مهم در مورد چوب قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده باید در نظر گرفته شود .

ویژگی های چوب صنوبر چوب کاج :

نام علمی : Populus Pinus

اندازه درخت : 25-50 متر 15-50 متر .

ظاهر : ( صنوبر زرد ) زرد کم رنگ تا قهوه ای مایل به زرد ( کاج سفید شرقی ) زرد کم رنگ تا قهوه ای روشن .

جانکا ( سختی ) : 540 کیلوگرم ( 2400 نیوتن ) ( صنوبر زرد ) 380 کیلوگرم ( 1690 نیوتن ) ( کاج سفید شرقی ) .

کارایی :عالی  .

کابینت های کاربردی ، جعبه کبریت و جعبه های بسته بندی . دکوراسیون داخلی ، دکوراسیون ، ساختمان ، ساخت و ساز نمونه های ساخت و اسز این چوب هستند .

کاج در مقابل چوب صنوبر : کارآمدی :

چوب کاج
چوب کاج

کارایی چوب ، فاکتور مهمی است که باید در نظر گرفته شود . بیایید نگاهی به هر دوی این چوب ها بیندازیم .

کارایی چوب کاج :

کار با چوب کاج ، چه با ماشین آلات و چه با دست ، آسان است . در چسباندن ، میخ زدن ، پیچاندن و تکمیل خوب است .

کارایی چوب صنوبر :

در نتیجه چگالی کم آن ، کار با ابزار و ماشین آلات ساده است . اگر می خواهید از سطوح خراب جلوگیری کنید ،  به برش های تیز نیاز دارید . استفاده از پیچ و میخ نیازی به سوراخکاری قبلی ندارد . چسبانده می شود و به خوبی تمام می شود .

رطوبت کافی در چوب کاج وجود دارد . بنابراین ، کنده کاری و پیرایش آن کار بسیار آسانی است . پس از خشک شدن ، شروع به جمع شدن می کند . استفاده از چوب کاج پس از خشک شدن کامل برای نتایج مطلوب توصیه می شود .

چوب کاج در مقابل صنوبر : دوام :

انواع چوب
انواع چوب

دوام چوب آن را به گزینه ای عالی تبدیل می کند . مقایسه دوام چوب کاج و صنوبر را در زیر مشاهده کنید .

دوام چوب کاج :

وقتی صحبت از دوام می شود ، کاج در برخی سناریوها بر چوب صنوبر غلبه می کند . به یاد داشته باشید که همانطور که قبلا گفته شد ، انواع مختلفی از کاج وجود دارد . به اندازه بلوط محکم نیست ، اما همچنان یک ماده ماندگار است .

دوام چوب صنوبر :

این چوب از درجه دوام بالایی برخوردار نیست . خراشیدگی ، آسیب و حتی فرورفتگی در همگی امکان پذیر است . در نتیجه ، معمولاً توصیه می شود در ساخت و ساز داخلی استفاده شود .

کاج باید با یک آزول مس ، آرسنات مس کرومات یا هر نگهدارنده شیمیایی مناسب برای استفاده بیرونی درمان شود .

چوب کاج در مقابل صنوبر : سختی :

درخت صنوبر
درخت صنوبر

سختی یا جانکا به آن می گوید که چوب چقدر در برابر فرورفتگی ، خراش و سایش مقاومت می کند . همچنین نشان می ‌دهد که اعمال ، سنباده زدن ، میخ زدن یا پیچ کردن یک گونه چوب خاص چقدر چالش برانگیز خواهد بود . سختی هر دو چوب کاج و صنوبر در زیر توضیح داده شده است .

سختی کاج :

Longleaf Pine دارای سختی 870 lbf (4120  نیوتن ) است که آن را برای دکوراسیون داخلی ایده آل می کند . اگرچه کاج سفید شرقی دارای سختی 380 کیلوگرم (1690  نیوتن ) است ، اما بسیار نرم است . کاج رادیاتا دارای سختی 710 کیلوگرم ( 3150 نیوتن ) است ، در حالی که کاج اسکاتلندی دارای سختی 540 کیلوگرم (3150  نیوتن) (2420 نیوتن) است .

سختی صنوبر :

صنوبر زرد دارای سختی جانکا 540 کیلوگرم (2400 نیوتن) است. از سوی دیگر ، صنوبر سفید دارای 410 کیلوگرم (1820 نیوتن ) است که کمی کمتر است . سختی صنوبر بلسان 300 کیلوگرم (1330 نیوتن) است . بافت نرم تری نسبت به صنوبر زرد و سفید دارد .

