همه چیز درباره پلی اورتان

از این راهنما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انتخاب بهترین نوع رنگ پلی اورتان و اعمال آن بر روی مبلمان استفاده کنید تا زیبایی چوب را در خانه خود به نمایش بگذارید .

رنگ کاری چوب با پلی یورتان
رنگ کاری چوب با پلی یورتان

بدون نوعی پوشش برای محافظت از چوب در برابر عناصرمختلف  ، چوب می تواند مانند نان تست یک روزه خشک و بی روح شود . پوشش دادن کابینت چوبی ، مبلمان ، یا تزئینات چوبی با روکش شفاف ، چه آن را لکه دار کنید یا نه ، به آن غنا و عمق می بخشد و از آن در برابر ضربه ، خراش و آب و هوا محافظت می کند .

از این راهنما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب و استفاده از پلی اورتان ، سخت ترین پوشش شفاف استفاده کنید .

پلی اورتان چیست ؟

رنگ کاری چوب , رنگ پلی یورتان
رنگ پلی یورتان روی چوب بلوط

این یک نوع لاک فوق‌العاده سخت است که به گونه‌ای فرموله شده است که زنجیره‌ های میکروسکوپی مولکول‌ های رزین آن هنگام خشک شدن ، محکم به یکدیگر متصل می‌شوند . نتیجه ، پوششی است که در برابر آب ، حلال‌ها ، سایش و ضربه ‌ها نسبت به لاک ‌های سنتی بسیار مقاوم ‌تر است .

برخی از پلی اورتان ‌ها دارای روغن‌ هایی هستند که رنگی گرم و کهربایی به چوب می‌دهند . اگر می خواهید چوب رنگ روشن خود را حفظ کند ، از پلی اورتان بر پایه آب استفاده کنید .

نفت ، آب یا هر دو ؟

رنگ کاری چوب , رنگ پلی یورتان
رنگ کاری پلی یورتان با قلمو

محدودیت‌های انتشار VOC باعث ایجاد جایگزین‌ هایی برای پلی‌ اورتان های مبتنی بر نفت شده است . قبل از خرید ، ویژگی های مختلف هر نوع را در نظر بگیرید .

    بر پایه روغن : کمی کهربایی می شود که رنگ چوب را گرم می کند و یک لایه سخت و بادوام را در چند لایه تشکیل می دهد . نسبت به پلی اورتان ‌های مبتنی بر آب کند تر خشک می‌شود ، بنابراین بین پوشش‌ ها فاصله بیشتری وجود دارد . VOC های بیشتری نسبت به پرداخت های مبتنی بر آب دارند و بنابراین در تمام نقاط کشور در دسترس نیستند . این پلی اورتان ها با ارواح معدنی پاک می شود .

    بر پایه آب : شبیه شیر در قوطی است اما خشک می شود . اگر می خواهید رنگ چوب را حفظ کنید خوب است . آبکی تر از پلی های روغنی است ، بنابراین به پوشش های بیشتری نیاز است . سریع خشک می شود و میزان VOC کمتری نسبت به پرداخت ‌های مبتنی بر روغن دارد ، اما همچنان به تهویه خوب در طول مسیر استفاده نیاز دارد و با آب و صابون تمیز می شود . هرگز از پاک کننده های مبتنی بر آمونیاک روی چوب پخته شده استفاده نکنید .

    روغن بر پایه آب اصلاح شده : در قوطی ، کدر به نظر می رسد ، اما خشک می شود و به صورت لایه ای سفت و کهربایی رنگ ، مانند روغن خشک می شود . خشک شدن سریع و سازگار با تمام چوب ها ؛ با آب پاک می کند و دارای همان سطوح پایین VOC که پلی‌ اورتان های مبتنی بر آب هستند .

براق ، نیمه براق یا ساتن ؟

رنگ کاری چوب , رنگ پلی یورتان
رنگ کاری میز و صندلی چوبی با پلی یورتان چوب

هر موردی را که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید . هیچ تفاوتی در دوام وجود ندارد فقط به یاد داشته باشید که هر چه روکش براق تر باشد ، عیوب زیربنایی و سایش و پارگی آینده را بیشتر نشان می دهد .

