مزایای استفاده از سونای خشک چیست؟

سونای خشک برای بدن فواید و مزایای بسیاری داشته که در این میان، لاغری و زیبایی پوست از جمله مهم ترین آن ها است. حرارتی که در اتاق چوبی سونا وجود دارد موجب از بین بردن عفونت های بدن و در نهایت موجب تناسب اندام بدن می شود.

بر خلاف تصور عمومی که مزیت اصلی استفاده از سونا را لاغری می دانند، استفاده از سونای خشک مزایای بی شماری دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

سونای خشک , مدل و ایده های جالب سونای خشک
سونای خشک , مدل و ایده های جالب سونای خشک

فواید سونا خشک بر بدن چیست؟

  • سونا خشک موجب بهبود عملکرد قلب و عروق بدن می شود: بر مبنای تحقیقات پزشکی، استرس دلیل بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی افراد است. یکی از راه های کاهش استرس بر مبنای توصیه پزشکان، استفاده از حمام گرم و یا سونا است. فضای سونا یک محیط گرم و ساکتی داشته که می توان در آن به آرامش رسید. گرمایی که در سونا وجود دارد، موجب شل شدن عضلات بدن و گردش خون می شود و در نهایت باعث آزاد شدن اندورفین در بدن می شود. بنابراین استفاده از سونا هفته ای دو الی سه بار، خطر ابتلا به مرگ و میر را 27 درصد کاهش می دهد. در صورتی که 4 الی 7 بار از آن استفاده شود، تا 50 درصد خطر را کاهش می دهد.
  • عملکرد سونای خشک همانند ورزش های هوازی بوده که موجب بهبود عملکرد جریان های شریانی بدن می شود. به همین خاطر شریان ها سالم تر بوده و توانایی تحمل فشارهای اضافی را دارند.
  • افرادی که سابقه فشار خون بالایی دارند می توانند با استفاده منظم از سونا فشار خون خود را کاهش دهند. به گونه ای که استفاده از سونا به صورت دو بار در هفته می تواند کاهش فشار خون فرد شود.
  • استفاده از سونای خشک بهترین ریکاوری بعد از انجام فعالیت های شدید روزانه است: سونا خشک موجب شل شدن عضلات بدن شده و درد و گرفتگی عضلات را تسکین می دهد. دمای بدن از طریق گرمای سونا افزایش یافته، بنابراین گردش خون افزایش می یابد. افزایش گردش خون موجب تسریع روند بهبود طبیعی بدن شده و در نهایت موجب تسکین درد در بدن فرد می شود. استفاده از سونای خشک بعد از فعالیت های ورزشی سنگین، موجب آرامش عضلات و از بین بردن اسید لاکتیک و دیگر سموم موجود در بدن می شود.
  • استفاده از سونای خشک باعث دفع سموم بدن می شود: سونای خشک موجب تمدید اعصاب و تقویت سیستم دفاعی بدن می شود. با ورود به محیط سونا، بدن نسبت به گرما واکنش داده و دمای بدن در حدود 39 درجه سانتیگراد می رسد. مویرگ ها گشاد و موجب منفذهای پوست باز شده و بدن شروع به تعریق می کند. در نهایت با افزایش تعریق بدن، میزان سرب، مس، روی، نیکل، جیوه و دیگر مواد شیمیایی بدن کم می شود.
  • سونا موجب کاهش ابتلا به بیماری آلزایمر می شود: بر مبنای تحقیقات پزشکی، افرادی که از سونا استفاده می کنند در حدود 66 درصد کمتر نسبت به افراد دیگر به آلزایمر مبتلا می شوند.
  • استفاده از سونای خشک، خواب عمیق تری را به همراه دارد: بر مبنای تحقیقات پزشکی استفاده از سونا، موجب افزایش آزاد شدن میزان اندورفین در بدن می شود. به علاوه استفاده از سونا موجب افزایش حرارت بدن شده که تاثیر مثبتی بر روی میزان خواب فرد دارد.   