چوب کاج در مقابل چوب صنوبر : کدام یک برای دکوراسیون بهتر است ؟

نیمکت چوبی
نیمکت چوبی

چوب کاج یک ماده عالی برای طراحی دکوراسیون است . حتی به عنوان یک چوب نرم ، به دلیل سفتی و مقاومت در برابر فشار مورد توجه است . سختی ، رنگ ، مقاومت در برابر تنش و دانه بندی همه از ویژگی های ضروری دکوراسیون خوب هستند .

چوب کاج همه این ویژگی ها را دارد . با این حال ، برخی از گونه های کاج برای دکوراسیون مناسب نیستند . در این میان کاج ها محبوب ترین انتخاب هستند .

صنوبر و کاج به طور طبیعی در برابر پوسیدگی مقاوم نیستند . با این حال ، هر دوی این گونه های چوبی را می توان برای ساخت دکوراسیون در صورت تحت فشار قرار دادن استفاده کرد . و چرا اینطور است ؟

زیرا چوب تحت فشار دارای مواد نگهدارنده چوب است که آن را در برابر موریانه ها و پوسیدگی چوب مقاوم تر می کند . چوب کاج فرآوری شده بهتر از صنوبر تصفیه شده رطوبت را تحمل می کند . با این حال ، وقتی دائماً در آب خیسانده می شود ، باز هم نمی تواند مقاومت کند . اما هنوز هم یک انتخاب نسبتا مناسب برای دکوراسیون فضای باز است .

هزینه کاج آن را به گزینه ای جذاب برای دکوراسیون ارزان تر تبدیل می کند و اگر به اندازه کافی با یک لایه محافظ تکمیل شود ، می تواند سال ها دوام بیاورد . بنابراین ، بر اساس دکوراسیون ، کاج بهترین انتخاب شما بین این دو نوع الوار است .

چیدن تخته های چوب صنوبر در یک اتاق سفید :

کفپوش چوبی
کفپوش چوبی

اکثر افراد طرفدار کفپوش های چوبی هستند . با این حال ، چوب کاج تحت فشار می تواند یک جایگزین مقرون به صرفه باشد . اگر به درستی از آن مراقبت شود ، عمر آن می تواند تا 15 سال یا بیشتر باشد .

بسیاری از مزایای کاج تحت فشار شامل افزایش مقاومت در برابر رطوبت ، مقاومت قارچی ، مقاومت در برابر حشرات ، مقاومت در برابر آتش و دوام است . با این حال ، قیمت آن کمی بیشتر از کاج معمولی است ، اما قیمت آن نسبت به سایر چوب های سخت کمتر است .

از سوی دیگر ، صنوبر کفی است که به راحتی می‌ توان آن را فرو کرد ، خراشید و سایید . سختی آن نصف یا حتی کمتر از چوب های خانگی است که معمولاً برای کفپوش استفاده می شود ، مانند کاج قلب .

چوب کاج در مقابل چوب صنوبر : کدام یک برای کابینت بهتر است ؟

تخته چوب کاج
تخته چوب کاج

ساخت کابینت به مهارت بیشتری نسبت به قفسه گذاشتن نیاز دارد . اگر می ‌خواهید آن اتصالات کابینت را کامل کنید ، به نوع چوبی نیاز دارید که کار با آن آسان باشد و به راحتی ماشین‌کاری شود .

بنابراین ، تصمیم گیری بین صنوبر و کاج برای کابینت کار ساده ای است . کار با صنوبر ، شکل دادن و رنگ آمیزی آسان تر است و بهتر از کاج یک لایه رنگ می گیرد .

به علاوه ، برخلاف کاج ، صنوبر حاوی گره نیست . عامل دیگر وزن است . اگرچه چوب سخت است ، اما وزن آن کمتر از کاج است . صنوبر را به انتخاب بهتری برای کابینت ، قفسه بندی و هر چیز دیگری که می خواهید روی دیوار نصب کنید تبدیل می کند .

نتیجه :

به طور خلاصه ، علیرغم اینکه صنوبر به عنوان چوب سخت طبقه بندی می شود ، در واقع کار با صنوبر و ماشین کاری آن در مقایسه با کاج آسان تر است . با این حال ، انواع چوب نرم کاج مانند کاج زرد و رادیاتا بسیار بادوام تر و ماندگارتر از چوب صنوبر هستند .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : کاج ، افرا ، صنوبر ، راش ، سدر ، گیلاس ، بلوط ، گردو ، چوب


مطالب جالب با موضوع چوب کاج :

WhatsApp us