سوناهای فنلاندی : نحوه کار و فواید آنها برای سلامتی

ساخت سونای خشک تهران خاوران
ساخت سونای خشک تهران خاوران

سونای فنلاند که به عنوان سونای خشک نیز شناخته می شود ، طیف وسیعی از مزایای سلامتی عمده از جمله مراقبت از پوست ، آرامش عضلانی و سم زدایی را ارائه می دهد .

سونا فنلاندی چیست ؟

سونا فنلاندی نوعی سونا است که از قدرت گرمای خشک استفاده می کند . برخلاف اتاق های بخار که به عنوان سونا مرطوب نیز شناخته می شوند ، رطوبت و بخار هیچ نقشی در سونای فنلاندی ندارند . در واقع ، رطوبت به طور معمول در حدود 5-20٪ نگه داشته می شود و دما در حدود 80-100 درجه سانتیگراد تنظیم می شود .

ایده های جالب سونای خشک فنلاندی
ایده های جالب سونای خشک فنلاندی

این چیزی است که سونا فنلاند را از سایر حمام ها و سوناها متمایز می کند :

     حمام گرمسیری : درجه حرارت متوسط 50-75 درجه سانتیگراد با رطوبت محیط تقریباً 20-40٪ .

     بیوسونا : دمای متوسط آن در حدود 50-60 درجه سانتیگراد و سطح رطوبت حدود 45-65٪ است .

     سونا روسی : دمای آن کمی بالاتر است ، بین 60-90 درجه سانتیگراد ، با سطوح رطوبت حدود 60-70٪ .

     حمام بخار : در این حمام ، دما به سختی به 40-45 درجه سانتیگراد می رسد ، اگرچه رطوبت از بقیه غلبه کرده و روی 100٪ تنظیم شده است .

خاستگاه سوناهای فنلاندی

سونای فنلاند در شمال اروپا ، به ویژه در فنلاند ، سوئد و روسیه سرچشمه گرفته است . در اصل برای کمک به مبارزه با دمای پایین زمستان در منطقه ، که به ویژه سرد است ، طراحی شده بود .

با این حال ، با گذشت زمان ، به یک مراسم آرامش بخش و درمانی برای بدن و ذهن و همچنین مکانی برای معاشرت تبدیل شد و جایگاه ویژه ای در فرهنگ فنلاند به دست آورد .

سونا فنلاندی چگونه کار می کند ؟

سونا فنلاندی مانند مدل های ESSENTIA دارای دو عنصر اساسی است : ساختار و بخاری .

ساختار : این نوع سونا از چوب ساخته شده است . اتاق داخلی جادار مجهز به نیمکت هایی است که کناره ها را در ارتفاع های مختلف می پوشانند . کل فضای داخلی با چوب ساخته شده است و بخاری مورد استفاده برای گرم کردن سونا معمولا در مرکز قرار دارد . کف از چوب جامد ساخته شده است . کوره کف از چوب ترمو ماگنولیا یا ترمو آسپن ساخته شده است .

     بخاری : بخاری دمای سونا را به 80 تا 100 درجه سانتی گراد افزایش می دهد . چندین گزینه بخاری در بازار وجود دارد . به طور کلی ، محبوب ترین بخاری برای سوناهای فنلاند برقی هستند : آنها سنگ هایی را که گرمای داخل سونا را ساطع می کنند ، گرم می کنند . این سنگ ها روش سنتی گرم کردن این نوع سونا هستند .

برای این منظور ، یکی از مهم ترین ویژگی هایی که کیفیت هر سونا فنلاندی را تعیین می کند ، مواد استفاده شده است . استفاده از مواد باکیفیت مانند بلوط که به حفظ گرمای سونا کمک می کند و به راحتی در معرض دمای بالا قرار می گیرد ، بسیار توصیه می شود .

مواد دیگری مانند فولاد ضد زنگ و شیشه نیز می توانند در یک سونا فنلاند گنجانده شوند ، با پانل های شفاف که امکان دیدن بیرون را برای کاربران فراهم می کند . این طرحی است که ضمن ایجاد یک فضای باز بصری ، حس رفاه را افزایش می دهد .

