دکوراسیون سبک روستیک چیست؟

دکوراسیون سبک روستیک چیست
اتاق خواب , دکوراسیون سبک روستیک چیست

دکوراسیون سبک روستیک چیست؟ سبک روستیک تأکید زیادی بر قرار دادن فضای بیرون از منزل در داخل و در عین حال استفاده از مبلمان و الیاف پارچه با جنس طبیعی و زمخت دارد.

پاسخ دادن به این سوال دشوار است زیرا این یک اصطلاح فراگیر برای بسیاری از سبک های طراحی مشابه است. واژه “طراحی روستیک” برای توصیف همه چیز از خانه های مزرعه تا طراحی صنعتی و مدرن روستیک استفاده می شود.

اگرچه این اصطلاح نسبتاً گسترده است، اما چندین عنصر وجود دارد که اشکال مختلف طراحی و دکوراسیون سبک روستیک را با یکدیگر گره می زند.

ستون های به صورت نامنظم تراشیده شده در دکوراسیون سبک روستیک

ستون های زبر بی درنگ باعث القای سبک روستیک می شوند. آنها برای کمک به تعریف یک فضا از نظر معماری و همچنین القاء یک طراحی روستیک تلاش می کنند.

از تیرهای چوبی می توان برای قاب بندی سقف ها، جداسازی درهای ورودی و همچنین اطراف شومینه و پنجره ها استفاده کرد.

الوارهای گرد چوب را نیز می توان برای افزایش جذابیت فضا اضافه کرد.

دکوراسیون سبک روستیک- طراحی سنتی آشپزخانه

دکوراسیون سبک روستیک , آشپزخانه روستیک
دکوراسیون سبک روستیک- طراحی سنتی آشپزخانه, دکوراسیون سبک روستیک , آشپزخانه روستیک

دکوراسیون سبک روستیک – اتاق نشیمن

اتاق نشیمن سبک روستیک
اتاق نشیمن سبک روستیک
دکوراسیون سبک روستیک- حمام
دکوراسیون سبک روستیک- حمام

فضای اصلی زندگی، که توسط ستون های چوب اصلاح نشده تعریف شده است، پنجره های مشرف به دریاچه را قاب می کند، با شومینه ای برجسته به محل های کوچکتر و صمیمی تر و صندلی های غذاخوری تقسیم می شود. “صاحبان خانه می خواستند مناطقی برای انجام فعالیت های مختلف و برای افراد مختلف خانواده فراهم کنند.

 فرم های ارگانیک در دکوراسیون سبک روستیک

استفاده از مواد طبیعی یکی از مشخصه های اصلی یک خانه روستیک است. یکی از طراحان خوب داخلی می گوید: “طراحی روستیک، در فرم اصلی خود، استفاده از عناصر ارگانیک در طبیعی ترین حالت آنها است.”

عناصر ارگانیک در خانه به ایجاد یک محیط آرام و آرامش بخش کمک می کند. موادی را انتخاب کنید که با سبک شخصی شما همراه باشد و به شما کمک کند به فضای داخلی خود نزدیک تر شوید. چه سنگ طبیعی، چه چوب، پنبه، چرم یا علف دریایی این مواد ما را به فضای طبیعی بیرون از خانه متصل می کند.

مبلمان و دکوراسیونی را انتخاب کنید که دارای سطوح قوی و کمی زبر مانند سبد های بافته شده ، میزهای استامپ و مبلمان چرمی در مقیاس بزرگ باشد.

سبک روستیک چیست – اتاق نشیمن با عناصر ارگانیک

سبک روستیک چیست - اتاق نشیمن با عناصر ارگانیک
سبک روستیک چیست – اتاق نشیمن با عناصر ارگانیک

این اتاق نشیمن زیبا و مدرن روستیک طیف گسترده ای از عناصر ارگانیک ، مانند کفپوش آجری، میز چوبی،  قفسه های چوبی، آثار هنری بافتی و فرشهای بافته شده را در خود جای داده است.

 مواد سالخورده و هوادیده

چوب عنصر اصلی است که در طراحی و تزئین خانه های روستیک مورد استفاده قرار می گیرد. سطوح چوب باید کمی کهنه نشان دهد. چوب های احیا شده، فلزات چکش زده شده و شیشه های دانه دانه شده حس تاریخ را نشان می دهند. چوب بازیافت شده نیز گزینه ای ایده آل است زیرا ظاهری خاکی و طبیعی به شما می بخشد.

کف ساخته شده با الوارهای چوبی پهن معمولا گزینه مناسبی برای همراهی با ستون های چوبی نگهدارنده سقف است. چوب کاج، گیلاس و توسکا انتخاب خوبی برای القای یک احساس روستیک است.