آیا می توانید از پلی اورتان در داخل یا خارج خانه استفاده کنید ؟

رنگ کاری چوب , رنگ پلی یورتان
رنگ پلی یورتان چوب مخصوص فضای باز

بیشتر پلی اورت‌ان های خارجی را می‌توان در داخل خانه استفاده کرد ، اما پلی‌ اورتان های داخلی هرگز نباید در فضای باز استفاده شوند . آن ها فاقد مواد افزودنی هستند که از پوشش بیرونی در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند .

نحوه استفاده از پلی اورتان : برس ، پاک کردن یا اسپری کردن ؟

رنگ کاری چوب , رنگ پلی یورتان
رنگ کاری میز و صندلی چوبی با پلی یورتان چوب

هر پلی اورتانی ، اپلیکاتور ترجیحی خود را دارد که معمولاً یک برس یا پارچه است . برخی از پلی اورتان ها نیز در قوطی های اسپری آئروسل عرضه می شوند .

     پلی‌ اورتان های همراه با براش روی سطوح صاف ، جایی که ساختن یک چوب بادوام مهم است ، این پلی اورتان ها بهترین عملکرد را دارند . برس ها سطح بالایی را نگه می دارند ، بنابراین می توانید هر بار که آن ها را بارگذاری می کنید ، یک منطقه وسیع را پوشش دهید .

     پلی اورتان ‌های پاک‌کن برای سطوح کانتوری – قالب‌گیری تاج و نرده‌های پله – که در آن برس زدن ممکن است چکه ایجاد کند ، بهترین هستند . دستمال ‌ها کت‌ های نازک‌تری نسبت به برس‌ ها ایجاد می‌کنند ، بنابراین زمانی از آن ‌ها استفاده کنید که فرسودگی ، نگران کننده نیست .

     پلی اورتان ‌های اسپری روی سطوحی که دسترسی به آن ‌ها سخت است ، مانند کرکره ‌ها و محور‌ های صندلی ، مفید هستند . اسپری ‌های آئروسل به تکنیک خوبی برای جلوگیری از چکه ‌ها و زمان آماده ‌سازی اضافی برای محافظت از سطوح در برابر پاشش بیش از حد نیاز دارند .

پلی اورتان : چه مقدار نیاز دارید و چه مدت دوام خواهد داشت ؟

رنگ کاری چوب , رنگ پلی یورتان
رنگ کاری میز و صندلی چوبی با پلی یورتان چوب

12 ماه – مدت زمانی که پلی اورتان باید بعد از باز کردن قوطی استفاده شود . تاریخ باز شدن درب قوطی را علامت بزنید .

     1 قاشق چای خوری – برای اینکه یک قوطی پلی اورتان روغنی که تا حدی پر شده است از پوسته پوسته شدن آن جلوگیری کنید ، سطح آن را با این مقدار الکل معدنی بپوشانید .

     1 پینت – مقدار تقریبی پلی اورتان که برای قرار دادن سه لایه روکش روی یک صندلی نیاز دارید .

بهترین پلی اورتان ها را انتخاب کنید .

رنگ کاری چوب , رنگ پلی یورتان
رنگ کاری درب کابینت چوبی با پلی یورتان

هر پلی اورتان منحصر به فرد است ، به لطف تغییرات در ترکیب شیمیایی آن . یکی را انتخاب کنید که با پروژه خاص شما مطابقت داشته باشد .

باید ها و نباید های پلی اورتان

رنگ کاری چوب , رنگ پلی یورتان
رنگ میز چوبی با پلی یورتان

علاوه بر خواندن دستورالعمل های روی قوطی ، این اصول اولیه را نیز در نظر داشته باشید .

انجام بده . . .

لاک پاک کن مبتنی بر استون لاک را نرم می کند . قطرات آب در عرض 10 دقیقه موم سفید می شود . اگر لاک یا موم وجود دارد ، قبل از ادامه کار ، آن ها را بردارید .

قوطی را هم بزنید

این کار را قبل و در حین استفاده انجام دهید تا موادی که درخشندگی و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش را کنترل می کند به طور یکنواخت ترکیب شوند .

کت های نازک بزنید . ضخیم ها زمان بیشتری برای خشک شدن دارند و احتمال چکه شدن یا چروک شدن آن ها بیشتر است .

سنباده بین کت ها .

استفاده از کاغذ 220 به اطمینان بسیار زیاد در چسبندگی خوب کمک می کند و عیوب را از بین می برد .