در این نوع سونا فنلاندی ، پانل جلویی از شیشه سکوریت شفاف به ضخامت 8 میلی متر با فریم چوبی ساخته شده است . دستگیره و لولای درب از جنس استنلس استیل نیز ایده خوبی است . درب باید دارای سیستم بسته شدن اتوماتیک هیدرولیک باشد که برای جلوگیری از اتلاف حرارت بسیار توصیه می شود .

به طور خلاصه ، سونای فنلاندی امروزه نمایانگر یک فضای سلامتی است که می تواند مطابق با سلیقه و نیازهای فردی سازگار و سفارشی شود .

برخی از این عناصر قابل تنظیم عبارتند از :

     نورپردازی : نورپردازی برای ایجاد فضا ضروری است . گزینه ‌های سونا فنلاندی بی ‌پایان است : می ‌توانید نورهای اکسپوز ، نور مستقیم یا غیرمستقیم ، نور سفید یا رنگی و نور بلند و غیره را انتخاب کنید .

     نیمکت ها : نیمکت ها بخش اساسی سونا فنلاندی هستند . شما می توانید هم نوع چوبی را که می خواهید برای نیمکت ها انتخاب کنید و هم اینکه می خواهید آن چوب چقدر ضخیم باشد . رسانایی حرارتی کم چوب ماگنولیا به ایجاد یک فضای داخلی سونا راحت با نیمکت هایی که راحت تر باشد ، کمک می کند . نیمکت های چوبی با رسانایی حرارتی کم در ترمو ماگنولیا یا ترموآسپن دارای ظرفیت باربری تا 200 کیلوگرم بر متر هستند .

     بخاری ها : بخاری ها برای تعیین سبک و فضای داخلی سونا ضروری هستند . انواع مختلفی از بخاری ها و همچنین بخاری های آشکار یا مخفی موجود است . Harvia Virta یک بخاری برقی قوی ، کاربردی و ساده برای کسانی است که خواهان تجربه سونا سنتی هستند .

     دستگاه پخش عطر : دستگاه پخش عطر به تکمیل تجربه سونا فنلاندی کمک می کند . طیف گسترده ای از عطرها در دسترس هستند که می توانند برای کاربران و لحظات مختلف طراحی شوند .

     بلندگوها : بلندگوها لوازم جانبی هستند که تجربه سونا را بیشتر می کنند . به لطف مدل های بلندگو مانند بلندگوهای سونا ، می توان سیستم موسیقی را در داخل سونای فنلاند نصب کرد .

     پانل کنترل : واحد کنترل یک صفحه کنترل لمسی است که به طور یکپارچه با سونا ترکیب می شود و یک رابط مدرن و آسان برای استفاده ارائه می دهد . هارویا زنیو یک کنترل پانل است که با تمام سوناها سازگار است و تجربه کاربری را بهبود می بخشد .

     سیستم تهویه : می تواند هوا را تا پنج بار در ساعت تغییر دهد . پانل های چوبی با سیستم زبانه و شیار طراحی شده اند تا آب بندی کامل را با مقاومت دمایی تا 150 درجه سانتیگراد ارائه دهند . نصب پشم معدنی و فویل آلومینیومی همچنین به حفظ دمای مناسب سونا و همچنین عایق بودن در برابر رطوبت کمک می کند .

همه اینها کمک می کند تا سونا فنلاند واحه ای از آرامش و رفاه را تجربه کند ، فضایی که کاربران می توانند باتری های خود را شارژ کنند و بدن و ذهن را پاکسازی کنند .

ساخت سونای خشک تهران خاوران
ساخت سونای خشک تهران خاوران

نحوه استفاده از سونا فنلاندی : نکات سنتی

اولین قدم قبل از رفتن به سونا این است که خود را در حمام بشویید . فراموش نکنید که سونا برای مقاصد درمانی و نه بهداشتی استفاده می شود . به همین دلیل است که داخل سونا باید تمیز باشد .

حوله بیاورید : کاربران قبل از نشستن یک حوله تا شده را روی نیمکت قرار می دهند . این یک هدف دوگانه را دنبال می کند . نیمکت ها داغ هستند و نشستن مستقیم روی آنها می تواند ناراحت کننده باشد و حتی کاربر بدون حوله را بسوزاند . از سوی دیگر ، سونا را برای سایر کاربران تمیز نگه می دارد ، زیرا اگر همه از حوله استفاده کنند ، هیچ کس مستقیماً روی همان سطح نمی نشیند .