مواد هوادیده در اتاق خواب
مواد هوادیده در اتاق خواب

مواد هوادیده در اتاق خواب

یک تخت خواب روستیک خیره کننده، گلدان و درب کاملا به هم میایند تا یک اتاق خواب زیبا و در عین حال روستیک ایجاد کنید.

 رنگ های خاکی:

پالت رنگ در خانه ای روستیک به سمت خنثی متمایل است، اما جایی برای تن های پررنگ خاکی وجود دارد. رنگ های ظریف از دنیای طبیعی به بهترین وجه عمل می کنند. رنگ های چوبی را که از پوست درخت، سنگ و خاک برآمده است انتخاب کنید.

ملافه اریتونی

سبک روستیک , ملافه اریتونی
سبک روستیک , ملافه اریتونی

مجموعه ملافه تختخواب، نمونه ای کامل از چگونگی آرام بخش کردن محیط. گلدان های رنگی و رنگ های طبیعی شما را به یاد زیبایی در فضای بیرون می اندازد.

اتاق های خواب روستیک با استفاده از عناصر طبیعی با ظرافت دنج و آرام، فضای بیرون از خانه را به داخل خانه می آورند. این اتاق های خواب زرق و برق دار از محیط خیره کننده خود با حساسیت در طراحی استفاده می کنند که تکمیل و منعکس کننده مناظر اطراف است.

اتاق های خواب روستیک به طور معمول شامل سنگ ناهموار، رنگ های گرم چوب و مواد ارگانیک هستند.

طراحی روستیک به معنای سنتی آن ممکن است برای بعضی از افراد کهنه و تاریک به نظر برسد اما در چند سال گذشته یک سبک روستیک مدرن ظهور کرده است که از یک رویکرد تازه و تمیز استفاده می کند.

اصطلاح “روستیک” گسترده است و سبکهای مختلفی در این دسته قرار می گیرند. در ابتدایی ترین تعریف خود، زیبایی شناسی را توصیف می کند که طبیعی گرا ، زبر ، پیر و نامرتب است. ویژگی های تعیین کننده اتاق خواب های روستیک استفاده از مواد طبیعی است.

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی , دکوراسیون چوبی , طراحی داخلی
سبک روستیک در دکوراسیون داخلی , دکوراسیون چوبی , طراحی داخلی

طراحی روستیک ساده و طبیعی است و حس خاکی دارد. مواد اولیه نیز معمول هستند، بنابراین به جای پیدا کردن یک چوب صاف شده و براق، چوب ها و سنگ های اصلاح نشده و دست نخورده بیشتری پیدا خواهید کرد.

 اشیاء بازیافت شده:

در سبک روستیک همه چیز در رابطه با آنچه که از قبل داشته اید، انجام می شود. اشیاء یافت شده کلیدی هستند، مانند سبدهای سیم که به نگه دارنده های سبک تبدیل می شوند و جعبه های چوبی که برای نگهداری همه چیز از کتاب گرفته تا پتو تبدیل می شوند.

فضای داخلی روستیک با سبک صنعتی رابطه متقابل دارد. کاملاً خوب است که از نورپردازی، کارهای هنری و نمایشگرهای تزئینی استفاده کنید.

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی , دکوراسیون چوبی , طراحی داخلی

پارچه های درشت بافت:

پارچه های محکم و با بافت اضافی فراوان دقیقا در خانه ای روستیک جای دارند. از پنبه گرفته تا کتان و پشم، همه در ایجاد یک خانه گرم، پذیرا و دنج پیش می روند. لحاف ها یک شریک طبیعی برای فضای داخلی به سبک روستیک هستند، چه بر روی لبه مبل و چه در انتهای یک تختخواب.

پارچه ها باید زیبایی شناسی طبیعی را بیرون بریزند. فرش دستباف، سبدهای حصیری یا پوست مصنوعی حیوانات به سبک روستیک به راحتی اضافه می کند.

از آنجایی که بیشتر سطوح در این نوع طراحی ساده و بدون آرایش هستند، میتوانید به دلخواه الگوهای مختلف رنگی را به اشکال بیشتر طبیعی و سنتی به این سطوح اضافه کنید. این الگوها باید با عناصر محیط اطراف مطابقت داشته باشد.

سبک روستیک چیست – نمونه طراحی داخلی
سبک روستیک چیست – نمونه طراحی داخلی
سبک روستیک چیست – نمونه طراحی داخلی
سبک روستیک چیست – نمونه طراحی داخلی
سبک روستیک چیست – نمونه طراحی فضای خارجی
سبک روستیک چیست – نمونه طراحی فضای خارجی

سبک روستیک چیست – نمونه طراحی فضای خارجی

توصیه طراح:

غافلگیر کننده باشید.

