سونا خشک چیست ؟ ( مزایا و تفاوت های بالقوه )

مزایای سونا خشک
مزایای سونا خشک

سه نوع اصلی سونا وجود دارد : سونای خشک سنتی ، سونای مادون قرمز و سونای بخار . اگرچه تجربیات حاصل از این سوناها مشابه هستند ، اما تفاوت های کلیدی در آنها وجود دارد .

سونای خشک از منبع گرمایی مانند اجاق چوبی یا محفظه سنگی که با گاز یا برق تغذیه می ‌شود ، برای افزایش دمای اتاق استفاده می ‌کند . معمولاً سونای خشک حدود 173 درجه فارنهایت و کمتر از 10 درصد رطوبت دارد . برخی از مزایای اصلی آنها شامل سم زدایی ، مدیریت بهتر استرس و بهبود عملکرد تنفسی است .

این نوع سوناها برای حذف سموم از طریق تعریق و کاهش درد عضلانی تاخیری ( یا  DOMS ) مناسب هستند .

با خواندن این مقاله در مورد اینکه سونا خشک سنتی چیست ، چگونه کار می کند ، چه چیزی آن را از انواع دیگر سوناها متمایز می کند و مزایای بالقوه استفاده از آن بیشتر خواهید دانست !

سونای خشک سنتی چیست ؟

ایده یک سونای خشک سنتی که به عنوان سونا ” فنلاندی ” شناخته می شود ، در حدود 2000 سال قبل از میلاد در شمال اروپا سرچشمه گرفت .

امروزه ، سوناهای خشک از منبع گرمایی مانند اجاق گاز یا سنگ در ظرف گرمایشی با گاز طبیعی یا الکتریکی استفاده می ‌کنند تا دمای هوای اتاق و به همراه آن دمای اصلی بدن شما را افزایش دهند . به طور معمول ، متوسط ​​دمای یک سونا خشک حدود 173 درجه فارنهایت با سطح رطوبت زیر 10٪ است .

اکثر مردم حدود 20 دقیقه را در داخل خانه می گذرانند ، اگرچه برای بهره مندی از حداکثر فوایدی مانند سم زدایی ، آرامش و بهبود عملکرد قلبی عروقی تنها به 15 دقیقه قرار گرفتن در معرض نیاز دارید .

کارشناسان توصیه می‌کنند 3 بار در هفته در جلسات 15 دقیقه ‌ای از سونا دیدن کنید تا نتایج ملموس و طولانی ‌مدت آن را مشاهده کنید .

سونای خشک چگونه کار می کند ؟

همانطور که در بالا ذکر کردیم ، چند عنصر گرمایشی مختلف وجود دارد که می‌ توان در سونای خشک استفاده کرد .

با استفاده از اجاق هیزمی ، کنده های چوب را در یک محفظه ، بسیار شبیه به شومینه ، برای تولید گرما می اندازند . معمولاً از سنگ در ظرف گرمایش برق یا گاز طبیعی استفاده می شود . این سنگ ها رسانای حرارتی هستند . در اصل ، آنها گرما را جذب می کنند ، سپس به آرامی آن را در هوا رها می کنند تا سونا گرم شود .

سنگ های آذرین ، مانند گرانیت ، به دلیل توانایی آنها در حفظ انرژی و حفظ دمای ثابت در سونا ، گزینه بسیار خوبی هستند . علاوه بر این ، می‌ توانید آب را روی سنگ‌ ها بریزید تا اتاق خنک شود و رطوبت بیشتری در هوا آزاد شود .

    آیا می خواهید بیشتر بدانید که چه نوع سنگ هایی در سونای شما بهترین عملکرد را خواهند داشت ؟  

نکته مهم : همیشه یک نوع سنگ که دوام داشته باشد را انتخاب کنید که آب را دفع کند . مواد جاذب هنگام قرار گرفتن در معرض دماهای بالا می توانند خرد شوند .

فایده سونای خشک چیست ؟

سونای خشک سنتی چند منظوره هستند .

آنها به ما کمک می کنند پس از یک روز طولانی استراحت کنیم ، سمومی مانند اسید لاکتیک را پس از یک تمرین شدید دفع کنیم ، یا عملکرد مغز را از طریق ترشح هورمون های ضروری تقویت کنیم . به طور کلی ، سونای خشک یک مکانیسم سلامتی است که اگر به درستی ترکیب شود ، می تواند فواید سلامتی زیادی داشته باشد که باعث افزایش طول عمر می شود .

سونای خشک در مقابل سونای مرطوب ( بخار ) :

در حالی که سونای خشک هدفی مشابه سونای بخار دارد ، تفاوت های کلیدی در آنها وجود دارد .

سوناهای خشک گرم تر هستند و رطوبت کم تری دارند و معمولاً از چوب ساخته می شوند . از طرف دیگر ، سوناهای مرطوب ( بخار ) در حدود 115 درجه فارنهایت هستند ، با استفاده از یک مولد بخار رطوبت 100٪ دارند و از کاشی یا شیشه ای تشکیل شده اند که در برابر آسیب رطوبت مقاومت می کنند .

اتاق‌ های بخار معمولاً بسیار گرم ‌تر از سونا هستند ، زیرا هوا به دلیل رطوبت بالا غلیظ ‌تر است . غیر معمول نیست که افراد بین یک سونا خشک ، یک سونای مرطوب را جایگزین کنند تا بدن خود را برای مقاومت در برابر هر دو به چالش بکشند !