گفته می ‌شود ، اگرچه برخی از افراد ترجیح می ‌دهند از سونای فنلاندی با پوست مرطوب استفاده کنند ، بهتر است قبل از رفتن ، آن را خشک کنید . این امر باعث تعریق و در نتیجه دفع سموم می‌ شود .

کاربران به طور متوسط 15 دقیقه در سونا می مانند . با این حال ، زمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است : برخی تنها می توانند 5 تا 10 دقیقه گرمای خشک را تحمل کنند ، برخی دیگر 25 دقیقه ( که باید حداکثر زمان صرف شده در سونا باشد ) .

ایده خوبی است که پس از خروج از سونا فنلاندی خنک شوید . کاربران می توانند در آب سرد غوطه ور شوند ، در یک اتاق یخی خنک شوند ، یا زیر یک فواره یخی که توسط اسپا یا مرکز سلامتی ارائه شده است بروند . هر انتخابی که باشد ، بهتر است به آرامی حرکت کنید ، از پاها شروع کنید و به تدریج به سمت بالا حرکت کنید . سپس کاربران می توانند به داخل سونا برگردند و کل فرآیند را حداکثر تا دو بار تکرار کنند .

مزایای سونای فنلاندی یا خشک

سونا فنلاندی فراتر از جنبه فرهنگی و اجتماعی ، ابزاری است که فواید مهمی برای سلامت جسمی و روانی دارد .

     سم زدایی : یکی از مزایای اصلی سونای فنلاندی یا خشک این است که سموم را از بین می برد ، کاری که بدن به طور طبیعی هنگام عرق کردن انجام می دهد . دمای بالای سونا فنلاند باعث تعریق عمیق می شود که مقدار زیادی از سموم را از بین می برد تا به پاکسازی بدن کمک کند .

     مراقبت از پوست : دمای بالا و تعریق بیشتر از سم زدایی است : آنها همچنین به حذف سلول های مرده پوست کمک می کنند . این همچنین به بازسازی سلولی و مراقبت از پوست کمک می کند .

     بهبود عملکرد سیستم ایمنی : با تسریع فرآیندهای سم زدایی بدن ، سونای خشک به تقویت چندین سیستم بدن از جمله سیستم ایمنی کمک می کند .

     بهبود تنفس : دمای بالای یک سونا فنلاندی به کاهش احتقان کمک می کند . هوای خشک راه های هوایی را برای پاکسازی راحت تر از هرگونه گرفتگی در دستگاه تنفسی باز می کند .

     آرامش عضلانی : دمای بالا در داخل سونا همراه با حمام آب سرد پس از آن به آرامش عضلات کمک می کند . این برای هر کسی که از سونا استفاده می کند صادق است ، اما به ویژه بعد از تمرین یا جلسه تمرین مفید است .

     جلوگیری از احتباس مایعات : تعریق بیشتر برای ، از بین بردن سموم است : همچنین به بدن کمک می کند تا از شر مایعات اضافی خلاص شود . این به بدن کمک می کند کارآمدتر کار کند و می تواند به کاهش وزن کمک کند .

     استرس را کاهش می دهد : آخرین مزایا اما نه کم اهمیت ، یکی دیگر از مزایای سونا فنلاندی که نباید نادیده گرفته شود این است که به کاهش قابل توجه استرس کمک می کند . اثرات ترکیبی سم زدایی و آرامش عضلانی و همچنین سونای خشک به کاهش استرس کاربران کمک می کند .

ایده و مدل و براورد قیمت سونا خشک
ایده و مدل و براورد قیمت سونا خشک
برخی اقدامات احتیاطی

اگرچه سونا فنلاندی یک راه عالی برای ارائه مزایای عمده سلامتی است ، اما تعدادی از اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید برای اطمینان از استفاده مسئولانه در نظر داشت .

     بعد از استفاده از سونا فنلاندی برای جبران از دست دادن مایعات ، آب یا چای گیاهی بنوشید .