“ارتباط خود را با طبیعت و بیرون از خانه از طریق پنجره های بزرگتر، درهای شیشه ای، نورگیرها و موارد مشابه افزایش دهید. در انتخاب مواد، به روش های مدرن اما غیر منتظره به طبیعت رجوع کنید.

فضای داخلی باید تمیز به نظر برسد و تاریک نباشد. رنگ های گرم و اشباع احساس گرم تری ایجاد می کنند، در حالی که رنگ های خاکستری خنک باعث ایجاد احساس شمالی تر می شوند.

در انتخاب رنگ ها از محیط اطراف الهام بگیرید مانند سبزی چمن و آبی آسمان. به دنبال ترکیبی از رنگ های سیر و روشن بگردید که با نور تغییر کند و به نسبت حرکت انسان درون خانه آن را همراهی کند.” فاون گالی طراح داخلی

طبیعی طراحی کنید:

“هدف در اینجا حفظ عناصر طبیعی در کنار تقارن و خطوط تمیز است. مواد، مانند چوب و سنگ، باید عناصر طبیعی را منعکس کنند. یک قاب روستیک روی یک تکه از هنر مدرن یا آینه قرار دهید، اجزای گرد و نرم به آن اضافه کنید تا آنها را به تعادل بیندازید، کف پوش های چوبی را با یک فرش معاصر فوق العاده پر رنگ،  مراکشی یا غیره تزیین کنید.

من همچنین یک شومینه سنگی عالی را دوست دارم. پالت رنگ من به رنگ های زمینی متمایل است و اینکه گهگاهی یه چیز روشن وسط آنها باشد تا چشم را به خود خیره کند. برای دیوارها، کاغذ دیواری را انتخاب کنید که بسیار شبیه چوب است یا از رنگهای خنثی استفاده کنید. ” کیمبا هیلز طراح اهل اسپانیا

تضاد ایجاد کنید:

“عناصر روستیک در یک فضای تمیز توجه بیشتری را به خود جلب می کنند و غالباً به نسبت فضای داخلی کاملاً روستیک احساس هنری و پیچیده تری به خود می گیرند. برای من لوسترها بسیار مهم هستند.

لوستر چوبی سبک روستیک
لوستر چوبی سبک روستیک
لوستر چوبی سبک روستیک , نمایی از سقف لمبه کوبی شده
لوستر چوبی سبک روستیک , نمایی از سقف لمبه کوبی شده

من به عنوان مثال عاشق استفاده از عناصر روستیک برای ایجاد لوستر هستم. آنها در اثر همراهی با عناصری که آنها را نور پخش میکنند، احساس بسیار پویایی به دست می آورند.

من عاشق استفاده مجدد ازچوب های قدیمی برای کفپوش ها و دیوارها هستم.( دیوارکوب چوبی ) یک اصالت خاصی در چوب هست که فقط با استفاده واقعی می توان به آن دست یافت. دیوارهایی که از مواد روستیک استفاده می کنند به خودی خود آثار هنری هستند.

من تمایل دارم مشتری هایم را ترغیب کنم که از آویز کردن هنر در بالای این دیوارهای برجسته خودداری کنند زیرا در نهایت این دیوارها و اثار هنری آویخته بر آنها از هم متمایز می شوند.” فیلیپ توماس، بنیانگذار و مدیر فیلیپ توماس ، شرکت طراحی در نیویورک

سبک ها را ترکیب کنید:

“شما می توانید با استفاده از عناصر چوبی مانند تیرهای چوبی احیا شده و سنگ در یک اتاق مدرن یک حس روستیک اضافه کنید. تمامی سطوح کار را به حالت طبیعی نگه دارید و از گستره رنگ هایی استفاده کنید که با مواد طبیعی همراهی کنند.

تیرهای چوبی احیا شده
تیرهای چوبی احیا شده

آثار طبیعی را در کنار کارهایی معماری مدرن و تمیز قرار دهید، مثلا کف چوبی اتاق را که از الوارهای بلوط با سطح زبر تهیه شده را در یک اتاق در کنار دیوارهای سفید بگذارید.” کریستینا پفر

چوب بلوط سبک روستیک
چوب بلوط سبک روستیک

بهترین تعریف برای “سبک روستیک” تأکید بر طراحی زیبا و ناهموار و طبیعی است. این بافت ها با الهام از طبیعت، رنگ های ساده و خاکی که در نهایت در بر گیرنده گرمای بی نظیر و ارگانیک می­باشد، همراه است.

