سرکه، فقط خوردنی نیست!

سرکه

فواید سرکه

سرکه یکی از موادی است که در اکثر خانه‌ها می‌توانیم آن را ببینیم؛ از این ماده اسیدی نه تنها در برخی از غذاها و خوراکی‌ها بلکه در تمیز کردن خانه نیز استفاده می‌شود.

برای داشتن خانه‌ای تمیز و مرتب لازم نیست در فکر خریداری وسایل جدید باشید؛ با کمی دقت در نظافت و تمیزکاری می‌توانید از همان وسایل قدیمی استفاده کنید.

برق انداختن وسایل چوبی

برای برق انداختن و تمیز کردن وسایل، دو قاشق غذاخوری روغن نباتی و چهار قاشق غذاخوری سرکه سفید را در چهار لیوان آب مخلوط کنید و تمامی وسایل چوبی را با آن تمیز کنید تا براق شود؛ سپس آن‌ها را با پارچه خشک تمیز کنید.

برق انداختن استیل

برای برق انداختن استیل، پارچه آغشته به سرکه سفید به کار ببرید؛ تنها کافی است تا مقداری سرکه را با آب مخلوط کنید و آن را روی شیرآلات خود بکشید تا مثل روز اول براق شوند.

كاشی حمام

جرم بین کاشی‌های حمام را با استفاده از مسواک آغشته شده به سرکه سفید از بین ببرید؛ البته برای اینکه به بالاترین سطح تمیزی برسید نیاز است كه زحمت بیشتری بکشید، زیرا كه یک‌بار انجام دادن این کار، کاشی‌ها را کاملاً تمیز نخواهند كرد.

ضدعفونی کردن

برای ضدعفونی کردن و از بین بردن جرم لکه‌های قهوه‌ای روی دست‌شویی و حمام، سرکه سفید بریزید و بگذارید چند ساعت بماند. همچنین شیر آب از جنس کروم، گیره حوله، آینه حمام و دستگیره‌ها را با پارچه نم شده با سرکه سفید تمیز کنید. برای تمیز کردن و از بین بردن جرم، باکتری و یا خمیردندان خشک شده در جا مسواکی، از گوش پاک کن آغشته به سرکه سفید استفاده کنید. برای از بین بردن لایه‌های رسوب از روی دوش، کمی سرکه به آن بمالید و با برس تمیز کنید؛ البته استفاده از آب گرم نیز می‌تواند به شما در داشتن یک دوش تمیز کمک کند.

سرکه

فواید سرکه

 

شستن لباس

افزودن یک لیوان سرکه سفید در آخرین مرحله شست‌وشوی لباس، هر نوع باکتری را از بین خواهد برد؛ البته توجه داشته باشید که این میزان زیاد نشود تا به لباس‌های شما نیز آسیب وارد نشود.

سرکه سفید باعث نرمی و خوش بویی لباس‌ها می‌شود؛ لباس‌های سفید را براق خواهد کرد؛ مانع ایجاد الکتریسیته در آن‌ها می‌شود؛ همچنین رنگ لباس‌هایی که به تازگی رنگ شده است را ثابت می‌کند.

ظروف چرب

یکی از بهترین موارد استفاده از سرکه در شستشوی ظروف چرب است؛ دو قاشق غذاخوری سرکه را به کمی مایع ظرف شویی اضافه کنید تا قدرت تمیزکنندگی آن افزایش یابد.

پنجره‌ها

پنجره‌های کثیف خانه همیشه مشکل خانم‌های خانه دار بوده است؛ چرا که به درستی پاک و تمیز نمی‌شوند؛ مخلوطی از 50 درصد سرکه و 50 درصد آب برای تمیز کردن پنجره‌ها مناسب است.

http://www.tebyan.net

WhatsApp us