سونا مرطوب بهتر است یا خشک ؟

سوال میلیون دلاری این است : کدام یک بهتر است ؟

سوناهای مرطوب و خشک اهداف متفاوتی دارند و خطرات مختلفی دارند ، بنابراین ترجیح شما به نیازهای خاص شما و هرگونه نگرانی بالقوه سلامتی بستگی دارد . سونای بخار برای پاکسازی سینوس های شما پس از سرماخوردگی یا بهبود سلامت پوست بهتر است . از طرف دیگر ، سوناهای خشک در نفوذ به عضلات عمیق و ترویج حذف سموم از طریق تعریق بسیار کارآمدتر هستند .

قبل از انتخاب سونا مناسب برای نیازهای خود ، تصمیم بگیرید که به چه چیزی می ‌خواهید برسید ، سپس به خواندن ادامه دهید تا بدانید کدام یک از این سوناها نیاز شما را برآورده می‌ کند !

سونای خشک در مقابل سونای مادون قرمز :

سونای خشک سنتی بسیار شبیه سونای مادون قرمز نسبت به اتاق بخار است ، اما برخی از تفاوت های اساسی بین این دو وجود دارد .

سوناهای مادون قرمز به جای افزایش دمای هوا مانند سوناهای خشک ، از امواج نور مادون قرمز برای ساطع گرمای مستقیم به بدن به منظور افزایش دمای هسته استفاده می کنند . علاوه بر این ، سوناهای مادون قرمز حدود 130 درجه فارنهایت هستند و عملاً رطوبت ندارند .

از مزایای این نوع سونا می توان به تسکین درد و بهبود گردش خون از طریق نفوذ عمیق بافت اشاره کرد .

سونا خشک بهتر است یا سونا مادون قرمز ؟

آیا سونای خشک برای شما بهتر است یا سونا مادون قرمز ؟

مانند سونای مرطوب ، هر کدام مجموعه ای از کاربردها ، مزایا و معایب خاص خود را دارند . با این حال ، سونای مادون قرمز به دلیل گرم کردن بدن شما از داخل ، بسیار راحت ‌تر است و نتایج سریع ‌تری ارائه می ‌دهد .

مانند هر نوع سونای دیگری ، خطرات کم آبی مشابهی وجود دارد .

نحوه استفاده از سونای خشک :

بخشی از تجربه مزایای بالقوه سونای خشک نیاز به استفاده صحیح دارد .

بهترین روش ها برای استفاده از سونای خشک سنتی عبارتند از :

 • قبل از ورود هیدراته کنید تا خطر گرمازدگی را محدود کنید .
 • ·        3 بار در هفته از سونا دیدن کنید .
 • ·        15 دقیقه را در حالی که از یک حوله برای پاک کردن عرق استفاده می کنید ، بگذرانید .
 • در صورت تمایل به رطوبت بیشتر روی سنگ ها آب بریزید .
 • بعد از خروج از سونا دوش بگیرید تا کثیفی از پوستتان پاک شود .

به نوشیدن آب بعد از جلسه خود ادامه دهید تا سم زدایی بیشتر و کاهش کم آبی بدن را افزایش دهید .

آیا در سونای خشک باید لباس پوشید ؟

آیا لباس جزء ضروری بازدید از سونا است ؟

در حالی که شما نیازی به پوشیدن لباس در سونای خشک مخصوص جنسیت ندارید ، این کار معمولاً یک حسن محسوب می شود . برای نشستن باید حوله تمیزی پهن کنید و اکثر افراد حداقل حوله ای را دور کمر یا سینه خود می پوشند . اگر داخل لباس می پوشید ، لباس های گشاد را انتخاب کنید که به پوست شما اجازه تنفس می دهد .

پارچه های قابل نفوذ مانند پنبه گزینه خوبی هستند . کفش ضروری نیست ، اما برخی از حمام‌ کنندگان سونا از دمپایی یا صندل لاستیکی استفاده می ‌کنند تا گسترش باکتری ‌ها را کاهش دهند .

مزایای بالقوه سونای خشک سنتی :

مزایای بالقوه زیادی برای استفاده منظم از سونای خشک سنتی وجود دارد ، بنابراین اجازه دهید چند مورد را برجسته کنیم .

مهم ترین دلایل استفاده از سونای خشک عبارتند از :

 • سم زدایی
 • بهبود گردش خون
 • مدیریت بهتر استرس
 • کاهش درد و بهبود سریع تر
 • بهبود عملکرد تنفسی

بیایید با جزئیات بیشتر به مزایای سونای خشک بپردازیم !

سم زدایی :

عرق کردن یکی از پیامدهای اصلی استفاده از سونای خشک است . در واقع ، این هدف نهایی اکثر مردم است !

سموم مضر مانند فلزات سنگین و بیسفنول A (BPA) می توانند در ذخیره سازی چربی یا جریان خون بدن ما جمع شوند . غدد عرق ما می توانند این سموم را در حین حمام کردن سونا از بین ببرند .

این نوع تجمع می تواند باعث آسیب فیزیولوژیکی جدی و در بدترین حالت حتی سرطان شود .

بهبود گردش خون :

استفاده از سونای خشک جریان خون را در سراسر بدن افزایش می دهد .

افزایش گردش خون به طرق مختلف برای سلامتی شما مفید است . این به اندام های شما اجازه می دهد تا به طور موثرتری عمل کنند و هر زخم یا جراحتی را قادر می سازد سریع تر بهبود یابد .

علاوه بر این ، با اطمینان از اینکه لایه ‌های مشبک و پاپیلاری درم جریان خون کافی برای تحریک گردش سلول‌ های اپیدرمی دریافت می ‌کنند ، سلامت پوست را ارتقا می‌ دهد .

مدیریت بهتر استرس :

استرس ترکیبی از فشار روحی و جسمی بر بدن ما است .