در حالی که سبک روستیک به معنای سنتی آن ممکن است امروزه زیادی سنگین و تاریک به نظر برسد، اما طی چند سال اخیر یک سبک روستیک معاصر پدید آمده است که علاوه برایجاد حس تازگی و طبیعی بودن در نگاه اول، خاص و دلنشین نیز می­باشد.

سبک روستیک چیست - مثالی از دکوراسیون های سبک روستیک مدرن
سبک روستیک چیست – مثالی از دکوراسیون های سبک روستیک مدرن

سبک روستیک چیست – مثالی از دکوراسیون های سبک روستیک مدرن

سبک روستیک چیست - مثالی از دکوراسیون های سبک روستیک مدرن
سبک روستیک چیست – مثالی از دکوراسیون های سبک روستیک مدرن

سبک روستیک چیست – مثالی از دکوراسیون های سبک روستیک مدرن

اگر این سبک نظر شما را جلب کرده است، در ادامه 25 المان موثر در سبک روستیک برای داشتن یک خانه زیبا و در عین حال اصیل با دکوراسیونی الهام گرفته شده از طبیعت قرار داده شده است.

هرچند برخی از این موارد ممکن است در خانه فعلی شما امکان پذیر نباشد. خیلی به آن چیزهایی که نمی توانید تغییر دهید وابسته نباشید. و در عوض برروی ایجاد فضایی جذاب و روستیک که دوست دارید در آن زندگی کنید ، تمرکز کنید.

چیدمان روستیک:

سبک روستیک چیست – مثالی از چیدمان روستیک

سبک روستیک چیست

قرار گرفتن در دل طبیعت، رفت و آمد از خارج به داخل (و برعکس) باعث می شود که استفاده از سبک روستیک و درک آن  بسیار آسان تر شود.

خانه چوبی در جنگل کاج سبک روستیک
خانه چوبی در جنگل کاج سبک روستیک

چه این مکان در میان کاج های کوهستانی قرار گرفته باشد و چه در کنار دریاچه ای زیبا، سبک روستیک به خاطر اصالتی که از طبیعت محض وام میگیرد فقط در یک مکان طبیعی قابل لمس است.

عناصر طبیعی خام:

سبک روستیک چیست - استفاده از مواد خام
سبک روستیک چیست – استفاده از مواد خام

سبک روستیک چیست – استفاده از مواد خام

احتمالاً بتوان از مواد اولیه خام به عنوان مهمترین مؤلفه سبک روستیک نام برد که در معماری و دکوراسیون به طور یکسان استفاده می شود. به نظر می رسد این عناصر هرچه طبیعی تر باشند ، پیدا کردن و حفظ یک سبک روستیک منسجم امروزی در کل محیط آسان تر خواهد بود.

کفپوشی از الوارهای چوبی عریض:

سبک روستیک چیست- استفاده از الوار های چوبی
سبک روستیک چیست- استفاده از الوار های چوبی

سبک روستیک چیست- استفاده از الوار های چوبی

به دلیل ظاهر ساده و استوار این الوارهای چوبی عریض در کف، می­توانند فونداسیونی ذاتی و کاربردی برای دکوراسیون به سبک روستیک ایجاد کنند.

استقبال از شومینه:

سبک روستیک چیست – استفاده از شومینه در دکوراسیون روستیک

سبک روستیک چیست - استفاده از شومینه در دکوراسیون روستیک
سبک روستیک چیست – استفاده از شومینه در دکوراسیون روستیک

دقیقا همانطور که چادر زدن بدون آتش هیزمی کامل نیست، یک خانه زیبا به سبک روستیک بدون داشتن یک شومینه گرم و جذاب، ناقص بنظر می­رسد. در اطراف شومینه، عناصر طبیعی دارای جذابیت بصری (سنگ ، سنگ و آجر) و یک طاقچه عریض و بزرگ برای یک اتاق نشیمن یا پذیرایی دکور شده با سبک روستیک، گزینه های ایده آلی هستند. (آیا به اندازه کافی ذکر کردیم که سبک روستیک به همان اندازه که در فضای بیرون شگفت انگیز است که داخل خانه؟)

دیوار های پنل دار:

دکوراسیون سبک روستیک - نمایی از دیوار های پنل دار
دکوراسیون سبک روستیک – نمایی از دیوار های پنل دار

دکوراسیون سبک روستیک – نمایی از دیوار های پنل دار

این سبک معماری محیطی دنج را برای شما فراهم می کند تا از سبک روستیک انتخابی خود در کمال آرامش لذت ببرید.