سوال و جواب : رنگ سونای خشک و بخار چیست؟

دکوراسیون چوبی سونا , مدل سونای خشک چوبی
دکوراسیون چوبی سونا , مدل سونای خشک چوبی

تاثیر سونا بر روی سلامت پوست و مو

استفاده از سونا موجب افزایش گردش خون مویرگی در بدن شده و ظاهر زیباتری به پوست و مو می بخشد. محتوای عرق بدن شامل مواد مغذی و مواد معدنی بوده که در حفظ سطوح کلاژن سازی پوست بدن موثر است. افزایش میزان کلاژن پوست، موجب بهبود بافت پوست شده و خطوط چین و چروک پوست را کم می کند. سونا موجب افزایش تعریق بدن می شود. افزایش تعریق نه تنها برای سلامتی بدن مهم بوده، بلکه موجب حفظ سلامتی پوست بدن نیز می شود.

هر تار مویی که می ریزد، ریشه آن تا مدتی زنده مانده که با گذشت زمان ضعیف شده و در نهایت از بین می رود. البته با گذشت زمان چربی و دیگر مواد موجب بسته شدن منافذ پوست شده و رویش مجدد مو سخت و دشوار می شود. پس استفاده از سونا به دفع چربی های انباشته شده در زیر پوست کمک کرده و منافذ پوست باز می شود. به علاوه استفاده از سونا برای افرادی که مشکلاتی از جمله جوش و آکنه دارند، بسیار مفید است.

چوب پالونیا، ویژگی ها و انواع تخته های آن

تاثیراستفاده از سونا برافزایش میزان سوخت و ساز کالری

استفاده از سونا در وهله اول موجب شده که میزان آب بیشتری از بدن دفع شود، بنابراین هیچ گونه عضله سازی در بدن رخ نمی دهد. از آنجایی که میزان قابل توجهی آب از بدن دفع می شود، باید این آب به مرور جایگزین بدن شود. بنابراین استفاده از سونا یک روش سریع برای کاهش وزن نیست. چنانچه قصد دارید وزن خود را کاهش دهید، باید مدت زمانی را وقت بگذارید . در طول یک جلسه استفاده از سونا، ضربان قلب 50 تا 75 درصد افزایش می یابد. در اصل استفاده از سونا همان تاثیری را بر روی بدن داشته که تمرین فیزیکی می تواند داشته باشد. حرارت زیاد در سونا باعث افزایش متابولیسم، افزایش دمای بدن و در نتیجه تعریق می شود. بنابراین فرد با استفاده مکرر از سونا، مقدار زیادی آب از طریق تعریق از دست می دهد. این روند به مرور زمان موجب کاهش وزن فرد می شود. در واقع این کاهش وزن، شامل کاهش حجم چربی بدن و یا سلولیت است. حجم آب میان بافتی چربی ها کم شده و چربی ها به مرور زمان شروع به نرم شدن می کنند.

ایده های سونای خشک در فضای باز , طراحی و ساخت سونای خشک 
ایده های سونای خشک در فضای باز , طراحی و ساخت سونای خشک 

ارتباط سونا با افزایش سیستم ایمنی بدن

حرارت محیط سونا باعث تحریک گلبول های سفید خون شده، در نتیجه سیستم ایمنی بدن تقویت می شود. زمانی که بدن در شرایط سرماخوردگی قرار داشته باشد، شرایط گرم سونا موجب از بین بردن عفونت بدن می شود. بنابراین استفاده از سونا می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

قیمت چهار چوب چوبی , پادکست و اطلاعات درباره روش ساخت انواع چهارچوب

ارتباط سونا با انعطاف پذیری بدن

گرم کردن بدن قبل از ورزش از آسیب زدن به بدن جلوگیری می کند. استفاده از سونای خشک یکی از روش های گرم کردن بدن بوده که می تواند به انعطاف پذیری بدن در حین انجام دادن فعالیت هایی از جمله دویدن، پیلاتس و یوگا کمک کند. هر چه قدر مدت زمان انجام دادن این فعالیت ها بیشتر باشد، بدن انعطاف پذیری بیشتری داشته و ریلکس تر خواهد بود. بنابراین یکی از فواید سونا کم شدن مصدومیت فرد

سونای خشک زیبا و جالب
سونای خشک زیبا و جالب

مطالب مرتبط :

سونای خشک چیست ؟ مقاله درباره استفاده چوب ترمووود در سونای خشک .

WhatsApp chat