وقتی بدن ما تحت استرس است ، کورتیزول به جریان خون ما سرازیر می شود . در حالی که سطح کورتیزول معمولا در طول استفاده از سونا افزایش می یابد ، پس از آن ، این سطوح حدود 25٪ کاهش می یابد .

کاهش سطح استرس برای دستیابی به اهداف کاهش وزن ، رسیدن به هورمون های متعادل و حفظ تعادل سالم ضروری است .

کاهش درد و بهبودی سریع تر :

گرما درمانی می تواند درد و سفتی عضلانی را بهتر از هر درمان دیگری تسکین دهد .

در مطالعات نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض سونای خشک روند بهبود بافت های همبند را تسریع می کند و به ریکاوری سریع تر عضلات بعد از تمرین کمک می کند .

این بخش مهمی از عضله سازی و دیدن نتایج سریع تر در باشگاه است .

بهبود عملکرد تنفسی :

حمام سونا توانایی تقویت عملکرد تنفسی را در طول زمان دارد .

علاوه بر این ، در واقع می تواند تنفس را در افرادی که از مشکلات مزمن تنفسی مانند آسم و آلرژی رنج می برند ، تقویت کند . برای کمک به افزایش قدرت ریه ‌های خود ، از تکنیک ‌های تنفسی مانند روش تنفس جعبه‌ ای در داخل خانه استفاده کنید .

    این مقاله را برای همه چیزهایی که باید در مورد روش تنفس جعبه ای بدانید ، به علاوه چندین تمرین مدیتیشن دیگر که می توانید در سونا انجام دهید ، بررسی کنید .

اگر بیماری تنفسی حاد و شدید دارید ، تا زمانی که پزشک شما را معاینه کند از سونا اجتناب کنید .

نحوه تمیز کردن سونا ( نیمکت ها ، کف و دیوارهای داخلی یا خارجی ) .

تمیز کردن :

گذراندن وقت در سونا فواید زیادی برای سلامت کلی شما دارد . محبوبیت استفاده از سونا به خصوص در بین افرادی که به دنبال گزینه های طبیعی تری هستند ، افزایش یافته است . داشتن سونا این روزها بسیار محبوب است ، اما یکی از بزرگ ترین سوالاتی که ممکن است در هنگام نصب به آن توجه نکرده باشید این است که چگونه آن را تمیز کنید تا بتوانید استفاده از آن را به حداکثر برسانید .

تمیز کردن سونا به شما این امکان را می دهد که بیشترین استفاده را از آن ببرید . با تمیز کردن منظم با محلول تمیز کننده سونا و خشک کردن هوای سونا پس از استفاده ، می توان از رشد کپک و باکتری جلوگیری کرد . هر چند وقت یک ‌بار تمیز کردن سونا بستگی به استفاده دارد ، اما توصیه می ‌شود بعد از هر بار استفاده به آرامی آن را پاک کنید و هر 2 هفته یا بیشتر آن را تمیز کنید .

به خواندن ادامه دهید تا در مورد اینکه چگونه می توانید سونا خود را در خانه تمیز کنید و از آن به بهترین شکل استفاده کنید صحبت می کنیم .

آیا باید سونای خود را تمیز کنید ؟

به طور کلی ، سوناها از موادی ساخته می شوند که کیفیت بالا ، ایمن و تمیز کردن آسان دارند . سوناهای خانگی در چند سال اخیر به دلیل فواید بسیاری که برای سلامتی دارند ، محبوبیت پیدا کرده اند .

تمیز کردن سونا مهم است تا بتوانید استفاده از آن را بهینه کنید و مزایای آن را به حداکثر برسانید .  نگهداری و تمیز کردن منظم سونا نیز به ماندگاری طولانی ‌تر آن کمک می ‌کند و تجربه آرامش بخش و لذت ‌بخش‌ تری را ارائه می ‌کند .

به خواندن ادامه دهید تا یاد بگیرید چگونه سونای داخلی و خارجی خود را تمیز کنید .

سرپوشیده :

سوناهای سرپوشیده را می توان در زیرساخت خانه تعبیه کرد یا به صورت مستقل به طوری که از یک منطقه به منطقه دیگر منتقل شود .

برای جلوگیری از رشد کپک ، باید سونای خود را بین استفاده تمیز کنید و زمانی که از آن استفاده نمی کنید آن را با هوا خشک کنید تا از تجمع رطوبت که می تواند باعث ایجاد کپک شود ، جلوگیری کنید .

مانند هر نوع سونا دیگری ، قسمت نیمکت ‌ها محلی است که می ‌تواند بیشترین ترافیک را داشته باشد و بسته به تعداد دفعات استفاده از سونا ، به سرعت کثیف می‌ شود .

فضای باز :

در مقایسه با انواع دیگر سونا ، سوناهای فضای باز به دلیل موقعیت سونا ، کثیفی و زباله بیشتری در داخل خواهند داشت .

به همین دلیل ، شما باید کف یک سونای فضای باز را بیشتر از یک سونای داخلی جاروبرقی بکشید و تمیز کنید . شستشوی برقی قسمت بیرونی سونا در فضای باز نیز برای خلاص شدن از هر گونه کثیفی یا زباله ای که ممکن است انباشته شده باشد مهم است .

سطح بیرونی سونا در فضای باز نیازی به درمان ندارد زیرا به طور طبیعی هوا جریان خواهد داشت . می توانید با انتخاب رنگ هایی که می توانند در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کنند ، قسمت بیرونی سونا چوبی را رنگ کنید .