دیوارهای سفید:

سبک روستیک چیست - استفاده از دیوارهای سفیدرنگ
سبک روستیک چیست – استفاده از دیوارهای سفیدرنگ

سبک روستیک چیست – استفاده از دیوارهای سفیدرنگ

اگر نمی توانید در دکوراسیون روستیک خود از دیوارهای از جنس الوار در داخل بنای خود کار کنید، هیچ نگرانی ندارد. دیوارهای سفید یک “بوم خالی” عالی را برای شما فراهم می کنند تا بتوانید جادوی دکوراسیون روستیک خود را بر سر و روی فضای خانه بپاشید. دیوارهای سفید در کمک به ایجاد یک احساس سنتی و روستیک کاملا تازه، شاد و فوق العاده همه فن حریف هستند.

سقف های نورگیردار چوبی:

                                    سبک روستیک چیست – نمونه ای از یک نورگیر تعبیه شده در سقف چوبی

سبک روستیک چیست – نمونه ای از یک نورگیر تعبیه شده در سقف چوبی                  سبک روستیک چیست – نمونه ای از یک نورگیر تعبیه شده در سقف چوبی              سبک روستیک چیست – نمونه ای از یک نورگیر تعبیه شده در سقف چوبی
سبک روستیک چیست – نمونه ای از یک نورگیر تعبیه شده در سقف چوبی

درست است که سقف چوبی دقیقا یک سایبان از شاخه های درخت نیست، اما پرتوهای نوری که از لابلای چوب های روی سقف به داخل می­تابد، بهترین صحنه تجلی بخش طبیعت هستند. غالباً نورگیرهای سقفی در سایزهای بزرگ و کوچک یافت میشوند كه نوع بزرگ تر آن یادآوری خوبی از یک فضای بیرونی درخشان است.

گستره رنگ خنثی و طبیعی:

 سبک روستیک چیست - استفاده از تناژهای رنگ های خنثی
سبک روستیک چیست – استفاده از تناژهای رنگ های خنثی

  سبک روستیک چیست – استفاده از تناژهای رنگ های خنثی

با وجود این که طبیعت معمولا مملو از رنگهای پر جنب و جوش است، سبک روستیک با رنگ های خنثی و به اصطلاح بی روح موجود در طبیعت بهتر همخوانی دارد و براحتی ترکیب می شود. فرضاً مبلمانی به رنگ ماسه ای، دیوارهای غنی از گِل و لای قهوه ای یا سایه هایی از سبزی برگ کاج فکر کنید. این رنگ های تسکین دهنده و تحریک کننده از خاکی ترین شاهکارهای مادر طبیعت هستند که با هنرمندی تمام و به رایگان در اختیار ما قرار داده است.

وسایل درشت و زمخت:

سبک روستیک چیست - استفاده از ابزار های دکوراتیو بزرگ و چشمگیر مثل نیمکت و گلدانی بزرگ تر از حد معمول و با حداقل ظرافت
سبک روستیک چیست – استفاده از ابزار های دکوراتیو بزرگ و چشمگیر مثل نیمکت و گلدانی بزرگ تر از حد معمول و با حداقل ظرافت

سبک روستیک در واقع تمایل به طرفداری از جنس های مردانه و دلچسب دکوراسیون دارد. معمولا این سبک وسایلی را که به اصطلاح زمخت و درشت و عاری از هرگونه ظرافت های هنری که بیشتر یادآور وسایل زنانه است، می پسندد یا حداقل این طور می­توان گفت که در یک فضای روستیک آن روی خشن و زمخت طبیعت بیشتر احساس می شود. بنابراین بهتر است برای جلوه هرچه بیشتر از جزئیات الهام گرفته از طبیعت که حضور و نمایشی متفاوت را ارائه می دهند، بیشتر استفاده کنید. (در تصویر بالا به جاگلدانی دقت کنید.)

پوست حیوانات ( البته مصنوعی با طرح واقعی):

سبک روستیک چیست – استفاده از پوست حیوانات
سبک روستیک چیست – استفاده از پوست حیوانات

سبک روستیک چیست – استفاده از پوست حیوانات

درست است که پوست پر خط و خال مار و پوست پر از برآمدگی و فرورفتگی کروکودیل هم عناصر حیواناتی هستند، اما آنها بهترین گزینه برای یک فضای روستیک نیستند. بهتر است پوست­هایی را که به طور طبیعی می توان در فرم اصلی پیدا کرد، در نظر بگیرید. مثل فرشهای به حالت پوست گورخر، گاومیش و یا طرح یک تکه ای از پوست گوسفند با پشم های گرم. (البته نیاز به تاکید است برای الهام از طبیعت اصلا نیازی به تخریب و آسیب رساندن به آن نداریم. بعلاوه استفاده از انواع فرش های و پوست های مصنوعی مزایای بیشتری از نوع طبیعی آن دارد که می­توان به بوی کمتر و نداشتن خشکی های نامطلوب در اطراف بافت آن اشاره کرد. که از همه این ها مهم تر احترام به حفاظت و آشتی با طبیعت که هدف این سبک است می­باشد. فقط خواستم اعلام کنم من هم بعنوان جمع آوری کننده مطالب این تحقیق مدافع حقوق حیوانات هستم و از شما که با من تلاش میکنید تا به اشتباه به طبیعت آسیب نرسانیم تشکر می­کنم.)