بعد از سنباده چوب را پاک کنید .

گرد و غبار با چسبندگی تداخل می کند و برجستگی های ناخوشایندی را در پوشش ایجاد می کند . از پارچه مرطوب شده با الکل های معدنی روی سطوح روغنی استفاده کنید . از پارچه مرطوب شده با آب روی سطوح پایه آب استفاده کنید . یک پارچه میکروفیبر خشک نیز با هر دو روکش خوب کار می کند .

بایدها و نبایدهای پلی اورتان

رنگ کاری چوب , رنگ پلی یورتان
رنگ دراور روکشی با پلی یورتان چوب

نکن . . .

قوطی را تکان دهید .

تکان دادن ، حباب هایی ایجاد می کند که سطحی ناهموار و حفره دار به جا می گذارد . با این حال ، تکان دادن پلی‌ اورتان های پاک ‌کننده اشکالی ندارد .

کت اول را نازک کنید .

نازک شدن چسبندگی را بهبود نمی بخشد و باید لایه های بیشتری بمالید و از حلال بیشتری استفاده کنید .

از پارچه های چسبنده استفاده کنید .

برخی از آن ها حاوی مواد شیمیایی هستند که از چسبندگی خوب جلوگیری می کنند .

پایان بندی را واکس بزنید .

موم بادوام نیست و با هر پوشش بعدی تداخل خواهد داشت .

نکات کاربردی پلی اورتان

رنگ کاری چوب , رنگ پلی یورتان
همه چیز درباره پلی یورتان مخصوص چوب

نحوه اعمال پلی اورتان : هنگام کار با هر پوششی

برس مناسب را انتخاب کنید

از موهای طبیعی برای پرداخت ‌های مبتنی بر روغن و از رشته‌های مصنوعی ( پلی ‌استر ، نایلون یا ترکیبی از این دو ) برای پرداخت ‌های مبتنی بر آب و روغن ‌های مبتنی بر آب استفاده کنید . از غلطک یا برس فوم استفاده نکنید زیرا حباب ایجاد می کنند .

برس را با یک حلال مرطوب کنید .

اگر برس شما ابتدا به مواد معدنی آغشته شود ، اگر از پلی اورتان بر پایه روغن استفاده می کنید ، یا در آب ، در صورتی که روکش آن بر پایه آب باشد ، تمیز کردن راحت تر خواهد بود و بین تمیز کردن طولانی تر خواهد بود . قبل از استفاده از برس ، دسته را به سرعت بین دستان خود در داخل یک جعبه مقوایی بچرخانید تا اضافی آن از بین برود .

مقداری از پلی اورتان را در یک ظرف تمیز بریزید .

کار از یک ظرف جداگانه مانع از آلودگی گرد و غبار و سایر ذرات جمع‌ شده توسط قلم مو می‌شود .

ضربه بزنید، پاک نکنید .

پس از فرو بردن حدود یک سوم برس در قسمت پایانی ، آن را به آرامی به داخل ظرف بکشید . خراشیدن موها روی لبه ظرف باعث می‌شود که برس آنقدر خشک شود که ضخامت مناسبی برای آانجام کار اعمال نشود .

همیشه برس را با دانه ها پاک کنید .

این بهترین راه برای کار کردن سطح روی منافذ چوب و اطمینان از ظاهر یکنواخت است .

هنگام کار با روکش های مبتنی بر آب .

ابتدا چوب را مرطوب کنید .

چوب را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا الیاف بلند شوند . پس از خشک شدن سطح ، آن ها را با سنباده 220 برگردانید .

ادامه بده . . .

برس زدن زیاد می ‌تواند این پلی اورتان ‌ها را که به سرعت خشک می‌ شوند خشن و ناهموار کند .

با پشم فولادی پلی اورتان صاف نکنید .

تکه‌ های ریز فولادی به جا می‌ گذارد که نمی ‌توانید آن ها را ببینید – تا زمانی که زنگ نزنند . به جای آن از کاغذ سنباده استفاده کنید .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : روش نگهداری از چوبی ، استفاده از پلی اورتان برای چوبی ، روغن و ایجاد روکش بروی چوب

سوالات متداول درباره رنگ پلی یورتان چوب را از بخش زیر دنبال کنید .

سوالات رنگ پلی یورتان

مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری چوب :