سونای خشک سنتی :

برخی از افراد استفاده از سونای خشک را ترجیح می دهند زیرا مانند سوناهای سنتی بخار ثابت دریافت نمی کنید . صرف نظر از اینکه سونای خشک یا بخار است ، هنوز هم می توانید از همان مزایای سلامتی بهره مند شوید .

هنگام تمیز کردن کف و دیوارها ، استفاده از آب با مواد شوینده ملایم یا محلول تمیز کننده سونا کافی است . با گذشت سال ها ، احتمالاً متوجه تغییر رنگ در داخل سونا خواهید شد و می توانید با سمباده زدن ملایم نواحی آسیب دیده آن را برطرف کنید .

توصیه می شود از حوله استفاده کنید تا بتوانید قبل از نشستن در سونا آن را روی نیمکت بگذارید . این امر به شما راحتی بیشتری می دهد و حوله به عنوان یک مانع برای جلوگیری از تأثیر لکه های تعریق بر فضای داخلی سونای خشک شما عمل می کند .

سونا مادون قرمز :

سونای مادون قرمز گرمای خشک را فراهم می کند که تمیز کردن آنها را در مقایسه با سایر انواع سونا آسان تر می کند .

توصیه می شود هر بار که از سونای مادون قرمز خود استفاده می کنید به صورت حداقلی آن را تمییز کنید . بسته به اینکه چند بار از سونا استفاده می کنید ، می توانید به راحتی هر دو هفته یک بار تمیز کردن عمیق خود را برنامه ریزی کنید .

اگر می ‌خواهید سونای خود را سریع تمیز کنید ، می ‌توانید با یک پاک کردن ساده و با استفاده از یک پارچه مرطوب ، فضای داخلی را به راحتی تمیز کنید .

اتاق های بخار :

به دلیل بخاری که این اتاق تولید می کند ، نسبت به سایر انواع سونا مستعد رشد کپک است ، بنابراین مهم است که بعد از هر بار استفاده ، اتاق بخار خود را تمیز کنید تا از رشد کپک جلوگیری شود .

تمیز کردن دیوارها و نیمکت ها با برس دستی و محلول تمیز کننده از رشد کپک و تولید باکتری جلوگیری می کند . شما باید اتاق بخار خود را هر دو هفته یکبار تمیز کنید ، به خصوص اگر اغلب از آن استفاده می کنید . پس از تمیز کردن ، باید اجازه دهید اتاق در هوای آزاد خشک شود یا تهویه را در آن قرار دهید تا کاملاً خشک شود .

از آنجایی که بخار دائمی در این اتاق وجود دارد ، مشکل بالقوه دیگر لکه های آب سخت است که توسط مواد معدنی در آبی که استفاده می کنید ایجاد می شود . این مشکل را می توان با شستشوی سطوح آسیب دیده با استفاده از برس و محلول تمیز کننده حل کرد . در صورت امکان از استفاده از آب سخت در سونا خودداری کنید زیرا مواد معدنی موجود در آب سخت نیز می تواند منجر به تجمع و لکه های آب سخت شود .

چگونه سونا خود را تمیز کنیم ؟

مانند هر وسیله خانگی دیگری ، تمیز کردن منظم سونا برای ادامه کارکرد آن مهم است . سوناها ارزان نیستند و چه راه بهتری برای محافظت از این سرمایه گذاری از تمیز کردن منظم آن برای حفظ بهترین شکل ممکن وجود دارد .

اینکه هر چند وقت یکبار باید سونا خود را تمیز کنید بستگی به تعداد دفعات استفاده شما از آن دارد . شما می توانید از محلول های تمیز کننده مخصوص سونا که در بازار موجود است استفاده کنید یا خودتان با مخلوط کردن چند قطره از اسانس مورد علاقه خود در آب تهیه کنید . برای تمیز کردن عمیق تر ، 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک گالن آب مخلوط کنید و از این مخلوط برای تمیز کردن داخل سونا استفاده کنید .

حتی آبی که برای تمیز کردن سونا استفاده می کنید نیز مهم است . استفاده از آب خالص یا تصفیه شده ایده آل خواهد بود زیرا از تجمع مواد معدنی در سونا جلوگیری می کند .

یک برس دستی بهترین دوست شما برای تمیز کردن سونا خواهد بود . با استفاده از یک برس دستی ، می توانید آن را در یک سطل آب یا محلول تمیز کننده سونا فرو ببرید و قسمت های مختلف سونا را بشویید .

نیمکت :

نیمکت سونا احتمالاً منطقه شماره یک در سونا شما است که در مقایسه با سایر اجزای سونا شما به طور مکرر از آن استفاده می شود .

به دلیل استفاده مکرر ، نیمکت بیش از هر قسمت دیگری در داخل سونا شما نیاز به تمیز کردن دارد . هر بار که از سونا استفاده می کنید ، پس از استفاده از آن ، نیمکت را با یک پارچه مرطوب پاک کنید .

از آنجایی که نیمکت برای نشستن استفاده می شود ، ممکن است لکه های تعریق ظاهر شوند و این لکه ها را می توان به راحتی با کمی سنباده زدن ناحیه نیمکت از بین برد .

طبقه :

دومین قسمتی که بیشترین استفاده را در سونا دارید ، سطح کف است . به دلیل ترافیکی که وارد و خارج از سونا می شود ، به راحتی می توان زباله ها و حتی باکتری ها را در کف سونا وارد کرد .

می‌ توانید از اتصال دستی جاروبرقی برای تمیز کردن کف ‌ها و حذف گرد و غبار یا کثیفی که ممکن است انباشته شده باشد استفاده کنید . اگر به طور مکرر از سونا استفاده می کنید ، می توانید این کار را یک بار در ماه یا هر دو هفته یک بار انجام دهید .