سفیدی متعادل و طبیعی:

سبک روستیک چیست - استفاده از رنگ های روشن و سفید برای روشن تر شدن فضا
سبک روستیک چیست – استفاده از رنگ های روشن و سفید برای روشن تر شدن فضا

                        سبک روستیک چیست – استفاده از رنگ های روشن و سفید برای روشن تر شدن فضا

در حالی که چوب یک عنصر زیبا از دکوراسیون روستیک است ، اگر با کمی رنگ روشن متعادل نشود، بسیار غم انگیز و تاریک و سنگین به نظر می­رسد. مبلمان، رنگ و لوازم جانبی سفید در ایجاد تعادلی دلپذیر و روشنایی مناسب، چیزهای مهمی هستند.

چوب بدون رنگ:

سبک روستیک چیست - استفاده از چوب با رنگ طبیعی خودش
سبک روستیک چیست – استفاده از چوب با رنگ طبیعی خودش

سبک روستیک چیست – استفاده از چوب با رنگ طبیعی خودش

سبک روستیک با آغوش باز طبیعی ترین حالت چیزها را در بر می گیرد و در واقع فرصتی را برای دیدن و لمس کردن گره ها و پستی بلندی های تنه های چوب، تناژ رنگ طبیعی آن فراهم می­آورد. با این کارشما براحتی می­توانید بافت انواع چوبها (کاج، بلوط، گردو، توسن، برای نامگذاری چند مورد) را از هم تفکیک دهید، که هرکدام به طور جداگانه ای جالب و شگفت انگیز است. در چنین فضایی خانه شما هرروز می­تواند قصه ای جدید از سرگذشت تک تک عناصرش برای شما تعریف کند و روح شما را با طبیعت خودش همراه سازد.

پارچه هایی با بافت اصیل و طبیعی:

سبک روستیک چیست - استفاده از انواع پارچه بدون طرح و با بافت اصیل و طبیعی خودش
سبک روستیک چیست – استفاده از انواع پارچه بدون طرح و با بافت اصیل و طبیعی خودش

سبک روستیک چیست – استفاده از انواع پارچه بدون طرح و با بافت اصیل و طبیعی خودش

بهترین پارچه ها بر پایه و اساس سبک روستیک، نوع بدون چاپ و بافت آن ها هستند. پارچه های کتانی، پشمی، کنفی و برزنتی انتخاب های معمولی هستند.

فلزهای بدون درخشش:

سبک روستیک چیست – عدم استفاده از فلزات براق در دکوراسیون روستیک

سبک روستیک چیست – عدم استفاده از فلزات براق در دکوراسیون روستیک

سبک روستیک با زرق و برق رابطه ای ندارد و بازتابی از چهره­ی واقعی طبیعت است با حداقل دخالت عناصر دکوراتیو مصنوعی یا حداقل در رنگبندی. برای درک بهتر، به ابزارآلات صنعتی قدیمی و زنگ زده روستایی فکر کنید( مثلا اجزای قدیمی یک تراکتور) یا چراغ های فانوس سیاه رنگ. اینها هستند که یک حس قدیمی را به یک فضای روستیک اضافه می کنند.

 لوازم وزن بصری را تأمین کنند:

سبک روستیک چیست - چیدمان و انتخاب لوازم مناسب
سبک روستیک چیست – چیدمان و انتخاب لوازم مناسب

سبک روستیک چیست – چیدمان و انتخاب لوازم مناسب

چیزی که شما نیاز دارید این است که هر یک از عناصر در دکوراسیون روستیک در کلیت محیط نقش داشته باشند ، بنابراین از استفاده از لوازم بزرگتر خجالت زده نشوید. مثلا میز ناهار خوری 10 نفره یا بخش های بزرگ چرمی را در نظر بگیرید زیرا سبک روستیک نه تنها می­تواند که چنین سایزی از وسایل را در خود جای دهد بلکه تمایل به چنین لوازم بزرگی هم دارد.

حالت طبیعی:

استفاده از الوار های چوبی بدون پرداخت اضافه به عنوان ستون
استفاده از الوار های چوبی بدون پرداخت اضافه به عنوان ستون

سبک روستیک چیست – استفاده از الوار های چوبی بدون پرداخت اضافه به عنوان ستون

همه چیز را تا حد ممکن نزدیک به همان حالت طبیعی خود نگه دارید تا به سبک روستیک نهایی برسید و برای اجرای این فاکتور چوب ها بهترین انتخاب ها هستند (ستون های چوبی و سقف چوبی بدون پرداخت و تغییر اضافه).