     به طور متوسط ​​حدود 15 دقیقه در هر جلسه توصیه می شود .

     توصیه می کنیم استفاده از آن را به دو جلسه کامل سونا فنلاندی در هفته محدود کنید .

     افراد مبتلا به رسانایی قلبی باید قبل از استفاده از سونا با پزشک خود مشورت کنند .

با در نظر گرفتن این اقدامات احتیاطی ، سونای فنلاندی می تواند به ابزاری قدرتمند برای سلامتی و تندرستی تبدیل شود ، درمانی که به وضوح دارای طیف کاملی از فواید است و به طور قابل توجهی به سلامت جسمی و روانی کاربران کمک می کند .

سوالات متداول :

در ساخت سونا به چه نکاتی توجه کنیم ؟

کجا سونا بسازیم
     از یک پایه محکم و صاف استفاده کنید. چوب را انتخاب کنید زیرا بتن یا سایر سطوح سرد می تواند بر گرمایش تأثیر بگذارد .
     منطقه ای را انتخاب کنید که از آب و هوا محافظت شود تا از آسیب آب به سازه یا بخاری جلوگیری شو د.
     هنگام ساخت فونداسیون و کف، وزن بخاری را در نظر بگیرید .

سونای خشک باید روی چه چیزی تنظیم شود ؟

با در نظر گرفتن تمام این موارد ، بهترین دما برای سونای خشک بین 140 تا 175 درجه فارنهایت است . اکثر مردم در گرمای خشکی که گرما یا بسیار بالاتر از این محدوده است ، احساس راحتی نمی کنند. با جلسات کوتاه‌تر شروع کنید تا در بهترین حالت قرار گیرید .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : سونای خشک ، سونا فنلاندی ، طراحی سونا فنلاندی ، طراحی سونا خشک ، نیمکت چوبی سونا

منبع :fluidra.com


مطالب مرتبط با موضوع سونا خشک :

 • سونا خشک: راهی برای سلامتی و آرامش
  سونای خشک، که به عنوان حمام فنلاندی نیز شناخته می‌شود، یک اتاق گرم و چوبی است که برای ایجاد تجربه ای آرامش بخش و درمانی طراحی شده است. سونای خشک فواید زیادی برای سلامتی دارد، از جمله:
 • سونای خشک با چوب ترمووود: تجربه‌ای دلچسب از سلامتی و آرامش
  سونای خشک، به عنوان یک حمام گرم و خشک، فواید بسیاری برای سلامتی جسم و روان به ارمغان می‌آورد. از جمله این فواید می‌توان به افزایش گردش خون، سم‌زدایی بدن، تقویت سیستم ایمنی، کاهش استرس و تنش، و بهبود کیفیت خواب اشاره کرد.
 • تعمیرات سونا خشک: بازگرداندن گرما و آرامش به سونای شما
  سونای خشک، مکانی برای رها شدن از تنش‌ها و خستگی‌های روزمره و تجربه‌ای دلنشین از گرما و آرامش است. اما گذر زمان و استفاده مداوم، ممکن است به تعمیرات سونا خشک نیاز پیدا کنید.
 • به دنیای آرامش و سلامتی با سونا خشک‌های فن و هنر قدم بگذارید.
  در دنیای پرهیاهوی امروز، یافتن لحظاتی برای آرامش و رهایی از استرس، امری ضروری است. سونا خشک، به عنوان یک راهکار سنتی و محبوب، فواید بی‌شماری برای سلامتی جسم و روان به ارمغان می‌آورد
 • عکس سونا خشک جالب
  سونا به طور کامل از چوب ساخته شده است و دارای یک درب شیشه ای بزرگ است که به داخل باز می شود. سونا دارای یک نیمکت چوبی است که در امتداد دو دیوار قرار دارد و یک بخاری در گوشه ای قرار دارد.
 • لمبه سونا چیست ؟ بهترین گزینه برای سونای خشک چیست؟
  لمبه سونا نوعی چوب خاص است که برای ساخت سونا و مراکز تناسب اندام استفاده می‌شود. این نوع چوب باید ویژگی‌ها و خصوصیاتی داشته باشد که بتوان از آن در محیط گرم و مرطوب سونا استفاده کرد.

WhatsApp us