برای تمیز کردن کامل‌ تر ، می ‌توانید کف‌ها را با محلول تمیز کننده سونا یا محلول جوش شیرین خانگی برای تمیز کردن عمیق تمیز کنید . می توانید 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک گالن آب مخلوط کنید و از این مخلوط برای تمیز کردن عمیق کف استفاده کنید .

دیوارها و سقف ها :

ساییدگی دیوارهای سونای بیرونی شما ناشی از عناصر خارجی و طبیعی است . اگر مدت زیادی است که سونا داشته اید ، می توانید دیوارهای بیرونی را با استفاده از پولیش برای حفظ ظاهر و درخشندگی آن درمان کنید .

دیوارهای داخل سونا را می توان با استفاده از محلول تمیز کننده سونا تمیز کرد .

اگر سونای بیرونی دارید ، به تمیز کردن عمیق دیوارهای بیرونی نیاز دارد زیرا در معرض شرایط آب و هوایی قرار دارد . شستشوی برقی یکی از راه هایی است که می توانید سونای بیرونی خود را تمیز نگه دارید .

بخاری و سنگ سونا :

برخی از سوناهای مادون قرمز یون های منفی تولید می کنند که می تواند به تصفیه هوا کمک کند . حتی با این فرآیند تصفیه طبیعی ، بخاری ‌های سونا و سنگ‌ ها همچنان نیاز به تمیز کردن دارند .

پاک کردن بخاری ها برای تمیز کردن هر چند وقت یکبار کافی است . می توانید از یک اسفنج مرطوب برای جدا کردن زباله هایی که در طول زمان انباشته شده اند استفاده کنید .

قبل از اینکه بخواهید سونا را تمیز کنید ، مهم است که مطمئن شوید که بخاری و سنگ ها کاملاً خنک شده اند .

حوله ، بالش و سایر لوازم جانبی :

لوازم جانبی سونا شامل اقلام نرمی مانند حوله و بالش و قطعات کاربردی مانند سطل هایی است که برای ریختن آب روی سنگ ها استفاده می شود .

لوازم جانبی قابل جا به جایی و شستشو باید پس از هر بار استفاده در ماشین لباسشویی و خشک کن قرار داده شوند . این کار از رشد باکتری ها و کپک ها جلوگیری می کند و اطمینان حاصل می کند که دفعه بعد که از سونا استفاده می کنید ، فقط از حوله و بالش تمیز استفاده می کنید .

برای سایر لوازمی که قابل جدا شدن نیستند ، باید از آب و صابون ملایم برای تمیز کردن آنها استفاده کنید .

هر چند وقت یک بار باید سونا خود را تمیز کنید ؟

برنامه تمیز کردن سونا تا حد زیادی به تعداد دفعات استفاده از سونا بستگی دارد .

در این مقاله یک برنامه کلی برای تمیز کردن سونا وجود دارد :

    بعد از هر بار استفاده – نواحی سونا را که استفاده کرده اید با یک حوله مرطوب پاک کنید تا رطوبت اضافی از بین برود و عرق آن پاک شود . رایج ترین قسمت هایی که بعد از هر بار استفاده نیاز به تمیز کردن دارند ، نیمکت و زمین است .

    هفتگی – کل قسمت داخلی سونا را با یک برس دستی و محلول تمیز کننده سونا یا مخلوط جوش شیرین بشویید . خیلی محکم نمالید زیرا چوب داخل سونا ممکن است قوام طبیعی خود را از دست بدهد . تمیز کردن هفتگی سونا نباید بیش از 10-15 دقیقه طول بکشد .

    ماهانه – تمیز کردن عمیق سونا که شامل از بین بردن کثیفی و زباله های روی زمین با جاروبرقی است . همچنین می ‌توانید از قسمت اتصال دستی جاروبرقی برای تمیز کردن قسمت ‌های دیگر مانند سقف ، دریچه‌ ها و هر گوشه ‌ای که ممکن است دسترسی به آن سخت باشد ، استفاده کنید . اگر لکه ‌هایی دارید که پاک کردن آن‌ ها سخت ‌تر است ، می‌ توانید محل را به آرامی سنباده بزنید .

نکات و ترفندهای نگهداری برای تمیزتر ماندن سونای شما برای مدت طولانی تری :

تمیز کردن منظم سونا راه مهمی است که می توانید از سالم بودن سونا مطمئن شوید تا بتوانید مدت بیشتری از آن لذت ببرید . داشتن یک برنامه تمیز کردن مشخص مهم است ، اما نکات و ترفندهای مختلفی نیز وجود دارد که می توانید به طور منظم انجام دهید تا مطمئن شوید که می توانید سونا خود را طولانی تر نگه دارید .

در اینجا بهترین راه ها برای تمیز نگه داشتن سونا آورده شده است :

 • مطمئن شوید که بدن شما تمیز است !
 • حوله را فراموش نکنید .
 • آن را طبیعی نگه دارید
 • سعی کنید فضا را خشک نگه دارید .
 • تعمیر و نگهداری منظم را انجام دهید .
 • از آب سخت استفاده نکنید .

قبل از ورود به سونا ، باید مطمئن شوید که بدن شما نیز تمیز است .

بدن شما می تواند خاک و گرد و غباری را که می تواند در سونا جمع شود حمل کند . دوش گرفتن یا حداقل شستشوی سریع بدن را قبل از ورود به سونا به عادت تبدیل کنید .

حوله را فراموش نکنید :

استفاده از حوله در داخل سونا و قرار دادن آن روی نیمکت قبل از نشستن یا روی پا ، مانع دیگری بین سونا و بدن شما ایجاد می کند .