 سبدهای بافته شده:

سبک روستیک چیست - استفاده از انواع سبد بافتنی و پارچه ای
سبک روستیک چیست – استفاده از انواع سبد بافتنی و پارچه ای

سبک روستیک چیست – استفاده از انواع سبد بافتنی و پارچه ای

سبدها یک روش عالی برای قرار دادن و پوشاندن وسایل و بهم ریختگی ها ( و یا حتی زشتی ها ) است که می­توان از آن به راحتی برای سازماندهی اقلام یا تنظیم طرح محیط استفاده کرد. در دکوراسیون روستیک، سبدهای بافته شده همه این کارها را انجام می دهند. برای مخفی کردن کنترل ها و ریموت ها، می توانید از یک سبد کوچک حصیری بافته شده زیبا روی طاقچه شومینه استفاده کنید و یا حتی سبد هایی را در قفسه های خود برای لوازم کوچک متفرقه در نظر بگیرید. ایده استفاده از یک سبد روی میز قهوه هم بسیار جذاب می­تواند باشد. (توجه داشته باشید که یک کشوی کمد دراور امروزی می تواند در میان اجزای امروزی خود، همچنان به سبک روستیک پایبند باشد.)

 اشیاء پیدا شده:

استفاده از اشیای یافت شده در طبیعت مثل شاخه ای از درخت
استفاده از اشیای یافت شده در طبیعت مثل شاخه ای از درخت

سبک روستیک چیست – استفاده از اشیای یافت شده در طبیعت مثل شاخه ای از درخت

یکی از جذابیت های سبک روستیک این است که می تواند موارد خارق العاده ای از جنس گیاهان پیدا کند که درزیبایی سازی استفاده می­شود و نشانی از قدمت نیز دارند، که غالباً بعنوان لوازم جانبی در یک خانه به سبک روستیک می­توانند باشند. بشکه های چوبی بزرگ یا حتی یک شاخه ای جالب را در نظر بگیرید تا احساس زندگی درون زمین را با تمام ریشه های روح خود لمس کنید و انرژی مثبت زمین را عمیقا به درون خود بکشید.

 تأکید بافت:

 سبک روستیک چیست, استفاده از انواع بافت
سبک روستیک چیست – استفاده از انواع بافت

                                            سبک روستیک چیست – استفاده از انواع بافت   

استفاده از بافت های سفت و سخت مانند پارچه های کنفی هندی و گونی مانند، سیزال یا همان پارچه های مکزیکی، پوشش حیوانات، حتی میزهای ترولی و پیشخوان قصاب ها و لوسترهایی با استفاده از تکه های چوبی، گزینه های مناسبی برای دکوراسیون منزل روستیک هستند.

صندلی ها را دریابید:

استفاده از میز و صندلی به سبک روستیک
استفاده از میز و صندلی به سبک روستیک

                                       سبک روستیک چیست – استفاده از میز و صندلی به سبک روستیک

در حالی که مطمئناً لازم نیست برای استفاده از صندلی حتما سراغ صندلی سفت و خشنی در حد جنس صخره ای و سنگی بروید ( صندلی با ظاهری “طبیعی” مورد نیاز است؛ این طور نیست؟)، اما بهتر است در یک فضای زنگ زده خنثی و کم روح نگهداری شود. خطوط تمیز، منسوجات ساده و راحتی مهمترین موارد برای صندلی های روستیک است.

تاکید بر لوازمی که طبیعت را تقلید می کنند:

استفاده از لوازم الهام گرفته از طبیعت در سبک دکوراسیون روستیک
استفاده از لوازم الهام گرفته از طبیعت در سبک دکوراسیون روستیک

                                     سبک روستیک چیست – استفاده از لوازم الهام گرفته از طبیعت

برای تغییرات کوچک که تغییر زیادی در طرح کلی دکوراسیون ایجاد می کند، می توانید قطعات کلیدی را که از طبیعت تقلید می کند، انتخاب کنید. به یک چراغ پوست درخت توس یا یک پاتختی برنجی فکر کنید تا به برخی از جزئیات عالی و با الهام از طبیعت دست پیدا کنید مثل اجزای ریز موجود در یک شاخه ها که در کلیت شکل درخت سهم دارند.