حوله ها می توانند از لکه های تعریق جلوگیری کنند به علاوه نشستن روی حوله می تواند فضای راحت تری را برای شما ایجاد کند .

سعی کنید فضا را خشک نگه دارید :

تعریق در داخل سونا طبیعی است ، اما اگر بعد از هر جلسه متوجه رطوبت اضافی شدید ، می توانید از یک حوله دستی برای پاک کردن این رطوبت اضافی استفاده کنید .

با خلاص شدن از شر رطوبت اضافی ، می توانید از تجمع کثیفی یا زباله در داخل سونا جلوگیری کنید و تمیز کردن آن را آسان تر کنید .

نکته دیگری که می توانید انجام دهید این است که درب سونا را بعد از جلسه باز کنید و سونا را روشن نگه دارید تا رطوبت اضافی تبخیر شود .

آن را طبیعی نگه دارید :

ممکن است وسوسه انگیز باشد که داخل سونا خود را رنگ کنید یا از رنگ یا لاک چوب برای به روز رسانی یا تغییر ظاهر آن استفاده کنید ، اما این امر توصیه نمی شود .

حفظ داخل سونا در حالت طبیعی و اولیه به شما این امکان را می دهد که از سونا لذت بیشتری ببرید و مهم است که سونا بتواند از طریق چوب طبیعی تنفس کند .

اگر از لاک یا رنگ استفاده می کنید ، ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد چوب شود که ناراحت کننده خواهد بود . در عین حال ، در معرض خطر تنفس بخار ناشی از درمان چوب قرار می گیرید که نمی تواند برای سلامتی شما مفید باشد .

تعمیر و نگهداری منظم را انجام دهید :

مانند هر قسمت از خانه شما ، سونا شما نیز به نگهداری منظم نیاز دارد .

اگر متوجه پیچ‌ های شل شدید که باید سفت شوند ، باید فوراً به این موارد توجه کنید تا از تبدیل شدن آنها به مشکل بزرگ ‌تر در طولانی ‌مدت جلوگیری کنید .

اگر سونا شما دارای درب چوبی باشد ، ممکن است درب به دلیل قرار گرفتن دائمی در معرض رطوبت کمی ورم کند . باید مطمئن شوید که لولاها به درستی کار می کنند .

از آب سخت استفاده نکنید :

از استفاده از آب سخت بخصوص اگر سونا بخار دارید خودداری کنید زیرا آب سخت می تواند حاوی نمک های منیزیم و کلسیم باشد .

اگر از آب سخت استفاده کنید و بخار خنک شود ، تجمع آهکی خواهید داشت که تمیز کردن آن سخت خواهد بود .

سونا هنگام بیماری ( آیا برای سرماخوردگی ، سرفه ، آنفولانزا یا تب مفید است ؟ )

سلامت :

گاهی اوقات ، زمانی که در حال مبارزه با یک بیماری معمولی هستید ، به نظر می ‌رسد هیچ چیز به شما احساس بهتری نمی ‌دهد . آیا بازدید از سونا در زمان بیماری می تواند به سرماخوردگی ، سرفه ، آنفولانزا یا تب کمک کند ؟

تحقیقات نشان می دهد که سونای بخار یک درمان مناسب برای کاهش علائمی مانند سردرد ، گرفتگی بینی ، گلودرد ، مشکلات تنفسی و سرفه است . علاوه بر این ، آنها می توانند بروز بیماری های تنفسی را در آینده کاهش دهند . در صورت ابتلا به آنفولانزا یا تب از استفاده از سونا خودداری کنید ، زیرا درجه حرارت بالا می تواند این بیماری ها را بدتر کند .

به خواندن ادامه دهید تا متوجه شوید که آیا سونا می تواند در هنگام بیماری کمک کند ،  کدام نوع سونا بیشترین تسکین را دارد و آیا محیط داخل سونا به کاهش علائم آنفولانزا یا سایر ویروس ها کمک می کند .

آیا سونا هنگام بیماری می تواند به شما کمک کند ؟

اگر بیمار هستید ، آیا سونا می تواند به بهبودی سریعتر کمک کند یا حتی احساس بهتری به شما بدهد ؟

نشستن در سونا زمانی که بیمار هستید می تواند با ترشح اندورفین ، باز کردن مجاری تنفسی ، ترویج تخلیه تنفسی و افزایش جریان خون به بهبود علائم کمک کند . با این حال ، اگر به شدت بیمار هستید یا تب شدید دارید ، مهم است که از رفتن به سونا اجتناب کنید ، زیرا این شرایط می ‌تواند با درجه حرارت بالا تشدید شود .

قرار گرفتن در معرض سونا ، به طور کلی ، دوپامین و بتا اندورفین را آزاد می کند ، که هر دو با انرژی کم و بدن دردهای مرتبط با بیماری مبارزه می کنند . رطوبت اضافی یک سونای سنتی یا بخار کار بسیار خوبی در گشاد شدن راه های تنفسی شما و کمک به تخلیه مخاطی که به احتقان ( یکی از علائم سرماخوردگی ) کمک می کند ، می کند .

سونا همچنین می‌ تواند جریان خون شریانی را افزایش دهد و اجازه می ‌دهد تا گلبول ‌های سفید بیشتری در سراسر بدن برای بهبودی سریع ‌تر منتقل شوند . علاوه بر این ، گردش خون خوب برای سم زدایی مواد زائد ضروری است . همه این عوامل به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کنند .

به طور کلی ، توصیه به استفاده از سونا در زمان بیماری بستگی به نوع بیماری شما دارد  .

سونای بخار برای کاهش سرفه و علائم سرماخوردگی عالی است . توصیه می شود در صورت ابتلا به آنفولانزا ، ساس معده یا تب از استفاده از هر نوع سونا خودداری کنید ، زیرا ممکن است عوارض جانبی مضری ایجاد شود .

بر اساس مطالعه ای در سال 1990 ، شرکت کنندگانی که سونا حمام استفاده کردند در 6 ماه به طور قابل توجهی کمتر از شرکت کنندگانی که سونا حمام نکردند ، سرماخوردگی کمتری را تجربه کردند . از این تحقیق می توان نتیجه گرفت که استفاده از سونا احتمال ابتلا به سرماخوردگی را کاهش می دهد .

در مطالعه دیگری که در سال 2017 انجام شد ، قرار گرفتن منظم در سونا نیز باعث کاهش بروز پنومونی در مردان میانسال قفقازی شد .

احتیاط : رفتن به سونا به جای درمان واقعی پزشکی مورد استفاده قرار نمی گیرد . همیشه قبل از اقدام به استفاده از سونا در زمانی که مریض هستید ، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید .

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که ما در مورد علائم بیماری های رایج مانند مسائل معده صحبت می کنیم که احتمالاً با گذشت زمان برطرف می شوند .

چه نوع سونا در هنگام بیماری بهتر است ؟

سوناها به سه شکل کلی وجود دارند : سنتی ، مادون قرمز و بخار . کدام یک بهترین تسکین را برای علائم بیماری معمولی فراهم می کند ؟

سونای بخار بهترین انتخاب برای تسکین علائم سرماخوردگی است . آنها در دمای پایین تر از سایر سوناها ( حدود 115 درجه فارنهایت ) کار می کنند در حالی که هنوز رطوبت کافی برای کاهش علائم شما را فراهم می کنند .

سوناهای سنتی بیش از حد گرم هستند و گرمای خشک سونا مادون قرمز می تواند گلو و ریه های شما را تحریک کند .

سونای خشک سنتی :

سوناهای سنتی تا حد زیادی داغ ترین اما در دسترس ترین نوع سونا هستند .

لازم به ذکر است که اگر احساس بیماری می کنید ، بهتر است از سونای شخصی یا خانگی در مقابل سونا که برای عموم آزاد است استفاده کنید تا انتشار میکروب ها را محدود کنید .

نکات مثبت :

در حالی که سوناهای سنتی بهترین گزینه برای تسکین علائم بیماری نیستند ، اما مزایایی دارند .

مزایای استفاده از سونا سنتی در هنگام بیماری عبارتند از :

 • سم زدایی از طریق تعریق
 • افزایش تعداد گلبول های سفید و عملکرد سیستم ایمنی بدن
 • افزایش گردش خون که باعث کاهش دردهای بدن می شود
 • کاهش احتقان ریوی

منفی :

با این حال ، سونای خشک سنتی در هنگام استفاده از سونا در هنگام بیماری دارای معایبی است .

معایب استفاده از سونا سنتی در هنگام بیماری عبارتند از :

 • گرمازدگی اگر به خوبی هیدراته نشده باشد
 • تحریک ریه ها و مجاری هوایی در اثر گرمای خشک
 • ناراحتی کلی به دلیل دمای بیش از 150 درجه فارنهایت

سونا مادون قرمز :

سونای مادون قرمز در دمای بین 120 درجه فارنهایت تا 140 درجه فارنهایت کار می کند .

این سوناها به دلیل داشتن توانایی نفوذ به لایه های بافت عمیق و افزایش سریع دمای هسته بدن ما شناخته شده اند .

نکات مثبت :

سوناهایی که از اشعه مادون قرمز استفاده می کنند تقریباً به اندازه سونای خشک سنتی گرم نیستند ، اما آیا مزایای مشابهی دارند ؟

مزایای استفاده از سونا مادون قرمز در هنگام بیماری عبارتند از :

 • نفوذ گرما که می تواند درد عضلانی را کاهش دهد
 • فعال شدن گلبول های سفید
 • بهبود قدرت سیستم ایمنی
 • از بین بردن ویروس ها ، باکتری ها و میکروب ها
 • افزایش تولید پروتئین های شوک حرارتی

منفی :

با این حال ، سونای مادون قرمز دارای معایبی است .

معایب استفاده از سونا مادون قرمز در هنگام بیماری عبارتند از :

    به اندازه بخار در رفع احتقان ریوی موثر نیست .

    گرمای خشک ممکن است راه های تنفسی را تحریک کرده و باعث سرفه شود .

    خطر بیشتر کم آبی بدن و سرگیجه

    بدتر شدن شرایط قلبی یا ضعف شدید سیستم ایمنی

اتاق های بخار :

اتاق بخار بهترین گزینه برای کمک به کاهش علائم سرماخوردگی یا سایر ویروس ها است .

سطوح بالای رطوبت موجود در مقایسه با سایر انواع سونا ، به ویژه در کاهش فشار سینوسی موثر است .

نکات مثبت :

سونای بخار ممکن است بهترین دوستان جدید شما برای بهبودی از یک بیماری جزئی باشد .

مزایای استفاده از اتاق بخار در هنگام بیماری عبارتند از :

 • برافروخته شدن مخاط از مجاری تنفسی
 • تسکین دهنده سیستم تنفسی تحریک شده از طریق رطوبت بالا
 • در مقایسه با سوناهای سنتی یا مادون قرمز ، دمایی راحت ‌تر و کم تر
 • افزایش گردش خون و فعال شدن گلبول های سفید
 • تقویت ایمنی و انرژی

منفی :

برخی از معایب مرتبط با سونای بخار ممکن است شما را شگفت زده کند .