چوبهای موجود در انبار را احیا کنید:

سبک روستیک چیست – استفاده از چوب با جلوه های قدیمی

استفاده از چوب های کهنه و فرسوده در دیواره میز اپن آشپزخانه
استفاده از چوب های کهنه و فرسوده در دیواره میز اپن آشپزخانه

در مورد چوب یک حقیقت انکار ناپذیر وجود دارد و آن این که یک قطعه چوب توسط عناصر طبیعی در طی سال ها فرسوده و خراب می شود – باران ، باد ، خورشید ، برف – که البته همین می­تواند الهام بخش و آرامش بخش باشد.

چوب کهنه و روستیک , چوب های کاج بعد از سندبلاست و کهنه کاری
چوب کهنه و روستیک , چوب های کاج بعد از سندبلاست و کهنه کاری
چوب کهنه و روستیک , چوب های کاج بعد از سندبلاست و کهنه کاری
چوب کهنه و روستیک , چوب های کاج بعد از سندبلاست و کهنه کاری

به خصوص چوب تمایل سن خود را به شیوه ای شیک و شگفت انگیز نشان دهد. در نظر بگیرید راهی برای ادغام چوب پر ابهت سالخورده­ی برگردانده شده از انبار چوب (یا چوب لکه دار یا مشابه) در فضای خود پیدا کنید، پس نباید فرصت را از دست دهید و به بهترین شکل از آن بهره ببرید.

 الگوهای جسورانه و ساده:

استفاده از پارچه های چهارخانه و شطرنجی در سبک روستیک
استفاده از پارچه های چهارخانه و شطرنجی در سبک روستیک

                                سبک روستیک چیست – استفاده از پارچه های شطرنجی

اکثرا فضای داخلی به سبک روستایی از مدل های شاداب و خنده دار دور می شوند. در عوض، با رعایت سادگی در طبیعت، سبک روستیک از الگوهای چشمگیر و جسورانه، و البته پایدار و ساده مانند پارچه های شطرنجی و تشک های راه راه بهره مند می شود.

 منسوجات بافته شده:

سبک روستیک چیست - پتو ها و رو انداز و انواع پارچه های بافتنی از عناصر سبک روستیک
سبک روستیک چیست – پتو ها و رو انداز و انواع پارچه های بافتنی از عناصر سبک روستیک

                سبک روستیک چیست – پتو ها و رو انداز و انواع پارچه های بافتنی از عناصر سبک روستیک به حساب می­آیند

هیچ چیز مانند یک قطعه دست ساز نمی­تواند با صدای بلند سبک روستیک را فریاد بزند (یا حداقل، با ظاهری که شبیه کارهای دست ساز شده است.)

استفاده از پارچه های بافت دار و بافتنی در سبک روستیک
استفاده از پارچه های بافت دار و بافتنی در سبک روستیک

برای مثال، پتوهای بافته شده با الگوی جنوب غربی، بسیار زیبا و چیده شده و مرتب بر روی یک قفسه چوبی قرار گرفته باشند و یا حتی دم دری بافته شده قدیمی کنار مبل راحتی که همگی می­توانند جلوه گر های زیبایی باشند.

استفاده از پارچه های بافت دار و بافتنی در سبک روستیک
استفاده از پارچه های بافت دار و بافتنی در سبک روستیک

ترکیب مدرن- روستیک:

سبک روستیک چیست- استفاده از ابزار مدرن و روستیک
سبک روستیک چیست- استفاده از ابزار مدرن و روستیک

                                                                  سبک روستیک چیست- استفاده از ابزار مدرن و روستیک

ترکیب عناصر زمینی به سبک روستیک با طراحی مدرن و تمیز مثالی از بهترین همراه شدن ها در هر دو جهان است. یک طبقه را با نقشه باز و جادار نگه دارید، اصل معماری طبیعی خود را حفظ کرده و برای شروع کار، مقداری مبلمان مدرن استفاده کنید و پنجره های بزرگ را برای ایجاد یک انتقال یکپارچه از خارج به داخل فراموش نکنید.

همانند همه سبک های هنری مرزهای طراحی روستیک را طراحان آن تعیین میکنند به شرطی که در نهایت احساس القا شده از صحنه در محدوده حس و حال این سبک بگنجد. در نتیجه اصول برشمرده شده در بالا فقط مثالها و گوشه هایی از قابلیت های گوناگون طراحی در سبک روستیک است و فرد طراح همواره باید عنصر اصلی طراحی را که همانا نوآوری است در نظر داشته باشد.

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی


استفاده از ابزار آلات قدیمی بر روی یک سطح با رنگ سندبلاست و روستیک شده ( رنگ های خاکی )

دکوراسیون سبک روستیک و استفاده از لوازم و ابزار قدیمی
دکوراسیون سبک روستیک و استفاده از لوازم و ابزار قدیمی
WhatsApp us