معایب استفاده از اتاق بخار در هنگام بیماری عبارتند از :

 • رشد باکتری به دلیل رطوبت اضافه در هوا
 • خطر کم آبی بدن
 • عوارض عروقی

سونا هنگام بیماری با سرماخوردگی :

آیا استفاده از سونا در هنگام بیماری با سرماخوردگی به ما کمک می کند ؟

حمام سونای بخار بهترین درمان برای علائم سرماخوردگی است که شامل سردرد ، گرفتگی بینی ، گلودرد ، مشکلات تنفسی ، سرفه ، و تحریک شدن مجاری بینی است . با این حال ، سونای بخار می تواند باعث گرمازدگی شود ، اگر به درستی هیدراته نشده باشید .

نوشیدن آب کافی و پایبندی به تشخیص پزشک بخش مهمی از احساس بهتر است .

علاوه بر این ، همان طور که در مطالب بالا ذکر کردیم ، حمام کردن منظم سونا حتی می تواند از سرماخوردگی به طور کلی جلوگیری کند .

سونا همراه با سرفه :

سرفه سیستم تنفسی شما را تحریک می کند و باعث ناراحتی می شود .

اگر سرفه می کنید ، قرار گرفتن در معرض رطوبت سونای بخار می تواند به تسکین سوزش و شل شدن تجمع مخاط کمک کند . مطالعه ‌ای در سال 2017 توضیح داد که چگونه بخار درمانی در مرطوب کردن مجاری هوای خشک موثر است و برای برونشیت ، سینوزیت و سایر بیماری‌ هایی که باعث سرفه می ‌شوند توصیه می ‌شود .

اگر سرفه دارید ، همیشه قبل از استفاده از اتاق بخار با پزشک خود مشورت کنید و اتاق تک نفره را به جای سونای عمومی بزرگ تر انتخاب کنید .

آیا سونا برای ریه های شما مفید است ؟

در حالی که قرار گرفتن در معرض سونا می تواند به علائم رایج بیماری کمک کند ، آیا در نهایت برای ریه های شما مفید است ؟

حمام سونا توانایی تقویت عملکرد ریه را در طول زمان دارد . علاوه بر این ، در واقع می تواند تنفس را در افرادی که از مشکلات مزمن تنفسی مانند آسم و آلرژی رنج می برند ، تقویت کند . اگر بیماری تنفسی حاد و شدید دارید ، تا زمانی که پزشک شما را معاینه کند از سونا اجتناب کنید .

هنگامی که قصد دارید قدرت ریه خود را تقویت کنید ، با 5 دقیقه قرار گرفتن در سونا در هر جلسه شروع کنید و تمرینات تنفسی مانند روش ویم هوف را به کار ببرید .

سونا مبتلا به آنفولانزا :

آیا قرار گرفتن در معرض سونا به شما کمک می کند تا از آنفولانزا عبور کنید ؟

علائم آنفولانزا اغلب شامل تب ، درد عضلانی ، خستگی و لرز است . گرمای سونا می تواند به کاهش خستگی و درد کمک کند اما برای کسانی که تب دارند می تواند خطرناک باشد . به همین دلیل ، هنگام ابتلا به آنفولانزا باید از استفاده از انواع سونا خودداری کنید .

اگر تب شما شکسته شده است ، ممکن است بتوانید به یک ویزیت سریع سونا بپردازید – فقط مطمئن شوید که یک پزشک این کار شما

آیا می توانید آنفولانزا را عرق کنید ؟

مشابه روشی که می توانید سموم را عرق کنید ، آیا واقعاً می توانید آنفولانزا را نیز از بین ببرید ؟

تلاش برای ” عرق کردن ” آنفولانزا می تواند اوضاع را بدتر کند . هنگامی که در سونا می نشینید ، بدن شما مایعات و الکترولیت ها را از دست می دهد – که هر دو برای روند بهبودی ضروری هستند . علاوه بر این ، افزایش بیشتر دمای بدن تنها علائم شما را شدیدتر می کند .

در صورت ابتلا به آنفولانزا به جای بازدید از سونا ، استراحت کنید ، هیدراته کنید و توصیه های پزشکی واقعی را دنبال کنید . استفاده از رطوبت ساز جایگزین مطمئن تری است .

سونا با تب :

آیا سونا در هنگام تب درمان خوبی است ؟

اگر تب دارید ، هرگز از هیچ نوع سونا استفاده نکنید . تب باعث ایجاد استرس در بدن ما می شود و ما باید به سیستم ایمنی خود بهترین فرصت ممکن را برای بهبودی بدهیم . افزایش بیشتر دمای مرکزی می تواند منجر به عوارض جدی مانند میوکاردیت یا آریتمی شود .

همچنین مهم است که اطرافیان خود را در نظر بگیرید . آیا می خواهید در کنار کسی که بیماری مسری دارد سونا حمام بگیرید ؟

سونا با انگل معده یا سایر ویروس ها :

در مورد استفاده از سونا در صورت ابتلا به انگل معده یا سایر ویروس ها ، تحقیقات کمی وجود دارد .

به طور کلی ، گاستروانتریت ویروسی ( آنفولانزای معده ) باعث علائم تهوع ، استفراغ ، اسهال ، تب و درد شکم می شود . قرار گرفتن در معرض دمای بالا می تواند حالت تهوع شما را افزایش دهد و در نتیجه باعث استفراغ و اسهال بیشتری شود . به همین دلیل است که هنگام ابتلا به ویروس معده باید از سونا دوری کنید .

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

#سونا # سونا خشک #چوب # تنفس #آرامش


مطالب مرتبط با موضوع سونا :

WhatsApp us